Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Liwko, jeszcze raz, pomijając kwestie gazowe

 

 

zużywam 3000kwh na CO+CWU, niech będzie dla uproszczenia, że 100% w taniej taryfie (ceny jak w cytacie)

który przypadek będzie bliższy prawdzie

a) CO+CWU kosztowało mnie 3000*0,2=600zł

b)CO+CWU kosztowało mnie 3000*0,33=990zł

??

 

ile faktycznie kosztowało te CO+CWU ??

 

Zdecydowanie ten pierwszy przypadek. Przecież źródło ciepła faktycznie tyle zużyło i tyle za to zapłacisz. Gdybyś miał gaz, to za pozostały bytowy zapłaciłbyś bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@JTKirk jeżeli gaz masz tylko do CO+CWU to oczywistym jest, że opłaty wliczasz. Przy prądzie jest inaczej, bo prąd masz i tak niezależnie od sposobu ogrzewania. No chyba, że prąd podłączyłeś wyłącznie dla potrzeb CO+CWU i do niczego innego go nie wykorzystujesz. Dlatego do kosztu PC powinno się wliczać tylko te opłaty, które zależą od kWh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JTKirk...No chyba, że prąd podłączyłeś wyłącznie dla potrzeb CO+CWU i do niczego innego go nie wykorzystujesz...

 

Chyba nie ma osób które wykorzystywałyby prąd tylko do CO+CWU. Czasy lamp naftowych minęły.

 

@JTKirk Dlatego do kosztu PC powinno się wliczać tylko te opłaty, które zależą od kWh.

Czyli cena prądu + opłata za dystrybucję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JTKirk jeżeli gaz masz tylko do CO+CWU to oczywistym jest, że opłaty wliczasz. Przy prądzie jest inaczej, bo prąd masz i tak niezależnie od sposobu ogrzewania. No chyba, że prąd podłączyłeś wyłącznie dla potrzeb CO+CWU i do niczego innego go nie wykorzystujesz. Dlatego do kosztu PC powinno się wliczać tylko te opłaty, które zależą od kWh.

 

Otóż to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie ten pierwszy przypadek. Przecież źródło ciepła faktycznie tyle zużyło i tyle za to zapłacisz. Gdybyś miał gaz, to za pozostały bytowy zapłaciłbyś bez zmian.

ok

Idąc dalej tym tropem - prądu bytowego też zużywa się 3000kwh

który przypadek jest bliższy prawdzie

a)prąd bytowy kosztował 3000*0,45=1350

b)prąd bytowy kosztował 990zł

 

a może najbliższe prawdzie jest, że prąd bytowy kosztował np. 500zł, bo cała resztę wliczamy na poczet CO? :p

nie wiedzieć dlaczego, przypomina to kreatywną księgowość...żeby pokazać na papierze niższe koszta, bo faktycznie płaci się tyle samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli cena prądu + opłata za dystrybucję?

Wszystko co na fakturze jest rozliczane wg kWh. U mnie w PGE jest jeszcze OZE i składnik jakościowy, u innych jeszcze co innego. W skrócie: to czego jednostką na fakturze jest kWh/MWh - tak, a czego jednostką jest m-c - nie. Bo za m-ce zapłacisz nawet gdy siedzisz przy lampie naftowej, a masz podłączony prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

Idąc dalej tym tropem - prądu bytowego też zużywa się 3000kwh

który przypadek jest bliższy prawdzie

a)prąd bytowy kosztował 3000*0,45=1350

b)prąd bytowy kosztował 990zł

 

a może najbliższe prawdzie jest, że prąd bytowy kosztował np. 500zł, bo cała resztę wliczamy na poczet CO? :p

nie wiedzieć dlaczego, przypomina to kreatywną księgowość...żeby pokazać na papierze niższe koszta, bo faktycznie płaci się tyle samo

 

No to ja ci pokażę bardziej drastyczny przykład. :)

Opłaty stałe nagle wzrastają do 1000zł i ty się tak na to wqerwiłeś, że postanowiłeś zrezygnować z PC bo zjada część opłat stałych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co na fakturze jest rozliczane wg kWh. U mnie w PGE jest jeszcze OZE i składnik jakościowy, u innych jeszcze co innego. W skrócie: to czego jednostką na fakturze jest kWh/MWh - tak, a czego jednostką jest m-c - nie. Bo za m-ce zapłacisz nawet gdy siedzisz przy lampie naftowej, a masz podłączony prąd.

