Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Panowie, możecie napisać jak macie ustawione CWU? U mnie codziennie pompa bierze na to 10 kw/h. Grzeję wodę w 2 taryfie. od 13 do 14 oraz od 5 do 6 rano. Temperatura 48 stopni. Zbiornik mam zintegrowany z pompą. 200 litrów. Mieszkam tylko z żoną. Rano jakiś prysznic, wieczorem kąpiel.

Pompa to Stiebel Eltron 13 kw. Gruntowa.

Czy to normalne?

Jeśli grzałka jest wyłączona, to ilość energii pobieranej wydaje się podejrzanie duża. Zakładam, że układ osiąga zadaną w zbiorniku (48*C) podczas jednego cyklu grzania.

Ile minut trwa ten cykl?

Ile energii PC wtedy zużywa?

Jakie masz temperatury DZ pod koniec cyklu?

Jaką (wg dokumentacji) maksymalną temperaturę w zbiorniku możesz uzyskać (bez grzałki)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli grzałka jest wyłączona, to ilość energii pobieranej wydaje się podejrzanie duża. Zakładam, że układ osiąga zadaną w zbiorniku (48*C) podczas jednego cyklu grzania.

Ile minut trwa ten cykl?

Ile energii PC wtedy zużywa?

Jakie masz temperatury DZ pod koniec cyklu?

Jaką (wg dokumentacji) maksymalną temperaturę w zbiorniku możesz uzyskać (bez grzałki)?

 

Witam

 

początek grzenia - dolne źródło zasilanie - 15 - koniec grzania 13 stopni

powrót - koniec 11,8 stopnia

 

I tu wiem że deltę mam do bani ale czym to jest spowodowane to nie wiem, zawsze tak miałem, różnica 2-3 stopni.

Jedyne co mogę zrobić to regulacja pompy obiegowej dolnego źródła

 

Do 48 stopni wystarczy 60 minut. Tak jak pisałem grzeje wodę 2 razy w ciągu doby.

Cykl trwa niecałe 60 minut.

Bez grzałki wodę grzałem do 55 stopni, więcej nie próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

początek grzenia - dolne źródło zasilanie - 15 - koniec grzania 13 stopni

powrót - koniec 11,8 stopnia

 

I tu wiem że deltę mam do bani ale czym to jest spowodowane to nie wiem, zawsze tak miałem, różnica 2-3 stopni.

Jedyne co mogę zrobić to regulacja pompy obiegowej dolnego źródła

 

Do 48 stopni wystarczy 60 minut. Tak jak pisałem grzeje wodę 2 razy w ciągu doby.

Cykl trwa niecałe 60 minut.

Bez grzałki wodę grzałem do 55 stopni, więcej nie próbowałem.

Zatem obecnie masz pod koniec cyklu DZ 13,0/11,8.

A jeszcze w styczniu podawałeś:

DZ 5,7/3,2 oraz 5,0/1,9 (nie podałeś, czy to przy CWU, czy przy CO). Zakładam, że przepływ w DZ ciągle ten sam.

Zużycie podczas grzania CWU miałeś wtedy 4kWh/dobę.

 

Po przeczytaniu Twoich wpisów, na moje amatorskie oko wygląda to na spadek chłodniczej i grzewczej przy równoczesnym wzroście pobieranej.

Lepiej zaproś kogoś "kumatego", by dokładniej przyjrzał się układowi chłodniczemu.

PC kupiłeś nową, czy używaną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem obecnie masz pod koniec cyklu DZ 13,0/11,8.

A jeszcze w styczniu podawałeś:

DZ 5,7/3,2 oraz 5,0/1,9 (nie podałeś, czy to przy CWU, czy przy CO). Zakładam, że przepływ w DZ ciągle ten sam.

Zużycie podczas grzania CWU miałeś wtedy 4kWh/dobę.

 

Po przeczytaniu Twoich wpisów, na moje amatorskie oko wygląda to na spadek chłodniczej i grzewczej przy równoczesnym wzroście pobieranej.

Lepiej zaproś kogoś "kumatego", by dokładniej przyjrzał się układowi chłodniczemu.

PC kupiłeś nową, czy używaną?

 

 

W styczniu miałem takie temperatury, była zima, CO. Te 4 kw ze stycznia.. no cholera czyli musiało to działać dobrze ale jakoś nie kojarzę abym coś przestawiał .

PC kupiłem nową, przyjechał instalator ze STIEBLa, ustawił wstępnie wszystko i tyle. Później pozmieniałem krzywą grzewczą do swoich potrzeb bo miałem za gorąco, w podłogę szło ze 45 stopni. Zmieniłem tylko tryb pracy pompy, aby wykorzystać nocną taryfę, może nie potrzebnie próbuję zrobić to przy CWU...

