Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Raczej chodziło mi o to czy nie jest celowe w którym momencie odpuszczenie wysycenia dolnego źródła. Podejście pt "ma Pan grzałkę - ale ją wyłączymy bo to strata energii" jest takie zasadne?

 

Skoro producent i samochodu i PCi zaklada mozliwosc awarii umieszczajac urzadzenie pozwalajace na "doholowanie" w razie problemow lub awarii, to wcale nie znaczy, ze musimy z tego urzadznia korzystac bez wystapienia awarii, tylko dlatego, ze jest. To jest jak najbardziej logiczne rozumowanie.

 

Napisalem, ze moja pompa grzalki nie ma, wiec nie ma czego wylaczac.

Jesli masz dobrze dobrane DZ, to poza faza wygrzewania mokrego budynku, taka kwestia nie powinna wystapic. Jesli wystapi, to instalator zawsze moze przyjechac i powiedziec - "holujemy" i ustawic grzale. Doope ocali, ale to nie on placi fakture za prad.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A tak wracając do prądu to czy ktoś z Was korzysta w ogóle z grzałki? Producent po coś ją jednak zainstalował - nie po to chyba żebyśmy wszyscy ciągnęli na sprężarkach... (...)

Masz gruntówkę z odwiertami. Jeśli DZ jest wystarczająco wydajne, a grzewcza wystarczająco wysoka, to grzałka może się przydać raczej tylko przy rozruchu zimnego układu, gdy temperatury GZ będą poniżej minimalnych podawanych przez producenta PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz gruntówkę z odwiertami. Jeśli DZ jest wystarczająco wydajne, a grzewcza wystarczająco wysoka, to grzałka może się przydać raczej tylko przy rozruchu zimnego układu, gdy temperatury GZ będą poniżej minimalnych podawanych przez producenta PC.
Jak się rozruch robi z głową to nie ma takiej opcji aby była potrzebna grzałka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz gruntówkę z odwiertami. Jeśli DZ jest wystarczająco wydajne, a grzewcza wystarczająco wysoka, to grzałka może się przydać raczej tylko przy rozruchu zimnego układu, gdy temperatury GZ będą poniżej minimalnych podawanych przez producenta PC.

 

O to właśnie pytałem. Naczytałem się o zamarzaniu DZ i po prostu się zastanawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się rozruch robi z głową to nie ma takiej opcji aby była potrzebna grzałka

 

A co to znaczy "rozruch z głową"? To pompa inwerterowa - więc sama sobie po mału startuje - i dostosowuje wydajność do potrzeby. Nie mam tu wielkiego wpływu poza ustawieniem histerezy oraz odchyłki od ustawionej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no kolego z głową to znaczy jak rozruch robisz w takich warunkach jak obecnie to nie puszcza się w obieg na dzień dobry całej podłogówki na całkowicie odkręconych rotametrach. Zacznij od minimalnej ilości pętli tak aby zapewnić minimalny obieg czynnika w podłogówce. Jak podniesiesz temp zasilania na tej minimalnej ilości pętli do jakiegoś akceptowalnego poziomu powiedzmy 28-30 stopni i powrót ustabilizuje Ci się na poziomie 20 -24 stopni to pomaleńku odkręcaj pozostałe pętle powiedzmy co kilka godzin jedną. Gwarantuję Ci że grzałka się nie załączy a sprężarka i DZ nie zazna uszczerbku na zdrowiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no kolego z głową to znaczy jak rozruch robisz w takich warunkach jak obecnie to nie puszcza się w obieg na dzień dobry całej podłogówki na całkowicie odkręconych rotametrach. Zacznij od minimalnej ilości pętli tak aby zapewnić minimalny obieg czynnika w podłogówce. Jak podniesiesz temp zasilania na tej minimalnej ilości pętli do jakiegoś akceptowalnego poziomu powiedzmy 28-30 stopni i powrót ustabilizuje Ci się na poziomie 20 -24 stopni to pomaleńku odkręcaj pozostałe pętle powiedzmy co kilka godzin jedną. Gwarantuję Ci że grzałka się nie załączy a sprężarka i DZ nie zazna uszczerbku na zdrowiu

 

Ale Wy chyba mówicie o pierwszym uruchomieniu albo odpaleniu przed sezonem?

Przecież nie będę latało po domu za każdym razem i zakręcał/odkręcał wszystkich pętli.

