Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Ok wszystko fajnie - do grzania z inwerterem może niekoniecznie - chociaż - grzanie wyższego CWU kiedy w domu nikogo nie ma jest słabym pomysłem - mimo że oszczędności mogą być jednorazowo niewielkie - to w skali roku zwyczajnie za to nie płacisz. Z drugiej strony w weekend kiedy mieszkańcy są w domu - i się sprząta czy siedzi przed TV - tańszy prąd to miła opcja. Pranie i zmywarkowanie po 22:00 też jest fajną opcją - a różnica na poziomie ~20% jest miła. Z każdych 100zł zostaje Ci w ręku 20zeta. Niby niewiele - a na koniec roku zostaje na dobrą kolacje z żoną (albo dwie). Twój wybór czy mieć czy nie mieć.

 

 

 

Zasada bardzo zacna. Tylko nie liczysz że ta sama temp może być niższa kiedy w domu nikogo nie ma - i na powrót taka jak trzeba kiedy faktycznie jesteś. Zapas mocy i wysoko ustawiona krzywa grzewcza to jakby gra do innej bramki - ciepło będzie na pewno - ale raczej niekoniecznie ekonomicznie.

 

Jest jeszcze g13. U mnien wygląda to tak:

 

Np. biorąc pod uwagę samą moją pomę p-p która działa w zasadzie bez przerwy to w porównaniu do taryfy g12w jestem na niej do przodu nie biorąc jeszcze pod uwagę dni wolnych ustawowo które w g13 także są. Oczywiście g12w i g13 jest korzystniejsza od g11. Dla mnie g13 wygląda tak:

 

 

Okres zimowy:

 

7.00 - 13.00 - 0,5157 z vat (przesył i kwh)

16.00 - 21.00 - 0,8152 z vat (przesył i kwh)

13.00 - 16.00 - 0,2798 z vat (przesył i kwh)

21.00 - 7.00 - 0,2798 z vat (przesył i kwh)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest jeszcze g13. U mnien wygląda to tak:

 

Np. biorąc pod uwagę samą moją pomę p-p która działa w zasadzie bez przerwy to w porównaniu do taryfy g12w jestem na niej do przodu nie biorąc jeszcze pod uwagę dni wolnych ustawowo które w g13 także są. Oczywiście g12w i g13 jest korzystniejsza od g11. Dla mnie g13 wygląda tak:

 

 

Okres zimowy:

 

7.00 - 13.00 - 0,5157 z vat (przesył i kwh)

16.00 - 21.00 - 0,8152 z vat (przesył i kwh)

13.00 - 16.00 - 0,2798 z vat (przesył i kwh)

21.00 - 7.00 - 0,2798 z vat (przesył i kwh)

 

U mnie nic takiego jak G13 nie ma :(

Ale podane stawki wyglądają ciekawie.

 

Tak jak kolega mówił różnice dzień po dniu mogą nie być jakieś porażające - ale w skali roku zrobią różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Okres zimowy:

 

7.00 - 13.00 - 0,5157 z vat (przesył i kwh)

16.00 - 21.00 - 0,8152 z vat (przesył i kwh)

13.00 - 16.00 - 0,2798 z vat (przesył i kwh)

21.00 - 7.00 - 0,2798 z vat (przesył i kwh)

 

cienko straszliwie IMHO

 

G12w(Duon+Tauron)

6.00 - 13.00 - 0,72 z vat (przesył i kwh)

13.00 - 15.00 - 0,19 z vat (przesył i kwh)

15.00 - 22.00 - 0,72 z vat (przesył i kwh)

22.00 - 6.00 - 0,19 z vat (przesył i kwh)

weekendy i święta za 0,19 z vat (przesył i kwh)

wychodzi około 80% w taniej taryfie

to wygląda duuuużo lepiej (przynajmniej dla mnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7.00 - 13.00 - 0,5157 z vat (przesył i kwh)

16.00 - 21.00 - 0,8152 z vat (przesył i kwh)

13.00 - 16.00 - 0,2798 z vat (przesył i kwh)

21.00 - 7.00 - 0,2798 z vat (przesył i kwh)

W mojej G12W z ENEI brakuje okna w ciągu dnia, zdecydowanie. Nawet takiego 2-godzinnego. W Energa była/jest taryfa z takim oknem i z weekendami i to by był ideał, ale trzeba być w zasięgu.

27gr z VAT wyglądają bardzo fajnie, ale 81gr w czasie powrotu do domu już trochę mniej. Wiadomo, że przesuwam wszystkie bardziej 'prądożerne prace' poza te 5h...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja nie wiem czy masz tak dobrze bo ja mam w tym samym okresie średnią 17.4kWh/doba. Ale 200m.kw.

