Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

palec=sterownik bo co za różnica, skoro i tak to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością?

 

nie bierz tego do siebie, ale mam alergie nie tyle na podawanie głupot ( bo każdemu zdarzy się palnąć głupstwo ), co na upieranie się, że palnięte głupstwo jest prawdą objawioną.

EOT z mojej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

palec=sterownik bo co za różnica, skoro i tak to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością?

 

nie bierz tego do siebie, ale mam alergie nie tyle na podawanie głupot ( bo każdemu zdarzy się palnąć głupstwo ), co na upieranie się, że palnięte głupstwo jest prawdą objawioną.

EOT z mojej strony

 

jeśli dla ciebie palec = sterownik liczący według matematycznego schematu, to ja nie mam pytań

 

poza tym pisałem że ja nie wierzę w SCOP podawany przez sterownik jako wartość obiektywną.....

ja to podaję żeby sobie porównać z danymi innych użytkowników smartheata, którzy mają swoje nieprawidłowe wartości SCOP - i te sobie porównuję

skoro wy (niekoniecznie personalnie ty) posługujecie się danymi producentów czy nawet z pomiarów ciepłomierzy, to ja mogę się posługiwać wartością ze sterownika :p

 

mi wystarczy że rachunek mam niski (kilka stron temu podałem wartości faktury za 6 miesięcy), a czy prawdziwy SCOP w tym okresie wyniósł 4.55 czy 4.54 to naprawdę mam to gdzieś - moze kogoś to rajcuje :p mnie nie :p

 

 

poza tym nie wierze w pomiary dokonane ciepłomierzami - przykłady mam z pracy, gdzie osoba po zmianie ciepłomierza jednej firmy na inny narzeka ze pomiary się zmieniły... :p niewiele, szczegóły tylko, ale jednak zmieniły... Pocieszam go że po prostu źle zamontował :p

 

koniec tematu, ja sobie będę podawał co miesiąc SCOP według pompy, jgrolik bedzie porównywał ze swoim odczytem, a posiadacze innych marek PC będą marudzić.... i tyle :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

nie sądzę , że mam na nosie różowe okulary i widzę " ładny świat" - chyba nie chodzi tu o to , żeby regularnie się okładać " cepami"

Może troszkę grzeczniej i mam na myśli wszystkich : tych "niegrzecznych " i tych potencjalnie "niegrzecznych "( tj pozostałych , łącznie ze mną)

A wystarczy inaczej sformułować swój sprzeciw sobec oponenta.

Od 1,5 roku ćwiczę temat PC i pomimo tego , że już od roku jestem użytkownikiem PC/PW - to nadal chciałbym się czegoś w tym temacie dowiedzieć i jeśli tylko mogę , podzielić się swoimi doświadzeniami.

To tyle, pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomógłby Pan w takiej sprawie .?

Jest taka pompa (zdjęcie tabliczki).Do kupienia w dobrych pieniądzach. Tylko jednostka zewnętrzna .

Bez sterownika .Rozumie że bez sterownika jest ślepa i głucha .Nie posiada jednostki wewnętrznej więc .....?

Pytanie czy da radę skompletować resztę klocków do tego i jakie byłyby to pieniadze .

Dzięki

[ATTACH=CONFIG]357403[/ATTACH]

 

Witam, chętnie przekazałbym sprawę specjalistom, gdyby była to pompa naszej firmy - firmy Viessmann :)

 

Natomiast pompa na zdjęciu nie jest naszym produktem, nie wiem czy nasi partnerzy podejmą się w ogóle takiego tematu. Radzę szukać w serwisie producenta. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś podzielić się informacją ile wasze domy zużywają prądu na standbayu. U mnie wychodzi że monitoring z 3 kamerami, alarm, wentylator w garażu z czujnikiem wilgoci, ruter z anteną do internetu, oświetlenie zew. (6 ledów 5W przez 1,5godz. dziennie) i lodówka pożera średnio 86W/h co daje około 2kWh dziennie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chętnie przekazałbym sprawę specjalistom, gdyby była to pompa naszej firmy - firmy Viessmann :)

 

Natomiast pompa na zdjęciu nie jest naszym produktem, nie wiem czy nasi partnerzy podejmą się w ogóle takiego tematu. Radzę szukać w serwisie producenta. Pozdrawiam!

Ups , wtopa. zdarza się ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie MAJA 2016

 

Zużycie ogółem przez PC -- 128 kWh (128 T2, 0 T1 100% T2, 0% T1) - (052014 - 138kWh; 052015 - 120kWh)

 

Średnio 4,13 kWh/dobę

 

w tym CO 35 kWh (11,83 zł) - 100 % w T2

CWU 93 kWh (31,42 zł) 5kWh w T1

 

Koszt 43,25 zł

 

Panowie, możecie napisać jak macie ustawione CWU? U mnie codziennie pompa bierze na to 10 kw/h. Grzeję wodę w 2 taryfie. od 13 do 14 oraz od 5 do 6 rano. Temperatura 48 stopni. Zbiornik mam zintegrowany z pompą. 200 litrów. Mieszkam tylko z żoną. Rano jakiś prysznic, wieczorem kąpiel.

