Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Witam

Od paru dni walczę z swoim system ogrzewania w domu , mam nadzieję że tutaj uzyskam pomoc .

Dom kupiony w kwietniu 2016 , więc jest to nasza pierwsza zima w tym domu . Myślałem że z pompa ciepła bedzie ogrzewanie tanie , a wychodzi odwrotnie.

Posiadam PC HIBERNATUS W4G0E , ogrzewanie cały dom podłogowe . PC był serwis w kwietniu , wymieniony sterownik.

W czym problem , pompa w ciągu wczorajszej doby tj od 17 do 17 , czas działania PC na zegarze 17h 30 minut - chyba jest trochę za dużo . Świadczy też o tym spore zuzycie prądu. Czy może to byc zapowietrzony układ ?? . Dom budowany w systemie energooszczędnym :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Od paru dni walczę z swoim system ogrzewania w domu , mam nadzieję że tutaj uzyskam pomoc .

Dom kupiony w kwietniu 2016 , więc jest to nasza pierwsza zima w tym domu . Myślałem że z pompa ciepła bedzie ogrzewanie tanie , a wychodzi odwrotnie.

Posiadam PC HIBERNATUS W4G0E , ogrzewanie cały dom podłogowe . PC był serwis w kwietniu , wymieniony sterownik.

W czym problem , pompa w ciągu wczorajszej doby tj od 17 do 17 , czas działania PC na zegarze 17h 30 minut - chyba jest trochę za dużo . Świadczy też o tym spore zuzycie prądu. Czy może to byc zapowietrzony układ ?? . Dom budowany w systemie energooszczędnym :):)

 

Jaki dom, jakie izolację, okna, wentylacja...??

Jakie temperatury wewnątrz ...?

Ile to jest spore zużycie prądu...?

Ile energii pompa zużyła przez grudzień i od początku sezonu .?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od paru dni walczę z swoim system ogrzewania w domu , mam nadzieję że tutaj uzyskam pomoc .

Dom kupiony w kwietniu 2016 , więc jest to nasza pierwsza zima w tym domu . Myślałem że z pompa ciepła bedzie ogrzewanie tanie , a wychodzi odwrotnie.

Posiadam PC HIBERNATUS W4G0E , ogrzewanie cały dom podłogowe . PC był serwis w kwietniu , wymieniony sterownik.

W czym problem , pompa w ciągu wczorajszej doby tj od 17 do 17 , czas działania PC na zegarze 17h 30 minut - chyba jest trochę za dużo . Świadczy też o tym spore zuzycie prądu. Czy może to byc zapowietrzony układ ?? . Dom budowany w systemie energooszczędnym :):)

 

Poradnik laika:

  1. Wyedytuj sobie stopkę (jak ja)
  2. Wpisz najważniejsze dane - skróty - cyferki - nawet jak Ty nie kumasz to skuma ktoś kto może Ci pomóc
  3. Wpisuj dane cyferkowe w posty - jeśli "dużo" prądu - to napisz ile - jeśli "gorąco" to napisz ile - jeśli "długo" to napisz ile
  4. Skąd wiesz, że masz dom "enerooszczędny"? Badałeś? Sprawdzałeś? Czy tak jak ja uwierzyłeś wykonawcon i swojemu marnemu kierownikowi budowy?
  5. Masz symulację kiedy pompa ile powinna wyprodukować ciepła (w którym miesiącu)? To sensowny punkt odniesienia.
  6. Masz podlicznik który mierzy tylko pompę? Sam czas działania niewiele Ci powie.

To tak na gorąco od gościa który od Czerwca ora forum w podobnych tematach. Zaoszczędzisz czas - i nikogo nie zdenerwujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót 31-32*C

W jakim czasie osiągnęła te 36*C - niestety nie do końca kojarzę, ale na pewno nie tragicznie długo.

 

Dzięki Kamil.

Większość użytkowników Panasów pisze, że nie ma większego problemu aby pompka osiągnęła 35*C na wyjściu. Nie jestem pewien, czy szukam problemu na siłę, czy naprawdę z moją pompą/instalacja jest coś nie tak.

Otóż jak już wcześniej pisałem moja PC nie może dobić temp. z KG. Po wczorajszej nocy (na dworze -11*C), miałem następujące parametry 31/26/fr62 z KG wychodzi 35*C w domu 22* zużycie 25kWh.

Ktoś pisał że brakuje mocy, ale w to jakoś nie wierze, ponieważ mam ten sam problem przy wyższych temperaturach.

 

Zaczynam myśleć o buforze/sprzęgle i 2 pompkach obiegowych, może to by rozwiązało problem, sam już nie wiem co mam myśleć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kamil.

Większość użytkowników Panasów pisze, że nie ma większego problemu aby pompka osiągnęła 35*C na wyjściu. Nie jestem pewien, czy szukam problemu na siłę, czy naprawdę z moją pompą/instalacja jest coś nie tak.

Otóż jak już wcześniej pisałem moja PC nie może dobić temp. z KG. Po wczorajszej nocy (na dworze -11*C), miałem następujące parametry 31/26/fr62 z KG wychodzi 35*C w domu 22* zużycie 25kWh.