 

Nigdzie nie napisałem, że mnie ten wynik cieszy, chciałbym żeby był lepszy. Ja mam 145m2 gdzie utrzymuję 22-23 stopnie i 40m2 strychu gdzie też jest jedna pętla i temp 18-19 stopni. Jakby policzyć z proporcji wg Twojego zużycia u mnie powinno zużycie wyjść ok 16,1. Więc wynik nie jest chyba taki zły. Poza tym nie wiem jaką temp utrzymujesz w środku. A do tego Ty masz chyba gruntówkę a ja powietrzną to chyba też jest różnica.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cienko straszliwie IMHO

 

G12w(Duon+Tauron)

6.00 - 13.00 - 0,72 z vat (przesył i kwh)

13.00 - 15.00 - 0,19 z vat (przesył i kwh)

15.00 - 22.00 - 0,72 z vat (przesył i kwh)

22.00 - 6.00 - 0,19 z vat (przesył i kwh)

weekendy i święta za 0,19 z vat (przesył i kwh)

wychodzi około 80% w taniej taryfie

to wygląda duuuużo lepiej (przynajmniej dla mnie)

 

No tak, ale to zależy na co można sobie pozwolić :). Ja akurat podaję tylko przykład samego taurona. W moim przypadku to powyższe zestawienie obowiązuje razem z gwarancją ceny do końca 2019 roku. To co podałeś to ile wychodzą abonament i inne dodatkowe miesięcznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale to zależy na co można sobie pozwolić :). Ja akurat podaję tylko przykład samego taurona. W moim przypadku to powyższe zestawienie obowiązuje razem z gwarancją ceny do końca 2019 roku. To co podałeś to ile wychodzą abonament i inne dodatkowe miesięcznie?

w dystrybucji jest bez zmian - to chyba oczywiste

do energii jest tylko dodatkowo opłata handlowa ~6zł, ale wczesniej Tauron naliczał przy energii opłatę stałą ~8zł

ceny gwarantowane do końca 2018, w 2017 i w 2018 drożeje prąd w drogiej taryfie - po1,2gr

już nie wspominam, że była też wcześniej duża promocja cenowa(przez 7 miesięcy energia w taniej taryfie była za 0zł, a w drogiej taryfie energia była 50% taniej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik pompy podaje wszystkie informacje na temat pracy pompy:

 

1/.Całkowity czas pracy sprężarki od uruchomienia pompy ciepła

2/.Całkowita liczba startów sprężarki od uruchomienia pompy ciepła

3/.Czas pracy sprężarki z wybranego okresu (pomiar okresu krótkiego - tu można wybrać dany okres z jakiego zliczają się dane)

4/.Liczba startów sprężarki z wybranego okresu (pomiar okresu krótkiego - tu można wybrać dany okres z jakiego zliczają się dane)

5/.Czas pracy sprężarkiCO (pomiar okresu krótkiego - tu można wybrać dany okres z jakiego zliczają się dane)

6/.Liczba startów sprężarki CO (pomiar okresu krótkiego - tu można wybrać dany okres z jakiego zliczają się dane)

7/.Czas pracy sprężarki CWU: (pomiar okresu krótkiego - tu można wybrać dany okres z jakiego zliczają się dane)

8/.Liczba startów sprężarki CWU (pomiar okresu krótkiego - tu można wybrać dany okres z jakiego zliczają się dane)

9/. Całkowita energia wytworzona-tutaj mam tylko jeden pomiar (całkowita ilość energi wytworzonej od uruchomienia pompy ciepła) trzeba spisac recznie wartoscenergi wytworzonej przez pompe by wiedzieć jaki jest COP z danego dnia/miesiaca/roku

10/.Zużycie energi przez pompe ciepła -KWh pobrane z sieci przez pompe ciepłą podaje z licznika prądu podpiętego tylko pod pompę ciepła-licznik z wyjsciem impulsowym daje możliwość zliczania energi zdalnie np przez LAN Kontroler

11/. COP obliczam sam zgodnie ze wzorem - COP=energia wytworzona / energia pobrana

 

Cała filozofia :p

Edytowane przez maciej10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G12W ludzie liczyli, ze się opłaca ale głównie na zużycie prądu przez dom "pranie, gotowanie itp" zależne od trybu życia i składu osobowego rodziny.

Do ogrzewania to wg. mnie ma mały sens. Liczysz na to, że zamiast np: ulubionych 23 st C zagrzejesz sobie dom do 25 st C w weekend i dzięki temu w poniedziałek nie będziesz grzał? Raczej przy tych 25 C się przegrzejesz i szybko ci się tego odechce.

