Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

A ja wrzucę małe porównanie.

Dwa pierwsze wykresy to zużycie energii w taryfie G12

Trzeci to G12W. Jak widać na załączonym obrazku wygląda to znacznie lepiej :)

Kosztowo to zysk około 200 zł rocznie - nie wiele ale w mojej kieszeni.

Oczywiście jest to zużycie dla całego domu, nie mam podlicznika do pompy

 

http://images83.fotosik.pl/114/2685db83aaf2ef86med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jacek, ile h chodzi PC w nocy nie jestem w stanie powiedzieć - nie mam (a może o nim nie wiem) w swoim Panasonicu ani licznika załączeń, ani liczby godzin pracy.

Krzywa testowa na razie:

Hi 15*C - 25*C

Lo -15*C - 34*C

 

A możesz zdradzić jak sterujesz pompą?Jak dla mnie wynik bardzo dobry.

U mnie od 07.10 do 26.10 CWU +CO 355kw .W domu 23st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz zdradzić jak sterujesz pompą?Jak dla mnie wynik bardzo dobry.

U mnie od 07.10 do 26.10 CWU +CO 355kw .W domu 23st.

 

Jak dla mnie to nawet za dobry, gratuluje ;-)

Moje zużycie od 3.10 do 26.10 to 329kw

 

Nadal się zastanawiam jak najlepiej grzać pompa w taniej taryfie. Czy dopasować krzywa do nocnej taryfy tak aby grzała cala noc (na dzień dzisiejszy tak grzeje), a może podnieść temperaturę zasilenia i w parę godzin naładować posadzkę.

Czy ktoś z doświadczonych użytkowników możne się wypowiedzieć na ten temat.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to nawet za dobry, gratuluje ;-)

Moje zużycie od 3.10 do 26.10 to 329kw

 

Nadal się zastanawiam jak najlepiej grzać pompa w taniej taryfie. Czy dopasować krzywa do nocnej taryfy tak aby grzała cala noc (na dzień dzisiejszy tak grzeje), a może podnieść temperaturę zasilenia i w parę godzin naładować posadzkę.

Czy ktoś z doświadczonych użytkowników możne się wypowiedzieć na ten temat.

 

Pozdrawiam

Jacek

 

To może zacytuje co napisał mi jeden z użytkowników kanałowej pompy ciepła, symulacja dotyczy łącznego zużycia prądu na wszystko:

 

Moim zdaniem prąd dwustrefowy się opłaca. U mnie w PGE sytuacja wygląda następująco:

- wersja jednostrefowa

59gr brutto za kWh 24h/7

- wersja dwustrefowa

35gr brutto za kWh przez 10godz. w ciągu dnia (22-6, 13-15)

66gr brutto za kWh przez 14 godz. w ciągu dnia (pozostałe godziny)

 

Nawet jeśli pompa ciepła by chodziła nonstop, to nie będzie różnicy w cenie pomiędzy taryfami. Może wyjść ciut korzystniej dla dwustrefowej, bo zazwyczaj w nocy jest zimniej i wtedy pompa trochę więcej bierze prądu.

 

Ostatnie pół roku, kiedy grzania i chłodzenia pompą było mało, zużycie wyniosło:

​737 kWh w porze drogiej

1126 kWh w porze taniej

 

Koszt: 486,42zł + 394,10 = 880,52zł

Jeśli miałbym wersję jednostrefową: 1863kWh * 0,59 = 1099,17zł

 

W zimie różnica jest większa, gdyż dochodzi grzanie domu i w cieplejsze dni (jak te ostatnie) wystarczy nagrzać przez kilka godzin, żeby dom trzymał ciepło:

1105 kWh -> 729,30zł

2107 kWh -> 737,45zł

suma -> 1466,75 zł

jedna taryfa -> 1895,08 zł

 

Grzanie wody to miesięcznie ok. 100kWh.

wersja jednostrefowa: 59zł

dwustrefowa w porze taniej: 35zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zacytuje co napisał mi jeden z użytkowników kanałowej pompy ciepła, symulacja dotyczy łącznego zużycia prądu na wszystko:

 

Moim zdaniem prąd dwustrefowy się opłaca. U mnie w PGE sytuacja wygląda następująco:

- wersja jednostrefowa

59gr brutto za kWh 24h/7

- wersja dwustrefowa

35gr brutto za kWh przez 10godz. w ciągu dnia (22-6, 13-15)

66gr brutto za kWh przez 14 godz. w ciągu dnia (pozostałe godziny)

 

Nawet jeśli pompa ciepła by chodziła nonstop, to nie będzie różnicy w cenie pomiędzy taryfami. Może wyjść ciut korzystniej dla dwustrefowej, bo zazwyczaj w nocy jest zimniej i wtedy pompa trochę więcej bierze prądu.

 

Ostatnie pół roku, kiedy grzania i chłodzenia pompą było mało, zużycie wyniosło:

​737 kWh w porze drogiej

1126 kWh w porze taniej

 

Koszt: 486,42zł + 394,10 = 880,52zł

Jeśli miałbym wersję jednostrefową: 1863kWh * 0,59 = 1099,17zł

 

W zimie różnica jest większa, gdyż dochodzi grzanie domu i w cieplejsze dni (jak te ostatnie) wystarczy nagrzać przez kilka godzin, żeby dom trzymał ciepło:

1105 kWh -> 729,30zł

2107 kWh -> 737,45zł

suma -> 1466,75 zł

jedna taryfa -> 1895,08 zł

 

Grzanie wody to miesięcznie ok. 100kWh.

wersja jednostrefowa: 59zł

dwustrefowa w porze taniej: 35zł.