"kumaty" ma przybyć w sobotę aby sprawdzić mi tę instalację, później najwyżej podpytam w serwisie i ewentualnie poproszę aby przyjechali sprawdzić jak to wszystko wygląda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5620 kWh , czyli 174 kWh w miesiącu na Co i CWU

stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci

temp. góra - 23 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 24 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi do 25,9)

temp CWU - zapodana 45 stopni

CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - czyli grzanie mam na czuwaniu (od tygodnia, wcześniej spokojnie sobie pracowało)

CWu - grzeje jak potrzebuje, nie ustawiałem godzin

cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut

chłodzenie - 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym)

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc)

 

SCOP wciąż 5.4

 

5804 kWh , czyli 184 kWh w miesiącu na Co i CWU

stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci

temp. góra - 25 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 26 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi nawet do 28 zanim chłodzenie z pompy zadziała)

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu

CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - czyli grzanie mam na czuwaniu, włączy się najpewniej we wrześniu (od 25 maja, można powiedzieć że wtedy zakończyłem sezon grzewczy)

CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni

cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut

chłodzenie - jak czujnik pokojowy wyhaczy 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym), z tego co widzę w zacienionej kotłowni temp oscyluje w dzień około 23-25 stopni,

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc)

 

SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :p ) wciąż 5.4

 

 

zastanawia mnie wzrost poboru energii - analogicznie rok temu za czerwiec PC wzięła 156 kWh - czyli 28 kWh mniej

jedyna różnica to większe zużycie ciepłej wody teraz, z wyższą temperaturą zadaną (o ile mnie pamięć nie myli rok temu grzałem na zasadzie 43 stopnie - a nie miałem jeszcze G12w więc jechałem na liniowej...

no i to że od maja mam chłodzenie w PC zamontowane, wtedy nie miałem, a chłodzenie troszkę prądu pobiera....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
5804 kWh , czyli 184 kWh w miesiącu na Co i CWU

stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci

temp. góra - 25 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 26 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi nawet do 28 zanim chłodzenie z pompy zadziała)

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu

CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - czyli grzanie mam na czuwaniu, włączy się najpewniej we wrześniu (od 25 maja, można powiedzieć że wtedy zakończyłem sezon grzewczy)

CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni

cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut

chłodzenie - jak czujnik pokojowy wyhaczy 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym), z tego co widzę w zacienionej kotłowni temp oscyluje w dzień około 23-25 stopni,

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc)

 

SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :p ) wciąż 5.4

 

 

zastanawia mnie wzrost poboru energii - analogicznie rok temu za czerwiec PC wzięła 156 kWh - czyli 28 kWh mniej

jedyna różnica to większe zużycie ciepłej wody teraz, z wyższą temperaturą zadaną (o ile mnie pamięć nie myli rok temu grzałem na zasadzie 43 stopnie - a nie miałem jeszcze G12w więc jechałem na liniowej...

no i to że od maja mam chłodzenie w PC zamontowane, wtedy nie miałem, a chłodzenie troszkę prądu pobiera....

 

 

 

5979 kWh , czyli 175 kWh w miesiącu na Co i CWU

stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci

temp. góra - 25 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 26 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi nawet do 28 zanim chłodzenie z pompy zadziała)

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu

CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 48 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - czyli grzanie mam na czuwaniu, włączy się najpewniej we wrześniu (od 25 maja, można powiedzieć że wtedy zakończyłem sezon grzewczy)

CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni

cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut

chłodzenie - jak czujnik pokojowy wyhaczy 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym), z tego co widzę w zacienionej kotłowni temp oscyluje w dzień około 23-25 stopni,

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc)

 

SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :p ) wciąż 5.3

 

 

zastanawia mnie wzrost poboru energii - analogicznie rok temu za lipiec PC wzięła 43 kWh - czyli 132 kWh mniej

jedyna różnica to większe zużycie ciepłej wody teraz, z wyższą temperaturą zadaną (o ile mnie pamięć nie myli rok temu grzałem na zasadzie 43 stopnie - a nie miałem jeszcze G12w więc jechałem na liniowej...

no i to że od maja mam chłodzenie w PC zamontowane, wtedy nie miałem, a chłodzenie troszkę prądu pobiera....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

zużycie za lipiec 84 kWh , scop ok 4 (dla Tcwu=50 st).

Koszt 1 kWh szacuję na ok 0,30-0,35 PLN (mam ustawioną kontrolę temperatury w środku zasobnika CWU w godz 5-5.30 i 13-14.30 , po za tymi godzinami PC kontroluje temp w górnej części zasobnika- ok 20% wysokości od góry).

Ok 4 kWh poszło na CO w dwa chłodne wieczory.

