Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam zużycie roczne 3050kwh Pompa Nibe ams 10-8 + jednostka wewnętrzna acvm 270 , temp cwu 45 st temp pomieszczeń 22 st . Dom parterowy w Wielkopolsce 116 m, ściany ytong energo +styropian 20 cm grafit 0.31 podłoga styropian 20 cm biały twardy strop piana 15 cm +30 cm wełny . Posiadam licznik energii cieplnej przy pompie która przez rok wyprodukowała 9100 kw z czego wynika że średnie cop wyszło 2.98 . Całość domu ogrzewanie podłogowe gęsto rozłożone co 7.5 cm . Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie temperatury utrzymujesz w domu i jaką masz pompę? Podejrzewam, że PW?

Jeśli pyt do mnie to 19 grudnia odpalona Daikin Altherma 7,5 kw jeszcze nie mieszkamy temp w domu 19* zasilanie teraz 26,5 , powrót 21,5 zużycie za ostatnią dobę 8kw krzywą ustawiłem na -3 , ciągle wygrzewam dom jeszcze chyba .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywą z reguły ustawia się dla dwóch temperatur min/max. Np. dla -15/35 i +15/27. Można też ustawić prostą np. 30 ale wtedy niezależnie od temperatury na zewnątrz pompa puszcza w obieg tą wodę o tej samej temperaturze.

Ja u siebie mogę modyfikować KG jedynie przez podniesienie / obniżenie w danych godzinach. Zarówno obniżenie jak i podwyższenie jest w zakresie 0-5K i albo obniża całą krzywą o np. 5K albo podwyższa, ale jak ta krzywa wygląda to nie można zobaczyć.

Ja u siebie wymuszam grzanie w T2 więc obniżenie mam w T1 o 5K, dla T2 kilka godzin pompa pracuje na KG (22-1) oraz na podbiciu 3K 1-6 i 13-15 tak aby wymusić te godziny pracy.

Przy temp. zew. ok 0 sterownik dla KG ma ok 25*C zadaną temp powrotu, dla podwyższenia 3K zadana temp. powrotu to ok 34*C (której i tak nie osiąga, nie wiem jak to działa ale jeżeli mam podwyższenie KG i osiągniętą temp. pomieszczenia pompa moduluje się na minimum i grzeje aż dojdzie do obniżenia, ale z racji małej mocy nie osiąga zadanej temp powrotu ale w domu i tak jest ok +1 do zadanej na sterowniku).

 

Jeszcze nie mieszkam więc nie porównywałem zużycia dla 24h według KG i z wymuszaniem T2, ale myślę, że i tak ekonomiczniej będzie wymuszać T2 bo jednak 1h grzania w T1 to ok 2,5h w T2, a COP aż tak nie spada nocą.

Edytowane przez dar3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie temperatury utrzymujesz w domu i jaką masz pompę? Podejrzewam, że PW?

 

Mam starą wersję Atlantica duo jednofazowa S13 w Polsce sprzedano tylko 3 szt.

Temperatura w domu minimum 21 C.

Kupiłem je dawno ,ale dopiero pierwszy sezon działa .w czasie budowy grzałem klimą Mitsu .

Wymieniłem w PC pompki cyrkulacyjne na elektroniki , oryginalne żarły prąd jak smoki . Tam sa dwie

Na scianach mam 15 grafitu a w dachu 40 wełny.

jest reQ

 

Ale jest jedna uwaga . Ściany z porotermu i to bład . z gniazdek wieje . Trudno zrobić szczelna ściane . Niby wszystko dopieszczone ale...

 

Jeszcze mam kilka dziurek np styk listwa startowa izolacji i izolacja fundamentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Podsumowanie IV kwartału 2017, liczonego od 26.09. do 26.12.2017.

.

Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 1 366 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.

Całkowita energia wytworzona przez PC 17,510 GJ = 4 864 kWh - Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.

 

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca ciągła, niezależna od stref taryfowych, w sezonie przejściowym ( w tym roku wyjątkowo długim ) sterowanie termostatem.

CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

 

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;

- PC PW T-Cap 9 kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, Klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia, w okresie sprawozdawczym brak potrzeby użycia,

- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),

- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

.Odejmując ok. 120 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odwapnianie wody), kwartalne zużycie na CO I CW wyniosło 1 246 kWh

 

SCOP na poziomie 3,90.

Zużycie prądu dla całego domu wyniosło 2 018 kWh, z czego 72,9 % w II taryfie.

 

 

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...