Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

...Jak miałem projekt zleciłem OZC. W cenie facet zrobił mi obliczenia dla projektu i dla lepszego wariantu oraz porównanie kosztów PC i mat grzewczych. Za jego sugestią dołożyliśmy styropianu i wełny.

Zdradzisz kolego gdzie robiłeś OZC? Ktoś godny polecenia? My trochę już po ptakach - ale też chętnie bym zrobił faktycznie.

 

Potem jeszcze zmieniłem wełnę na pianę. Trochę wojen z małżonką było bo kasa na to uszczuplała budżet na wykończenie. Dziś nie trzeba biegać z węglem a w domu ma 23 stopnie. Wszyscy są zadowoleni.

 

Witaj w klubie. Moja żona mimo ciepełka w domu nadal wypomina koszty. Ale pompa to jest "to coś co tam stoi i warczy i nie wiadomo jak działa"... a pod prysznicem i w domu cieplutko. Magic ;)

 

Obniżyłem KG -15/33 +15/26 zobaczymy za dwa dni co się stanie.

Powodzenia w eksperymentach. Pozdrawiam

 

Ciekawy eksperyment. A temp grzania masz obie takie same czy jakieś redukcje sobie ustawiłeś już?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dam znać .Napewno bedę chciał dowiedzieć sie dlaczego moja PC a raczej spreżarka chodzi prawie non-stop i to z wartoscia ok 35Mhz.

Czy przyczyną jest własnie kilka"zimnych pętli".Czy coś innego?.Z tego co rozmawiałem przez telefon sprawdzimy temp. powrotu.Moze ktoś podpowie na co jeszcze warto zwrócic uwage?

pozdr

 

Witam

 

Spróbuj ustawić temperaturę zasilania na np 35*, jeśli chcesz wymusić cykliczną pracę PC.

Większość uczestników uznaje taką pracę za "taktowanie", jednak osobiście uważam, że jest to naturalny sposób pracy inwertera

 

Sprężarka, po dość długim dochodzeniu do zadanej temperatury wyłączy się.

Jeśli temperatura w domu będzie za wysoka - a powinna być, wyłącz pompę.

Jak spadnie poniżej zadanej - np.22,2 włącz ponownie pompę.

Czynności te, jak pewnie zauważyłeś zastępują działanie termostatu O-OFF.

Jeśli założysz odpowiednie ramy czasowe - praca w taniej energii, po ustabilizowaniu temperatury ścian i wylewki osiągniesz założone efekty

 

Na dzień dzisiejszy twoja PC, przy dość niskiej temperaturze zasilania, musi pracować ciągle by uzupełnić straty budynku przez przenikanie powiększone o odparowanie wilgoci technologicznej

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradzisz kolego gdzie robiłeś OZC? Ktoś godny polecenia? My trochę już po ptakach - ale też chętnie bym zrobił faktycznie.

 

Wysłałem Ci wiadomość na PRIV

 

Ciekawy eksperyment. A temp grzania masz obie takie same czy jakieś redukcje sobie ustawiłeś już?]

Nie bardzo rozumiem pytanie. Miałem wcześniej takie ustawienia: -15/34 oraz +15/28. Teraz ustawiłem na: -15/33 +15/26. Nie wiem czy o to Ci chodziło?

Edytowane przez reksgildo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem pytanie. Miałem wcześniej takie ustawienia: -15/34 oraz +15/28. Teraz ustawiłem na: -15/33 +15/26. Nie wiem czy o to Ci chodziło?

 

Dzięki za priv info.

 

Ty mówisz jeśli dobrze rozumiem o dwóch krzywych grzewczych. Ja mówię o tym, że moja pompa (SmartHeat Bravour i008) ma dwie temp przy grzaniu.

 

  • Temp normatywną
  • Temp redukcji (niższa)

 

Masz tak w swojej? Powinieneś mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za priv info.

 

Ty mówisz jeśli dobrze rozumiem o dwóch krzywych grzewczych.

Ja mówię o jednej krzywej a na niej dwa punkty. Temp na zewnątrz -15 to temp wody zasilającej podłogówkę 33 stopnie. Temp na zewnątrz +15 to temp wody zasilającej 26 stopni. Z tych dwóch punktów pompa wylicza krzywą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za priv info.

