Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Grzanie w godz. 22-6 i 13-15 bufor do 45'C, za buforem została stara instalacja: zawór 4-drogowy ze sterownikiem ustawione na 35' (tak jak teraz), a jak zimniej to 40'C. Grzejniki aluminiowe, mniej więcej 1żeberko/1-1,5m2 powierzchni podłóg. CWU grzane średnio 1x dziennie do 45'C.

 

Hej,

ile czasu grzejesz i od jakiej temp bufor ?

Tj rozumiem , że tylko dogrzewasz 13-15.

Ile zapłaciłeś za całość , jeśli to nie tajemnica ?

Pzdr

Edytowane przez bobrow
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie w godz. 22-6 i 13-15 bufor do 45'C, za buforem została stara instalacja: zawór 4-drogowy ze sterownikiem ustawione na 35' (tak jak teraz), a jak zimniej to 40'C. Grzejniki aluminiowe, mniej więcej 1żeberko/1-1,5m2 powierzchni podłóg. CWU grzane średnio 1x dziennie do 45'C.

 

Jak grzejesz bufor do 45 i dajesz na grzejniki 35 to zbyt dużo nie ma zmagazynowanej energi. Starcza Ci to na pozostałe godziny w T1? Ja mam bufor 300l (właściwie działa jako sprzęgło na grzejniki) i grzeje 24h ale z najniższą z możliwych temp żeby utrzymać ciepło w domu czyli 35-40st (grzeje krzywą grze.i czasami nawet 32st). Mam też do bufora spięty Stary smieciuch i czasami mi się zdążyło w nim napalic i woda w buforze 300l o temp 70st starczala na kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

ile czasu grzejesz i od jakiej temp bufor ?

Tj rozumiem , że tylko dogrzewasz 13-15.

Ile zapłaciłeś za całość , jeśli to nie tajemnica ?

Pzdr

 

Grzeję w T2 o ile pozwala na to pogoda, jeżeli przez kilka dni temp na zewnątrz utrzymuję się niska np. 0 lub mniej to wówczas w timerze ustawiam zakres np o 1,2 godziny więcej w ciągu dnia. Całość będzie podłączona pod alarm (ze sterowaniem przez internet), który ma sterowanie ogrzewaniem, ale to przede mną, nie było na to czasu, wezmę się za to na wiosnę ;) Pompa kosztowała ok 21 tyś brutto, zbiorniki WEBER WS15 300-1.860,-zł 3,4m2, 1000 l. WEBER W4 1000 -2.180,-zł, przesyłka 290zł, do tego rury, zawory, pompy, łącznie wyszło 33 tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grzejesz bufor do 45 i dajesz na grzejniki 35 to zbyt dużo nie ma zmagazynowanej energi. Starcza Ci to na pozostałe godziny w T1? Ja mam bufor 300l (właściwie działa jako sprzęgło na grzejniki) i grzeje 24h ale z najniższą z możliwych temp żeby utrzymać ciepło w domu czyli 35-40st (grzeje krzywą grze.i czasami nawet 32st). Mam też do bufora spięty Stary smieciuch i czasami mi się zdążyło w nim napalic i woda w buforze 300l o temp 70st starczala na kilka godzin.

 

Jaką masz pompę? W moim przypadku zgromadzonej energii starcza na ok 1-2h, nie mam jeszcze podłączonego sterownika do zaworu 4d, ustawiony jest manualnie na ok 35-37. Do tej pory nie było potrzeby, aby pompa chodziła non-stop, w zasadzie okienka 2T praktycznie wystarczały, aby w domu utrzymać ok 22'C. Przy zimniejszej aurze pewnie trzeba bedzie zmodyfikowac konfigurację, generalnie wszystkim bedzie sterować system alarmowy i odpowiednia konfiguracja sygnałów we/wy, pod to będzie podłączona PC, pompa na CO, styki do uruchomienia CWU, czasówka i harmonogram ogrzewania całego domu. Np. dziś pompa jest wyłączona, w domu 23'C a na zewnątrz 9.5'C. Podgrzanie wody z 40 do 45' trwa ok 15 minut, pompa wciąga ok 1kWh, w taniej taryfie to koszt 0,33zł/ średnio wystarcza to raz na dzień, w weekend 2x na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz pompę? W moim przypadku zgromadzonej energii starcza na ok 1-2h, nie mam jeszcze podłączonego sterownika do zaworu 4d, ustawiony jest manualnie na ok 35-37. Do tej pory nie było potrzeby, aby pompa chodziła non-stop, w zasadzie okienka 2T praktycznie wystarczały, aby w domu utrzymać ok 22'C. Przy zimniejszej aurze pewnie trzeba bedzie zmodyfikowac konfigurację, generalnie wszystkim bedzie sterować system alarmowy i odpowiednia konfiguracja sygnałów we/wy, pod to będzie podłączona PC, pompa na CO, styki do uruchomienia CWU, czasówka i harmonogram ogrzewania całego domu. Np. dziś pompa jest wyłączona, w domu 23'C a na zewnątrz 9.5'C. Podgrzanie wody z 40 do 45' trwa ok 15 minut, pompa wciąga ok 1kWh, w taniej taryfie to koszt 0,33zł/ średnio wystarcza to raz na dzień, w weekend 2x na dobę.

