Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Defrost

TZ= -1st

czas= 13min

zuzycie=0,62KW

 

Niestety po podłączeniu grzałki ,czas spadł ale minimalnie .Odszranianie po koło 1 minucie wpada w tryb awaryjny.

Czy ktoś z uzytkowników ma jakis pomysł na sprawdzenie ,znalezienie przyczyny?

 

Hej

od jakiej temp na PC był start defrostu i jakie były dt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Start:

30 na wejsciu 25 na wyjsciu.

 

Jeśli masz wodę z systemu tj z podłogówki 30 st ( typowa) i nie starcza energii do defrostu - to chyba bez bufora na powrocie się nieobejdzie.

Raczej jest to nieopłacalne-chyba Pratchawiec to liczył i wyszedł całkiem spory bufor ( aby oddać ciepło do defrostu z 30st systemowych do powyżej 22 st na PC tak, aby sprężarka się nie wkręcała na wyższe obroty)

To nadal są grosze w całości- trzeba się cieszyć sprawną PC i przymknąć oczko na konkurs pt : kto ma mniejsze zużycie na defroście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie defrosty dają w dupe widzę...

 

przez tydzien czasu PC pobrała 60kWh - przez pierwsze 5 dni 17kWh, piatek i dzis - 43kWh

 

w pierwszym okresie było dosc cieplo okolo 8-14*C, w piatek i dzis widze ze jest okolo 2-7*C

 

pompa ustawiona na 13-14 i 22-6, na termostacie jest zadana 21*C

 

defrosty jak miałem mniejsza krzywa -15/30 i 15/25 były co 35minut i trawały okolo 13min

 

teraz ustawiłem -15/32 i 15/28

 

do dzis PC pobrała rowne 400kWh tylko w 2taryfie - okolo 105zł

 

PS: dzis zauwazyłem cos takiego: temp okolo 5/6*C, gdy PC sie załączyła o 13 - jednostka zewnetrzna po okolo 15min sie oblodziła (tak w 85%) i nagle w 1-2min cały ten lód zniknął - na hydroboxie nie było pokazane ze to był defrost (HEAT nie mrugał)

 

pozdrawiam

Edytowane przez bassior
poprawa postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wodę z systemu tj z podłogówki 30 st ( typowa) i nie starcza energii do defrostu - to chyba bez bufora na powrocie się nieobejdzie.

Raczej jest to nieopłacalne-chyba Pratchawiec to liczył i wyszedł całkiem spory bufor ( aby oddać ciepło do defrostu z 30st systemowych do powyżej 22 st na PC tak, aby sprężarka się nie wkręcała na wyższe obroty)

To nadal są grosze w całości- trzeba się cieszyć sprawną PC i przymknąć oczko na konkurs pt : kto ma mniejsze zużycie na defroście ������

Pzdr

 

 

Cześć

teraz defrost:

tz:+3

czas: 14 min

zuzycie :0,78

29 st delta 4

W sumie masz racje, ludzie maja wieksze problemy, jest ciepło...

ale z drugiej strony dlaczego przy podobny parametrach , takie same 2 PC mają takie rozbieżności przy defrostach??

:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

teraz defrost:

tz:+3

czas: 14 min

zuzycie :0,78

29 st delta 4

W sumie masz racje, ludzie maja wieksze problemy, jest ciepło...

ale z drugiej strony dlaczego przy podobny parametrach , takie same 2 PC mają takie rozbieżności przy defrostach??

:/

 

Hej

odpowiedź moim zdaniem jest prosta- są różne zasoby ( w kWh) energii do defrostu w podłodze .

Może być jeszcze problem w przepływie- Panas od mod F jest specjalny algorytm do defrostu , pompa pruje ok 2,3 m3/h ( to wczoraj sprawdzałem).

U mnie wczoraj deftost przy Tz=-3 trwał 7 min i pobrał 0.16 hWh. Co godz były defrosty.

Może inni coś Ci doradzą

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wodę z systemu tj z podłogówki 30 st ( typowa) i nie starcza energii do defrostu - to chyba bez bufora na powrocie się nieobejdzie.

Raczej jest to nieopłacalne-chyba Pratchawiec to liczył i wyszedł całkiem spory bufor ( aby oddać ciepło do defrostu z 30st systemowych do powyżej 22 st na PC tak, aby sprężarka się nie wkręcała na wyższe obroty)

To nadal są grosze w całości- trzeba się cieszyć sprawną PC i przymknąć oczko na konkurs pt : kto ma mniejsze zużycie na defroście ������

Pzdr

 

Witam

 

Kiedyś to liczyłem, wyników i przyjętych założeń nie pamiętam i nie zachowałem

 

Spróbujmy zatem od nowa.

Defrost w T-Capie takim jak mój - seria E 2012, trwa zazwyczaj ok. 5 min, w cięższych warunkach na pewno dłużej. Dziś jednak mamy warunki typowe i do nich się odnieśmy.