Ktoś pisał że brakuje mocy, ale w to jakoś nie wierze, ponieważ mam ten sam problem przy wyższych temperaturach.

 

Zaczynam myśleć o buforze/sprzęgle i 2 pompkach obiegowych, może to by rozwiązało problem, sam już nie wiem co mam myśleć...

 

Tak z głupia franc ale:

  1. Skąd Twoja pompa wie jaką masz temp w środku? Nie patrzy na temp powrotu?
  2. Podaj parametry swojej krzywej - to co do zasady funkcja liniowa więc zaraz wszystko się okaże. Chwila zabawy w excelu - mały wykres X-Y - oraz założona delta (powiedzmy 5-6) i będziesz wiedział wszystko nie odchodząc od komputera.
  3. Pompa Ci pokazuje z jaką mocą pracuje?
  4. Masz ustawiony ręcznie dostepny zakres pracy pompy? Może instalator Ci przyciął żeby nie zabić urządzenia które przez 100% mocy nie będzie w stanie osiągnąć parametru (bo dla powietrzych obecna pogoda to wyzwanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z głupia franc ale:

  1. Skąd Twoja pompa wie jaką masz temp w środku? Nie patrzy na temp powrotu?
  2. Podaj parametry swojej krzywej - to co do zasady funkcja liniowa więc zaraz wszystko się okaże. Chwila zabawy w excelu - mały wykres X-Y - oraz założona delta (powiedzmy 5-6) i będziesz wiedział wszystko nie odchodząc od komputera.
  3. Pompa Ci pokazuje z jaką mocą pracuje?
  4. Masz ustawiony ręcznie dostepny zakres pracy pompy? Może instalator Ci przyciął żeby nie zabić urządzenia które przez 100% mocy nie będzie w stanie osiągnąć parametru (bo dla powietrzych obecna pogoda to wyzwanie).

 

ad1

Posiadam termostat pokojowy

ad2

-15/37 15/27 nie mam problem z obliczeniami KG ;) dla -11* to 35.67*C

ad3

tak nie do konca, ale można wnioskować po FR=frequency=częstotliwość

ad4

w Panasach czegoś takiego nie ma (chyba) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1

Posiadam termostat pokojowy

Może wprowadzać w błąd Twoją pompę - i na bieżąco zmieniać Ci Twoją krzywą. Możesz na parę dni wyłączyć i bazować tylko na PC i zobaczyć co się stanie - parametry powinny się ustabilizować.

ad2

-15/37 15/27 nie mam problem z obliczeniami KG ;) dla -11* to 35.67*C

Ok czyli Twoja krzywa wygląda mniej więcej tak:

krzywa.JPG

 

Trochę dziwnie ale jeśli działa....

 

ad3

tak nie do konca, ale można wnioskować po FR=frequency=częstotliwość

Ok i masz tego jakiś zakres? Pracuje z maksymalnym?

ad4

w Panasach czegoś takiego nie ma (chyba) ;)

To pewnie zostaje krzywa i dostosowanie jej tak żeby w rzeczywistości oddawała straty Twojego domu - taka jest jej rola tak naprawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat działa tylko na zasadzie on off, włącza/wyłącza PC w tanich/drogich godzinach, także to nic nie zmieni. Jestem pewien, że po pewnym czasie pompa uzyskała by temp. z KG ale do tego czasu bym się ugotował w domu ;)

Grzejąc większość czasu w T2 chciałbym naładować posadzkę z wyższą temp.(35*) aby później dłużnej oddawała ciepło- taki jest mój cel ;)

Co do FR to max chyba 85 także jest zapas..

Edytowane przez 81jacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie ok 1,1 bar. Widocznie podłogówka jest w stanie odebrać te 9kW...

 

Na moje okno niskie. Przy takim ciśnieniu moja delta się rozjeżdżała do 7-8 st a pompa nigdy nie mogła dogonić punktu z krzywej. Teraz mam 2.0bar i wszystko działa bez pudła (no chyba że jest -20st to wszystko wiruje). Ja jestem na styk - a mam mniej metrów niż Ty - i 8kW na pompie.

 

Może to czas skorzystać z grzałki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat działa tylko na zasadzie on off, włącza/wyłącza PC w tanich/drogich godzinach, także to nic nie zmieni. Jestem pewien, że po pewnym czasie pompa uzyskała by temp. z KG ale do tego czasu bym się ugotował w domu ;)

Grzejąc większość czasu w T2 chciałbym naładować posadzkę z wyższą temp.(35*) aby później dłużnej oddawała ciepło- taki jest mój cel ;)

Co do FR to max chyba 85 także jest zapas..

 

No ale poczekaj. Jeśli termostat tylko ustawia pompę do grzania w godzinach szczyt - dołek - to przecież dla szczytu masz inną temp - a dla dołu masz inną temp - prawda? Może po prostu za dużo ładujesz w podłogę? Jesli jest za gorąco to zmniejszaj co 1st i poczekaj parę dni.

 

I nie. PC wcale nie musi osiągnąć temp z KG. Za to może Cię ugotować jak będziesz wprowadzał zmiany za często. Sam tak robiłem. To najlepsza droga do frustracji i wieczór spędzonych przy kontrolerze PC ;) I nie działa na dłuższą metę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...