Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Panowie czy u was też jest większe zużycie w tym sezonie w porównaniu do poprzedniego?

Fakt że sezon grzewczy zacząłem tydzień wcześniej (25 wrzesień) ,ale różnica dosyć spora.

01.10.2015 do 24.12.2015r - 1150 kWh CO+CWU

25.09.2016 do 24.12.2016r - 1490 kWh CO+CWU

 

Faktem jest że przynajmniej na Śląsku grudzień w tamtym roku był cieplejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie czy u was też jest większe zużycie w tym sezonie w porównaniu do poprzedniego?

Fakt że sezon grzewczy zacząłem tydzień wcześniej (25 wrzesień) ,ale różnica dosyć spora.

01.10.2015 do 24.12.2015r - 1150 kWh CO+CWU

25.09.2016 do 24.12.2016r - 1490 kWh CO+CWU

 

Faktem jest że przynajmniej na Śląsku grudzień w tamtym roku był cieplejszy.

 

u każdego chyba więcej. ze strony http://www.andretti.pl/wxtempsummary.php?r=wxtempsummary.php wynika że do tej pory grudzień średnio o 4°C chłodniejszy niż rok temu. w dodatku światła słonecznego dużo mniej. średnia tegoroczna to -0,3°C, średnia IMGW z lat 1981-2010 to -0,5°C - można więc powiedzieć że temperaturowo mamy typowy grudzień w końcu, tylko bez śniegu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u każdego chyba więcej. ze strony http://www.andretti.pl/wxtempsummary.php?r=wxtempsummary.php wynika że do tej pory grudzień średnio o 4°C chłodniejszy niż rok temu. w dodatku światła słonecznego dużo mniej. średnia tegoroczna to -0,3°C, średnia IMGW z lat 1981-2010 to -0,5°C - można więc powiedzieć że temperaturowo mamy typowy grudzień w końcu, tylko bez śniegu :(

 

Jak bez śniegu ...?

IMG_20161225_151832.jpg

U nas tak wyglądają święta ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne :)

Jaką masz temp zasilania / powrotu (delta)?

Pierwszy sezon czy któryś już...

 

z góry dzięki.

 

Witaj,

z KG bawię się juz 3 miesiąc:/ -15/ miedzy 34 a 42.

Przy temp. zew. "do około" - 2st jest bardzo dobrze.DT =4/5 obiegówka na 3.

Przy nizszych temperaturach DT dochodzi do 8.Nie udało mi się podnieść temp. powrotu więcej niż 28st , nawet przy -15/42.

Wtedy OUT 35 IN 28 MAX(i to pod koniec pracy ).

Przyczyny wg mnie są dwie:

1.Nie do końca poprawne wykonanie płyt KG przy oknach dachowych 3szt.Do poprawy.

2.Brak płyt w górnej łazience.Pc dodatkowo musi grzać poddasze.!Dodatkowo kilkadziesiąt m3.

Po nowym roku uporam się z brakami /wadami ... dam znać czy pomogło.

pozdrawiam

P.S. wczoraj/dziś po 12h pracy przy modulacji około 20HZ TZ=4st, zużycie 8KW.Obiegówka=3bieg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

z KG bawię się juz 3 miesiąc:/ -15/ miedzy 34 a 42.

Przy temp. zew. "do około" - 2st jest bardzo dobrze.DT =4/5 obiegówka na 3.

Przy nizszych temperaturach DT dochodzi do 8.Nie udało mi się podnieść temp. powrotu więcej niż 28st , nawet przy -15/42.

Wtedy OUT 35 IN 28 MAX(i to pod koniec pracy ).

Przyczyny wg mnie są dwie:

1.Nie do końca poprawne wykonanie płyt KG przy oknach dachowych 3szt.Do poprawy.

2.Brak płyt w górnej łazience.Pc dodatkowo musi grzać poddasze.!Dodatkowo kilkadziesiąt m3.

Po nowym roku uporam się z brakami /wadami ... dam znać czy pomogło.

pozdrawiam

P.S. wczoraj/dziś po 12h pracy przy modulacji około 20HZ TZ=4st, zużycie 8KW.Obiegówka=3bieg

 

Hej,

 

też miałem problem kiedy niezależnie od zasilania powrót nie chciał przekroczyć 28st. Udało się teraz problem rozwiązać - zlokalizowałem kilka mostków (małe ale jednak) - udało się uruchomić ostatnią sekcję podłogówki (jedna przy rozdzielaczu nie była zasilana więc pewnie regularnie wszystko schładzała).

