Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Mógłbyś przybliżyć zagadnienie "thermal response test" co to takiego, jakiś link może?

Dzięki.

 

To po prostu normalny odwiert pod który podpina się aparaturę, która albo wyciąga ciepło z odwiertu, albo pompuje ciepło do odwiertu przez określony czas (zależny od aparatury) typowo kilka dni. Cały czas mierzona jest temperatura tego odwiertu, czyli bada się jaką faktycznie "moc" ma dany odwiert i na tej podstawie projektowana jest następnie cała instalacja (czyli ile odwiertów w jakim rozstawie ..itd).

W małych instalacjach jest to nieopłacalne dlatego przyjmuje się pewne założenia, które mogą ale nie muszą się zgadzać z rzeczywistością

 

PS: Wrzuć w google "thermal response test" to znajdziesz wiele linków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cały wątek wziął się stąd że podobno w krajach skandynawskich powstała zasada żę PC powinny ogarniać 80% zapotrzebowania. Grzała jest po to w standardzie żeby brakujące 20% dociągnąć - bo raz że będzie ciepło - dwa że w skrajnie zimnym szczycie nie zarżniemy DZ.

 

Stąd pytanie ale tak naprawdę sensownej odpowiedzi nie ma. Każdy odpowiada na czuja "bo tak".

 

Dawniej PC były drogie a w Skandynawii na dodatek prąd jest tani więc tak było dla nich ekonomiczniej.

Wystarczy przewymiarować DZ w stosunku do PC i wtedy tak dobrana pompa nie zamrozi odwiertu

Kiedyś jak projektowano instalacje DZ pomp ciepła to nie przejmowano się jego wymrażaniem ale stopniowo z czasem zaczęły wchodzić zalecenia a potem normy (B0W35) dla gruntowych.

 

Poza tym to stwierdzenie, że "nie zarżniemy DZ" w tak dobranych warunkach nie do końca jest prawdziwe... wystarczy, że przez miesiąc pojawi się anomalia pogodowa wynikiem, której będą bardzo niskie temperatury pod koniec sezonu grzewczego. Pamiętajmy, że przy projektowaniu DZ do pomp ON/OFF zakładano czas pracy DZ na 1800 h. To wszystko są założenia poparte pewnymi doświadczeniami i praktyką, ale one z biegiem lat ewoluowały pod wpływem nowych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawniej PC były drogie a w Skandynawii na dodatek prąd jest tani więc tak było dla nich ekonomiczniej.

Wystarczy przewymiarować DZ w stosunku do PC i wtedy tak dobrana pompa nie zamrozi odwiertu

 

Dokladnie tak. Takie prawdy objawione byly pozniej przeszczepiane na nasz rynek i ludzie sie dziwili, ze nie moga grzac w tanim pradzie.

 

Warto tez dodac dla scislosci, ze DZ dobiera sie do zapotrzebowania domu na cieplo. Dobor do mocy PCi to pewne uproszczenie i przyjecie pewnych parametrow a priori (np sredniosezonowy czas pracy na poziomie 1800h).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy, że przy projektowaniu DZ do pomp ON/OFF zakładano czas pracy DZ na 1800 h. To wszystko są założenia poparte pewnymi doświadczeniami i praktyką, ale one z biegiem lat ewoluowały pod wpływem nowych faktów.

 

a nawet chyba do 2500h z tego co kojarzę....

wszystko zależy jak jest dobierana PC i do jakiego domu

ciekawy artykuł

http://www.instalator.pl/2013/05/dobor-pompy-ciepla-1-wydajnosc-nominalna/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawniej PC były drogie a w Skandynawii na dodatek prąd jest tani więc tak było dla nich ekonomiczniej.

Wystarczy przewymiarować DZ w stosunku do PC i wtedy tak dobrana pompa nie zamrozi odwiertu

Kiedyś jak projektowano instalacje DZ pomp ciepła to nie przejmowano się jego wymrażaniem ale stopniowo z czasem zaczęły wchodzić zalecenia a potem normy (B0W35) dla gruntowych.

 

Poza tym to stwierdzenie, że "nie zarżniemy DZ" w tak dobranych warunkach nie do końca jest prawdziwe... wystarczy, że przez miesiąc pojawi się anomalia pogodowa wynikiem, której będą bardzo niskie temperatury pod koniec sezonu grzewczego. Pamiętajmy, że przy projektowaniu DZ do pomp ON/OFF zakładano czas pracy DZ na 1800 h. To wszystko są założenia poparte pewnymi doświadczeniami i praktyką, ale one z biegiem lat ewoluowały pod wpływem nowych faktów.

 

To stąd się wzięło Twoje "4x100m poziom"? Poziome się jakoś inaczej liczy niż pionowe jeśli chodzi o metry? Przy tej samej pompie mam 4x60m pion... stąd podnoszę wątek.

 

Ale dzięki Panowie ze rzeczowe wyjaśnienia dla laika.:hug::D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To stąd się wzięło Twoje "4x100m poziom"? Poziome się jakoś inaczej liczy niż pionowe jeśli chodzi o metry? Przy tej samej pompie mam 4x60m pion... stąd podnoszę wątek.

 

Ale dzięki Panowie ze rzeczowe wyjaśnienia dla laika.:hug::D:D

 

 

Tu Ci odpisałem :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?203950-Dolne-źródło-(poziome)/page5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nawet chyba do 2500h z tego co kojarzę....

wszystko zależy jak jest dobierana PC i do jakiego domu

ciekawy artykuł

http://www.instalator.pl/2013/05/dobor-pompy-ciepla-1-wydajnosc-nominalna/

 

Tak, ale wtedy przyjmuje się mniejszą moc dostępną z gruntu np 20 W/m2 przy 1800 h i 16 w/m2 przy 2500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do zużycia.

