Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

koledze chodziło pewnie o to, że tylko osobom które są cały czas w domu (w domyśle emerytom) może się bardziej opłacać G11 niż G12w

Puszczając PC w G12w, tak żeby grzała kiedy chce(z drobnymi modyfikacjami) wyjdzie i tak taniej niż w G11

 

Ok już odpowiadam.

Nie nie jesteśmy emerytami, żona pracuje w dwóch szpitalach, dyżury 12 i 24 godzinne. Nie mam sumienia nakazywać jej pilnowania godzin do prania sprzątania itp. Wiem że pralka zmywarka może iść wg programatora, żelazko już nie. Już chyba ktoś na forum pisał że w G12w pompa idąc jak chce można zapłacić mniej jak w G11. Myślę o tym ale mam zamontowane panele fotowoltaiczne i nie potrafię na razie dowiedzieć się w Tauronie jak jest z rozliczaniem takich klientów jak ja(opisane w innym temacie) Poza tym umowę mam od czerwca i w czerwcu mija rok więc mogę myśleć o zmianie taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

jak już tak sprawdzamy te stawki , to ja wklejam kawałek swojej f-ry z Taurona-moje koszty energii za PC , to suma brutto E+P -czy powinienem jednak liczyć inaczej ?Chodzi o dodatkowe składniki do tych wartości-opłaty stałe pomijam , ponieważ czy PC jest czy nie-zawsze są.

[ATTACH=CONFIG]379090[/ATTACH]

 

pzdr

 

to mój porównywalny okres:

od 7 maja do 4 listopada 2016

 

oto dane:

 

łączne zużycie kWh/kW -1821

w rozbiciu

196 czynna szczytowa (do 30.06.2016) po 0,33370 netto

462 czynna szczytowa (od 30.06.2016) po 0,33370 netto

347 czynna pozaszczytowa (do 30.06.2016) po 0,16260 netto

816 czynna pozaszczytowa (od 30.06.2016) po 0,16260 netto

 

razem daje to 1821 kW o wartości netto 408,68 PLN

do tego rózne opłaty dystrybucyjne, przejściowe i abonamentowa na łączną kwotę 280,29 PLN netto

łącznie do zapłaty - 688,97 netto

co daje 847,43 brutto

a ze poprzednia prognoza wyniosła - 1053,20 PLN mam nadwyżkę 205,77 PLN

 

wszystko na prąd, 2 dorosłych + 2 małych dzieci (śpią przy włączonym świetle )

pralka, zmywarka codziennie (pralka w drogiej, zmywarka w taniej)

w wekendy pralka 3x dziennie

telewizor plazmowy - około 10-12 godzin dziennie

komputer stacjonarny - około 12 godzin dziennie

rekuperator i pompa ciepła z chłodzeniem w lato, indukcja i reszta barachła też na prąd o kanalizacji z przepompownią na mój prąd nie wspomnę (nie ma możliwości grawitacyjnej)

 

szczegóły http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7347234#post7347234

 

edit: zapomniałem - Tauron g12w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nie nie masz wpływu, tak czy siak musisz je zapłacić.

 

wydaje mi się, że liczenie ile mnie kosztuje CO+CWU w sposób zużycie *cena 1kwh to trochę nadużycie

W ten sposób sztucznie zawyżamy koszty prądu bytowego - wrzucając opłaty do kosztów bytowych, jednocześnie obniżając koszt 1kwh dla celów CO/CWU

I o ile w przypadku porównań kosztów z "węglarzami" taka metodologia może być uzasadniona (oni też nie uwzględniają żadnych dodatkowych kosztów), to w przypadku osób, które wszystko mają na prąd, to moim zdaniem już nie za bardzo ma sens.

Co z tego, że wyjdzie mi z obliczeń, że np 1kwh na cele CO/CWU kosztuje mnie 0,20zł, a czym się nie pochwalę na cele bytowe wyjdzie po 0,45zł, skoro średnio i tak wyjdzie np. 0,33zł. I tyle faktycznie było zapłacone. Takie manipulacje nie są potrzebne, PC obronią się i bez tego :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam sumienia nakazywać jej pilnowania godzin do prania sprzątania itp.

Mam G12r i w żaden sposób nie ograniczam użycia w drogiej taryfie. Staramy się włączać zmywarkę na noc ale reszta idzie jak potrzeba. Jedynym odstępstwem jest wysterowanie CWO i podbicie CO do wyższej temperatury w tych godzinach (podłogówka) co przy ostrych mrozach powoduje obniżenie temp o max 0,5 stopnia tuż przed 22.00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok już odpowiadam.

to dodam jeszcze, że kiedyś byłem święcie przekonany, że G12 mam tylko ze względu na PC. To był pierwszy sezon z wszystkimi tego konsekwencjami, do tego nie było w ogóle możliwości żeby mieć taryfę weekendową. Dzisiaj, juz mając G12w, nie wyobrażam sobie mieć mniej niż 70% zużycia dla całego domu w taniej taryfie. Zmywarka zwykle na noc, pralka około 50% w taniej (zwykle non stop pranie w weekend, czyli w taniej, reszta w ciągu tygodnia w drogiej), prasowanie albo w weekend(tania) albo wg potrzeby.I tak to wychodzi. Gotowanie na płycie indukcyjnej. Do tego, na sztywno mam zaprogramowane także grzanie częściowo w drogiej taryfie, bo chodzi o komfort. I mam te 75%.(przez cały rok waha się w okolicy 75%-80%) i tak jak napisałem, nie wyobrażam sobie, żeby mogło być mniej niż te 70%. Za okres lipiec-sierpień średnia cena wyszła 0,41zł, za wrzesień-październik 0,33 - pewnie podobnie wyjdzie za listopad-grudzień - czekam na fakturę za energię, żeby to podliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że liczenie ile mnie kosztuje CO+CWU w sposób zużycie *cena 1kwh to trochę nadużycie