Pompa to Stiebel Eltron 13 kw. Gruntowa.

Czy to normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, możecie napisać jak macie ustawione CWU? U mnie codziennie pompa bierze na to 10 kw/h. Grzeję wodę w 2 taryfie. od 13 do 14 oraz od 5 do 6 rano. Temperatura 48 stopni. Zbiornik mam zintegrowany z pompą. 200 litrów. Mieszkam tylko z żoną. Rano jakiś prysznic, wieczorem kąpiel.

Pompa to Stiebel Eltron 13 kw. Gruntowa.

Czy to normalne?

To nie jest normalne. Ale od kiedy tak się dzieje? Wcześniej problemu nie było? Ile wody grzejesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład z jednego z budynków gdzie mamy zamontowany podlicznik:

 

Od 1 maja do 1 czerwca (grzanie tylko CWU)

 

Zużycie 89 kWh. Tylko tania taryfa (~ 28 groszy brutto) = 25zł za ciepłą wodę.

 

Zbiornik 400l, 2 domowników. Grzanie tylko 1 raz dziennie od 13 do 15 (wystarcza nawet na 2 duże wanny). Ogólnie zbiornik przesadzony, ale sprawdza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie jakiś meksyk, za maj 270 kw/h, samo CWU

 

Instalator mi nie ustawiał parametrów CWU

 

Mam takie coś do ustawienia jak niżej, tryb Komfort ustawia się w programach, ja mam ustawione to w godzinach nocnych, pozostałe godziny to ECO

 

TEMPERATURY CWU

TE MP. ZADANA CWU KOMFORT i TE MP. ZADANA CWU ECO

Tutaj można nastawić temperaturę zadaną ciepłej wody dla trybu

komfortowego lub ECO.

 

48 KOMFORT

30 ECO

 

 

FUNKCJA ANTYLEGIONELLI

Przy aktywnej funkcji zapobiegania antylegionelli zawartość zbiornika

ciepłej wody będzie ogrzewana codziennie o godzinie 1:00 do

60°C. Funkcja zapobiegania legionelli działa tylko, jeśli podłączone

jest elektryczne ogrzewanie awaryjne / dodatkowe.

 

WYŁ - było włączone

 

DOGRZEW ELEKTRYCZNY

TEMP. BI WALENTNA CWU

Temperatura biwalentna pompy ciepła dla trybu przygotowania

ciepłej wody

Poniżej tej temperatury zewnętrznej elektryczne ogrzewanie awaryjne/

dodatkowe jest włączane w trybie przygotowania ciepłej

wody w zależności od obciążenia.

-20

 

DOLNA GRANICA ST OS. CW

Dolna granica stosowania pompy ciepła dla trybu przygotowania

ciepłej wody

Przy temperaturze zewnętrznej poniżej ustawionej dolnej granicy

stosowania w celu przygotowania ciepłej wody pompa ciepła jest

wyłączana.

Elektryczne ogrzewanie awaryjne/dodatkowe jest odpowiedzialne

tylko za przygotowanie ciepłejwody.

-20

 

HISTEREZA CWU

W tym miejscu można ustalić histerezę przełączania przygotowania

ciepłej wody.

-- Włączenie przygotowania ciepłej wody przy wartości zadanej

ciepłej wody minus histereza.

5 st

 

CWU FUNKCJA NAUKI PROGR

Nastawa WYŁ.

Podczas przygotowania ciepłej wody odbywa się automatyczne

dopasowanie temperatury ciepłej wody (efekt samouczenia).

Jeśli w trybie przygotowania ciepłej wody pompa ciepła zostanie

wyłączona przez czujnik wysokiego ciśnienia lub na skutek temperatury

gazu gorącego (130°C), elektryczne ogrzewanie awaryjne/

dodatkowe zostanie włączone jako stopień dogrzewania. Jeśli w

tym trybie osiągnięta zostanie temperatura zasilania równa 70°C,

zasilanie ciepłą wodą zostanie zakończone, a temperatura zadana

ciepłej wody zostanie zastąpiona aktualną temperaturą rzeczywistą

ciepłej wody.

 

Nastawa WŁ. - mam to, fabrycznie jest na WYŁ

 

Jeśli w trybie przygotowania ciepłej wody pompa ciepła zostanie

wyłączona przez czujnik wysokiego ciśnienia lub na skutek

temperatury gazu gorącego (130°C), zasilanie ciepłą wodą zostanie

zakończone, a temperatura zadana ciepłej wody zostanie

zastąpiona chwilową temperaturą rzeczywistą ciepłej wody. Tryb

ten umożliwia oszczędzanie energii, ponieważ ciepła woda jest

przygotowywana wyłącznie przy udziale pompy ciepła.

 

KOREKTA temp CWU

Temperatura ciepłej wody mierzona jest w dolnej trzeciej wysokości

zbiornika. Temperatura wylotu ciepłej wody jest o ok. 3 K

wyższa od temperatury zmierzonej. To odchylenie jest korygowane

i w razie potrzeby można je skalibrować.