 

Ale kluczowe było podniesienie ciśnienia w podłogówce. teraz nawet jak jest zimno moja delta trzyma się 3-5st - a temp. powrotu śmiało dobija do 30-31.

 

Planuję jednak wymienić pompę obiegową na mocniejszą (boję się że będzie chłodno jak przyjdą konkretne mrozy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

też miałem problem kiedy niezależnie od zasilania powrót nie chciał przekroczyć 28st. Udało się teraz problem rozwiązać - zlokalizowałem kilka mostków (małe ale jednak) - udało się uruchomić ostatnią sekcję podłogówki (jedna przy rozdzielaczu nie była zasilana więc pewnie regularnie wszystko schładzała).

 

Ale kluczowe było podniesienie ciśnienia w podłogówce. teraz nawet jak jest zimno moja delta trzyma się 3-5st - a temp. powrotu śmiało dobija do 30-31.

 

Planuję jednak wymienić pompę obiegową na mocniejszą (boję się że będzie chłodno jak przyjdą konkretne mrozy).

 

Jak masz delte 3-5 to po co chcesz wymieniać pompę obiegową? Duża delta 10-12C oznaczałaby, że masz za słabą pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego tak? Przykręć poddasze.

Nie w tym rzecz.:) . Poddasze ze względu na konstrukcję podłogi (płyty stropowe, 8cm styro i 5 anchydrytu) było jako pierwsze uruchomione i chodziło samo 12 godzin. Dzięki temu w tym czasie grzałka była zbędna i pompa dała sama radę. Dopiero jak powrót osiągnął 22 stopnie pomału puszczałem poszczególne pętle na dole. Na dole jest PF i styropian tylko pod nią więc ta masa betonu potrzebuje znacznie więcej czasu aby się rozbujać. Ale już po maleńku wszystko się normuje. Dól idzie do góry a góra stanęła. Wieczorkiem przechodzę na tygodniówkę co by grzało tylko w II taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Podsumowanie IV kwartał 2016, liczony od 26.09. do 26.12.2016.

.

Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 1 551 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.

Całkowita energia wytworzona przez PC 19..541 GJ = 5 428 kWh - Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.

 

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca ciągła, niezależna od stref taryfowych, w sezonach przejściowych sterowanie termostatem..

CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

 

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;

- PC PW T-Cap 9 kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, Klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia, w tym sezonie brak potrzeby użycia.,

- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),

- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

.Odejmując ok. 120 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odwapnianie wody), kwartalne zużycie na CO I CW wyniosło 1 431 kWh, czego 675 za ostatni miesiąc..

 

SPF na poziomie 3,80.

Zużycie prądu dla całego domu wyniosło 2 200 kWh, z czego 71,8 % w II taryfie.

 

Opole temp.jpg

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Podsumowanie IV kwartał 2016, liczony od 26.09. do 26.12.2016.

.

Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 1 551 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.

Całkowita energia wytworzona przez PC 19..541 GJ = 5 428 kWh - Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.

 

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca ciągła, niezależna od stref taryfowych, w sezonach przejściowych sterowanie termostatem..

CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

 

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;

- PC PW T-Cap 9 kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, Klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia, w tym sezonie brak potrzeby użycia.,

- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),

- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

.Odejmując ok. 120 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odwapnianie wody), kwartalne zużycie na CO I CW wyniosło 1 431 kWh, czego 675 za ostatni miesiąc..

 

SPF na poziomie 3,80.

Zużycie prądu dla całego domu wyniosło 2 200 kWh, z czego 71,8 % w II taryfie.

 

[ATTACH=CONFIG]376697[/ATTACH]

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

 

Cześć Pratchawiec,

zastanawiam się nad odczytami z mojego ciepłomierza (Kamstrup Multical402) -tzn chodzi o to ,że kiedy jest wpięty mam spadek ciśnienia w systemie o ok 0,1 do 0,3 bar w zależności od prędkości pompy wodnej. Katalogowa strata ciśnienia na moim ciepłomierzu to 0,22 bar przy 1500 l/h .Przyłącze mam 1" (tak jak cała instalacja przy PC-chociaż wg zaleceń powinno być 5/4").

Obrazowo dla 3 biegu pompy na buforze :

-kiedy wpięty jest ciepłomierz , mam wzrost ciśnienia nad spoczynkowym dP=0,15 bar , wskazanie przepływu ok 1650 l/h

-kiedy ciepłomierz jest ominięty , to wzrost dP=0,35 bar

Najpierw pomyślałem ,że taki ciepłomierz stanowi opór hydrauliczny i kiedy , go ominę - to przepływ będzie lepszy i COP (bo ten sam przepływ osiągnę na niższym biegu)

Kiedy robiłem próby poprzez przydławianie przepływu na różnych biegach -wyszło mi ,że powinienem mieć wzrost prędkości przepływu na każdym biegu o ok 200-300 l/h po ominięciu ciepłomierza.

