Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie odpaliłem pompę i od 22 października zacząłem spisywać zużycie - puki co jestem bardzo pozytywnie zaskoczony i zadowolony. Dom w trakcie ocieplania niezamieszkały, WM jeszcze nie włączyłem, w środku kładziemy panele, składamy meble itp. Temperaturę ustawiłem na 21 stopni i w trakcie pracy było nawet za gorąco, teraz dałem na 18,5 stopnia i jest OK, ciepła woda na 35 stopni - zużycie minimalne. Na razie ustawiłem pompę tak, że włącza się tylko w taniej taryfie G12w w nocy oraz przez cały weekend. W trakcie tych 10 dni do 1 listopada zużyła 63 kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze byłoby gdybyś podał w stopce jakieś dane budynku jak radził Ci K@mil_. Ja podałem parę postów wcześniej swoje zużycie za październik-345kWh. Też cały czas eksperymentuję z KG. Czym więcej czytam o zużyciach innych tym więcej kombinuję. U mnie pompa idzie na taryfie G11 więc nie ograniczam ją czasowo. Ważny dla mnie jest komfort cieplny. Od 1 listopada od godz. 7.00 do dziś rana do godz 7.00 pompa zużyła 40kWh. Nie chciałbym nikogo urazić ale jak czytam o niektórych zużyciach prądu to przypominają mi się dyskusje właścicieli maluchów na temat zużycia paliwa. Byli i tacy którym palił 4l/100km. Też właściwie grzejemy pierwszy sezon bo tamta zima to tylko grzanie żeby robotnicy nie zamarzli, więc jak piszą na forum inni muszę poczekać. Porównaj swój dom z moim opisem, może to Ci da jakąś odpowiedź czy Twoje zużycia są normalne.

 

Dla mnie to tez pierwszy sezon, chociaż pompa instalowana 12/2015 ale wtedy jeszcze trwały prace wykończeniowe i temperatura w domu 15-16*C.

Widzę że masz cieplutki domek i zużycie takie jakbym moich marzeń ;)

Powiem szczerze ze po podjęciu decyzji o zakupie pompy ciepła, wiedząc że moje ocieplenie nie powala, ratowałem się jak mogłem, dlatego docieplałem ściany od środka dodatkową wełną o grubości 15cm i teraz mam ściany o grubości 65cm czyli prawie jak na zamku w Malborku ;)

Pamiętam jak przyjechały parapety to myślałem że to są blaty kuchenne :lol2:

 

OK wracając do zużycia, przez ostatnie 4 dni pompa zjadła Ci 40kWh jak dla mnie wynik jak najbardziej realny/zadowalający ;) u mnie niestety poszło 80kWh

jak już wcześniej pisałem przy temp. 1-0*C pompa pobiera mi 20-25kWh a gdy temp. 2-3*C zużycie ~13kWh i to jest dla mnie dziwne 2 stopnie różnicy a pobór wzrósł prawie o 100% rozumiem defrosty, no ale taka różnica??

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie prądu-październik 2016

 

266,27 KWh; Energia wytworzona: 1149,54; COP: 4,31

 

Zużycie prądu CO: 188 KWh

Zużycie prądu CWU: 78,26 KWh

 

Czas pracy sprężarki razem 136h

Liczba startów sprężarki razem: 408

 

Czas pracy sprężarki CO: 96h

Liczba startów sprężarki CO: 121

 

Czas pracy sprężarki CWU: 40h

Liczba startów sprężarki CWU:287

Edytowane przez maciej10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie prądu-październik 2016

266,27 KWh; Energia wytworzona: 1149,54; COP: 4,31

 

Zużycie prądu CO: 188 KWh

Zużycie prądu CWU: 78,26 KWh

 

Czas pracy sprężarki razem 136h

Liczba startów sprężarki razem: 408

 

Czas pracy sprężarki CO: 96h

Liczba startów sprężarki CO: 121

 

Czas pracy sprężarki CWU: 40h

Liczba startów sprężarki CWU:287

 

Niezle,:)

możesz powiedzieć skąd masz tak dokładne dane dot. pracy Twojej PC.?

Czy może to jeszcze nie czas dla mnie:)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez mi sie wydaje ze to jest za duzo i nie wiem co zrobic by ograniczyc liczbe startow i/lub wydluzyc czas pracy. Oczywiscie autoryzowany instalator twierdzi ze jest wszystko ok. jak to wyglada u Ciebie? - widze ze mamy podobny metraz domu oraz te sama moc pompy i zbiornik CWU

 

Nigdy nie mierzyłem z zegarkiem w reku ile dokładnie trwa podgrzew CWU, ale jest to coś około pół godziny. Może masz zbyt niską temperature wody ustawioną i pompa szybko ja osiąga. Ja grzeje do 50 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie mierzyłem z zegarkiem w reku ile dokładnie trwa podgrzew CWU, ale jest to coś około pół godziny. Może masz zbyt niską temperature wody ustawioną i pompa szybko ja osiąga. Ja grzeje do 50 stopni.

 

widzisz, może być różnie. Latem, jak temperatura DZ jest max, to nawet 15m i się zagrzeje. Przy najniższych temperaturach DZ na koniec okresu grzewczego - około 30m.

Przy małych zasobnikach, to zawsze będzie ilość startów na CWU większa niż liczna godzin, bo one się szybko nagrzewają i trzeba je częściej grzać. Szczególnie jak się grzeje do niższych temperatur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 07.10 do 06.11 570KW

W ostatnim tygodniu ustawiona KG +15/ 26 -15/34.W oknach 22-6 oraz 13-15.W domu 22-23 st.

Wcześniej on/off wg uznania.

