Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

A jakie masz parametry?

Grzejesz do ilu?

CWU temp?

 

wrzucajcie też takie dane.

 

Aha - czy zauważyliście różnice między 1 a kolejnymi sezonami? Jeśli tak to ile?

 

Hi 12/25 C, Low -15/35 C. nie mniej trochę potestowałem i miałem czasami mniej ustawione przy "Low" np 34 C, przy Hi 24 C. W domu nie mam za gorąco. Sterownik i sterowanie wyłącznie w jednostce wewnętrznej - na razie.

Edytowane przez Bobromil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem czy jest sie czym chwalic :)

 

Od maja 2010 do 28/10/2016 45628kWh, 47-62 *C na wyjsciu zaleznie od temp na zewn.

 

Od ponad roku ( chyba juz ) G12W, srednia za 1kWh 0,49-0,52:- z wszystkim

 

Cześć

to nie konkurs i nie miejsce dla samochwał- masz PC w zmodernizowanym domu , to najważniejsze.

Nie wiem jakie masz parametry domu ( może stopka?)-ale jak policzyłem to rocznie zużywasz ok 7000kWh przy średniej cenie 0,50 pln =3500pln ( przypuszczam , że jest taniej niż wcześniej miałeś)

Takich użytkowników jak my tj z " kalafiorami" jest nie dużo-często się słyszy (nawet na FM) ,że PC to tylko do podłogówek.

Jeśli chodzi o koszty to u mnie na G12W ostanie 2 tyg wychodzi 0,41 pln, wcześniej w okresach przejściowych wychodziło ok 0,45 pln ( średnia z głównego licznika)

Generalnie przydało by się więcej świadomości w narodzie i mocniejszego wsparcia państwa dla eko- modernizacji systemów grzewczych.

Przejeżdżając przez nasz kraj od miast przez wioski - smród wungla jest wszędzie ...

To tyle

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zakupu pompy powietrznej i dostałem taką kalkulację od jednego ze sprzedawców:

 

Założenia:

Powierzchnia ogrzewana 170m.kw., zapotrzebowanie szacunkowo 55W/m2, zapotrzebowanie na moc 9,35kW

Ogrzewanie mieszane – grzejniki + podłogówka

Ciepła woda użytkowa dla 4 osób.

 

Pompa powietrzna marki.... 12kW

Pompa ciepła pokryje 100% zapotrzebowania do temperatury zewnętrznej -12 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury uruchomi grzałkę wspomagającą. Zużycie energii przez pompę ciepła wyniesie 7.789kWh/rok a zużycie energii przez grzałkę wyniesie 241kWh/rok. Daje to odpowiedni koszt: pompa ciepła 4.361 PLN/rok, grzałka 135PLN/rok – razem około 4.496 PLN rocznie.

 

I teraz moje pytanie do was - czy to aby nie za dużo coś wychodzi w kosztach? Wiem, że dom nie jest idealny jeśli chodzi o izolacyjność ale to i tak trochę przesadnie wygląda.

Czy jeśli zrobię podłogówkę na parterze na pompie a poddasze zamiast grzejników na klimatyzacji kanałowej to będzie to korzystniejsze rozwiązanie? Ogrzewanie domu wspomaga też kominek z rozprowadzeniem ciepła na poddasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zakupu pompy powietrznej i dostałem taką kalkulację od jednego ze sprzedawców:

 

Założenia:

Powierzchnia ogrzewana 170m.kw., zapotrzebowanie szacunkowo 55W/m2, zapotrzebowanie na moc 9,35kW

Ogrzewanie mieszane – grzejniki + podłogówka

Ciepła woda użytkowa dla 4 osób.

 

Pompa powietrzna marki.... 12kW

Pompa ciepła pokryje 100% zapotrzebowania do temperatury zewnętrznej -12 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury uruchomi grzałkę wspomagającą. Zużycie energii przez pompę ciepła wyniesie 7.789kWh/rok a zużycie energii przez grzałkę wyniesie 241kWh/rok. Daje to odpowiedni koszt: pompa ciepła 4.361 PLN/rok, grzałka 135PLN/rok – razem około 4.496 PLN rocznie.

 

I teraz moje pytanie do was - czy to aby nie za dużo coś wychodzi w kosztach? Wiem, że dom nie jest idealny jeśli chodzi o izolacyjność ale to i tak trochę przesadnie wygląda.

Czy jeśli zrobię podłogówkę na parterze na pompie a poddasze zamiast grzejników na klimatyzacji kanałowej to będzie to korzystniejsze rozwiązanie? Ogrzewanie domu wspomaga też kominek z rozprowadzeniem ciepła na poddasze.

