Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

U mnie również pierwszy sezon. Nie ma opcji, żebym zmieścił się tylko w taniej taryfie, stąd też dorzuciłem okno w drogiej (mam G12w w ENEI). Ale w drogiej start PC jest z wychłodzonej podłogi i:

1) sam start PC i gonienie temp. 'żre' kWh,

2) defrost jest wtedy samym gazem, więc bardziej prądożerny.

 

Stąd chcę przetestować opcję z obniżeniem KG, tak aby PC pracowała wręcz stale i wtedy obejrzę zużycie i przekalkuluję co się bardziej opłaca jeśli idzie o zużycie. Poza tym komfort chyba jednak zdecydowanie lepszy.

Tzn. może na początek w nocy KG 'normalna', a w dzień obniżę np. -2.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie również pierwszy sezon. Nie ma opcji, żebym zmieścił się tylko w taniej taryfie, stąd też dorzuciłem okno w drogiej (mam G12w w ENEI). Ale w drogiej start PC jest z wychłodzonej podłogi i:

1) sam start PC i gonienie temp. 'żre' kWh,

2) defrost jest wtedy samym gazem, więc bardziej prądożerny.

 

Stąd chcę przetestować opcję z obniżeniem KG, tak aby PC pracowała wręcz stale i wtedy obejrzę zużycie i przekalkuluję co się bardziej opłaca jeśli idzie o zużycie. Poza tym komfort chyba jednak zdecydowanie lepszy.

Tzn. może na początek w nocy KG 'normalna', a w dzień obniżę np. -2.

Pozdrawiam.

K@mil_ u mnie KG teraz -15/33 +15/26. Jak są temp. zewn. poniżej zera to pompa chodzi praktycznie cały czas. Wtedy w ciągu nocy (8-9 godz.) temp wewnątrz spadnie o ok 0,5-0,6 stopnia. W ciągu dnia przez te 16 godz. to nadrabia. Jak temp na zewnątrz jest w ok. 2 stopni na plusie pompa wyłączy się w ciągu dnia na jakieś 5 - 6 godzin. Spadki temp. wewnętrznej są wtedy prawie takie same. Przypomnę że mam bufor 100l i jak pompa się wyłączy to obiegówka za buforem jeszcze przez 2-3 godziny pcha wodę do podłogówki. Obiegówka za buforem załączy się jak temp wody ma 26-27 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również pierwszy sezon. Nie ma opcji, żebym zmieścił się tylko w taniej taryfie, stąd też dorzuciłem okno w drogiej (mam G12w w ENEI). Ale w drogiej start PC jest z wychłodzonej podłogi i:

1) sam start PC i gonienie temp. 'żre' kWh,

2) defrost jest wtedy samym gazem, więc bardziej prądożerny.

 

Stąd chcę przetestować opcję z obniżeniem KG, tak aby PC pracowała wręcz stale i wtedy obejrzę zużycie i przekalkuluję co się bardziej opłaca jeśli idzie o zużycie. Poza tym komfort chyba jednak zdecydowanie lepszy.

Tzn. może na początek w nocy KG 'normalna', a w dzień obniżę np. -2.

Pozdrawiam.

 

Witaj,

ja własnie czekam na zmiane licznika na g12W.Masz racje iz starty Pc na początku poierają wiećej KW.

U mnie testowałem 22- 7 rano czyli start w taniej i na końcu dorzucona 1 h w drogiej i to samo 13-16 .W drogiej powinno zabrac 2-4 kw co daje jakies max 120 KW drogiej .

Zobaczymy przy wiekszych przymrozkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie o parametry wzięło się z dwóch powodów:

1) Niewielkie zużycie jak na pierwszy sezon i średnie ocieplenie

2) Mieścisz się tylko w taniej taryfie? Tzn. jaką masz temperaturę wody powrotnej i w domu, wieczorem przed samym startem pompy? Rozumiem, że to taryfa bez okna w ciągu dnia?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pierwsze 31 dni grzania (czyli praktycznie cały miesiąc). Wyszło 308 kW/h Grzane tylko w II taryfie. Podział zużycia: CO 233, a CWU 75. Krzywa grzewcza w fazie testów ale waha się pomiędzy: Lo 33-35 C, a przy Hi 25-26 C

 

przy czym to nie była jeszcze zima

 

Przydałaby się stopka z ociepleniem, metrażem itp. Tak dla porównania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 606 kwh na CO i CWU od 15.10 do 14.11. Niby wszystko w taniej taryfie ale wydaje mi się że to cholernie dużo patrząc na innych. Pompa 13kw, gruntowa, 135 metrów podłogi + 50 metrów studio. Wszędzie podłogówka + dodatkowo 4 ściany ściennego. Podłoga 15 cm styropianu 0,39, ściany 15 cm 0,33, strop 15 cm styropian 0,39 + 20 cm wełny dach. Drugi poziom nie grzany i nie używany, zaślepione miejsce na schody. Okna 3 szybowe, w tym 1 duże 3,5m X 180. Drugie olbrzymie 3,8m X 6 m (zachodzi 2 metry na dach) i chyba tu mam problem gdyż pomieszczenie z tym oknem jest nieogrzewane a oddzielone od strony salonu i sypialni "witrynami" z 1 szybą.