Jest coś takiego jak prawo Berloulliego , które w skrócie mówi -że mniejszy przekrój na drodze cieczy powoduje wzrost prędkości i spadek ciśnienia (i na odwrót) .Spadek ciśnienia widać na mojej instalacji-pytanie teraz jest takie , jak należy korzystać z takich instalacji ?

Wnioski jakie mi się nasuwają :

-ciepłomierz ma odczyty względem swojego obciążenia hydraulicznego

-po ominięciu ciepłomierza powinniśmy uwzględnić mniejszy opór hydrauliczny

Dlatego obniżyłem prędkość pompy wodnej z Vp=3 do Vp= 2 bez ciepłomierza (różnica w zużyciu ok 20W ,a na przepływie wzrost do ok 1900 l/h wg wykresu z DTR).

Jest tylko jedna rzecz , która mi nie daje spokoju : jeśli na przewężeniu jest większa prędkość i mniejsze ciśnienie , to bez przewężenia prędkość powinna zmniejszyć się i wzrosnąć ciśnienie .No właśnie -tylko wg wykresu z DTR i obserwacji jest odwrotnie...

Pratchawiec-kolego sympatyczny , co myślisz o w/w ?

Zapraszam do dyskusji także innych kolegów , może coś wspólnie ustalimy

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bobrow

 

Dwa razy dokładnie czytam twój post. Zastanawiam się do czego zmierzasz.

Wydaje mi się, że kiedyś kwestia Twojego Multicala już była przedmiotem rozważań na tut. forum

 

Przechodząc do rzeczy

 

W pierwszym rzędzie zauważam (kiedyś też tak było, przypomniałem sobie, że wklejałem wykres), że masz o jeden rząd za mały ciepłomierz.

Jego przepływ nominalny to 1,5 m3/h i przy pracy w takich parametrach generuje 220 mb straty ciśnienia.

Dla porównania ; o rząd większy - 2,5 m3/h generuje straty rzędu 30 mb.

Siedem razy mniejsze !

Dalej - te 220 mb to, przekładając na parametry pompy obiegowej, konieczność doboru mocy pozwalającej na zwiększenie o 2,2 m wysokości jej podnoszenia.

To bardzo dużo i wiąże się często z koniecznością doboru mocniejszej pompy.

Jesteś w szczęśliwej sytuacji, że pozostałe opory instalacji masz na niewielkim poziomie. Pozwala Ci bezproblemowo zwiększyć moc pompy do oczekiwanego poziomu.

 

Wbrew Twoim rozważaniom najistotniejszymi czynnikami wpływającymi na efektywność pracy górnego źródła PC są temperatura wody powrotnej i jej ilość, występujące w wymienniku płytowym jednostki wewnętrznej.

Ciepłomierz jest elementem biernym instalacji i poza funkcjami pomiarowymi nie ma żadnego znaczenia dla pracy układu,

Przez generowane opory hydrauliczne wręcz - w większym lub mniejszym stopniu, zakłóca jego pracę.

 

Zanim zacznę zastanawiać się nad Twoimi obserwacjami dot. fluktuacji ciśnień w zależności od oporów instalacji zadam proste pytanie;

Jakimi rurkami, zaworami i kolanami zrobiłeś bypass ciepłomierza?

Nie wykluczam, że tu można szukać przyczyn dokonanych obserwacji.

Odłóżmy na tym etapie rozważania dot.prawa Bernoulli,ego, gdyż jego zastosowanie ogranicza się (nie jestem fizykiem ani inżynierem) w tym wypadku do układu wodomierz - rury obiegowe.

W nim i w całym układzie, w tym w wymienniku masz przepływ określony przez parametry pracy pompy obiegowej.

 

W swojej instalacji również eksperymentowałem z różnymi ustawieniami pomp obiegowych (po drodze doszło do wymiany)

Poczynione wówczas obserwacje doprowadziły mnie do wniosku, że zwiększanie przepływu nie wpływa na efektywność pracy PC. Może natomiast wpływać na generowaną przez nią moc.

Ostatecznie wyregulowałem obydwa obiegi na przepływ nominalny ok. 1550 l/h. (waha się w granicach 1520-1590 w zależności od temperatury).

Dalszych eksperymentów nie podejmowałem zdając się ostatecznie na sugestie producenta.

