Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

321 kWh w miesiącu na CO i CWU oraz chłodzenie

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu - CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni cyrkulacja,

CO - grzanie mam ustawione jak temp. na zewnątrz spadnie poniżej 20 stopni przez dłużej niż 1h :p

temp. w domu

góra - około 21-23 stopnie

dół - od 23 do 24 stopni

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc) SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" ) 5,7

 

 

porównując do zeszłego roku pobrało mniej o 39 kWh (październik 2016 - 360 kWh)

 

 

i jak mi zostało to gdzieś wyżej udowodnione, mój podlicznik na samą pc zawyża wartość... więc traktuję to wyżej jako szacunkową wartość...

 

a jeszcze jedno - g12w, grzeje kiedy potrzebuje, nie ograniczam się tylko do 2 taryfy

2+2 małych dzieci :p

 

https://1drv.ms/x/s!AiC8LfIRsRcyge1Qdu9gEIq8KzAmeg

 

522 kWh w miesiącu na CO i CWU oraz chłodzenie

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu - CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni cyrkulacja,

CO - grzanie mam ustawione jak temp. na zewnątrz spadnie poniżej 20 stopni przez dłużej niż 1h :p

temp. w domu

góra - około 21-23 stopnie

dół - od 23 do 24 stopni

antylegionella raz na tydzień (nawet nie wiem kiedy się załącza, bo nie można tego ręcznie ustawić - podobno w poniedziałkową noc) SCOP podawane przez pompę, czyli całkowicie nieprawdziwe i jak oszukane, ale dla mających pc SmartHeata niezła dana do porównania jeśli nie mają ciepłomierzy itp. (tak, coś na zasadzie "a ja mam większego" ) 5,6

 

 

porównując do zeszłego roku pobrało mniej o 54 kWh (grudzień 2016 - 577 kWh)

 

 

i jak mi zostało to gdzieś wyżej udowodnione, mój podlicznik na samą pc zawyża wartość... więc traktuję to wyżej jako szacunkową wartość...

 

a jeszcze jedno - g12w, grzeje kiedy potrzebuje, nie ograniczam się tylko do 2 taryfy

2+2 małych dzieci :p

 

 

cały rok zamykam zużyciem 4205 kWh, największym odkąd mam pompę :p

 

link do notatek

https://1drv.ms/x/s!AiC8LfIRsRcyge1Qdu9gEIq8KzAmeg

Edytowane przez okobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zużycie za grudzień:

CO- 778 kWh

CWU- 160kWh (7 osób, woda grzana do 54* z histerezą 8*)

Mimo G12W, pompa pracuje bez reżimu taryfowego, zarówno na CO, jak i na CWU. (zużycie w I T- 38%, w II T-62%)

 

Razem zużycie za grudzień 938 kWh za łączną kwotę 453 pln.

 

COP w grudniu na CO+CWU 4,7. Sama CWU- 3,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie temperatury utrzymujesz w domu? Pompa to raczej nie on/off?

 

ON/OFF jeśli o mnie chodzi. Utrzymuję ok. 22 stopni na dole przy sterowniu, na górze jest zazwyczaj 21 stopni.

 

Witam w Nowym Roku.

Zużycie za grudzień: 752 kWh CO+CWU, COP: 3.5

Temperatura 22-23 stopnie, w okresie świątecznym dochodziło do 24 stopni.

Koszty orientacyjnie:

T1 112,8 kwh x 0,53 zł=59,7 zł

T2 639,2 kWh x0,0655 =41,86 zł ( promocja Fortum )

Razem: 101,5 zł.

 

Tak tanio Cię wychodzą opłaty sprzedawcy? U mnie jest to ok. 9 gr / kWh. Jak rozumiem liczyłeś ceny brutto?

Edytowane przez kerad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ON/OFF jeśli o mnie chodzi. Utrzymuję ok. 22 stopni na dole przy sterowniu, na górze jest zazwyczaj 21 stopni.

 

 

 

Tak tanio Cię wychodzą opłaty sprzedawcy? U mnie jest to ok. 9 gr / kWh. Jak rozumiem liczyłeś ceny brutto?