 

Ty mówisz jeśli dobrze rozumiem o dwóch krzywych grzewczych. Ja mówię o tym, że moja pompa (SmartHeat Bravour i008) ma dwie temp

 

Pompa ma jedną krzywą ale dwie temperatury zadane można ustawić. Ta niższa powoduje przesumięcie całej krzywej o taką samą ilość stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzić ile pompa zużywa na CO w taniej a ile drogiej taryfie, tak samo CWU ? Mam podlicznik który zlicza zużycie całej pompy w taniej oraz w drogiej taryfie bez rozdzielania na CO i CWU. Mam pompę panasonica 9kw 3f

 

Prosto tego nie sprawdzisz. Musiał byś mieć dodatkowe układy zliczające z układem przełączania na podstawie zawóru 3drogowego. Na przykład mały plc lub alaPLC podłączony do wyjścia licznika i sygnał z zaworu.

 

Moja krzywa to 29 dla -20st.C i 24 dla 12st.C

Edytowane przez marcelix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Spróbuj ustawić temperaturę zasilania na np 35*, jeśli chcesz wymusić cykliczną pracę PC.

Większość uczestników uznaje taką pracę za "taktowanie", jednak osobiście uważam, że jest to naturalny sposób pracy inwertera

 

Sprężarka, po dość długim dochodzeniu do zadanej temperatury wyłączy się.

Jeśli temperatura w domu będzie za wysoka - a powinna być, wyłącz pompę.

Jak spadnie poniżej zadanej - np.22,2 włącz ponownie pompę.

Czynności te, jak pewnie zauważyłeś zastępują działanie termostatu O-OFF.

Jeśli założysz odpowiednie ramy czasowe - praca w taniej energii, po ustabilizowaniu temperatury ścian i wylewki osiągniesz założone efekty

 

Na dzień dzisiejszy twoja PC, przy dość niskiej temperaturze zasilania, musi pracować ciągle by uzupełnić straty budynku przez przenikanie powiększone o odparowanie wilgoci technologicznej

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Witaj, mam świadomość iż dom musi się wygrzać .

Pytanie jak długi to okres.?

Od stycznia zużyłem ponad 4k KW i tak naprawdę dopiero od jakiegoś czasu przyglądam się zużyciu.

Póki co wynik jest zadowalający..

1 serwis, eliminacja mostków,zmiana taryfy,powolne wygrzewanie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosto tego nie sprawdzisz. Musiał byś mieć dodatkowe układy zliczające z układem przełączania na podstawie zawóru 3drogowego. Na przykład mały plc lub alaPLC podłączony do wyjścia licznika i sygnał z zaworu.

 

Jako, ze mam stycznosc z szeroko rozumiana informatyka, zrobilem to jak umialem. Sprawdzam kiedy dziala jaka pompa obiegowa. :-)

Wynik dostaje w napisanym programiku.

 

ss.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy juz teraz nie przejśc na G12W.?

Wczoraj wyeliminowany dość spory mostek(poprawa bramy garazowej).

pozdrawiam

 

G12W ludzie liczyli, ze się opłaca ale głównie na zużycie prądu przez dom "pranie, gotowanie itp" zależne od trybu życia i składu osobowego rodziny.

Do ogrzewania to wg. mnie ma mały sens. Liczysz na to, że zamiast np: ulubionych 23 st C zagrzejesz sobie dom do 25 st C w weekend i dzięki temu w poniedziałek nie będziesz grzał? Raczej przy tych 25 C się przegrzejesz i szybko ci się tego odechce.

Jak masz zamiar bawić się w 0,5 st C mniej w 5 dni i 0,5 st C więcej w 2 dni weekendu to oszczędności tu dużych też nie będzie.

 

Ja mam zasadę, że ciepło ma być 7 dni w tygodniu równo, dlatego już na termostacie mam tylko ustawianie na 7 dni a nie osobne na 5+2. grzeję cały tydzień tak samo a jedynie ma widełki na tania taryfę i wysoko ustawiona krzywą grzewczą bo PC i tak ma zapas mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G12W ludzie liczyli, ze się opłaca ale głównie na zużycie prądu przez dom "pranie, gotowanie itp" zależne od trybu życia i składu osobowego rodziny.

