Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

podsumowanie sezonu 2015/2016. Sezon liczony od 26.09.2015 do 26.09.2016.

.

Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 4.355 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.

Całkowita energia wytworzona przez PC 50,292 GJ = 13.670 kWh - Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.

 

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca ciągła, niezależna od stref taryfowych, w sezonach przejściowych sterowanie termostatem..

CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

 

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;

- PC PW T-Cap 9 kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, Klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia, w tym sezonie brak potrzeby użycia.,

- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),

- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

.Odejmując ok. 480 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), roczne zużycie na CO I CW wyniosło 3.875 kWh.

SPF na poziomie 3,53 - mroźny styczeń.

 

Zużycie prądu dla całego domu wyniosło 6738 kWh, z czego 70,5 % w drugiej taryfie

 

Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45 m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC rocznik 2012. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

 

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zużycie za wrzesień 150kWh ( CWU ok 95kWh), koszt ok 65pln ( średnia stawka z całego domu), nie podaję średniego COP -zbypassowałem ciepłomierz ze szględu na stabilniejszą pracę ( wskazówki manometrów) ze swobodnym przepływem na zasilaniu PC.

CO włączałem wg potrzeb , bardzo szybko dom się nagrzewa ( w okresach przejściowych na CO mam 45 st,potem wg krzywki)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6133 kWh, czyli 154 kWh w miesiącu na Co i CWU oraz chłodzenie

stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci

temp. góra - 25 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 26 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi nawet do 28 zanim chłodzenie z pompy zadziała)

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu

CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - ale kilka razy w sierpniu się załączyło

CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni

cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut

chłodzenie - jak czujnik pokojowy wyhaczy 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym), z tego co widzę w zacienionej kotłowni temp oscyluje w dzień około 23-25 stopni,

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc)

 

SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :p ) wciąż 5.3

 

 

zastanawia mnie duze zużycie w stosunku do waszych? nawet ja w zeszlym roku miałem duzo mniejsze (118 kWh) - ale teraz mam chlodzenie puszczone.... no i w zeszlym roku było cały czas upalnie....

 

6335 kWh, czyli 202 kWh w miesiącu na Co i CWU oraz chłodzenie

stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci

temp. góra - 24-25 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 24-26 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi nawet do 28 zanim chłodzenie z pompy zadziała)

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu

CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - już można powiedzieć zacząłem sezon grzewczy

CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni

cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut

chłodzenie - jak czujnik pokojowy wyhaczy 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym), z tego co widzę w zacienionej kotłowni temp oscyluje w dzień około 23-25 stopni,

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc)

 

SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :p ) wciąż 5.3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejny pełny rok w moim wiadernym domu:

 

Za okres 01.10.2015 do 30.09.2016 czyli okrągły rok wyszło tak:

- I taryfa - 920 kWh

- II taryfa - 3747 kWh

za około 1420zł

Z tego (jeśli nie było przekłamań) 1726h pracy na cele CO i 620h na CWU

rodzina 4-5 osób

2014-2015 zużycie było o dziwo większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie WRZEŚNIA 2016

 

Zużycie ogółem przez PC -- 133 kWh (70% T2, 30% T1) - (śr cena 43gr)

 

w tym:

CO - od 23.09-30.09 - 52 kWh

CWU - 0d 01.09-30.09 -81kWh, śr. 2,7 na dobę

 

Koszt CO i CWU - 57,19 zł

 

Hej ,

widzę w Twojej stopce ,że kupiłeś PC z firmy Klimon ,ogólnie to nie znam ich produktów. Na ich stronce jest PC o mocy grzewczej 14kW o nazwie Agregat M.

W opisie jest ,że przy -14st generuje 11kW z COP=1,9 , nie widzę tylko dla jakiej temp wody w CO. Tak przez ciekawość-na jakich komponentach to bazuje (np sprężarka) , czy możesz mi wysłać tabelkę z COP i mocą grzewczą dla różnych temp wody w CO. Cena katalogowa jest tam od 21,5 tys do 23,5tys.