 

Na dzień dzisiejszy jedyne czynności wokół PC to zwiększanie lub zmniejszanie temp. wody grzewczej przez tzw. podbicie oraz ewentualne uruchamianie sterowania termostatem pokojowym.

Średnio raz w roku sprawdzam zawór bezp. w zbiorniku, stan anody aluminiowej oraz filtra.

Działa bezproblemowo.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pratchawiec ,

bypass na ciepłomierzu (i buforze) mam w takiej samej średnicy tj 1".

Dobierając ciepłomierz patrzyłem na jego parametry znamionowe -przepływ 1500 l/h i ciśnienie robocze do 3 bar ( takie parametry są zgodne z t-capem).

Jedynie nie brałem pod uwagę oporu hydraulicznego .

A dlaczego to mnie zaintrygowało - to moja "męcząco-dręcząca" natura , lubię wiedzieć jak działa sprzęt , który posiadam.

Zwrócę jeszcze uwagę , że większy przepływ ma jednak znaczenie przy COP- to potwierdziły pomiary moje i innych kolegów .

Problem , który nie mogę rozwiązać polega na braku precyzyjnego określenia przepływu bez ciepłomierza względem odczytów na ciepłomierzu ( chodzi o fizyczną zasadę)

Podam przykład : bez ciepłomierza wg wykresu wydajności pompy wodnej (przy wytworzonym ciśnieniu )powinenem mieć na Vp=3 przepływ ok 1900 l/h , a na ciepłomierzu mam 1300 l/h.

Pytanie :

czy rzeczywiście wzrośnie przepływ o taką różnicę ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

Ciepłomierz masz zapewne zainstalowany na powrocie (domyślnie).

U siebie mam na zasilaniu ale to wyjątek.

Jeśli ta kwestia Cię tak kręci zamontuj przed ciepłomierzem i jego bypass-em jakiś w miarę precyzyjny manometr.

Będziesz wtedy miał możliwość zmierzenia spadków ciśnień.

Jeszcze jedna istotna rzecz.

Nic nie wiemy na temat precyzji wskazań i skalowania fabrycznego manometru, co może generować potrzebę montażu dodatkowego manometru skalowanego jak powyższy.

Zajęcie dla hobbysty lub laboratorium.

 

Masz możliwości techniczne i umiejętności? Działaj.

Koszty materiałów - manometr(y), trójniki, itp. to rząd 100-200 zł.

Plus oczywiście robocizna, ale ta, domniemywam - własna.

Ciekaw jestem wyników, choć jak sądzę ameryki nie odkryjesz.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pratchawiec ,

 

Zwrócę jeszcze uwagę , że większy przepływ ma jednak znaczenie przy COP- to potwierdziły pomiary moje i innych kolegów .

 

Pzdr

 

W tym miejscy masz niewątpliwie rację.

Zwróciłem uwagę na fakt istotnego znaczenia temp. wody powrotnej.

Przy większym niż nominalny przepływie i niższej delcie temp. zasilania może być nieco niższa, co oczywiście w niewielkim stopniu wpłynie na COP.

Zyski energetyczne, przy pomocy precyzyjnych mierników będą mierzalne, jednak ekonomicznie pomijalne.

 

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

Ciepłomierz masz zapewne zainstalowany na powrocie (domyślnie).

U siebie mam na zasilaniu ale to wyjątek.

Jeśli ta kwestia Cię tak kręci zamontuj przed ciepłomierzem i jego bypass-em jakiś w miarę precyzyjny manometr.

Będziesz wtedy miał możliwość zmierzenia spadków ciśnień.

Jeszcze jedna istotna rzecz.

Nic nie wiemy na temat precyzji wskazań i skalowania fabrycznego manometru, co może generować potrzebę montażu dodatkowego manometru skalowanego jak powyższy.

Zajęcie dla hobbysty lub laboratorium.

 

Masz możliwości techniczne i umiejętności? Działaj.

Koszty materiałów - manometr(y), trójniki, itp. to rząd 100-200 zł.

Plus oczywiście robocizna, ale ta, domniemywam - własna.

Ciekaw jestem wyników, choć jak sądzę ameryki nie odkryjesz.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Pratchawiec

ciepłomierz mam na powrocie , mam tam również manometr .

Teraz wykonałem próbę na bypassie bufora ,po przejściu na ciepłomierz spadło ciśnienie na ssaniu o 0.1 bar i na wyjściu .

Na buforze przy przejściu na ciepłomierz ciśnienie spadło o 0.2 bar na ssaniu i 0.1 na wyjściu

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...