Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1. Pracuję w firmie dostarczającej ciepło dla miasta i okolic, więc takie dane mam na wyciągnięcie ręki ;)

2. Tak, to jest suma CO i CWU. CWU grzeję raz na dobę i zużycie nie przekracza na ten cel 2kWh. Jest to zazwyczaj okolica 1.5kWh. Zasobnik 250l, grzeję wodę do 46*C.

Pozdrawiam.

 

  1. No dobra a cywil skąd takie dane może pobrać? Coś Ci przychodzi do głowy?
  2. 2kWh na ogrzanie raz na dobę 250L.... to prawidłowa wartość? wydaje się dość mała... wiesz jaką masz temp pod koniec dnia od momentu grzania (do ilu spada)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 606 kwh na CO i CWU od 15.10 do 14.11. Niby wszystko w taniej taryfie ale wydaje mi się że to cholernie dużo patrząc na innych. Pompa 13kw, gruntowa, 135 metrów podłogi + 50 metrów studio. Wszędzie podłogówka + dodatkowo 4 ściany ściennego. Podłoga 15 cm styropianu 0,39, ściany 15 cm 0,33, strop 15 cm styropian 0,39 + 20 cm wełny dach. Drugi poziom nie grzany i nie używany, zaślepione miejsce na schody. Okna 3 szybowe, w tym 1 duże 3,5m X 180. Drugie olbrzymie 3,8m X 6 m (zachodzi 2 metry na dach) i chyba tu mam problem gdyż pomieszczenie z tym oknem jest nieogrzewane a oddzielone od strony salonu i sypialni "witrynami" z 1 szybą.

Generalnie poniżej 21 stopni nie mam w domu. Grzeje w nocy i w okienku dziennym. Od 00:01 do 06:00 temperatura podnosi się do 24,5, tak jak mam ustawione, po 18 jest tylko 21,5 mimo tego okienka 13-15.

Czy to jest normalne że ta temperatura tak spada czy organizować jakąś termowizje i szukać przyczyn?

 

Przy szkielecie moze normalne, ale w murowanym szukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. No dobra a cywil skąd takie dane może pobrać? Coś Ci przychodzi do głowy?
  2. 2kWh na ogrzanie raz na dobę 250L.... to prawidłowa wartość? wydaje się dość mała... wiesz jaką masz temp pod koniec dnia od momentu grzania (do ilu spada)?

 

1. My to sami mierzymy i spisujemy, bo musimy. A skąd tak dokładne dane wziąć, niestety nie mam pojęcia.

2. Zmniejszyłem sobie histerezę dla CWU (była z tym walka) na 3+1K. Woda zazwyczaj grzana od 38-39*C i tak jak pisałem, zużycie jeszcze nigdy nie przekroczyło wspomnianych 2kWh. Walczę teraz, żeby udawało się grzać CWU tylko w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytanka:

  1. skąd bierzesz średnią dobową? Jakaś stacja meteo?
  2. Rozróżniasz CO od CWU czy po prostu piszesz jedną wartość z podlicznika?

 

Szukaj swojego miejsca np. tutaj

https://www.wunderground.com/history/airport/EPBY/2016/11/10/MonthlyHistory.html?req_city=Bydgoszcz+Ignacy+Jan+Pade&req_state=&req_statename=Polska&reqdb.zip=00000&reqdb.magic=1&reqdb.wmo=WEPBY

 

Edit: to dane bydgoszczy, chociaz wyswietla ze czerlin.... jakis babol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. My to sami mierzymy i spisujemy, bo musimy. A skąd tak dokładne dane wziąć, niestety nie mam pojęcia.

2. Zmniejszyłem sobie histerezę dla CWU (była z tym walka) na 3+1K. Woda zazwyczaj grzana od 38-39*C i tak jak pisałem, zużycie jeszcze nigdy nie przekroczyło wspomnianych 2kWh. Walczę teraz, żeby udawało się grzać CWU tylko w taniej taryfie.

 

No dobra - ale to skąd wiesz że zużycie CWU to tylko 2kWh? To niedużo przy tak dużym buforze - a temp masz wysoką. Może mówisz o chwilowym zużyciu w momencie kiedy faktycznie grzeje?

 

Histereza 4K... a grzeje od 38-39st... do 46st... to albo czegoś nie rozumiem albo coś się tu w liczeniu nie zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra - ale to skąd wiesz że zużycie CWU to tylko 2kWh? To niedużo przy tak dużym buforze - a temp masz wysoką. Może mówisz o chwilowym zużyciu w momencie kiedy faktycznie grzeje?

 

Histereza 4K... a grzeje od 38-39st... do 46st... to albo czegoś nie rozumiem albo coś się tu w liczeniu nie zgadza.

 

Zbiornik mam 300l, totalne zuzycie wody mam 20m3/m-c ( wanna i 3 pindy). Srednie zuzycie na CWU jest ponizej 3kWh. Mam ustawione grzenie na 43oC caly dzien (znowu wanna sie klania) z podgrzaniem do 48 w 2T przed 6 rano i po 13. W tym takze grzalka do 65oC raz w m-cu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra - ale to skąd wiesz że zużycie CWU to tylko 2kWh? To niedużo przy tak dużym buforze - a temp masz wysoką. Może mówisz o chwilowym zużyciu w momencie kiedy faktycznie grzeje?

