Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam ,

u mnie grudzień wyszedł duży na zużyciu- 1374.85 kWh , średnia stawka 0.4385 pln , koszt CO+CWU=602.91 pln

Cały miesią nocami jest mróz ( dzisiaj było -14 st), a za dnia 1-3 st.

Temperatury zimowe , tylko śniegu nie ma...

Pzdr

PS

W zeszłym sezonie miałem 826kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Budujemy dom o powierzchni uzytkowej 210 m2 i kubaturze 1250m3 wylacznie parterowka bez poddasza uzytkowego.

Sciany z cegly termoron diament ocieplenie sciany 2x 10 na zakladke grafitowego 0.031 strop 25 cm i podloga 17cm tez 0.031 i dach ocieplohy 16cm welny.

Okna o wspolczynniku srednio 0.7-08 a drzwi aluminium 0.8 powierzchnia okien okolo 40m2.

100 % podlogowka zalana wylewka anhydrytowa miszkanie zaczelismy budowac 01.03.2016r jestesmy na etapie wykonczen wiec fachowcy troche sobie wietrza.

pompa ciepla powietrzna Nibe split 16kw

Pompa uruchomiona 08.11.2016 a zuzycie pradu przy zasilaniu 25 stopni i temp w srodku 20.5 od 01.12.2016 do01.01.2017 wynioslo 1030kwh co i cwu oczywiscie cwu nie jest uzywana... ale podgrzewam ja do 42 stopni tak ustawili monterzy.

Prosze o komentarze czy mam sie bac czy nie:) jest to dopiero 1 miesiac i nie mieszkamy jeszcze ale fachowcy z nibe stwierdzili ze caly rok nie przekroczy mi 3k kosztow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz sie bac.

Wygrzewanie w pierwszym sezonie mokrego niezasiedlonego domu daje naprawde spore rachunki. To krytyczny czas dla kazdego urzadzenia grzewczego.

Ja po pierwszym miesiacu od uruchomienia pompy zakopalem przed Nowym Rokiem dodatkowa petle DZ - teraz widze, ze niepotrzebnie, ale strach ma wielkie oczy. ;)

 

BTW:

Takie grzanie CWU bez jej rozbioru to prosta droga do wyhodowania sobie jakiegos swinstwa w instalacji.

 

Zwroc tez uwage, ze kubatura ktora podajesz to laczna kubatura calej zewnetrznej bryly budynku (no chyba, ze faktycznie masz w chalupie sufit srednio na wys 6m) i nic nie mowi w kwestii CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz sie bac.

Wygrzewanie w pierwszym sezonie mokrego niezasiedlonego domu daje naprawde spore rachunki. To krytyczny czas dla kazdego urzadzenia grzewczego.

Ja po pierwszym miesiacu od uruchomienia pompy zakopalem przed Nowym Rokiem dodatkowa petle DZ - teraz widze, ze niepotrzebnie, ale strach ma wielkie oczy. ;)

 

BTW:

Takie grzanie CWU bez jej rozbioru to prosta droga do wyhodowania sobie jakiegos swinstwa w instalacji.

 

Zwroc tez uwage, ze kubatura ktora podajesz to laczna kubatura calej zewnetrznej bryly budynku (no chyba, ze faktycznie masz w chalupie sufit srednio na wys 6m) i nic nie mowi w kwestii CO.

 

Kolego ale ja mam zajebisty strych i moze on jest wliczany w kubature? Zobacz sobie projekt to madera tylko ze ja garaz zamienilem na salon;)

A co do cwu to monter z nibe powiedzial ze tak trzeba bo ona pobiera cieplo z cwu do rozmrazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zazdrością patrzę na wasze zużycia :).

Moja T-CAP 9kw chodzi od paru miesięcy.

Na razie dawałem jej spokój i pracowała sobie spokojnie wygrzewając domek.

Dwa tygodnie temu się jednak wprowadziliśmy i jest lekko za gorąco.

Dodatkowo dostałem rachunek wyrównujący i mnie lekko przytkało.

W związku z tym zacząłem się bawić programatorem aby od 1go Stycznia pompa grzała tylko w tańszej taryfie.

Mam taryfę G12w w Tauronie.

Nie ogarniam za bardzo programatora, bardzo proszę o poradę kogoś kto ma PANASONICA T-Capa

 

Zrozumiałem, że dla danego programu w dniu nie da się ustawić zakresu czasowego tylko wg mnie w danym czasie włącza jakąś funkcję.

Z tego co rozumiem, dany program ma działać dopóki następny nie zmieni ustawień TAK?

Jak na razie ustawiłem:

 

PN-PT:

00:00 - MODE - HEATER + TANK

6:00 - MODE - TANK

13:00-MODE - HEATER + TANK

15:00- MODE - TANK

22:00 - MODE - HEATER + TANK

 

SOB-NIEDZ

00:00 -MODE- HEATER + TANK

 

Czy grzanie będzie działać tylko w tańszej taryfie?

Jeżeli bym chciał to zrobić to jak wyłączyć całkowicie grzanie (nawet zbiornika CWU) w danym programie?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie w moim przypadku za grudzień:

 

Moja kanałówka 345 kwh.

Split 20 kwh

Grzejniki elektryczne w łazienkach 18 kwh.

 

Gaz do cwu i paru metrów podłogówki 29m3.

 

Daje to 222 zł z prądu i około 70 zł z gazu na ogrzewanie i cwu.

 

Temperatury w domu od 20 do 24'C w zależności od pomieszczeń. Przez okres świąteczny od 23 do dzisiaj generalnie wyższe temperatury w domu. od 22-24'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ale ja mam zajebisty strych i moze on jest wliczany w kubature? Zobacz sobie projekt to madera tylko ze ja garaz zamienilem na salon;)

A co do cwu to monter z nibe powiedzial ze tak trzeba bo ona pobiera cieplo z cwu do rozmrazania.

 

Grzejesz ten strych?

Jesli to kubatura z projektu, to dotyczy bryly budynku. Calej.

 

A faktycznie, niektore PW maja taki "patent". Nie zmienia to faktu, ze utrzymujesz idealne srodowisko do hodowli. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7155 kWh, czyli 460 kWh w miesiącu na Co i CWU oraz chłodzenie (wciąż nie wyłączyłem ale wątpię żeby się samo włączyło... chyba) stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci temp. góra - 22-23 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 24-25 stopnie

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni cyrkulacja,

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc) SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :p ) 5,4

 

krzywa

15/20

-15/30

 

nie wiem czy to sensownie ustawiona, ale działa

 

 

7732 kWh (mierzone dziś, 2 stycznia 2017r. o godz. 7.00 rano), czyli 577 kWh w miesiącu na Co i CWU

stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci temp. góra - 22-23 stopnie temp. w pokojach zmierzona, dół - 24-25 stopnie

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej 20 stopni - CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni cyrkulacja,

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc) SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" :p ) 5,4

 

 

https://1drv.ms/x/s!AiC8LfIRsRcyge1Qdu9gEIq8KzAmeg

link do mojego zestawienia zużycia od początku działania SMartHeata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...