Jeśli to nie tajemnica-to ile zapłaciłeś ?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena tak jak w katalogu. Jednostka zewnętrzna marki LG. Moduł hydrauliczny wewnątrz autorski. Zasilanie CO (w całym zakresie temperatur zewnętrznych) - 53-56 st. sterowanie ogrzewaniem poprzez termostat EMP 912 (ja ustawiłem temp komfort 22 st. temperatura ekonomiczna 20 st. histereza 0,5 st) - Aktualnie sprawdzone po tygodniu zasilania CO temp zewnętrzna max+10 min +4, zużycie energii CO i CWU śr 20kWh . Ciepła woda w miarę potrzeb temp. 47-42 jeżeli temp. wody spada następuje grzanie trwa ono ok.12-15 min. Wszystko bardzo proste i łatwe w użyciu. Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol Trzciniak,

Mój t-cap przy -15st i temp na CO 55st COP ma 1,74.

Twoja PC wg tego co podałeś i co jest na ich stronie ma przy -14st COP=1,9 dla temp 56st na CO .

Wychodzi więc w pewnym uproszczeniu ( tj bez uwzględnienia spadku mocy z 14 do 11kW) , że produkty tej firmy są o lepszych parametrach niż jeden z gigantów w branży PC !

Trochę za "ładnie" to wygląda , ale jeśli tak jest - to gratuluję . Lepsze ceny bez utraty parametrów , na to czekają potencjalni użytkownicy.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wszystkich użytkowników.

Pierwszy raz więc proszę o wyrozumiałość...

 

Posiadam pompę woda - powietrze Panasonic Aquera 9KW 3f.

Czytając ten temat , przeraził mnie czas pracy mojej pompy , przy temperaturze 8/0 st C tak naprawę wcale się nie wyłącza .Włączona jest od 3 dni , wcześniej używałem ja do CWU i kilka razy tylko w nocy.

W domu mieszkam kilka miesięcy.

Tydzień tremu skończyłem ocieplenie - styropian grafit arbet 0,031 15cm, poddasze pianka otwartakomora 25cm, wylewka styro 12cm- bez piwnicy.

Pow podłogi 195m2 , góra ,dół wszędzie podłogówka - płytki ceramiczne.

Dziś rano zadałem tem. 31st około godziny 9-00.Strat .temperatura w pomieszczeniach 22st.

Pompa pracuje cały czas.

Czy normalna jest trak długa praca?Na zegarze 31st osiąga w kilkadziesiąt minut , jednakże cały czas pracuje.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol Trzciniak,

Mój t-cap przy -15st i temp na CO 55st COP ma 1,74.

Twoja PC wg tego co podałeś i co jest na ich stronie ma przy -14st COP=1,9 dla temp 56st na CO .

Wychodzi więc w pewnym uproszczeniu ( tj bez uwzględnienia spadku mocy z 14 do 11kW) , że produkty tej firmy są o lepszych parametrach niż jeden z gigantów w branży PC !

Trochę za "ładnie" to wygląda , ale jeśli tak jest - to gratuluję . Lepsze ceny bez utraty parametrów , na to czekają potencjalni użytkownicy.

Pzdr

 

Jedna poważna różnica. Twoja pompa ma poświadczony COP i certyfikaty EHPA a pompa kolegi Trzciniak ma deklarację producenta. A w naszym kraju producent deklarować może sobie co chce bez żadnych konsekwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna poważna różnica. Twoja pompa ma poświadczony COP i certyfikaty EHPA a pompa kolegi Trzciniak ma deklarację producenta. A w naszym kraju producent deklarować może sobie co chce bez żadnych konsekwencji.

 

Właśnie "rekreacyjnie" dłubie sobie w necie-analizuję LG Thermę V-mam PDF z DTR i czytam w tabelkach .Z tego co na razie zauważyłem , to rzeczywiście dla 14kW -15/50 st COP coś koło 2-nie mogę tylko znaleźć info o mocy w tych temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...