 

Histereza 4K... a grzeje od 38-39st... do 46st... to albo czegoś nie rozumiem albo coś się tu w liczeniu nie zgadza.

Już wyjaśniam :)

Grzeję akurat mniej więcej od 38-39*C, bo CWU trzymam TIMERem w taniej taryfie. Niestety nie zawsze udaje się zdążyć z rozebraniem i żeby naszą córkę wykąpać w ciepłej wodzie czasem pcham 'z ręki' grzanie CWU podnosząc na chwilę temp. zadaną powyżej histerezy tak żeby PC zaczęła grzać zasobnik.

Grzanie CWU ustawione mam do 43 lub 44*C, a grzeje mi do 46 i taka temp. mi pasuje.

No co mam powiedzieć, pierwszy sezon ever domu i PC, więc w kotłowni jestem częściej niż w salonie :) stąd dokładnie wiem ile pobiera PC na potrzeby CWU i nie mam tutaj interesu żeby rozmijać się z prawdą, bo po co? ;)

Pozdrawiam.

 

PS. Nie wiem właśnie jak najkorzystniej ustawić grzanie CWU, żeby odbywało się tylko w II taryfie. Rozbiór jak pisałem mamy słabawy, a ciepłą wodę potrzebuję na 20.30 na kąpiel córki. Musiałbym grzać rano (ok 5ej - tak mam ustawione) i troszkę wyżej, żeby do wieczora starczyło i załączyło się znowu za 24h, czy nawet zaraz po tej 21ej, chociaż to nierealne, żeby tak się wstrzelić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Nie wiem właśnie jak najkorzystniej ustawić grzanie CWU, żeby odbywało się tylko w II taryfie. Rozbiór jak pisałem mamy słabawy, a ciepłą wodę potrzebuję na 20.30 na kąpiel córki. Musiałbym grzać rano (ok 5ej - tak mam ustawione) i troszkę wyżej, żeby do wieczora starczyło i załączyło się znowu za 24h, czy nawet zaraz po tej 21ej, chociaż to nierealne, żeby tak się wstrzelić.

 

Jeden z kolegów ma G12W i ustawił tak

4-6 rano - 45st

13-15:00 - 45 st. (okienko dla taniej taryfy)

Reszta 39st.

Weekend 45 (bo tania taryfa)

 

i jedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GW12R.

Ja jak mam za nisko ustawioną wodę to zona narzeka, więc standardowo ustawione jest 22-7 na 45 st. ale w dzień 13-16 podgrzewa do 60 st.

Zastanawiam się również nad tym jak dobrze rozwiązać cyrkulację aby zbędnie nie wychładzał.

Edytowane przez tomekwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od 20.10.2016 do 19.11.2016 Pożarło 560 kwh. Pierwszy sezon prawdziwego grzania. (zeszłej zimy tylko do około 15st żeby można było pracować) Temperatura w domu 22.5, cwu około 45st.. Sporo ale jeszcze nieocieplone skosy i pewnie dużo ucieka przez dach :/ Edytowane przez laskim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. My to sami mierzymy i spisujemy, bo musimy. A skąd tak dokładne dane wziąć, niestety nie mam pojęcia.

2. Zmniejszyłem sobie histerezę dla CWU (była z tym walka) na 3+1K. Woda zazwyczaj grzana od 38-39*C i tak jak pisałem, zużycie jeszcze nigdy nie przekroczyło wspomnianych 2kWh. Walczę teraz, żeby udawało się grzać CWU tylko w taniej taryfie.

Poćwicz grzanie CWU do 51-52 w nocy od godz. 22. Od 13 godz spróbuj grzać tylko HEAT do godz, 16 i zwiększ temp na Lo i Hi przy opcji H20. I zobacz. CWU daj na K3 w ustawieniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra - ale to skąd wiesz że zużycie CWU to tylko 2kWh? To niedużo przy tak dużym buforze - a temp masz wysoką. Może mówisz o chwilowym zużyciu w momencie kiedy faktycznie grzeje?

 

Histereza 4K... a grzeje od 38-39st... do 46st... to albo czegoś nie rozumiem albo coś się tu w liczeniu nie zgadza.

 

 

 

Tu jest tez ciekawa strona z ,,historią,,

 

Niestety tylko dla ZABRZA

 

 

http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poćwicz grzanie CWU do 51-52 w nocy od godz. 22. Od 13 godz spróbuj grzać tylko HEAT do godz, 16 i zwiększ temp na Lo i Hi przy opcji H20. I zobacz. CWU daj na K3 w ustawieniach

 

CWU na K3? W ustawieniach tego nie mam, przestawiałem to zworką na płycie głównej. Fakt, muszę potestować wyższe grzanie CWU.

Co do grzania CO, to w ciągu dnia mam 'okno' 10-17 i obniżenie -2 i to mi się sprawdza - zjada mi 2-3kWh, ale wieczorem jest ciepło.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...