 

Dzięki za info.

 

Grzanie w dwóch taryfach na pewno jest tańsze... ale nie o to mi chodziło.

Pozwól ze wyjaśnię, miałem na myśli grzanie w nocnej taryfie z podwyższona krzywa tak aby pompa chodziła np przez 4h ,a nie pełne 8h nocnej taryfy

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas za CO+CWU od 6.10 do dziś około 180kWh. Na grzanie z tego około 108kWh Pierwszy sezon i 22 stopnie Celciusza. W dzień słońce nagrzewa pomieszczenia jeszcze o kilka stopni wyżej. Pompa używana tylko w taniej taryfie

 

Szczęściarz, u nas słońca jak na lekarstwo tej jesieni.... październik najzimniejszy i najbardziej ponury od lat...ciekawe jaka będzie zima!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

 

Grzanie w dwóch taryfach na pewno jest tańsze... ale nie o to mi chodziło.

Pozwól ze wyjaśnię, miałem na myśli grzanie w nocnej taryfie z podwyższona krzywa tak aby pompa chodziła np przez 4h ,a nie pełne 8h nocnej taryfy

 

Pozdrawiam

Jacek

 

No to musisz przeanalizować i sprawdzić jak to się ma :). Może znajdzie się ktoś kto tak się bawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz zdradzić jak sterujesz pompą?Jak dla mnie wynik bardzo dobry.

U mnie od 07.10 do 26.10 CWU +CO 355kw .W domu 23st.

 

Jak dla mnie to nawet za dobry, gratuluje ;-)

Moje zużycie od 3.10 do 26.10 to 329kw

 

Nadal się zastanawiam jak najlepiej grzać pompa w taniej taryfie. Czy dopasować krzywa do nocnej taryfy tak aby grzała cala noc (na dzień dzisiejszy tak grzeje), a może podnieść temperaturę zasilenia i w parę godzin naładować posadzkę.

Czy ktoś z doświadczonych użytkowników możne się wypowiedzieć na ten temat.

 

Pozdrawiam

Jacek

 

A mnie się właśnie wydawało, że mój wynik jest przeciętny ;) Chociaż jestem w tym roku przygotowany na każdy (prawie) wynik, bo to pierwszy sezon domu.

Jak steruję? Jedną wielką metodą prób i błędów :) Od maja codziennie jestem w 'kotłowni' :)

 

Histereza ustawiona, tak jak pisałem - ale zjechać muszę jeszcze, bo odrobinę za ciepło, chociaż ładuję podłogę w nocy, więc... zobaczymy.

 

CO i CWU grzeję od 21ej do 6. Ile razy załącza mi się PC w nocy i ile h chodzi - właśnie tego nie wiem.

Dodatkowo, jak zrobiło się nieco zimniej na dworze (były momentami okolice 0-1*C) musiałem dorzucić grzanie CO w ciągu dnia, mimo braku taniego okna II taryfy, bo pod wieczór było za chłodno w domu, a PC zanim ruszyłaby o tej 21ej podłogę, to cieplej byłoby dopiero za 2-3h.. jak już śpimy.

 

I tak mam ustawione dogrzewanie w ciągu dnia od 14 do 16 ze zjechaną histerezą na -2. Np. przedwczoraj PC włączyła się 15min przed 16tą. A wczoraj w ogóle. Ale na dworze w tym czasie 10*C.

 

To jak wspomniałem pierwszy sezon naszego domu, więc chyba tak zostawię, czyli dwie taryfy i ładowanie podłogi w nocy. Ale ciekawi mnie opcja stałego podtrzymywania wtedy już niższej temperatury w jednej taryfie i to, jak wyszłoby to w ogólnym rozrachunku w moim przypadku.

 

Domu nie budowałem sam i stąd moje obawy o pewne aspekty jeśli chodzi o ogrzewanie. Ale poza ciągłym lataniem i patrzeniem w PC biegam też z pożyczoną termowizją i tym samym w miarę możliwości daje się to ułożyć w jak najbardziej ekonomiczną (na ten moment) całość.

Pozdrawiam.

 

PS. Żeby nie było, odczyty z podlicznika ORNO (niestety 1-taryfowy) założonego przed PC. Osobny podlicznik mam też na grzałkę w PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

od kwietnia 2016r posiadam pompę Panasonic 9kw 3f, pompa chodziła przez pierwsze 6tygodni non stop w celu wygrzania posadzki.

od września pompa chodzi ponownie.

 

Aktualnie mam ustawioną krzywą -15/35 +15/25

Pompa chodzi prawie cały czas, przy dzisiejszej temp ok 6-7stopni wodę do podłogówki idzie ok 29stopni, wraca ok 23-24, temp w domu ok 20-22stopnie.

Aktualnie dom nie zamieszkały, w trakcie wykończenia w środku.

Dobrze ocieplony, dom na płycie, 30cm styropian grafit, dach 35cm dobrej wełny, okna 3szybowe.

 

Dom ma ok 190m2 użyktowej, ok 240m2 po podłodze w 100% podłógówka.

Aktualnie pompa przy w/w ustawieniach pobiera jakieś 30kwh na dobę, moim zdaniem bardzo dużo, czy to normalny wynik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :p ) wciąż 5.3

 

 

Informacja dla mających pc SmartHeata do porównania ... "(tak, coś na zasadzie "a ja mam większego")"

U mnie odkąd zaczął się sezon grzewczy JAZ (SCOP-podawany przez pompę) urósł już do 5.3. Ciekawe jaki będzie po pełnym roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...