Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To tak jak obiecałem pierwsze podsumowanie związane z pracą pompy.

Od 22 grudnia do 31 grudnia (pierwsze uruchomienie, wygrzewanie budynku, stabilizowanie temperatury na poziomie 19,5 - 20 stopni)

I taryfa - 135kWh, II Taryfa - 203 kWh. Razem 338 kWh. W tym czasie pompa wyrzuciła z siebie 1066 kWh.

Od 1 do 23 stycznia: I taryfa 14 kWh. II taryfa 480. Razem 494. Produkcja w tym czasie wyniosła 1368 kWh. W styczniu trwały jeszcze eksperymenty z krzywą.

Sprężarka od 22 grudnia do 23 stycznia przepracowała 380 godzin i zaliczyła 280 startów.

Ogólnie koszt brutto wygrzania budynku, ustabilizowania temperatury, oraz innych eksperymentów za miniony okres to około 330 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...wynik bardzo przyjemny.

 

Wychodzi COP 2,92 za ten miesiąc.

Dojdą zyski bytowe, odejdzie COP na CWU.

A były temp. konkretne przez parę dni i nocy...

Do tego wygrzewanie chałupy i wylewek, a przecież sezon grzewczy to także październik, marzec i kwiecień, gdzie COP może oscylować w granicach 4 i lepiej.

 

Kozioł rządzi http://emotikona.pl/emotikony/pic/lupa.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem fakturę z ENEI za 2 miesiące. Taryfa G12w

Z faktury wynika, że uśredniona cena 1kWh w moim przypadku (prąd bytowy + zużycie PC) wynosi 41gr za ten okres.

 

Za samo ogrzewanie w okresie 25.11.2016 - 25.01.2017 wedle moich zapisków wyszło mi 530zł (bytowy to w sumie 180zł).

 

Zużycie za poprzedni miesiąc czyli 25.12 - 25.01, to 915kWh. 79% tania taryfa, 21% droga taryfa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe podsumowanie, mam jednotaryfowy podlicznik na pc.

Rozpoczędzie pomiarów 12.01.2017-25.01.2017

 

Taryfa G12W w PGE.

Nie mając podlicznika na 2 taryfy na tą chwilę podam koszt średni kWh-49gr

 

Pierwsze 3 dni to było grzanie od 8 do 21st. w domu.

Średnio szło ok 33kWh prądu pc pracowała 24h wiec średni koszt ok 13zł/dzień

 

Kolejne kilka dni to było grzanie jak pc chciała, pobierała ok 17-18kWh/dobę

 

Kilka dni pc działała 22-6 temperatura wew. ok 20,5st. pobór ok 9-10kWh

 

W sumie do dziś tj 25.01.2017 do godz 19 pc pobrała ok 242kWh, wyprodukowała ok 1100kWh ciepła. Średni COP 4,54

 

Średni koszt 118zł,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem pierwszą fakturę w G12w (12.12.2016-20.01.2017) 40dni

Całkowite zużycie: 1595kwh

 

Pierwsza taryfa = 404kwh

Druga taryfa = 1191kwh

 

Koszt faktury = 690zł (Średni koszt kwh z faktury to zatem = 0,43zł)

 

Posiadam jedynie podlicznik na pompę (jednotaryfowy) - w tym okresie pompa zużyła 1195kwh z czego zakładam że w drogiej mogła zużyć około 150kwh)

Zatem: dom w drogiej 250kwh, dom w taniej 150kwh

 

Drogo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

link2jack - to sprawa dyskusyjna...

ja mam za okres od 15.11-12.01 zużycie=2146kwh za cały dom...nie mam jeszcze średniej ceny z faktury, bo dostawca energii spóźnia się z fakturą(za dystrybucję mam od dawna), pewnie średnia będzie trochę niższa, bo mam podobny % zużycia w taniej, ale mam tańszy prąd w tej taniej ;)

z kolei latem za okres 23.05-8.07 miałem całkowite zużycie=467kwh (a latem jak się nie mylę idzie na CWU około 80kwh, sprawdzę później)

 

a w EBOKu znalazłem dane za pełny miesiąc - za okres 8.06 - 8.07 miałem zużycia 337kwh, w tym te szacunkowe 80kwh na CWU. Inna rzecz, że latem mniej ba bytowy idzie...

Edytowane przez JTKirk
EBOK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie ?

 

Do tego, która taryfa będzie najkorzystniejsza musisz dojść sam.

Chodzi o to aby G12 czy też G12w i G12r maksymalnie zaniżyły średnią cenę za kwh względem tego ile płacisz obecnie w G11.