2 miesiące w G12W. 17.11.2016 - 16.01.2017 (całościowe razem z bytowymi)

0,72 gr x 757 KW = 545pln

0,26gr x 2057 KW =534 pln

Razem = 2814 KW 1079 pln wychodzi 0,38 pln za 1KW

Dodam iż od początku roku timer ustawiony na 21-7 i 12-16 czyli 4h grzeje w drogiej.

Podlicznik PC 2144KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do zużycia.

2 miesiące w G12W. 17.11.2016 - 16.01.2017 (całościowe razem z bytowymi)

0,72 gr x 757 KW = 545pln

0,26gr x 2057 KW =534 pln

Razem = 2814 KW 1079 pln wychodzi 0,38 pln za 1KW

Dodam iż od początku roku timer ustawiony na 21-7 i 12-16 czyli 4h grzeje w drogiej.

Podlicznik PC 2144KW.

 

W moim przypadku za ten okres wyszło mi zużycie 2686kWh na PC ze średnią 1kWh=0.41pln z G12W Taurona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon 2016-17 podliczony:

18.01.2016- 27.01.17 - 2945 kwh na CO i CWU ( od lipca). W domu średnia temeratura 23-23.5*. Rodzina 2+2.

W kominku trzy razy palone.

 

W takich ramach czasowych chyba mało kto rozpatruje koszty ogrzewania. Zwykle liczy się czas od rozpoczęcia do zakończenia sezonu grzania.

Co nie zmienia faktu że 3 tysiące kwh to mało. Bardzo malo. Nie pamiętam czy masz dwie taryfy - ale nawet w G11 CO+CWU to będzie około 1800zł. Dom raczej z tych większych...

Nic tylko pogratulować :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich ramach czasowych chyba mało kto rozpatruje koszty ogrzewania. Zwykle liczy się czas od rozpoczęcia do zakończenia sezonu grzania.

Co nie zmienia faktu że 3 tysiące kwh to mało. Bardzo malo. Nie pamiętam czy masz dwie taryfy - ale nawet w G11 CO+CWU to będzie około 1800zł. Dom raczej z tych większych...

Nic tylko pogratulować :yes:

 

Dziękuję.

Masz racje, ale w stopce mam podane zużycie z poprzedniego roku, więc postanowiłem dla porównania podliczyć kolejny.

Mam G12w- grzeję w taniej taryfie. Od niedawna dla wygody dogrzewam CWU po południu w drogiej- pompa wtedy pracuje z 20-25 min.

Szacunkowy koszt w granicach 1100zł.

Pozdrawiam

P.S.

W tym sezonie grzewczym piwnicę grzałem w sumie 7 dni,(46m2 )w kotłowni grzać nie muszę.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marmag: Jaka lokalizacja?

 

-------- Okres: 2016-12-01 do 2016-12-31 23:59:59 (31,00 [d]) ---------

Czas pracy CO: 228,31 [h] (87,2%)

Czas pracy CWU: 33,37 [h] (Cykli: 111) (Średnio dziennie: 3,6)

Suma pracy PCi: 261,7 [h]

Startów: 149 (Średnio dziennie: 4,8 )

Czas pracy śr CO: 7,37 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 1,08 [h/d]

Czas pracy śr: 8,4 [h/d]

Szacowane zużycie: 895 [kWh] Średnio: 28,9 [kWh/d]

CWU: 165 [kWh] Średnio: 5,3 [kWh/d]

CO: 731 [kWh] Średnio: 23,6 [kWh/d]

CO/100m2: 10,2 [kWh/(d*100m2)]

Koszt [6/94%]: 246 zł w tym CO [2/98%]: 164 zł CWU [49/51%]: 82 zł

------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie roku 2016 (w nawiasach dane porównawcze za lata 2014,2015)

 

Zużycie prądu przez PC 4481 kWh (4133 kWh, 3929kWh)

w tym CO - 3355 kWh (3143 kWh, 2846kWh)

CWU - 1126 kWh (990 kWh,1083kWh)

 

Koszty:

ogółem - 1532,61 zł (1536,87 zł, 1134,76 zł)

w tym CO - 1131,77 zł (1106,69 zł, 968,48 zł)

CWU - 400,84 zł (430,18 zł, 380,28 zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ka mam pytanie czy te wszystkie wyliczenia to dla jakich rodzaju pomp bo to różnica. Czy to są pompy gruntowe czy powietrzne. ???? BO to duża różnica.

 

Większość użytkowników pomp ma ich rodzaj i moc wypisaną w stopce. Można sobie porównać. Wyznacznikiem zużycia prądu nie zawsze jest rodzaj pompy ale ocieplenie, szczelność domu, akumulacja budynku czy rodzaj górnego źródła., wentylacji.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis wentylacja grawitacyjna - zużycie 895 kWh Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3].

 

 

marmag wentylacja grawitacyjna - zużycie 727 kWh Dom 240 m2 grzanych podłóg (kubatura ok 600 m3

 

Abstrahując od różnicy w zużyciu. Bardzo zastanawiająca jest kwestia robienia wentylacji mechanicznej przy gruntówce...http://emotikona.pl/emotikony/pic/0blush2.gif

 

 

Wiem, wiem komfort, mam i używam od lat, ale przy PC (szczególnie gruntówce) jej sens finansowy jest problematyczny.http://emotikona.pl/emotikony/pic/2zlosc.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...