Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

okien ktoś nie zamknął grzejąc czy co?

 

Tak może być kiedy :

-instalacja PC jest kiepska

-kiedy jest błędny dobór PC

-kiedy sama PC ma liche parametry (ale zazwyczaj ma super cenę...)

 

Hmmm...

Ja mam grzejniki i od 1.10.2016 do teraz poszło mi na CO+CWU (4 osoby) ok 2500 pln (najzimniejsza zima od 4 lat), izolacja domu mocno przeciętna , grzejniki w KG 40-45st.

I raczej nie jest zimno (22-23st) w chałupie...

Prawda jest taka moim zdaniem , że można powiązać niższe sprawności PC z niższą ceną - tylko w przypadku nie dużych kwot różnicy w rocznym rozrachunku.

Czyli jeśli mamy super izolowaną chałupę z podłogówką i małe kWh rocznie , to nawet kilkadziesiąt procent drożej na gorszym sprzęcie sie opyla...

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie lutego (3-28 luty)

 

Średnia temperatura dobowa -1, temperatura w domu ustawiona na 22st. W czasie mrozów na początku lutego również wietrzenie. Dom nie zamieszkany, brak rekuperacji.

 

Zużycie 395kWh w 2t,

9kWh w 1t

 

W tym grzanie cwu 4 razy.

 

Koszt ogrzewania w lutym ok 144zł

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukając w necie przykładowych kosztów eksploatacyjnych pomp ciepła trafiłem na takie coś:

 

okien ktoś nie zamknął grzejąc czy co?

 

Powiem tak: mam identyczny wynik jak ze screenów jak wyłączę PC i przeje na sam prąd.

 

Czytałem już bzdury w ogólnopolskim miesięczniku około 2016 roku gdzie PC grzała drożej od gazu. kHW z PC była sporo droższa od gazu podczas gdy mi w 2 taryfie wychodzi ok 2,5 razy taniej.

Dom był bardzo ciepły - to inwestor podkreślił kilka razy- i miał bardzo "tani" kocioł i cały system z zachodu wart ponad 20 000zł.

Wycenili grzanie PC prądem 70% w drogiej taryfie i 30% w taniej i to chyba najdroższe taryfy w kraju a instalacje PC określali od 40-50 000 zł.

Jakbym do tego domu z gazety wstawił moją PC P/W z dotacją za niecałe 18000zł a nawet i bez dotacji za 24000zł to bym w 4 lata (słownie cztery) odbił sobie kilka tys, inwestycji w PC więcej.

Jak na końcu zobaczyłem, że wywiad z inwestorem jest podsiany danymi inwestora czyli instalatora gazu to już zrozumiałem jaki wpływ na media ma sponsor "bezstronnego" artykułu. Czemu się dziwić: tak samo działa informacja na wyższym i ważniejszym poziomie gdzie ponad 80% rynku prasy w rekach niemieckich prezentuje punkt widzenia dogodny dla gospodarki niemieckiej co jest trudniej mierzalne i wytłumaczalne dla społeczeństwa niż zestawienie cen gaz-PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukając w necie przykładowych kosztów eksploatacyjnych pomp ciepła trafiłem na takie coś:

 

A tu na forum malo ludzi prezentuje swoje wyniki w odniesieniu do konkretnych, opisanych domow?

Spotkasz zarowno typowe jak i egzotyczne konfiguracje w stopkach. Z niektorych nawet sie posmiejsz. ;)

 

Oczywiscie sa tez suche wyniki nie odnoszace sie do niczego, ale taki nieprzydatne rzeczy latwo odfiltrujesz sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że się wtrącę ale mamy idealny przykład PC powietrznej i gruntowej.

Oczywiście to tylko przykład 1:1. Trzeba by porównać ze 100 takich przypadków.

Ale kolega karolek75 Gruntową PC zużył 3x MNIEJ energii od kolegi 81jacek, który ma Powietrzną PC.

 

Witam,

 

To jest akurat zły przykład ;)

Spójrz na ocieplenie domów, mój to jest durszlak a kolegi karolek75 to termos...

 

Porównując te dwa rożne źródła ciepła, oczywiście w domach o takim samym zapotrzebowaniu, to uwierz mi różnica byłaby minimalna.

 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To jest akurat zły przykład ;)

Spójrz na ocieplenie domów, mój to jest durszlak a kolegi karolek75 to termos...

 

Porównując te dwa rożne źródła ciepła, oczywiście w domach o takim samym zapotrzebowaniu, to uwierz mi różnica byłaby minimalna.

 

 

Pozdrawiam

Jacek

 

Zgadza sie - porownywanie zupelnie innych domow w kontekscie zastosowanej PC i zuzycia ciepla kompletnie bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie napisałem tak ogólnie.

 

81jacek

PPC 846kWh

 

reksgildo

PPC 660kWh

 

link2jack

PPC 759kWh

 

K@mil_

PPC 687kWh

 

jgrolik

GPC 360kWh

 

rwojtek

GPC 489kWh (tutaj kolega zaszalał)

 

cob_ra

GPC 404kWh

 

karolek75

GPC 275kWh

 

Oczywiście to tylko suche dane z różnych powierzchni różnie ocieplonych.

Nie można brać tego jako idealne statystyki lecz jako dane OGÓLNE.

 

Trzeba by zrobić na forum oddzielnie:

Zużycie prądu przez Powietrzne Pompy Ciepła

Zużycie prądu przez Gruntowe Pompy Ciepła

 

Jednak biorąc dane tylko z jednej strony tego tematu nie da się oprzeć wrażeniu, że PPC nie mają żadnych szans z GPC (tak tak, wiem, że GPC są o wiele droższe od PPC ale piszemy tutaj tylko o EKSPLOATACJI)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już ktoś wyżej pisał - należałoby wziąć pod uwagę dwa IDENTYCZNE domy i dwie różne pompy - PC i GPC i wtedy można podyskutować.

Pomimo zużyć jakie mam (dom raczej średnio ocieplony, niestety nie miałem na to wpływu), jestem bardzo zadowolony z tego jak sprawuje się moja PC, biorąc pod uwagę tegoroczną zimę.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to lecim, stan na dziś 01.02.2017:

 

licznik - 8413 kWh (mierzone dziś, 1 lutego 2017r. o godz.9.00 rano), czyli 681 kWh w miesiącu na Co i CWU

stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci temp. góra - 22-23 stopnie temp. w pokojach zmierzona na kilku termometrach, dół - 24-25 stopnie (jak słonko przyświeci to stopień w górę)

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej +20 stopni - CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni cyrkulacja,

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc) SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" ) 5,3

 

 

edyta - porównując do zeszłego roku pobrało więcej o 131 kWh (styczeń 2016 - 550 kWh)

 

 

stan na dziś 01.03.2017:

 

licznik - 8936 kWh (mierzone dziś, 1 marca 2017r. o godz.9.00 rano), czyli 523 kWh w miesiącu na Co i CWU

stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci temp. góra - 22-23 stopnie temp. w pokojach zmierzona na kilku termometrach, dół - 24-25 stopnie (jak słonko przyświeci to stopień/dwa w górę)

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej +20 stopni - CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni cyrkulacja,

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc) SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" ) 5,6

 

 

porównując do zeszłego roku pobrało więcej o 70 kWh (luty 2016 - 453 kWh)

 

 

edyta = link do mojgo zużycia, excel :p https://1drv.ms/x/s!AiC8LfIRsRcyge1Qdu9gEIq8KzAmeg

Edytowane przez okobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...