Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

to moje zuzycie za październik - w miare możliwości bede uaktualniał tabelkę

 

PC PW 9kW 3fazy chodzi cały czas - nie ustawiałem zadnych okienek itp

 

od listopada będę grzał tylko w taniej taryfie.

 

w domu temperatura okolo 21-22*C

 

strych mam tylko ocieplony 5cm styro (dziury do WM i wyłaz wlasnie tylko nim narazie luzno przykryte)

 

mam nadzieje wprowadzic sie gdzies na świeta Bożego Narodzenia - mysle że mi się uda ;)

 

zuzycie.jpg

 

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez bassior
dopis informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

to moje zuzycie za październik - w miare możliwości bede uaktualniał tabelkę

 

PC PW 9kW 3fazy chodzi cały czas - nie ustawiałem zadnych okienek itp

 

od listopada będę grzał tylko w taniej taryfie.

 

w domu temperatura okolo 21-22*C

 

strych mam tylko ocieplony 5cm styro (dziury do WM i wyłaz wlasnie tylko nim narazie luzno przykryte)

 

mam nadzieje wprowadzic sie gdzies na świeta Bożego Narodzenia - mysle że mi się uda ;)

 

[ATTACH=CONFIG]371653[/ATTACH]

 

 

 

pozdrawiam

 

Witaj,

niezły wynik , aż za dobry .Masz włączoną pompę 24h i tylko kilkanaście KW .!!

Fakt że masz dość płaską KG i jak dla mnie "Mega " ocieplony domek.

U mnie gdy miałem 24 włączoną pompę i sztywno temp. 30 st na pompie zabrało przy temp . zew. 7/3 st 36KW.(CO+CWU)

Życzę powodzenia i czekam na kolejne zapisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem podsumowanie października względem ogrzewania. Grzeję w tandemie pompa i cop 1 jak ktoś nowy. Wyszło 140 kwh z kanałówki i splita. Do tego 18kwh z grzejników łazienkowych. Ten październik był beznadziejny pod względem temperatury i nasłonecznienia. W domu były też wyższe temperatury utrzymywane bo nawet i po 23 stopnie. Zwykle zimą mamy od 20,5-21,5 w zależności od pomieszczenia a na czas kąpieli w łazienkach 26. Koszt 91,60 zł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 160kWh w październiku na co. Plus trzy czy cztery razy przepaliłem w kominku.

 

Witaj, poczytałem troszkę Twojego dziennika.

Nie wyłapałem jaką masz pompę(za zdj. Panasonic 300l CWU + bufor).

Mógłbyś napisać więcej nt. Twojej Pompy.W jaki sposób nią sterujesz?Ile masz podłogówki?Jaka temp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

kolejny pełny miesiąc na PC - październik br 550kWh CO+CWU ( szacuję na ok 110kWh)

Koszt wg średniej dla całego domu 550x0,45 pln=247,50 pln

Od końca września mam licznik moto godzin podłączony pod sygnał z Eurostera na CO -w tym miesiącu wyszło 265h pracy na CO

Temp w domu 22.5-23 st, temp min na CWU 48 st

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

kolejny pełny miesiąc na PC - październik br 550kWh CO+CWU ( szacuję na ok 110kWh)

Koszt wg średniej dla całego domu 550x0,45 pln=247,50 pln

Od końca września mam licznik moto godzin podłączony pod sygnał z Eurostera na CO -w tym miesiącu wyszło 265h pracy na CO

Temp w domu 22.5-23 st, temp min na CWU 48 st

Pzdr

 

Powiedz jak sterujesz pompą?Chodzi mi o ustawienie KG.

Edytowane przez thxluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, poczytałem troszkę Twojego dziennika.

Nie wyłapałem jaką masz pompę(za zdj. Panasonic 300l CWU + bufor).

Mógłbyś napisać więcej nt. Twojej Pompy.W jaki sposób nią sterujesz?Ile masz podłogówki?Jaka temp?

 

Panasonic Tcap 9kW 1f. Sprzęgło + 300l cwu. Podłogówki mam ok. 240m2 plus grzana ściana w garażu. Ok 1,8km rur w 3 niezależnych obiegach sterowanych z sterowników sallusa. W tej chwili nie grzeję jednego obiegu ok. 50m2. Krzywej ci nie podam bo nie wiem działa jak instalator ustawił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jak sterujesz pompą?Chodzi mi o ustawienie KG.

 

Ze względu na grzejniki mam chyba tak : Hi11st/40st i Lo 7st/45st.

Programator włączam tylko przy konkretnej zimie , kiedy 24h są mrozy- mam wtedy delikatne podbicia temp w tanich godzinach.

