Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zużycie:

07-11 do 30-11

Z podlicznika -658KW (na grzałce od PC nie mam podlicznika )

Z PC Tank-115 KW + 564KW = 679KW

KG +15/26 -15/36 temp. 22-23 parter 21-22 pietro

Grzanie 22-6 13-16 - kilka razy włączyłem jeszcze manualnie

Od 17.11 G12W

Grzanie na grudzień

KG pozostaje tak samo z tym ze 13-16 podbicie +5.

Zobaczymy.. powodzenia w grudniu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Defrost w T-Capie takim jak mój - seria E 2012, trwa zazwyczaj ok. 5 min, w cięższych warunkach na pewno dłużej. Dziś jednak mamy warunki typowe i do nich się odnieśmy.

Moja PC ustawiona jest na nominalny przepływ 25,8 l/min. Przy defroście trwającym ok. 5 min przepompuje ok 125 litrów wody, która na schładza się, jak wynika z moich dawnych obserwacji o co najmniej 5*.

...............

Obserwacje moich defrostów, wskazują, że w ich trakcie sprężarka z modulacją 19 Hz pobiera ok. 1 kW, czyli za 5 min ok 0,085 kWh.

Nawet przyjmując, że grzałka pracuje przez cały czas defrostu - 5 min (u mnie z reguły krócej), zużyje wówczas ok. 0,25 kWh (u mnie poniżej 0,1 kWh).

.............

Pratchawiec

 

Witam

 

Defrost defrostowi nierówny

 

Przed kilu minutami zdarzyło mi się przypadkiem obserwować proces odszraniania w moim T-Capie.

 

Warunki: odmienne od typowych.

- Temp.. zewn. 0*

- Wilgotność 95 %

- intensywny opad wilgotnego śniegu oblepiającego wymiennik połączony z dość intensywnym wiatrem

- temp. zasilania przed defrostem 31*.

 

Przebieg

 

- Z chwilą rozpoczęcia defrostu włączyła się grzałka.

- Defrost trwał pełne 7 min.

- Grzałka cały czas "chodziła"

- Po zakończeniu defrostu grzałka działała jeszcze 3 min

- Modulacja w trakcie tego defrostu wahała się od 41 do 43 Hz (normalnie 19)

 

Wnioski

 

- Padający intensywnie śnieg drastycznie dezorganizuje typowy przebieg odszraniania, czyniąc ten proces wysoce energochłonnym

- W miarę możliwości należy chronić jednostkę zewnętrzna przed warunkami atm.w tym w szczególności śniegiem, deszczem i z zupełnie innych powodów nadmiernym nasłonecznieniem.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora się pochwalić, na razie dane zbiorcze bo mnie dziś PGE fakturką uraczył.

Taryfa G12W, od 22/12/2015 do 29/11/2016 poszło 5433 kWh na całość zużycia czyli CO, CWU plus cała reszta (wszystko w domu na prąd).

Ok. 33% w drogiej, 67% w taniej i średnia cena 1kWh ok 49 gr a cała kwota to ok 2650PLN (brutto, wszystko). 5 osób mieszka, sporadycznie dopalane kominkiem a temperatura ok 22,5 - 23oC.

Grzanie tylko w taniej, woda jak pompa sobie zażyczy. Miezkamy od początku stycznia.

Na mój gust całkiem przyzwoicie:)

Edytowane przez Zyzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..."W miarę możliwości należy chronić jednostkę zewnętrzna przed warunkami atm.w tym w szczególności śniegiem, deszczem i z zupełnie innych powodów nadmiernym nasłonecznieniem."

 

Mam zamiar postawić wiatę garażową przyległą do garażu.Na scianie znajduje sie PC więc znalazła by się po przykryciem .Dodatkowo w poblizu PC miejsce na drewno..

 

Dziś złapałem pierwszy defrost na CWU.

Trwał niecałe 3 min , przy TZ=-2 i 43 st w zbiorniku.Nawet pompa obiegowa nie wrzuciła sie na wyzszy bieg.

Przy moich defrostach na CO trwających po 12-14 min taki defrost to marzenie.Teraz dopiero do mnie dociera że oprócz straty KW tracę dość sporo czasu na grzanie CO.

Wracam do słów mojego instalatora który cały czas "klepie" o buforku 35-40 litrów.

Może ma racje...

Czy ktoś z Was doświadczonych użytkowników jest w stanie pokierować mnie z odpowiednimi obliczeniami ,sprawdzającymi sens / brak sensu instalowania takiego rozwiązania.

Z góry dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje podsumowanie listopada. Temperatury od 20,5-22,5'C w zależności od pory dnia, pomieszczenia. Zdarzało się i 23'C wieczorami.:

 

Grzejniki elektryczne w łazienkach: 19 + 13,45 kwh

Kanałówka: 220 kwh

Split: 27,58

---------------------

280,03 = 162,41 zł w G11

będę przechodził na g12w lub g13 powinno wyjść taniej przynajmniej w symulacjach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6695 kWh, czyli 360 kWh w miesiącu na Co i CWU oraz chłodzenie stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci temp. góra - 24-25 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 24-26 stopnie (jak słonko przyświeci to temp na dole i górze dochodzi nawet do 27 zanim chłodzenie z pompy zadziała) temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni cyrkulacja - 5 x na dobę po 15 minut chłodzenie - jak czujnik pokojowy wyhaczy 24.5 stopnia w kotłowni to się załącza... (jedyna rzecz na sterowniku pokojowym), z tego co widzę w zacienionej kotłowni temp oscyluje w dzień około 23-25 stopni, antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc) SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :p ) 5,4

 

krzywa

15/20

-15/30

 

nie wiem czy to sensownie ustawiona, ale działa

 

ps. teraz się zastanawiam po grzyba mam włączone chłodzenie...

muszę dojść jak je wyłączyć :p

 

 

7155 kWh, czyli 460 kWh w miesiącu na Co i CWU oraz chłodzenie (wciąż nie wyłączyłem ale wątpię żeby się samo włączyło... chyba) stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci temp. góra - 22-23 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 24-25 stopnie

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni cyrkulacja,

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc) SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :p ) 5,4

 

krzywa

15/20

-15/30

 

nie wiem czy to sensownie ustawiona, ale działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...