Do ogrzewania to wg. mnie ma mały sens. Liczysz na to, że zamiast np: ulubionych 23 st C zagrzejesz sobie dom do 25 st C w weekend i dzięki temu w poniedziałek nie będziesz grzał? Raczej przy tych 25 C się przegrzejesz i szybko ci się tego odechce.

Jak masz zamiar bawić się w 0,5 st C mniej w 5 dni i 0,5 st C więcej w 2 dni weekendu to oszczędności tu dużych też nie będzie.

 

Ja mam zasadę, że ciepło ma być 7 dni w tygodniu równo, dlatego już na termostacie mam tylko ustawianie na 7 dni a nie osobne na 5+2. grzeję cały tydzień tak samo a jedynie ma widełki na tania taryfę i wysoko ustawiona krzywą grzewczą bo PC i tak ma zapas mocy.

 

Nie zgodzę się. Inwestorzy gdzie robiłem instalacje po przejściu na g12w czy nawet g12 wychodzą taniej. A mówię tutaj akurat o ogrzewaniu pompami powietrze-powietrze plus maty elektryczne/grzejniki. Zatem pompa działa w zasadzie cały czas w sezonie grzewczym a grzejniki kiedy potrzeba gdy przychodzi duuuży mróz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G12W ludzie liczyli, ze się opłaca ale głównie na zużycie prądu przez dom "pranie, gotowanie itp" zależne od trybu życia i składu osobowego rodziny.

Do ogrzewania to wg. mnie ma mały sens. Liczysz na to, że zamiast np: ulubionych 23 st C zagrzejesz sobie dom do 25 st C w weekend i dzięki temu w poniedziałek nie będziesz grzał? Raczej przy tych 25 C się przegrzejesz i szybko ci się tego odechce.

Jak masz zamiar bawić się w 0,5 st C mniej w 5 dni i 0,5 st C więcej w 2 dni weekendu to oszczędności tu dużych też nie będzie.

 

Ja mam zasadę, że ciepło ma być 7 dni w tygodniu równo, dlatego już na termostacie mam tylko ustawianie na 7 dni a nie osobne na 5+2. grzeję cały tydzień tak samo a jedynie ma widełki na tania taryfę i wysoko ustawiona krzywą grzewczą bo PC i tak ma zapas mocy.

 

Witaj,

z taryfy G12w korzystałem na mieszkaniu przy piecach akumulacyjnych.Dokładając do tego pranie,zmywanie, boiler cwu w okienkach, dawało ogromne różnice w opłatach porównując do taryfy G11.

Tutaj PC od klikunastu dni jest spięta z timerem w okienkach 13-16(1h-drogiej) i 22-6.I

Poki co mam 23st.Wiele mostków.Nie wiem jak będzie wyglądać to przy - 5, -10 st.Bo takiej temp. w grudniu , styczniu , lutym można się spodziewać.

Reasumując :

jestem prawie pewny ze u mnie taryfa G12W przyniesie znaczące korzyści finansowe.Potrzebna jest analiza proporcji w zużyciu (nie pamiętam jak wyglądało to na mieszkaniu procentowo), dlatego jeszcze chwile się wstrzymam.

Zadam pytanie:

czy komuś z użytkowników forum grzejącym w oknach g12w ,"nie starczył energii w ciągu" dnia .??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G12W ludzie liczyli, ze się opłaca ale głównie na zużycie prądu przez dom "pranie, gotowanie itp" zależne od trybu życia i składu osobowego rodziny.

Do ogrzewania to wg. mnie ma mały sens. Liczysz na to, że zamiast np: ulubionych 23 st C zagrzejesz sobie dom do 25 st C w weekend i dzięki temu w poniedziałek nie będziesz grzał? Raczej przy tych 25 C się przegrzejesz i szybko ci się tego odechce.

Jak masz zamiar bawić się w 0,5 st C mniej w 5 dni i 0,5 st C więcej w 2 dni weekendu to oszczędności tu dużych też nie będzie.

 

Ja mam zasadę, że ciepło ma być 7 dni w tygodniu równo, dlatego już na termostacie mam tylko ustawianie na 7 dni a nie osobne na 5+2. grzeję cały tydzień tak samo a jedynie ma widełki na tania taryfę i wysoko ustawiona krzywą grzewczą bo PC i tak ma zapas mocy.

 

no ja też się nie zgodzę. Ja mam identyczne nastawy temperaturowe w weekend jak w ciągu tygodnia, tylko okienko jest całodobowe.