Generalnie poniżej 21 stopni nie mam w domu. Grzeje w nocy i w okienku dziennym. Od 00:01 do 06:00 temperatura podnosi się do 24,5, tak jak mam ustawione, po 18 jest tylko 21,5 mimo tego okienka 13-15.

Czy to jest normalne że ta temperatura tak spada czy organizować jakąś termowizje i szukać przyczyn?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoich ustawieniach - edycja sygnatury(chyba)

 

Jest OK! Dzięki

 

Moja dewiza, to grzanie CWU nocą, w dzień 13-15 grzanie jedynie HEAT. To daje duże korzyści dla godzin wieczornych, Choć podoba mi się jak ktoś napisał żeby wydłużyć grzanie do 16 lub nawet do 17. Rano często nikogo nie ma domu (praca, itd)

Edytowane przez Bobromil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie o parametry wzięło się z dwóch powodów:

1) Niewielkie zużycie jak na pierwszy sezon i średnie ocieplenie

2) Mieścisz się tylko w taniej taryfie? Tzn. jaką masz temperaturę wody powrotnej i w domu, wieczorem przed samym startem pompy? Rozumiem, że to taryfa bez okna w ciągu dnia?

Pozdrawiam

Do godziny 13 jest OK temp w domu. Wieczorem, np od 19 robi się już lekko chłodniej i trzeba założyć polar. Zatem testuję najlepsze rozwiązanie. Zamknąłem górę styropianem, bo dużo szło ciepła w górę, która na razie nie jest i nie musi być ogrzewana.

 

Wszystkim wygrzewającym dom polecam wygrzanie domu "kozą" na czterech nogach ;) przez tydzień czasu.

 

Nie mam sterownika/termostatu pokojowego - na razie. Wszystko leci na pogodówce. Nie żałuję temp. zasilania: Lo: 35, Hi 26 C

Edytowane przez Bobromil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest OK! Dzięki

 

Moja dewiza, to grzanie CWU nocą, w dzień 13-15 grzanie jedynie HEAT. To daje duże korzyści dla godzin wieczornych, Choć podoba mi się jak ktoś napisał żeby wydłużyć grzanie do 16 lub nawet do 17. Rano często nikogo nie ma domu (praca, itd)

 

Dokładnie, tak zamierzam zrobić , ustawić tak grzanie CWU aby grzała raz na 24 h i w oknie 13-16 /moze 17 grzała tylko CO.

Dzis defrost spadł mi do 10 minut , przy tz 2st.w podłodze było na powrocie 25 st.przestawiłem Kg na HI 38.

Ogolnie u mnie przy temp . zew. w nocy do 0 st , jest ok około ponad 23st, góra i dół 22.

Jak temp spadła w nocy do -6 , strasznie szybko spada temp. w domu 21/20 góra.

Wydaje mi się ze to własnie wina 4-5 dośc sporych mostków termicznych(drzwi zewnetrzne-"budowlane", uszczelnienie progu pod drzwiami na taras,ocieplenie wew. sciany i sufitu w garazu , brak płyt w górnej łazience itp)

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do godziny 13 jest OK temp w domu. Wieczorem, np od 19 robi się już lekko chłodniej i trzeba założyć polar. ...

No właśnie. To jest ból i u mnie. Wieczorem, kiedy jesteś w domu, to jest najchłodniejszy moment w ciągu dnia, więc troszkę słabo. Stąd dodałem u siebie okno 2h w drogiej taryfie, ale to też słabo, bo do powiedzmy 13ej od 6ej temp. podłogówki jest już ciut za niska i PC o tej 13ej zaczyna niejako od początku, a więc gonienie temp., defrosty i z prawdziwego grzania za wiele nie zostaje.

Wszystkim wygrzewającym dom polecam wygrzanie domu "kozą" na czterech nogach ;) przez tydzień czasu.

Taką kozą, to wygrzać można co najwyżej salon ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem testować dłuższe grzanie w ciągu dnia, tj. kończę nad ranem o 6.00 i zaczynam znowu o 9, aż do 17ej.

No ale niestety (a raczej stety :) ) przyszło ocieplenie i nie jestem w stanie ocenić ile więcej zje kWh jeśli zapewnię większą ciągłość grzania i ile z tego przypadnie na drogą taryfę. W ciągu dnia KG obniżona -2.

 

Zuzycie Panasonic 9kW 3f 120m2.jpg

 

Średnie dobowe liczone dla Bydgoszczy, a więc u mnie (mieszkam pod miastem) spokojnie zawsze z 2 stopnie mniej.

Pozdrawiam.

Edytowane przez K@mil_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem testować dłuższe grzanie w ciągu dnia, tj. kończę nad ranem o 6.00 i zaczynam znowu o 9, aż do 17ej.

No ale niestety (a raczej stety :) ) przyszło ocieplenie i nie jestem w stanie ocenić ile więcej zje kWh jeśli zapewnię większą ciągłość grzania i ile z tego przypadnie na drogą taryfę. W ciągu dnia KG obniżona -2.

 

[ATTACH=CONFIG]373421[/ATTACH]

 

Średnie dobowe liczone dla Bydgoszczy, a więc u mnie (mieszkam pod miastem) spokojnie zawsze z 2 stopnie mniej.

Pozdrawiam.

 

Mam dwa pytanka:

  1. skąd bierzesz średnią dobową? Jakaś stacja meteo?
  2. Rozróżniasz CO od CWU czy po prostu piszesz jedną wartość z podlicznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...