Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Łukasz, w jaki sposób wygrzewasz zasobnik, używasz do tego programu sterylizacji Pc z podpiętą grzałka pod pompę, czy samą grzałką?

 

Pozdrawiam

Jacek

 

Hmm, CHYBA samą grzałką w PC tego nie zrobisz bo gdyby tak było to po co mi dołożyli grzałkę do zasobnika CWU? (chyba by ja tylko sprzedać, ale o to ich nie podejrzewam)

W PC mam też 1 grzałkę 3kw.

Grzanie CWU np: mam 3-4 a wygrzewanie 4-5 by sama grzałka działała już po podgrzaniu przez PC. Już teraz zapomniałem jak instalacja wygląda bo patrze tylko na pod licznik z prądem, ale pewnie grzałka jest do PC podłączona bo w PC ustawiam kiedy ma być sterylizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przy takich parametrach pracy jakie podajesz, coś marny COP ci wyszedł.

Chyba, że się gdzieś machnąłeś z cyferkami.

U mnie w styczniu - średnio blisko o 5* chłodniejszym niż luty, COP wyniósł 3,20.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7398430&viewfull=1#post7398430

 

Grzanie w okienkach taryfowych ma jednak pewne minusy; sprężarka goni wówczas na wysokich obrotach.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Czemu uważasz że słaby COP? Grzeję tylko w nocnym okienku kiedy praktycznie są najniższe temperatury na zewnątrz a COP mimo to 3.15 więc chyba nie najgorszy. A tak konkretnie to praktycznie powiem szczerze że jego wartość jest dla mnie mało istotna, bo najbardziej się liczy komfort i zużycie, a to jest jak dla mnie na zadawalającym poziomie. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, CHYBA samą grzałką w PC tego nie zrobisz bo gdyby tak było to po co mi dołożyli grzałkę do zasobnika CWU? (chyba by ja tylko sprzedać, ale o to ich nie podejrzewam)

W PC mam też 1 grzałkę 3kw.

Grzanie CWU np: mam 3-4 a wygrzewanie 4-5 by sama grzałka działała już po podgrzaniu przez PC. Już teraz zapomniałem jak instalacja wygląda bo patrze tylko na pod licznik z prądem, ale pewnie grzałka jest do PC podłączona bo w PC ustawiam kiedy ma być sterylizacja.

 

CHYBA coś pokręciłem... ;)

Chciałem się dowiedzieć którą z opcji zastosowałeś

 

1.PC+ grzałka wbudowana w PC

2.PC+ grzałka w zasobniku CWU która jest odpowiednio spięta z PC

3.Sama grzałka w zasobniku CWU

 

Widzę że u Ciebie opcja nr. 2 się sprawdza, zastanawiam się czy opcja nr.1 w ogóle jest możliwa.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawiacie pc że pracuje Wam w większości w taniej,mam ustawione podbicie w taniej o 5st.maksymalna wartość,jest to różnica między zasilaniem a powrotem,pc osiąga to obecnie po 30min i 1,5 godz.czeka za przeproszeniem w du... ma moje podbicie.Dodam temp.powrotu ustawiona na min.20st. w pomieszczeniach 16-17st. Czy dopiero jak zamieszkamy i zaczniemy grzać do temp.22st to pc będzie wtedy w taniej taryfie dłużej pracować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawiacie pc że pracuje Wam w większości w taniej,mam ustawione podbicie w taniej o 5st.maksymalna wartość,jest to różnica między zasilaniem a powrotem,pc osiąga to obecnie po 30min i 1,5 godz.czeka za przeproszeniem w du... ma moje podbicie.Dodam temp.powrotu ustawiona na min.20st. w pomieszczeniach 16-17st. Czy dopiero jak zamieszkamy i zaczniemy grzać do temp.22st to pc będzie wtedy w taniej taryfie dłużej pracować?

Szybko Ci się wychładza GZ. Masz podłogówkę? U mnie po odcięciu obwodu grzewczego w pomieszczeniu spadek o 1 st. nastąpił dopiero po kilku godzinach, podłogówka ciągle oddawała ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały dom w styczniu w G11 pobrał 930 kWh z czego na ogrzewanie poszło 797 (560 zł z czego ogrzew. to ok. 480zł).

W lutym przeszedłem na G12 i cały dom pobrał 760kWh: 228 kWh w I taryfie; 532 w II taryfie. Ogrzewanie to ok. 580kWh (ponad 90 % w taniej). Cały rachunek za luty za prąd to 387zł z czego ogrzew.ok.280zł.

Opłaca się bardzo. Mimo to zauważyłem że COP spada gdy pompie każesz nadganiać tylko w okienkach (pracuje wtedy krótko ale intensywnie) i u mnie jest w okolicach 2,8-2,9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje podsumowanie za styczeń i luty wychodzi tak:

STYCZEŃ: pobrane 1324 kWh, a wytworzone 3655 kWh. Z tego 338 na CWU, a 3317 na CO. Praca sprężarki 568h z tego 17h na CWU i 551h na CO. Średnia dobowa -4.