 

Nie się wypowiedzą znawcy i analitycy. Alle na moje to około 2500 zł to max. na Twoje potrzeby przez rok na grzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom śreniodocieplony już zbudowany, poddasze jeszcze przez chwilę będzie robione więc jest opcja by rozpuścić kanały czy coś innego. Grzejniki (będące w projekcie) raczej już skreśliłem, myślę o pompie dla podłogówki i czymś na poddasze. Mam jeszcze co prawda grzejnik drabinę w łazience parter oraz 3 grzejniki w części piwnicy ale to może da radę niskotemperaturowo ogarnąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Altherma HT działa od prawie tygodnia ( w końcu) ::) zużycie wychodzi mi coś koło 40KWh/dziennie. Ustawione sztywno 65 stopni na wyjściu.

Moja chałupa to dom drewniany ok 140 m2, niby ocieplony wełna od środka, lecz przedmuchy jak w porzadnej stodole :)

Drugie niestety to to że w dużej mierze mam grzejniki. I oczywiscie brak akumulacji ciepła.

No i rodzina 2+2 .. reszta jak kolega napisał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zużycie wychodzi mi coś koło 40KWh/dziennie

 

 

Ałć :)

 

 

 

Ustawione sztywno 65 stopni na wyjściu.

Moja chałupa to dom drewniany ok 140 m2, niby ocieplony wełna od środka, lecz przedmuchy jak w porzadnej stodole :)

Drugie niestety to to że w dużej mierze mam grzejniki. I oczywiscie brak akumulacji ciepła.

No i rodzina 2+2 .. reszta jak kolega napisał :)

 

Mimo wszystko ałć :p

 

Ale...nie neguje decyzji, czasami najważniejsza jest bezobslugowość.

No i jeden pompiarz więcej to jeden węglarz mniej:)

 

I żeby nie było mam gdzieś czym grzeją sąsiedzi, dopóki dopóty mój reku nie wpycha mi tego do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Altherma HT działa od prawie tygodnia ( w końcu) ::) zużycie wychodzi mi coś koło 40KWh/dziennie. Ustawione sztywno 65 stopni na wyjściu.

Moja chałupa to dom drewniany ok 140 m2, niby ocieplony wełna od środka, lecz przedmuchy jak w porzadnej stodole :)

Drugie niestety to to że w dużej mierze mam grzejniki. I oczywiscie brak akumulacji ciepła.

No i rodzina 2+2 .. reszta jak kolega napisał :)

Skąd przedmuchy? Nie ma paroizolacji? Wiatroizolacji? Rekuperacja jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi przedmuchami to może za ostro napisałem, poprostu dom sie rozszczelnił między balami. Niestety nie mam rekuperacji... własnie mysle nad jej montażem, tylko nie za bardzo widze techniczne mozliwości...

 

w chwili obecnej wlacza termostat pompe i ta daje az do 65.. aż termostat jej nie wylaczy, nie wiem czy to dobre i oszczedne czy inaczej grzac...

Edytowane przez sebapulawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi przedmuchami to może za ostro napisałem, poprostu dom sie rozszczelnił między balami. Niestety nie mam rekuperacji... własnie mysle nad jej montażem, tylko nie za bardzo widze techniczne mozliwości...

 

w chwili obecnej wlacza termostat pompe i ta daje az do 65.. aż termostat jej nie wylaczy, nie wiem czy to dobre i oszczedne czy inaczej grzac...

No to wiać będzie.... nieszczelności potrafią napędzać grzanie i to niemało. Jak wygląda ta izolacja u ciebie? Co do rekuperacji to jeszcze nie spotkałem żeby się nie dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak? Nie chcesz sprubowac tem na wyjsciu zaleznej od temp zewn?

U mnie 1 sezon pochlonol najwiecej kWh.... chyba >8000, potem juz to spadlo... na poczatku sprawdzalem rozne ustawienia etc.

 

Jaka masz temp zadana na sterowniku ( ta ktora chcesz miec w domu ) ?

 

Tzn pompą steruje zewnetrzny termostat i ustawiony jest 23 i obnizenie na noc 22. Jest ustawiona dośc duża przerwa miedzy grzaniami (zapomnialem fachowej nazwy) po to azeby pompa sie nie załaczała zbyt często lecz tez sterownik nie pozwala temp spać za nisko - cos podobnego jak stopnio minuty w pompach Nibe.

i teraz jak ustawić czesto i dużo temp zasilania czy zadko i mała temp?

 

Värmepumpsägare może swoje ustawienia podesłac wklepie do siebie i zobaczymy co sie stanie?

Ile wychodzi ci mniejwiecej dzienne zuzycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...