Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie chodzi o off topic. Wydaje mi się, że w tamtym wątku szybciej uzyskasz interesujące Cię informację.:)

 

dokładnie. Piszcie więcej w wątkach specjalistycznych, tam najłatwiej i najszybciej uzyskacie odpowiedź. Ten wątek (i pokrewne) jak był zakładany, to pomp p-w były śladowe ilości, pisali w tych wątkach chyba tylko ludzie z gruntówkami. Potem to się oczywiście zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje okno niskie. Przy takim ciśnieniu moja delta się rozjeżdżała do 7-8 st a pompa nigdy nie mogła dogonić punktu z krzywej. Teraz mam 2.0bar i wszystko działa bez pudła (no chyba że jest -20st to wszystko wiruje).

 

Mozesz napisac jakie zjawiska fizyczne odpowiadaja za spadek delty GZ przy zwiekszeniu cisnienia w instalacji z 1 do np 2 barow przy pompie ciepla, gdzie temperatury czynnika sa ponizej 40*C i masz odpowietrzniki? Bo na moje oko, to ma taki zwizek ze soba jak obciecie paznokci i zachorowanie na zapalenie pluc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz napisac jakie zjawiska fizyczne odpowiadaja za spadek delty GZ przy zwiekszeniu cisnienia w instalacji z 1 do np 2 barow przy pompie ciepla, gdzie temperatury czynnika sa ponizej 40*C i masz odpowietrzniki? Bo na moje oko, to ma taki zwizek ze soba jak obciecie paznokci i zachorowanie na zapalenie pluc.

 

Nie wiem i Ci nie powiem. To efekt zaobserwowany. Delta od początku działania pompy utrzymywała się 7-8. Godzinę po dźwignięciu ciśnienia do 2bar wzrosła do przedziału 3-5 (przy czym 5 jest wartością max która pojawia się bardzo rzadko - na ogół trzymam się na 4). Nie poza tym się nie zmieniło w instalacji.

 

I dla wyjaśnienia (bo może coś mylę) mówię o temp zasilania podłogówki i temp powrotu.

 

Żaden inny parametr się nie zmienił. Zabij mnie nie powiem Ci dlaczego. Mój instalator też był zaskoczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz np 4m wys pomiędzy podłogówką na dole i u góry , to min ciśnienie w systemie powinno być 0.4 bar.

W praktyce daje się więcej ok 1-2 bar.

Pzdr

Nie do końca. 0,4 będzie w najniższym punkcie.... Nieważne. Moim zdaniem ciśnienie w instalacji nie ma wpływu na wydajność pompy CYRKULACYJNEJ. Na jej wydajność wpływają tylko opory przepływu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem i Ci nie powiem. To efekt zaobserwowany. Delta od początku działania pompy utrzymywała się 7-8. Godzinę po dźwignięciu ciśnienia do 2bar wzrosła do przedziału 3-5 (przy czym 5 jest wartością max która pojawia się bardzo rzadko - na ogół trzymam się na 4). Nie poza tym się nie zmieniło w instalacji (...)

Delta GZ zależy od grzewczej i przepływu. Przyjmując, że grzewcza miała wartość stałą to przepływ wcześniej musiał być mniejszy np. z powodu zapowietrzenia części układu. Zwiększenie ciśnienia ułatwia pozbycie się powietrza (zostaje ściśnięte i porwane przez strumień do odpowietrznika).

Efekt - wzrost przepływu i spadek delty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta GZ zależy od grzewczej i przepływu. Przyjmując, że grzewcza miała wartość stałą to przepływ wcześniej musiał być mniejszy np. z powodu zapowietrzenia części układu. Zwiększenie ciśnienia ułatwia pozbycie się powietrza (zostaje ściśnięte i porwane przez strumień do odpowietrznika).

Efekt - wzrost przepływu i spadek delty.

 

Czy moc pompek obiegowych może mieć wpływ na deltę GZ? U mnie po wymianie na mocniejsze delta zmnieszyła się do 3.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moc pompek obiegowych może mieć wpływ na deltę GZ? U mnie po wymianie na mocniejsze delta zmnieszyła się do 3.5.

 

Wg mojego instalatora może bo pierwszym pomysłem na wysoką deltę była wymiana pompki obiegowej na coś mocniejszego. Teraz ta potrzeba jest mniejsza bo delta jest sensowna nawet w zimne dni. Pytanie czy wymiana jest zasadna żeby odzyskać jeszcze 1-1.5st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak. Przecież obiegówki różnią się wydajnością. Wzrost wydajności to wzrost przepływu (ale również kosztów).

 

A jak już przy pompkach jesteśmy - macie jakiś patent na CWU? Bardzo długo muszę czekać na ciepłą wodę po dłuższej przerwie...a ta która do mnie dociera nie jest jakaś mega gorąca... właściwa robi się dopiero po 5-10min...

 

Czy jest jakaś opcja żeby to poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak. Przecież obiegówki różnią się wydajnością. Wzrost wydajności to wzrost przepływu (ale również kosztów).

 

Dzięki.

Pompki działają z mksymalną wydajnością. Czy warto zmnieszyć nieco ich moc by doprowadzić deltę do 5*? Nie chodzi mi o koszt zużycia przez nie prądu, bardziej interesuje mnie efektywność układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...