 

ZASOBNIK KOMBINOWANY

Jeśli parametr zostanie nastawiony na Wł., podczas przygotowywania

ciepłej wody pompy obiegu grzewczego zostaną wyłączone.

(tylko w połączeniu z zasobnikiem przepływowym SBS)

Edytowane przez morus666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu chwilę czasu więc można podsumować sezon grzewczy. Najpierw zużycie za kwiecień i maj:

 

Kwiecień: CO 22.6zł(73kWh), CWU 12.5zł(44kW)

Maj: CO 9.14zł(25kWh), CWU 8.78zł(31kW)

 

Podsumowanie sezonu grzewczego, od odpalenia ogrzewania we wrześniu do teraz, pompa zużyła 1362 kWh co dało kwotę 414zł. W domu zawsze powyżej 22 stopni, pompa chodziła tylko w taniej taryfie, nawet podczas największych mrozów nie było potrzeby włączania jest w czasie trwania drogiej taryfy.

 

Mieszkamy już 10 miesięcy, za ten czas na CWU pompa zużyła 469kWh co daje kwotę 136zł.

 

W międzyczasie jeszcze trochę poszło na chłodzenie, wtedy pompa chodziła sobie samopas, bez zważania na taryfy. Licząc średnią ceną kWh chłodzenie podłogowe wyniosło 30zł.

W sumie do tej pory 580zł, gdyby nie chłodzenie którego będziemy teraz używać, prawdopodobnie za cały rok,CO i CWU wyniosło by 600zł.

Edytowane przez schizo85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 16 maja do 16 czerwca 157 kWh

Zbiornik zintegrowany 200 L, 4 osoby, 45 w taniej taryfie 38 w drogiej cyrkulacja od 5 do 22, średnie dobowe zużycie wody ok 550 L

Czyli wychodzi średni COP ok 4-4.3

Może gdyby cyrkulacja nie pracowała non stop to było by lepiej, ale w domu cały czas ktoś jest więc na razie tak pracuje.

 

Tej zimy średnio na CO + CWU pompa brała 10 kWh/dobe a teraz przy ogrzewaniu tylko CWU 5 kWh/dobę

Edytowane przez jgrolik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już, za dziwną prace odpowiedzialna była funkcja nauki programowania. Wyłączyłem to i mam pobór dzienny 0,9 kw/h. Eh... Dzięki i pozdrawiam

 

No niestety, pośpieszyłem się, ktoś ma jakiś pomysł na te moje zużycie? Przypominam - dziennie mam 10 kwh, - zbiornik 170 litrów, grzeje w taryfie nocnej, 2 osoby, kąpiel 1 dziennie.

Dziś zauważyłem że ciśnienie glikolu w dz mam 0,2 bara, nie wiem czy to się odpowietrzało czy mam jakiś ubytek, dzisiaj dobiję. Jakie powinno być ciśnienie w dz? Z tego co pamiętam to przy instalatorze ze Stiebel dobijałem to do 1 bara... Tak ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, pośpieszyłem się, ktoś ma jakiś pomysł na te moje zużycie? Przypominam - dziennie mam 10 kwh, - zbiornik 170 litrów, grzeje w taryfie nocnej, 2 osoby, kąpiel 1 dziennie.

Dziś zauważyłem że ciśnienie glikolu w dz mam 0,2 bara, nie wiem czy to się odpowietrzało czy mam jakiś ubytek, dzisiaj dobiję. Jakie powinno być ciśnienie w dz? Z tego co pamiętam to przy instalatorze ze Stiebel dobijałem to do 1 bara... Tak ma być?

 

A jakie masz ustawione ciśnienie w naczyniu wyrównawczym dolnego żródła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, pośpieszyłem się, ktoś ma jakiś pomysł na te moje zużycie? Przypominam - dziennie mam 10 kwh, - zbiornik 170 litrów, grzeje w taryfie nocnej, 2 osoby, kąpiel 1 dziennie.

Dziś zauważyłem że ciśnienie glikolu w dz mam 0,2 bara, nie wiem czy to się odpowietrzało czy mam jakiś ubytek, dzisiaj dobiję. Jakie powinno być ciśnienie w dz? Z tego co pamiętam to przy instalatorze ze Stiebel dobijałem to do 1 bara... Tak ma być?

 

Masz może cyrkulacje CWU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz ustawione ciśnienie w naczyniu wyrównawczym dolnego żródła ?

 

 

Nie bardzo wiem jak to sprawdzić i jak to ustawić, nie grzebałem nigdy przy tym. Ciśnienie sprawdzam zarówno na naczyniu wyrównawczym jak i na sterowniku pompy. Na wyrównawczym to pokazuje w sumie 0.

 

Cyrkulacji CWU nie mam

 

 

EDIT:

Właśnie rozmawiałem z instalatorem, wpadnie w sobotę bo podejrzewa że może być problem z naczyniem wyrównawczym.

Edytowane przez morus666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...