Dane które podajesz oznaczają deltę 7-8 - a ja teraz mam 3-5 (w największe mrozy -20st).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to znaczy "rozruch z głową"? To pompa inwerterowa - więc sama sobie po mału startuje - i dostosowuje wydajność do potrzeby.

 

Poczytaj DTR-kę pompy. masz tam minimalną temperaturę pracy i jeśli dobrze pamiętam, to jest 25 C. Jeśli więc podłogówka jest mocno wychłodzona, to temperatura powrotu i zasilania długo będzie poniżej tej wartości.

 

Ja miałem taki przypadek, bo miałem problemy z prądem i wybijaniem różnicówki u sąsiada i raz wychłodziła mi się podłogówka do 10 C. I to był (mam nadzieję) jedyny raz gdy pompa użyła grzałek, ale wbrew pozorom to te nie na długo bo potem sama ruszyła (pomimo iż zasilanie i powrót były poniżej tych 25 C)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak zapytam...

A czym różni się praca na okrągło przez kilka dni bo CHCEMY rozgrzać budynek do pracy na okrągło bo MUSIMY utrzymać temperaturę ...?

 

Poza tym, ze w pierwszym przypadku mam niskie temperatury GZ i fantastyczna sprawnosc ktora pozwala na szybsze wyssanie energii z DZ niz przy utrzymywaniu zadanej temperatury w zasiedlonym domu - to niczym. Kazda z tych sytuacji nie jest "zdrowa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj DTR-kę pompy. masz tam minimalną temperaturę pracy i jeśli dobrze pamiętam, to jest 25 C. Jeśli więc podłogówka jest mocno wychłodzona, to temperatura powrotu i zasilania długo będzie poniżej tej wartości.

 

Ja miałem taki przypadek, bo miałem problemy z prądem i wybijaniem różnicówki u sąsiada i raz wychłodziła mi się podłogówka do 10 C. I to był (mam nadzieję) jedyny raz gdy pompa użyła grzałek, ale wbrew pozorom to te nie na długo bo potem sama ruszyła (pomimo iż zasilanie i powrót były poniżej tych 25 C)..

 

Ok - ale ona się nie wychładza - mam ustawione 20st w szczycie. Do tego podłogówka potrzebuje zasilania 23-25. Nie ma więc opcji żeby tak wystygła. Przecież pompa cały czas sprawdza temp powrotu.

 

No chyba że będzie (odpukać) jakaś awaria prądu... ale tematu agregatu jeszcze nie ruszałem nawet...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - ale ona się nie wychładza - mam ustawione 20st w szczycie. Do tego podłogówka potrzebuje zasilania 23-25. Nie ma więc opcji żeby tak wystygła. Przecież pompa cały czas sprawdza temp powrotu.

No chyba że będzie (odpukać) jakaś awaria prądu... ale tematu agregatu jeszcze nie ruszałem nawet...

 

Dlatego jeśli tylko DZ ma odpowiednią wydajność (a tego do końca nigdy nie wiadomo bo w tak małych instalacjach nie wykonuje się badań typu "thermal response test") to grzałki nie są potrzebne pompie do normalnej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jeśli tylko DZ ma odpowiednią wydajność (a tego do końca nigdy nie wiadomo bo w tak małych instalacjach nie wykonuje się badań typu "thermal response test") to grzałki nie są potrzebne pompie do normalnej pracy.

 

Mógłbyś przybliżyć zagadnienie "thermal response test" co to takiego, jakiś link może?

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A które DZ bardziej ucierpi? To z którego przez tydzień będziesz korzystał w 120% jego możliwości nie wspominając już o grzałce czy to z którego będziesz korzystał w 80% przez dwa tygodnie.?

 

Ale tutaj to raczej problemem jest niedowymiarowane DZ ...

Co to za instalacja która robi 120% swoich możliwości ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jeśli tylko DZ ma odpowiednią wydajność (a tego do końca nigdy nie wiadomo bo w tak małych instalacjach nie wykonuje się badań typu "thermal response test") to grzałki nie są potrzebne pompie do normalnej pracy.

 

Cały wątek wziął się stąd że podobno w krajach skandynawskich powstała zasada żę PC powinny ogarniać 80% zapotrzebowania. Grzała jest po to w standardzie żeby brakujące 20% dociągnąć - bo raz że będzie ciepło - dwa że w skrajnie zimnym szczycie nie zarżniemy DZ.

 

Stąd pytanie ale tak naprawdę sensownej odpowiedzi nie ma. Każdy odpowiada na czuja "bo tak".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...