W ten sposób sztucznie zawyżamy koszty prądu bytowego - wrzucając opłaty do kosztów bytowych, jednocześnie obniżając koszt 1kwh dla celów CO/CWU

I o ile w przypadku porównań kosztów z "węglarzami" taka metodologia może być uzasadniona (oni też nie uwzględniają żadnych dodatkowych kosztów), to w przypadku osób, które wszystko mają na prąd, to moim zdaniem już nie za bardzo ma sens.

Co z tego, że wyjdzie mi z obliczeń, że np 1kwh na cele CO/CWU kosztuje mnie 0,20zł, a czym się nie pochwalę na cele bytowe wyjdzie po 0,45zł, skoro średnio i tak wyjdzie np. 0,33zł. I tyle faktycznie było zapłacone. Takie manipulacje nie są potrzebne, PC obronią się i bez tego :yes:

 

To nie manipulacje. Wywalasz z domu PC, wstawiasz gaz i te opłaty masz nadal. Nic się nie zmieni.

Zresztą jak już mamy tak dokładnie liczyć, to w okresie grzewczym niemal cały bytowy prąd ogrzewa nam wnętrza, więc go też powinniśmy liczyć do CO. Ale jak wtedy liczyć bytowy? ;)

 

Dawno temu napisałem. CO to brakująca część do zysków bytowych :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że liczenie ile mnie kosztuje CO+CWU w sposób zużycie *cena 1kwh to trochę nadużycie

W ten sposób sztucznie zawyżamy koszty prądu bytowego - wrzucając opłaty do kosztów bytowych, jednocześnie obniżając koszt 1kwh dla celów CO/CWU

I o ile w przypadku porównań kosztów z "węglarzami" taka metodologia może być uzasadniona (oni też nie uwzględniają żadnych dodatkowych kosztów), to w przypadku osób, które wszystko mają na prąd, to moim zdaniem już nie za bardzo ma sens.

Co z tego, że wyjdzie mi z obliczeń, że np 1kwh na cele CO/CWU kosztuje mnie 0,20zł, a czym się nie pochwalę na cele bytowe wyjdzie po 0,45zł, skoro średnio i tak wyjdzie np. 0,33zł. I tyle faktycznie było zapłacone. Takie manipulacje nie są potrzebne, PC obronią się i bez tego :yes:

 

Już chyba dawno było ustalone, że do wyliczenia średniej za kWh wliczamy tylko całe zużycie z faktury. Bo przecież płacimy "tyle" pln za "tyle" zużytych kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie manipulacje. Wywalasz z domu PC, wstawiasz gaz i te opłaty masz nadal. Nic się nie zmieni.

nie tak do końca. Część opłat stałych jest bodajże zależna od zużycia (są widełki jak dobrze pamiętam)

 

a przy gazie liczysz abonament i opłaty stałe też...

 

Już chyba dawno było ustalone, że do wyliczenia średniej za kWh wliczamy tylko całe zużycie z faktury. Bo przecież płacimy "tyle" pln za "tyle" zużytych kWh.

jak widzisz, nie wszyscy tak sądzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko, jeszcze raz, pomijając kwestie gazowe

Co z tego, że wyjdzie mi z obliczeń, że np 1kwh na cele CO/CWU kosztuje mnie 0,20zł, a czym się nie pochwalę na cele bytowe wyjdzie po 0,45zł, skoro średnio i tak wyjdzie np. 0,33zł. I tyle faktycznie było zapłacone. Takie manipulacje nie są potrzebne, PC obronią się i bez tego :yes:

 

zużywam 3000kwh na CO+CWU, niech będzie dla uproszczenia, że 100% w taniej taryfie (ceny jak w cytacie)

który przypadek będzie bliższy prawdzie

a) CO+CWU kosztowało mnie 3000*0,2=600zł

b)CO+CWU kosztowało mnie 3000*0,33=990zł

??

 

ile faktycznie kosztowało te CO+CWU ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile wychodzi droga taryfa?

w listopadzie płacilem 61gr za G11 (koszt faktury dzielony przez zuzyte kwh)

Czekam na pierwszą fakturę za G12w...

 

68gr - bez uwzględnienia opłat stałych.

Koszty stałe w moim przypadku 174.96 zł za 2016rok

 

Za cały prąd w domu wyszła mi średnia 46 groszy (77% w 2T)

CO+CWU 91% w 2T

Bytowe 56% w 2T

 

Nie uwzględniając zmniejszenia zużycia kWh na CO i CWU przy grzaniu w G11 (większość grzania w dzień przy wyższych temperaturach) to przy G12W oszczędności za 2016r 1390zł.

 

ps

Do JTKirk: U mnie bez kosztów stałych średnia z 46 groszy by spadła do 44 groszy za 2016r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...