Moja PC ustawiona jest na nominalny przepływ 25,8 l/min. Przy defroście trwającym ok. 5 min przepompuje ok 125 litrów wody, która na schładza się, jak wynika z moich dawnych obserwacji o co najmniej 5*.

 

Zatem: 4.200 J x 125 l x 5 * = .2.625,000 J = 0,729 kW

Ze zdziwieniem stwierdzam, że odpowiada to mniej więcej poziomowi zużycia podawanemu przez użytkowników z PC odszraniającymi się "gorącą parą".

 

Założyłem przy tym, że proces odzyskiwania utraconej w ten sposób energii odbędzie się w trybie pracy PC z COP = 3.

Końcowy wynik energetyczny przy użyciu bufora, bez pracy grzałki byłby zatem zbliżony do ok 0,25 kWh na jeden typowy defrost

 

Obserwacje moich defrostów, wskazują, że w ich trakcie sprężarka z modulacją 19 Hz pobiera ok. 1 kW, czyli za 5 min ok 0,085 kWh.

Nawet przyjmując, że grzałka pracuje przez cały czas defrostu - 5 min (u mnie z reguły krócej), zużyje wówczas ok. 0,25 kWh (u mnie poniżej 0,1 kWh).

 

 

Tak licząc stwierdziłem, że odszranianie przy pomocy bufora lub naczynia pośredniego, pomijając nawet wydatki inwestycyjne, nie ma większego sensu.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

teraz defrost:

tz:+3

czas: 14 min

zuzycie :0,78

29 st delta 4

W sumie masz racje, ludzie maja wieksze problemy, jest ciepło...

ale z drugiej strony dlaczego przy podobny parametrach , takie same 2 PC mają takie rozbieżności przy defrostach??

:/

Tak na logikę, to odpowiedż powinien dać pomiar temperatur wody (na początku i końcu procesu odszraniania) przepływającej przez skraplacz.

Ktoś chyba podawał, że nie powinna spaść poniżej 25*C, ale nie pamiętam, czy to temperatura wody dopływającej do skraplacza, czy go opuszczającej.

Wtedy sam proces trwa stosunkowo krótko (kilka minut).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie,

jutro dokopie się do projektów podłogówki , spradzę długośc pętli, policzę , przedstawię

 

...."Obserwacje moich defrostów, wskazują, że w ich trakcie sprężarka z modulacją 19 Hz"....

U mnie spręzarka pracuje 5-8 min przy 78Hz...

Czegoś nie zrozumiałem?

pozdr

 

Masz ten model co ja tj F - jeśli masz 78 Hz to ewidentnie jest za mało ciepła w zładzie - przy 22 st na out PC wg DTR ma się włączyć "sprężanie" do defrostu.

U mnie bez "turbo" sprężarka pracuje na 29-30Hz.W szczególnym przypadku , kiedy jest zaszroniona i przełączy się na wychłodzone CO - pod koniec cyklu potrafi się wkręcić wyżej.

Zapisz od jakich temp zaczyna wkręcać się sprężarka- może jest jakaś inna przyczyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprężarka pracuje na starcie 47HZ, delta 6-7, delta 5- 39,38HZ, delta 4,3 około 20 HZ

Teraz po 1h pracy przy TZ 3st. /30 in delta 5/39HZ..

Thx.

 

Chodzi o sam defrost i moment kiedy wkręca się PC

 

Pratchawiec- wszystko co napisałeś o mojej instalacji jest ok, z tym jednak ,że próg włączania "sprężania" jest ten sam tj 22st ( masz inny model t-capa)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresie 26 09 do 26 11 - 61 dni, PC zużyła 764 kWh łącznie na CO i CW.

W tym czasie dostarczyła 10,937 GJ = 3038 kWh. Średni COP = 3,98.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

U mnie praktycznie ten sam okres grzewczy. Pompa zużyła od 24.09 do 26.11 = 600kw (przez ostatnie dwa dni po 30kw - ale na razie w ogole nie grzeje CWU. Srednia temperatura w domu to 21-22*C.

Teraz mam taryfe całodniową (G11). Zastanawiam się nad przejściem nad G12w.

Czy praca tylko w nocy nie zwiększy zużycia przez niższą temp. zewnętrzną?

Edytowane przez link2jack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo trochę zastanawiam się nad akumulacją, u mnie tylko od 4,5 do 5,5 cm betonu (przeliczyłem się z grubością styropianu). Z tego co czytam - to u was w większości 6-8cm. Nie wiem czy to może mieć duże znaczenie.

 

ps. Czy 30kw przy obecnej temperaturze to nie za duzo? Obawiam się ze przy -150*C będzie kiepsko...

Edytowane przez link2jack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 26.10 do 26.11 pompa zużyła 379kWh wytwarzając 1719,46 kWh ciepła. Tania taryfa 336kWh a droga 43kWh. Przez listopad chodziła w reżimie drugie taryfy 20k w taniej i 17 w drogiej (dwa załączenia na dobę na CO). Utrzymywało od 19,5 do 20,5. Teraz puszczam dla testu na płasko. Dość dużo załączeń, bo chodzi na minimum. Za miesiąc podam wyniki

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...