 

Wężykiem i w ramkę :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEj mam pytanie do Was

mam przed sobą rachunek za prąd - 1 w tym roku

na stronie Energa taryfa G11 jest info ze cena to 0,2414 netto czyli 0,2969 brutto (taniej niż w 2016 roku)

i mam rachunek i dodaje jak tylko moge i nie otrzymuje tej wartości

a mam - ceny netto

Energia czynna całodobowa kWh 0,24800

opłata handlowa - 13 zl/mc

Składnik stałej stawki sieciowej 6,1 zl/mc

Skł opł przejsciowej - 6,5 zl/mc

Skł zmiennej stawki sieciowej 0,22850 za kWh

Stawka jakościowa 0,01270 za kWh

Abonament 1,3 zł

Opłata OZE 0,00370 za kWh

licze i licze i nie mam 0,2414 ktoś mi wytłumaczy co i jak ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam okres - u mnie wyszło 640kwh, ale w G12w

 

Edit. OZC widzę ze podobne, u Ciebie przeliczone dla 20*C pewnie.

 

Kurde balans sporo. Dość dobrze ocieplony budynek. Znacznie lepiej niż mój. Ponad 400 zł za 19 dni (oczywiście liczę w taryfie G11 ponieważ ja taką najpewniej będę miał- pracujemy po 12 godzin z żoną w różnych dniach tygodnia).

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W związku z tym, że w tym roku ropoczynam budowę swojego fomu, w którym jako źródło ciepła przewiduję pompę ciepła odwiedziłem kolegę, który na PC jedzie już czwarty sezon. Jego ostatnie zapiski pokazują, że w okresie od 8 stycznia do 21 stycznia jego PC zużyła 510kWh (CO i CWU), wszystko w taryfie G11 ENEA. Biorąc pod uwagę, że jest to okres akurat najwiekszych mrozów, to chyba sałkiem sympatycznie to wygląda, a gdyby do tego jeszcze dodać do tego drugą taryfę... Dodam, że dom parterowy, 135mkw, 130mkw grzanych podłóg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki

czy ktos porownywal zuzycie prądu ale na kWh z przejsciem z G11 na G12, czy G12w czy tez G12r

ja na G11 od 01.01.2016 do 31.12.2016 CO+CW mam 4138 kWh

Chce przejsc na G12 (w lub r) i nie wiem ile doliczyc % zużycia

Ktos moze sprawdzał u siebie ??

 

Ponawiam pytanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde balans sporo. Dość dobrze ocieplony budynek. Znacznie lepiej niż mój. Ponad 400 zł za 19 dni (oczywiście liczę w taryfie G11 ponieważ ja taką najpewniej będę miał- pracujemy po 12 godzin z żoną w różnych dniach tygodnia).

 

źle do tego podchodzisz. Ja przeszedłem na G12, bo byłem przekonany, że bytowy będzie na minus, ale PC nadrobi z nawiązką.

 

Ponawiam pytanie ?

po tygodniu mieszkania w nowym domu, zmieniłem taryfę na G12. Nie wiem czy zużyłem więcej czy mniej, wiem tylko, że sporo mniej mnie to wszystko kosztowało. Początowo miałem dla całego domu około55%-60% zużycia w taniej taryfie (1 sezon grzewczy i zima podobna do tej co teraz). Kolejne lata o około 5% więcej w taniej. Jak wprowadzili G12w, to od razu przeszedłem i teraz mam 75%-80% zużycia w taniej taryfie bez żadnego spinania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie G12w wychodzi ok 34gr brutto ze wszystkim przy 80% ogólnego zużycia w taniej taryfie. W G11 płaciłem prawie 60gr

 

Właśnie telefonicznie zmieniłam taryfę na G12W :D

dzienna: 0,64 brutto

nocna i weekendowa: 0,23 brutto (tanie godziny 22-6 i 13-15)

 

Do 7 dni roboczych powinna być wprowadzona zmiana w liczniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...