LUTY: pobrane 1004 kWh, a wytworzone 3202 kWh. Z tego 269kWh na CWU, a 2933 kWh na CO. Praca sprężarki 488h z tego 15h CWU i 473h na CO. Średnia dobowa -1 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

podsumowanie ostatnich dwóch m-cy liczonych od 26.01.2017 do 26.03.17 (59 dni).

.

Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 1.187 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.

Całkowita energia wytworzona przez PC 14,532 GJ = 4.037 kWh - Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.

 

Temperatura wnętrz nie mniej niż 22,2* C. Praca początkowo ciągła, następnie w strefach taryfowych.

CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

 

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;

- PC PW T-Cap 9 kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia.

- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),

- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

Odejmując ok. 80 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), dwumiesięczne zużycie na CO I CW wyniosło 1.108 kWh.

Średni COP na poziomie 3,65.

 

Zużycie prądu dla całego domu wyniosło 1.563 kWh, z czego 71,5 % w drugiej taryfie.

 

temp. Opole.jpg

 

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie marca

 

Średnia temperatura dobowa: 6st

 

Zużycie: II 251 KW/h; I 6kWh

Koszt: 98,25 zł (0,58 zł/Kwh)

COP: 4,23

czas pracy sprężarki CO: 176 h

czas pracy sprezarki CWU: 3h

liczba startow CO: 94

liczba startow CWU:2

 

temperatura w domu ustawiona na 22st. Dom nie zamieszkany, brak rekuperacji, wietrzenie, brak zysków bytowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

podaję szybki raporcik zużycia za marzec 2017 :

 

-CO+CWU 775,3 kWh

-praca PC 438h (1h / ok 1,8kWh)

-koszt średni 1h=0,43

-koszt całkowity za PC 333 pln

 

Sezon poprzedni , marzec 974 kWh (jest rzeczywiście ostatnio ciepło , zapewne dużo też zyskałem na zużyciu przez zastosowanie sterownika dT z wyłącznikiem czasowym ,zobaczymy)

 

Poniżej zamieszczam dane temp max/min za okresy 12.11.2015-31.03.2016 i 12.11.2016-31.03.2017

 

 

pogoda 12.11.2015-31.03.2016.jpgpogoda 12.11.2016-31.03.2017.jpg

 

Wyraźnie widać w tym sezonie niższe temp -dlatego będzie wyraźna różnica w kosztach , ale bez utraty komfortu...

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stan na dziś 01.03.2017:

 

licznik - 8936 kWh (mierzone dziś, 1 marca 2017r. o godz.9.00 rano), czyli 523 kWh w miesiącu na Co i CWU

stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci temp. góra - 22-23 stopnie temp. w pokojach zmierzona na kilku termometrach, dół - 24-25 stopnie (jak słonko przyświeci to stopień/dwa w górę)

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej +20 stopni - CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni cyrkulacja,

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc) SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" ) 5,6

 

 

porównując do zeszłego roku pobrało więcej o 70 kWh (luty 2016 - 453 kWh)

 

 

edyta = link do mojgo zużycia, excel :p https://1drv.ms/x/s!AiC8LfIRsRcyge1Qdu9gEIq8KzAmeg

 

licznik - 9363 kWh (mierzone dziś, 1 kwietnia 2017r. o godz.12.00 ), czyli 427 kWh w miesiącu na Co i CWU

stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci temp. góra - 23-24 stopnie temp. w pokojach zmierzona na kilku termometrach, dół - 25-26 stopnie (jak słonko przyświeci to dwa w górę)

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej +20 stopni - CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni cyrkulacja,

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc) SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" ) 5,7

 

 

porównując do zeszłego roku pobrało więcej o 168 kWh (marzec 2016 - 259 kWh)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

licznik - 9363 kWh (mierzone dziś, 1 kwietnia 2017r. o godz.12.00 ), czyli 427 kWh w miesiącu na Co i CWU

stan 4 osoby w tym 2 małych dzieci temp. góra - 23-24 stopnie temp. w pokojach zmierzona na kilku termometrach, dół - 25-26 stopnie (jak słonko przyświeci to dwa w górę)

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu CO ustawione na sterowniku pompy na temp 23 stopnie w tanich godzinkach a 21 temp obniżenia - czas oczekiwania na załączenie - 24 h z temperaturą na dworze poniżej +20 stopni - CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni cyrkulacja,

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc) SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" ) 5,7

 

 

porównując do zeszłego roku pobrało więcej o 168 kWh (marzec 2016 - 259 kWh)

 

O matko i wy w takich temperaturach jeszcze żyjecie? Ja mam 20-21 i chodzę praktycznie w majtkach i podkoszulku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...