Cwu żyje swoim życiem tj wg potrzeb , jedynie mam drugi czujnik temp w górnej części zasobnika- czasówka mi przełącza odczyt dla PC ( zawsze mam ciepłą wodę- zmienia się tylko słup ciepłej wody w zasobniku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na grzejniki mam chyba tak : Hi11st/40st i Lo 7st/45st.

Programator włączam tylko przy konkretnej zimie , kiedy 24h są mrozy- mam wtedy delikatne podbicia temp w tanich godzinach.

Cwu żyje swoim życiem tj wg potrzeb , jedynie mam drugi czujnik temp w górnej części zasobnika- czasówka mi przełącza odczyt dla PC ( zawsze mam ciepłą wodę- zmienia się tylko słup ciepłej wody w zasobniku)

 

A PC włacza sie 22-6 i 13-15??

Pytam bo u mnie w tych godzinach przy KG HI 15/27 i LO -15/36 np dziś w nocy przy temp .zew 5 st zużyła grzejąc te 8 h 13KW .W domu rano 23,6 st.

Wydaje mi sie to dość sporo przy takiej tem. zew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6335 kWh, czyli 202 kWh w miesiącu na Co i CWU oraz chłodzenie

stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci

temp. góra - 24-25 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 24-26 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi nawet do 28 zanim chłodzenie z pompy zadziała)

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu

CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - już można powiedzieć zacząłem sezon grzewczy

CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni

cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut

chłodzenie - jak czujnik pokojowy wyhaczy 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym), z tego co widzę w zacienionej kotłowni temp oscyluje w dzień około 23-25 stopni,

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc)

 

SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :p ) wciąż 5.3

 

6695 kWh, czyli 360 kWh w miesiącu na Co i CWU oraz chłodzenie stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci temp. góra - 24-25 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 24-26 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi nawet do 27 zanim chłodzenie z pompy zadziała) temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut chłodzenie - jak czujnik pokojowy wyhaczy 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym), z tego co widzę w zacienionej kotłowni temp oscyluje w dzień około 23-25 stopni, antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc) SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :p ) 5,4

 

krzywa

15/20

-15/30

 

nie wiem czy to sensownie ustawiona, ale działa

 

ps. teraz się zastanawiam po grzyba mam włączone chłodzenie...

muszę dojść jak je wyłączyć :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A PC włacza sie 22-6 i 13-15??

Pytam bo u mnie w tych godzinach przy KG HI 15/27 i LO -15/36 np dziś w nocy przy temp .zew 5 st zużyła grzejąc te 8 h 13KW .W domu rano 23,6 st.

Wydaje mi sie to dość sporo przy takiej tem. zew.

 

U mnie 90% powierzchni to grzejniki-jedyna akumulacja ciepła jaka wchodzi w grę to całego domu.Na sterowniku pokojowym mam obniżenie temp w nocy (24-4) do 21,5 st (co wcale nie oznacza ,że temperatura spada do takiego poziomu) , wtedy pompa "odpoczywa" i od 4 rano zaczyna ewentualnie dogrzewać dom do 23st.

Generalnie moje sterowanie PC nie polega na wył/wł w tanich godzinach , tylko na profilowaniu temp na Eurostarze. Kiedy są ciągle mrozy, to włączam Timer w PC tylko z podbijaniem temperatur o 2-3st w tanich godzinach.

Kiedy są okresy przejściowe , włączamy CO wg potrzeb.

Cała filozofia użytkowania PC polega na max komforcie (CO i CWU) przy jak najmniejszym zużyciu energii.

Generalnie jest dość trudno porównać zużycie różnych użytkowników , np ja mam ok 200m2 głównie na grzejnikach z mocno przeciętnym ociepleniem ,praktycznie jest ktoś w domu cały czas , wszyscy lubimy dość wysokie temperatury (zakres godzin od 6 do 24 to 22,5 do 23 st )

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zrobić sobie takie opomiarowanie, jak ma autor zacytowanego postu. Ale nie wiem jak tak do końca... Czy TAKI licznik ma wejscie impulsowe, o ktorym pisze jarecki? Bo jest to podlicznik bliżniaczo podobny do jego ORNO...

 

Odnośnie podglądu temperatur PC oraz zużycia energii

polecam urządzenie Lan Kontroler włączone do sieci Ethernet.

Dane można wysyłać np. na pvmonitor.

Sam nie dawno u siebie konfigurowałem i jestem zadowolony z

jego funkcjonowania, mam pełen podgląd pracy i zużycia.

Tutaj można zobaczyć jak to wygląda:

http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=157

 

oraz dane zużycia prądu w całym domu:

http://pvmonitor.pl/user_zuzycie.php?r=3&idinst=157

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...