 

Wszystkie ceny brutto.Nie liczę opłat stałych. W Tauronie opłata przesyłowa nocna wychodzi 0,0655zł. brutto. Fortum pobiera jeszcze opłatę handlową. Bodajże 9 zł. miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

561 stron nie wiele mówiących informacji. A gdyby tak znalazł się chętny i opracował szablon w excel. W którym użytkownicy wpisywali by typ/rodzaj pompy, zużycie miesięczne, produkcja miesięczna (z pompy lub podlicznika) kilka informacji o domu: bryła zwarta czy parterowy, roczne zapotrzebowanie z OZC, aha kominek :). To by było coś ...

 

Nie wiem, jak załączyć xls, ale może coś takiegozużycie.jpgPrzechwytywanie.jpg

Edytowane przez magdaseb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

ja mam już dwa pełne sezony na PC (CO+CWU ) od stycznia do grudnia tj :

 

-2016 7 625 kWh x średni koszt z odczytu za cały dwu letni okres 0,43pln brutto (przesył+OZE) =3 278 pln

-2017 7 590 kWh x 0,43pln =3 263 pln

 

Zmodernizuję stopkę do pełnych lat-wcześniej liczyłem od maja do maja. W tym roku mam zmodernizowane sterowanie KG , tj 44st CO/0st i 48st/-14st , nie używam już podbicia temperatury na PC w tanich godzinach.Z obserwacji z tego sezonu widzę ,że mam mniejsze zużycie i ten sam komfort.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie zużycia prądu za rok 2017- 3265 kwh na rzecz CO, CWU i chłodzenia.

 

Bardzo interesujące zużycie prądu przy tym metrażu. W innym Twoim wątku widziałem średnio ok 15kWh dziennie za grudzień o ile dobrze pamiętam.

 

Mamy podobny metraż do grzania (ja 270m2 po podłodze) i wyniki wychodzą zbliżone w tym że CWU praktycznie nie jest używane ale zawsze gotowe.

 

Nie mieszkamy jeszcze, pompa uruchomiona pod koniec listopada, dom niewykończony, brak drzwi wewnętrznych majstry ciągle mają jakieś otwarte okno i fałszują wyniki :)

 

Nadal jestem jestem na etapie kombinowania z ustawieniami pompy bo to co miałem zrobione przez instalatora w oryginale to jakaś tragedia była (np. 17 startów dziennie)

 

Mam takie pytanko, ile razy mniej więcej startuje Ci dziennie PC?

 

P.S Podlicznik na pompę mam od 16 grudnia więc zbyt wcześnie aby się wypowiadać na temat zużycia.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez bpx03
P.S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy podobny metraż ale w moim przypadku ogrzewam tylko dom

(bez piwnicy)- 215 m2.

Radze nie przykładać zbytniej uwagi do zużycia Twojej pompy, zwłaszcza teraz gdy jeszcze nie masz wstawionych drzwi i sporo wilgoci technologicznej w budynku.

Drugi sezon grzewczy może stać się wykładnikiem rzeczywistego zużycia prądu przez Pci.

Ogrzewam budynek w drugiej taryfie, CWU również. Więc pompa włącza się dwa razy dziennie. Między 22 a 6 rano- CO i pod koniec dogrzewa CWU i między 13-15 ponownie CWU.

P.S.

Ostatnio miałem problem bo myślałem, że pompa wchodzi w pierwszą taryfę. Nie powinna bo jest ustawiona na grzanie w odpowiednich godzinach na sterowniku. Ostatnio ustaliłem, że zegar w tablicy rozdzielczej mi szwankuje. Przy taryfie G12w w weekendy przełącza się, nie wiedząc czemu z drugiej na pierwszą.

Edytowane przez Tomaszs131
P.S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź @Tomaszs131!

 

Faktycznie, wilgoci "trochę" jest. Na odczycie z reku na chwilę obecną wilgotność powietrza wywiewanego to 59% /21oC. Chłopaki szpachlują, malują, kładą płytki więc ciężko narazie o jakiś lepszy wynik. Może to trochę dziwne, ale nie mogę doczekać się mrozów aby móc zobaczyć jak pompa będzie działać na obecnych ustawieniach.