Jak masz zamiar bawić się w 0,5 st C mniej w 5 dni i 0,5 st C więcej w 2 dni weekendu to oszczędności tu dużych też nie będzie.

 

Ja mam zasadę, że ciepło ma być 7 dni w tygodniu równo, dlatego już na termostacie mam tylko ustawianie na 7 dni a nie osobne na 5+2. grzeję cały tydzień tak samo a jedynie ma widełki na tania taryfę i wysoko ustawiona krzywą grzewczą bo PC i tak ma zapas mocy.

 

Powiedziałbym, że jest odwrotnie niż piszesz - do ogrzewania ma to największy sens. Ja na razie bawię się ustawieniami i mam grzanie tylko w nocy od północy do piątej, a w weekendy bez ograniczeń. Dziś wieczorem wpadłem na budowę po jakieś pierdoły i po całym dniu "oddawania" ciepła przez posadzkę w domu jest ciepło jak diabli. Zapomniałem tylko zobaczyć o ile stopni spadła temperatura na powrocie, ale pewnie niewiele. Myślę, że jak jeszcze dodam tanie okno w dzień, to temperatura będzie praktycznie niezmienna.

 

Chyba, że fachura Cię przekonał: "Panie, co Pan - w całym domu podłogówka? Żylaków dostaniesz, załóż se kaloryfery, chociaż w sypialni jeden."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisałem, że mnie ten wynik cieszy, chciałbym żeby był lepszy. Ja mam 145m2 gdzie utrzymuję 22-23 stopnie i 40m2 strychu gdzie też jest jedna pętla i temp 18-19 stopni. Jakby policzyć z proporcji wg Twojego zużycia u mnie powinno zużycie wyjść ok 16,1. Więc wynik nie jest chyba taki zły. Poza tym nie wiem jaką temp utrzymujesz w środku. A do tego Ty masz chyba gruntówkę a ja powietrzną to chyba też jest różnica.

Pozdrawiam

 

Temp w środku 22st - ale schodzimy po mału do 21st bo zwyczajnie lepiej się żyje. Jednak nawet przy 23st nie miałem znacząco większego zużycia.

Korzystam z gruntówki - 8kW x 4 odwierty po 60m.

I co chwila jakiś mostek...

 

Ten sezon to wygrzewanie... w przyszłym planuję zejść do 10kW na dobę max - a może nawet niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 27 dni (16.10 - 11.11) zużyła PC 237 kWh. 178 kWh na CO, 59 kWh na CWU (300 l.). Średnio 8,8 kWh. Grzanie tylko w II taryfie

 

A jakie masz parametry?

Grzejesz do ilu?

CWU temp?

 

wrzucajcie też takie dane.

 

Aha - czy zauważyliście różnice między 1 a kolejnymi sezonami? Jeśli tak to ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 240 m2 grzanych podłóg (kubatura ok 600 m3) PU 194,66m2 + garaż 55,25 m2 (kubatura ok 228 m3) PU 55,25m2 też grzany.

 

Sprawdz czy czasami nie walnales sie gdzies w liczeniu kubatury.

Dla domu wychodzi Ci srenio 2,5m wysokosci pomieszczen, a masz sporo skosow (dach 4spadowy?). Dla garazu wychodzi wysokosc ponad 4,12m. To jak w "kosciole". Faktycznie masz taki wysoki garaz? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tez wkrótce czeka przegląd, daj znać co oni będą tam majstrować.

Znając życie to tylko wyczyszcza, przedmuchają i o 500zeta będziesz lżejszy ;)

 

Pozdrawiam

Jacek

 

I po serwisie.Tak jak pisałeś

1.Wyczyszczenie filtra.

2.Umycie jednostki zewnętrznej.

3.Sprawdzenie nieszczelności na układzie freonowym.

4.Podłączenie grzałki w PC.

5.Sprawdzenie temperatury powrotu.

 

I 500pln.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I 500pln.

 

Niewiele więcej płacę za CO za cały sezon grzewczy :)

 

Filtr sobie czyściłem samemu (od kilku lat już tego nie robię). Nigdy nie robiłem żadnych przeglądów i po siedmiu latach dalej nie widzę ich sensu. Przez siedem lat uzbierałoby się już na nową sprężarkę :)

Szkoda kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po serwisie.Tak jak pisałeś

1.Wyczyszczenie filtra.

2.Umycie jednostki zewnętrznej.

3.Sprawdzenie nieszczelności na układzie freonowym.

4.Podłączenie grzałki w PC.

5.Sprawdzenie temperatury powrotu.

 

I 500pln.

pozdr

 

Thxluk, dzięki za info

Co do serwisu to tak jak myślałem... ;) no ale cóż jeśli chcemy mieć gwarancje to musimy płacić :)

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...