G12w wychodzi sporo taniej niż G12. Gdyby była dostępna u mnie taryfa G12r, to miałbym ciężki zgryz którą wybrać, ale prawdopodobnie i tak zdecydowałbym się na G12w (więcej godzin taniej taryfy) - no ale to zależy właśnie od trybu życia i składu rodziny

G12e (gdyby była) już raczej :no:

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam pytanie:

czy komuś z użytkowników forum grzejącym w oknach g12w ,"nie starczył energii w ciągu" dnia .??

 

Grzanie akumulacyjne, ktore jednak musisz przy grzaniu w pradzie dwutaryfowym stosowac ma pewne wymagania. Musisz gdzies ta energie zgromadzic. Tutaj glowne znaczenie ma grubosc grzanej wylewki (przy zalozeniu, ze dom masz jakostam ocieplony). Ponizej nomogram pokazujacy te zaleznosci.

 

http://szkut.com/dom/wylewka_wykres.jpg

 

Warto tez nieco przewymiarowac PCi, wtedy praktycznie nie wychodzisz poza tani prad.

 

Majac podlogowke w wylewce 8cm i srednio ocieplony dom nie zdazylo mi sie jeszcze zmarznac, bo pompa ma ustawione dzialanie w tanim pradzie. Wahania dobowe temperatury wewnatrz sa ponizej 1K. Przy duzych mrozach mam tak podniesiona krzywa grzewcza na pompie, ze pozwala zahaczac o droga, co w ciagu 4 sezonow stanowi ponizej 1% zuzycia energii przez pompe na cele CO.

 

Zato G12w ma wiele zalet jesli chodzi o weekendowe zuzycie, gdzie w naszym przypadku to okres jednak zwiekszonych poborow energii. Pompa chodzi swoim cyklem tez przez weekend (ma tylko poszerzone o godzine te teoretyczne okienka), bo to ladnie sie komponuje z reszta tygodnia. Od poniedzialku ladnie wpada w rytm taniego pradu.

 

Jesli raczej zimowe weekendy spedzacie z rodzina poza domem, to G12 vs. G12w ma znaczenie marginalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G12W ludzie liczyli, ze się opłaca ale głównie na zużycie prądu przez dom "pranie, gotowanie itp" zależne od trybu życia i składu osobowego rodziny.

Do ogrzewania to wg. mnie ma mały sens. Liczysz na to, że zamiast np: ulubionych 23 st C zagrzejesz sobie dom do 25 st C w weekend i dzięki temu w poniedziałek nie będziesz grzał? Raczej przy tych 25 C się przegrzejesz i szybko ci się tego odechce.

Jak masz zamiar bawić się w 0,5 st C mniej w 5 dni i 0,5 st C więcej w 2 dni weekendu to oszczędności tu dużych też nie będzie.

 

Ok wszystko fajnie - do grzania z inwerterem może niekoniecznie - chociaż - grzanie wyższego CWU kiedy w domu nikogo nie ma jest słabym pomysłem - mimo że oszczędności mogą być jednorazowo niewielkie - to w skali roku zwyczajnie za to nie płacisz. Z drugiej strony w weekend kiedy mieszkańcy są w domu - i się sprząta czy siedzi przed TV - tańszy prąd to miła opcja. Pranie i zmywarkowanie po 22:00 też jest fajną opcją - a różnica na poziomie ~20% jest miła. Z każdych 100zł zostaje Ci w ręku 20zeta. Niby niewiele - a na koniec roku zostaje na dobrą kolacje z żoną (albo dwie). Twój wybór czy mieć czy nie mieć.

 

Ja mam zasadę, że ciepło ma być 7 dni w tygodniu równo, dlatego już na termostacie mam tylko ustawianie na 7 dni a nie osobne na 5+2. grzeję cały tydzień tak samo a jedynie ma widełki na tania taryfę i wysoko ustawiona krzywą grzewczą bo PC i tak ma zapas mocy.

 

Zasada bardzo zacna. Tylko nie liczysz że ta sama temp może być niższa kiedy w domu nikogo nie ma - i na powrót taka jak trzeba kiedy faktycznie jesteś. Zapas mocy i wysoko ustawiona krzywa grzewcza to jakby gra do innej bramki - ciepło będzie na pewno - ale raczej niekoniecznie ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...