 

 

Zastanawia mnie jednak jaki wpływ na zużycie mogę mieć drzwi wewnętrzne. Widziałem że kilka razy podobne posty się pojawiały jednak nic na ten temat nie mogłem znalaleźć więcej. Teoretycznie powinno być lepiej jak przyjdą chociaż jakieś meble itp bo z akumulacyjnością ciepła oprócz płyty fundamentowej i wylewek u góry to raczej ciężko bo zachciało się Ytonga energo :)

 

Faktem jest że elewację robiłem w pośpiechu w listopadzie bo gdy popadało mocniej to wewnątrz było widać mokre tynki - tak mi spier.... murowanie.

 

Myśl o tym że może być tylko lepiej jest bardzo miła pomimo tego że z wielkością pompy (10KW) trochę chyba przesadziłem...

 

Tak czy inaczej będę Cię obserwował w mrozach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... jak jest +5 na dworze to mam zużycie ok 15KWh, a jak jest -5 to zuzycie sięga 25kWh więc tak różowo nie bedzie zawsze.

Moim zdaniem drzwi wewnętrzne mają zerowy wpływ na ogrzewanie. Przeciez i tak zwykle są niedomykane, a nawet jeśli je ktoś szczelnie zamyka to co to zmienia ? Przepływ między pomieszczeniami nie ma wpływu na ogólną ucieczkę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... jak jest +5 na dworze to mam zużycie ok 15KWh, a jak jest -5 to zuzycie sięga 25kWh więc tak różowo nie bedzie zawsze.

Moim zdaniem drzwi wewnętrzne mają zerowy wpływ na ogrzewanie. Przeciez i tak zwykle są niedomykane, a nawet jeśli je ktoś szczelnie zamyka to co to zmienia ? Przepływ między pomieszczeniami nie ma wpływu na ogólną ucieczkę ciepła.

 

Pewnie że nie będzie tak cały czas, ale nadzieja umiera ostatnia :)

 

18/19 grudnia były całkiem fajne przymrozki jednak i w tym czasie nie było źle. Wtedy jeszcze walczyłem z ustawieniami pompy bo miała zbyt wiele startów dziennie i kombinowałem z ustawieniami typu 20 dzień / 19 noc itp. aby zapewnić sprężarce dłuższy żywot.

 

Tak to póki co wygląda u mnie z dziennym zużyciem od czasu kiedy założyłem podlicznik na pompę.

 

IMG_5135.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grudzień zużycie 1000kWh, głównie 2T.

Z racji tego, że mam PV, to bilans półroczny wyszedł -990kWh w drugiej taryfie co daje 327zł + abonament za 6 miesięcy.

 

Jak Ci się udaje grzać mając grzejniki w T2? Ja mam podobny metraż i ocieplenie i 100% grzejniki i jakoś nie widzę żebym mógł grzac tylko w T2 .ja grzeje teraz temp.35-40st ale 24h i grudzień zamysłem zużyciem 800kwh razem z cwu ( a schodzi mi sporo bo ponad 16m3,grzeje 300l zbiornik 2-3x dziennie do 45st )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że nie będzie tak cały czas, ale nadzieja umiera ostatnia :)

 

18/19 grudnia były całkiem fajne przymrozki jednak i w tym czasie nie było źle. Wtedy jeszcze walczyłem z ustawieniami pompy bo miała zbyt wiele startów dziennie i kombinowałem z ustawieniami typu 20 dzień / 19 noc itp. aby zapewnić sprężarce dłuższy żywot.

 

Tak to póki co wygląda u mnie z dziennym zużyciem od czasu kiedy założyłem podlicznik na pompę.

 

[ATTACH=CONFIG]404410[/ATTACH]

 

jaką masz pompę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci się udaje grzać mając grzejniki w T2? Ja mam podobny metraż i ocieplenie i 100% grzejniki i jakoś nie widzę żebym mógł grzac tylko w T2 .ja grzeje teraz temp.35-40st ale 24h i grudzień zamysłem zużyciem 800kwh razem z cwu ( a schodzi mi sporo bo ponad 16m3,grzeje 300l zbiornik 2-3x dziennie do 45st )

 

Grzanie w godz. 22-6 i 13-15 bufor do 45'C, za buforem została stara instalacja: zawór 4-drogowy ze sterownikiem ustawione na 35' (tak jak teraz), a jak zimniej to 40'C. Grzejniki aluminiowe, mniej więcej 1żeberko/1-1,5m2 powierzchni podłóg. CWU grzane średnio 1x dziennie do 45'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...