Start PC był 25.01.2016 - 06-11-2016 4668Kw.(prac remontowe itp do dziś) .Zamieszkały od 06.2016.

Zastanawiam się czy juz teraz nie przejśc na G12W.?

Wczoraj wyeliminowany dość spory mostek(poprawa bramy garazowej).

Z racji iż do garazu przylega łazienka oraz jeden z pokoi , zaś nad jest jedna sypialnia, zamierzam ocieplić sciane 5 cm styro oraz 10 cm sufit.

Nad garazem ida 2 petle w sypialni i prawdopodobnie wychładzają się ,obniżajać temp. powrotu.

W piątek ma 1 serwis , sprawdzimy. Dam znać,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 07.10 do 06.11 570KW

W ostatnim tygodniu ustawiona KG +15/ 26 -15/34.W oknach 22-6 oraz 13-15.W domu 22-23 st.

Wcześniej on/off wg uznania.

Start PC był 25.01.2016 - 06-11-2016 4668Kw.(prac remontowe itp do dziś) .Zamieszkały od 06.2016.

Zastanawiam się czy juz teraz nie przejśc na G12W.?

Wczoraj wyeliminowany dość spory mostek(poprawa bramy garazowej).

Z racji iż do garazu przylega łazienka oraz jeden z pokoi , zaś nad jest jedna sypialnia, zamierzam ocieplić sciane 5 cm styro oraz 10 cm sufit.

Nad garazem ida 2 petle w sypialni i prawdopodobnie wychładzają się ,obniżajać temp. powrotu.

W piątek ma 1 serwis , sprawdzimy. Dam znać,

pozdrawiam

 

Mnie tez wkrótce czeka przegląd, daj znać co oni będą tam majstrować.

Znając życie to tylko wyczyszcza, przedmuchają i o 500zeta będziesz lżejszy ;)

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tez wkrótce czeka przegląd, daj znać co oni będą tam majstrować.

Znając życie to tylko wyczyszcza, przedmuchają i o 500zeta będziesz lżejszy ;)

 

Pozdrawiam

Jacek

 

Dam znać .Napewno bedę chciał dowiedzieć sie dlaczego moja PC a raczej spreżarka chodzi prawie non-stop i to z wartoscia ok 35Mhz.

Czy przyczyną jest własnie kilka"zimnych pętli".Czy coś innego?.Z tego co rozmawiałem przez telefon sprawdzimy temp. powrotu.Moze ktoś podpowie na co jeszcze warto zwrócic uwage?

pozdr

Edytowane przez thxluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że masz cieplutki domek i zużycie takie jakbym moich marzeń ;)

Powiem szczerze ze po podjęciu decyzji o zakupie pompy ciepła, wiedząc że moje ocieplenie nie powala, ratowałem się jak mogłem, dlatego docieplałem ściany od środka dodatkową wełną o grubości 15cm i teraz mam ściany o grubości 65cm czyli prawie jak na zamku w Malborku ;)

Pamiętam jak przyjechały parapety to myślałem że to są blaty kuchenne :lol2:

Mam nadzieję że ekipa nic nie spieprzyła i jest ciepły. My na PC byliśmy zdecydowani od początku. Jak miałem projekt zleciłem OZC. W cenie facet zrobił mi obliczenia dla projektu i dla lepszego wariantu oraz porównanie kosztów PC i mat grzewczych. Za jego sugestią dołożyliśmy styropianu i wełny. Potem jeszcze zmieniłem wełnę na pianę. Trochę wojen z małżonką było bo kasa na to uszczuplała budżet na wykończenie. Dziś nie trzeba biegać z węglem a w domu ma 23 stopnie. Wszyscy są zadowoleni. Obniżyłem KG -15/33 +15/26 zobaczymy za dwa dni co się stanie.

Powodzenia w eksperymentach. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam znać .Napewno bedę chciał dowiedzieć sie dlaczego moja PC a raczej spreżarka chodzi prawie non-stop i to z wartoscia ok 35Mhz.

Czy przyczyną jest własnie kilka"zimnych pętli".Czy coś innego?.Z tego co rozmawiałem przez telefon sprawdzimy temp. powrotu.Moze ktoś podpowie na co jeszcze warto zwrócic uwage?

pozdr

 

Masz raczej przypadłość kolego z sąsiedniego wątku "choroba świeżego domu" Chodzi non-stop bo musi, nie umie osiągnąć zadanego powrotu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od 5.10 do 4.11 pompa PPC c10i wzięła 202 kWh, pracując 118h - w tym obiegówki itp. Nieocieplony od dołu 6m balkon, łazienka nad garażem nieocieplona od spodu, przez 2 tyg były jeszcze tymczasowe drzwi oraz w sumie do tej pory brak docelowych drzwi do nieogrzewanego garażu (wstawiona płyta). nie mam też wentylacji jeszcze (WM) a w kominie (do kominka) są zastawione dziury styropianem. Grzeje do 16 stopni w domu, bo na razie nikt nie mieszka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam znać .Napewno bedę chciał dowiedzieć sie dlaczego moja PC a raczej spreżarka chodzi prawie non-stop i to z wartoscia ok 35Mhz.

Czy przyczyną jest własnie kilka"zimnych pętli".Czy coś innego?.Z tego co rozmawiałem przez telefon sprawdzimy temp. powrotu.Moze ktoś podpowie na co jeszcze warto zwrócic uwage?

pozdr

 

Niechętnie ale kolega OBERWATORPC może mieć rację. U mnie to samo się dzieje. Ot pompa się odpala - pracuje z niedużą mocą - za to cały czas. Doszło do tego, że jak przestaje to sam jestem zaskoczony i nie znam powodu :) Instalator mnie o tym uprzedzał - ale cierpliwość nie jest moją cnotą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...