Policz sobie ile z obecnie zużywanych kwh, będzie przypadało na godziny 13-15, 22-6, weekendy. Dobrze jeśli będzie to minimum 25% całkowitego zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W związku z tym, że w tym roku ropoczynam budowę swojego fomu, w którym jako źródło ciepła przewiduję pompę ciepła odwiedziłem kolegę, który na PC jedzie już czwarty sezon. Jego ostatnie zapiski pokazują, że w okresie od 8 stycznia do 21 stycznia jego PC zużyła 510kWh (CO i CWU), wszystko w taryfie G11 ENEA. Biorąc pod uwagę, że jest to okres akurat najwiekszych mrozów, to chyba sałkiem sympatycznie to wygląda, a gdyby do tego jeszcze dodać do tego drugą taryfę... Dodam, że dom parterowy, 135mkw, 130mkw grzanych podłóg.

 

Mam pompę 10 kW z kolektorem pionowym. Ostatnie 2 sezony grzewcze zamykałem zużyciem rzędu 1500-1600 PLN/ sezon. Moja uwaga jest jednak taka, że nie za bardzo udaje się wykorzystać niską taryfę. Pompą steruję tak by w domu było komfortowo w miarę cały czas, a bezwładność (opóźnienie) posadzki wynosi u mnie około 2-3 h. Oznacza to, że w dzień grzać muszę, a w nocy obniżam temperaturę, więc pompa pracuje mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę 10 kW z kolektorem pionowym. Ostatnie 2 sezony grzewcze zamykałem zużyciem rzędu 1500-1600 PLN/ sezon. Moja uwaga jest jednak taka, że nie za bardzo udaje się wykorzystać niską taryfę. Pompą steruję tak by w domu było komfortowo w miarę cały czas, a bezwładność (opóźnienie) posadzki wynosi u mnie około 2-3 h. Oznacza to, że w dzień grzać muszę, a w nocy obniżam temperaturę, więc pompa pracuje mniej.

 

U mnie na odwrót.

Grzeje tylko w taniej taryfie. Do tego mam cienką podłogówkę i powietrzną pompe ciepła.

 

Rano o 6:00 zwykle jest 21,5-22,5*C

Dodatkowe okno 13:00 - 15:00 podtrzymuje temp.

Zwykle wieczorem (21:00) w sypialniach jest 20,0 - 21 *C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

podsumowanie ostatniego m-ca liczonego od 26.12.2016 do 26.01.2017 (31 dni).

.

Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 946 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.

Całkowita energia wytworzona przez PC 10,425 GJ = 2.896 kWh - Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.

 

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca ciągła, niezależna od stref taryfowych.

CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

 

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;

- PC PW T-Cap 9 kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia.

- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),

- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

Odejmując ok. 40 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), miesięczne zużycie na CO I CW wyniosło 906 kWh.

średni COP na poziomie 3,20 - najniższy zanotowany.

temp Opole I  17.jpg

Zużycie prądu dla całego domu wyniosło 1208 kWh, z czego 64,5 % w drugiej taryfie.

 

Edit

 

Dla porównania styczeń 2016

zużycie energii na CO I CW wyniosło 845 kWh.

Pompa w okresie od 27 XII 15 do 27 I 16 pracowała z średnim COP równym 3,25.

Zużycie energii dla całego domu wyniosło 1.115 kWh z czego w II taryfie- 65,1%.

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompą steruję tak by w domu było komfortowo w miarę cały czas, a bezwładność (opóźnienie) posadzki wynosi u mnie około 2-3 h. Oznacza to, że w dzień grzać muszę, a w nocy obniżam temperaturę, więc pompa pracuje mniej.

 

A jaka masz wylewke (material i grubosc)?

Moja pompa praktycznie tylko w tamim grzeje CO, a wahania temperatury w domu w ciagu doby sa na poziomie 0,7K. Do tego nie mam reku, tylko WG (dzialajaca), ale mam 2h okienko z tanim od 13-15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

link2jack - to sprawa dyskusyjna...

ja mam za okres od 15.11-12.01 zużycie=2146kwh za cały dom...nie mam jeszcze średniej ceny z faktury, bo dostawca energii spóźnia się z fakturą(za dystrybucję mam od dawna), pewnie średnia będzie trochę niższa, bo mam podobny % zużycia w taniej, ale mam tańszy prąd w tej taniej ;)

.

 

link2jack - doszła w końcu ta faktura, średnia cena 1kwh z obu faktu wychodzi około 0,34zł - to zasługa niskiej ceny prądu w taniej taryfie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

link2jack - doszła w końcu ta faktura, średnia cena 1kwh z obu faktu wychodzi około 0,34zł - to zasługa niskiej ceny prądu w taniej taryfie...

 

Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Ja podałem cenę 0.43zl za kwh z faktury. Czyli ze wszystkimi opłatami stałymi. Ty wydaje mi sie że liczysz czysty prąd i przesył. Tego policzyć na razie nie mogę. Mam w internecie dostęp tylko do danych ilości kwh i ceny na fakturze, która pewnie dotrze poczta w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...