Z ciekawostek dodam tylko ,że kiedy PC działała przy temp powietrza powyżej 30 st (w godz 13-15), to pracował tylko 1 wentylator w jednostce zewnętrznej-wtedy COP spadało w takim pojedynczym cyklu grzania np z 4,2 (np dla T powietrza 28 st) do 3,8. Oczywiście T2 wszystko rekompensuje i takie różnice są pomijalne.

W zeszłym roku miałem G11 i inaczej eksploatowałem PC-przy niższej Tcwu (47st) miałem zużycie średnie dzienne ok 2,5 kWh , przy G12W średnio wychodzi dzień 3,5kWh (uwzględniłem urlop , wyjazdy itp)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

zużycie za lipiec 84 kWh , scop ok 4 (dla Tcwu=50 st).

Koszt 1 kWh szacuję na ok 0,30-0,35 PLN (mam ustawioną kontrolę temperatury w środku zasobnika CWU w godz 5-5.30 i 13-14.30 , po za tymi godzinami PC kontroluje temp w górnej części zasobnika- ok 20% wysokości od góry).

Ok 4 kWh poszło na CO w dwa chłodne wieczory.

Z ciekawostek dodam tylko ,że kiedy PC działała przy temp powietrza powyżej 30 st (w godz 13-15), to pracował tylko 1 wentylator w jednostce zewnętrznej-wtedy COP spadało w takim pojedynczym cyklu grzania np z 4,2 (np dla T powietrza 28 st) do 3,8. Oczywiście T2 wszystko rekompensuje i takie różnice są pomijalne.

W zeszłym roku miałem G11 i inaczej eksploatowałem PC-przy niższej Tcwu (47st) miałem zużycie średnie dzienne ok 2,5 kWh , przy G12W średnio wychodzi dzień 3,5kWh (uwzględniłem urlop , wyjazdy itp)

 

pzdr

 

Zadam takie głupie pytanie czy liczyłeś SCOP z wzoru:

http://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2013/05/SCOP-wz%C3%B3r.jpg

 

bo jak nie(tylko prąd przez kWh energii) to pewnie policzyłeś średni COP a to zupełnie coś innego tak naprawdę niż SCOP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój "scop" to tylko iloraz uzyskanej energii cieplnej ( z ciepłomierza) i zużytej energii elektrycznej (z podlicznika) .

Niestety , nie spotkałem się z Twoim wzorem.

Do tematu PC staram się podchodzić praktycznie dzieląc zysk przez koszty.

Czy Twoje liczenie i moje będzie się znacząco różniło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój "scop" to tylko iloraz uzyskanej energii cieplnej ( z ciepłomierza) i zużytej energii elektrycznej (z podlicznika) .

Niestety , nie spotkałem się z Twoim wzorem.

Do tematu PC staram się podchodzić praktycznie dzieląc zysk przez koszty.

Czy Twoje liczenie i moje będzie się znacząco różniło ?

 

Tylko SCOP liczone z ciepłomierza i podlicznika jest prawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko SCOP liczone z ciepłomierza i podlicznika jest prawdziwe.

 

Nie do konca, elektronika, pompa, wymiennik generują ciepło które nie jest mierzone ciepłomierzem a które ogrzewa pomieszczenie kotłowni. Nie są to duze wartosci ale są i ogolnym bilansie trzeba je uwzględnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój "scop" to tylko iloraz uzyskanej energii cieplnej ( z ciepłomierza) i zużytej energii elektrycznej (z podlicznika) .

Niestety , nie spotkałem się z Twoim wzorem.

Do tematu PC staram się podchodzić praktycznie dzieląc zysk przez koszty.

Czy Twoje liczenie i moje będzie się znacząco różniło ?

 

Bardzo będzie się różniło bo wg. tego wzoru SCOP pomp Panasonic jest A++ czyli mieści się w zakresie od 4,6 do 5,1 !!!!

Dzieląc ilość kWh z ciepłomierza z ilością kWh z licznika nigdy takich wyników nie osiągniesz(chyba że będziesz grzał w temperaturze zewnętrznej +20st.C wodę do 35st.C)

w SCOP jest liczony np. prąd który pompa pobiera gdy nie pracuje sprężarka, strefa klimatyczna i

 

Np. HTO x PTO – to ilość godzin w sezonie trybu termostat off x pobierana moc elektryczna.

SB to standby, itd.

 

ogólnie jest tam wiele innych danych i dla osób zielonych jest to kompletnie nie czytelne.

A do tego jak patrzy na specyfikację pompy to widzi że powinno być SCOP w zakresie od 4,6 do 5,1 a na forum wszyscy podają SCOP w zakresie około 3-4, czyli zupełnie różnie od producenta. I wtedy wychodzi na to że Panasonic kłamie a to nie ich wina.

 

Ogólnie SCOP to straszna bzdura i jest chyba po to żeby pokazywać że nowe pompy mają SCOP około 5 a stare miały COP około 4 bo dla zwykłego kowalskiego SCOP i COP nie ma większej różnicy i wszyscy myślą że to to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do konca, elektronika, pompa, wymiennik generują ciepło które nie jest mierzone ciepłomierzem a które ogrzewa pomieszczenie kotłowni. Nie są to duze wartosci ale są i ogolnym bilansie trzeba je uwzględnic.

 

jak będziemy rozliczać produkcję energii do 10 miejsca po przecinku to będziemy wliczać ile czasu bawimy się sterownikiem bo jak go wciskamy w niektórych pompach się podświetla no i wtedy generuje jeszcze więcej ciepła którego ciepłomierz nam nie policzy.

 

Większym problem jest używanie niewłaściwego ciepłomierza tłumiącego przepływ, z tym problemem znacznie częściej się spotykam

 

oryginalne wyjścia wodne w pompie ciepła są 5/4 cala, a większość ciepłomierzy którymi chwalili się użytkownicy to albo 1/2cala ( to zupełny hardkor) i wtedy obiegówka tłoczy na maxa przez wąskie gardło i zużywa więcej kWh, potem są opcje 3/4" trochę lepiej ale dalej źle.

Calowy ciepłomierz to chyba jedna czy dwie osoby miały a 5/4 nikt.

 

a powód to cena ciepłomierz, który się nadaje kosztuje około 1550zł netto, więc myślę iż dokładność pomiarów większości użytkowników itak pozostawia wiele do życzenia.

 

 

takim nie pomierzymy

2016-05-07 13.25.36M2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bez przesady.

 

Mam ciepłomierz ultradźwiękowy Danfos Sonometr 1100 - przyłącza 3/4, przepływ nominalny 2,5 m3.

Przy przepływie 1540 l/h generuje opór rządu 30 mb (0,3 m podnoszenia pompy).

Da się żyć, jednak trzeba to uwzględnić przy obliczeniach całkowitych oporów instalacji i ewentualnym doborze lub ustawianiu fabrycznej pompy obiegowej.

 

Tak w ogóle to instalację wodną należy najpierw - z dokładnością rzędu 10 % policzyć. Nie pojawią się wówczas niespodzianki typu "pompa nie wydala" lub "trza było dać sprzęgło a najlepiej bufor" itp.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bez przesady.

 

Mam ciepłomierz ultradźwiękowy Danfos Sonometr 1100 - przyłącza 3/4, przepływ nominalny 2,5 m3.

Przy przepływie 1540 l/h generuje opór rządu 30 mb (0,3 m podnoszenia pompy).

Da się żyć, jednak trzeba to uwzględnić przy obliczeniach całkowitych oporów instalacji i ewentualnym doborze lub ustawianiu fabrycznej pompy obiegowej.

 

Tak w ogóle to instalację wodną należy najpierw - z dokładnością rzędu 10 % policzyć. Nie pojawią się wówczas niespodzianki typu "pompa nie wydala" lub "trza było dać sprzęgło a najlepiej bufor" itp.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

przyłącza w pompie są 5/4cala , jak Ty masz w ciepłomierzu gwinty 3/4" to światło jest 1/2", danfos ma 3 modele tych ciepłomierzy które piszesz, one mają różny przepływ maksymalny od 1,2m3 do 3m3.

Każdy z nich robi wąskie gardło dla pompy obiegowej bo z 5/4 cala robimy 1/2cala. i to fakt wtedy obiegówka ma ciężej i przepływ spada zawsze.

 

A temat sprzęgła to temat rzeka który wałkowałem już kilka razy i znów myślę będę miał siłę go wałkować po sezonie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że spadek ciśnienia na ciepłomierzu to ok. 30 mb. Uwzględniłem to przy projektowaniu instalacji i doborze obiegówki. Tak samo uwzględniłem opór (ok. 40mb) dodatkowego zaworu dla klimakonwektora.

Po tych ekstra dodatkach łączny opór max. całej instalacji hydraulicznej dla przepływu ok.1,5 m3 wynosi 5 m podnoszenia pompy obiegowej - ok. 60 W dla Wilo Yonos Pico 25-80..

 

Pozdrawiam

 

Ptatchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że spadek ciśnienia na ciepłomierzu to ok. 30 mb. Uwzględniłem to przy projektowaniu instalacji i doborze obiegówki. Tak samo uwzględniłem opór (ok. 40mb) dodatkowego zaworu dla klimakonwektora.

Po tych ekstra dodatkach łączny opór max. całej instalacji hydraulicznej dla przepływu ok.1,5 m3 wynosi 5 m podnoszenia pompy obiegowej - ok. 60 W dla Wilo Yonos Pico 25-80..

 

Pozdrawiam

 

Ptatchawiec

 

a jaki jest udział ciepłomierza w całkowitym oporze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...