 

Mam Panasonica t-cap9kw H. (Wszystko jest w stopce która nie chce się wyświetlać jak pisze z telefonu) grzeje generalnie 24h i mam na grzejnikach termostaty i one pilnują też temperaturę. Prąd mam 1T i pv które ma naprodukowac do grzania i bytowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ; marcin_u , zimar - nie dysponujecie danymi OZC??

Kolego zimar - dlaczego wybrałeś pompę PC Exotherm On/Off - 14 kW-EVI ; bufor CO 1000 l, ???

Z jaką mocą przy obecnej temperaturze zewnętrznej pracuje Twoja pompa i co ile się załącza ???

 

Do tej pory paliłem śmieciuchem, na ostatnie sezony szło ok 2,5t węgla-2016/2017) i 1,5t-2015/2016, temp w chałupie ok 23-25'C. Podłogówki mam 20%. W śmieciuchu paliłem węglem i temp na zaworze 4d była również ok 35-37 (na zewn. temp ok. zera), jak było zimniej to 40-45. W domu było ciepło, chodziliśmy w samych gaciach;) Ponieważ w 2018 mają nam podłączyć gaz szukałem w zasadzie pieca na gaz a ponieważ mam panele PV 6,7kWp to najrozsądniejszym rozwiązaniem była jednak PC. Przy gazie dochodzi kolejny abonament, kwestia dodatkowych przeglądów, czujek, itp. Szukałem długo pompy ciepła, w zasadzie miałem instalować Panasonic T-Cap lub Zubadana (obie inwerterowe), jednak zdecydowałem o rozwiązaniu najprostszym, czyli on/off, którą sami z kolegą podłączyliśmy do istniejącej instalacji. Nie wymaga ona corocznych przeglądów (piniondz), bo co tam ma się zepsuć? Pompa pracuje w okienku 2T i ma kilka startów dziennie. Prowadzę jedynie statystyki zużycia (podlicznik), całą instalację podłączę pod PVmonitor, jednak nie mam kiedy się za to zabrać, wszystko kupione, tylko kawałek instalacji muszę zrobić. Za grudzień wyszło mi ok 1000kWh. W półrocznym rozrachunku mam do zapłaty za 990kWh + opłaty abonamentowe. Uważam to za dobry wynik. Mam duży bufor, gdyż pojemność mojej instalacji CO nie jest duża i pompa mogłaby częściej się załączać.

Jak budowałem dom, nie słyszałem wówczas o OZC i liczeniu ile dom potrzebuje ciepła ;) Wszyscy "fachowcy" byli najmądrzejsi przez co musiałem robic remont kapitalny poddasza.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/375r

Edytowane przez zimar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja podam pierwsze moje dane już właściwe, bo wprowadziłem się na dobre 25 listopada, a ten sezon grzewczy zacząłem 11 października.

 

Ilość kWh na podliczniku na 11.10.2017 roku - 1791 kWh

Ilość godzin pracy CO na 11.10.2017 roku - 964 godzin

Ilość godzin pracy CWU na 11.10.2017 roku - 1 godzina

 

Ilość kWh na podliczniku na 1.12.2017 roku - 2288 kWh

Ilość godzin pracy CO na 1.12.2017 roku - 1207 godzin

Ilość godzin pracy CWU na 1.12.2017 roku - 9,5 godzin

 

Ilość kWh na podliczniku na 04.01.2018 roku - 2910 kWh

Ilość godzin pracy Co na 04.01.2018 roku - 1449 kWh

Ilość godzin pracy CWU na 04.01.2018 roku - 47 kWh

 

Zużycie w okresie 1.12-4.01 na CO i CWU 622,00 kWh

Średnio w okresie 1.12-4.01 na dobę 17.70 kWh

Czas pracy pompy od 1.12-4.01 na CO 241,50 h

Czas pracy pompy od 1.12-4.01 na CWU 37,50 h

Średni czas pracy pompy na CO na dobę 6,90 h

Średni czas pracy pompy na CWU na dobę 1,09 h

 

Taryfa G12, cena za kWh : dzienna 0,645381 brutto

nocna 0,321891 brutto

 

W domu temp na dole 23 C na górze 21,5 ok. CWU grzane do 46 stopni, 1 raz legionella 4,5 kWh (na tym samym podliczniku)

Pompa pracowała ok 95% czasu w taniej taryfie. Koszt dzienny ogrzewania ok 6 zł, za 35 dni ok 210 zł

 

I teraz mam do Was pytanie. Czy biorąc pod uwagę niezbyt mroźny grudzień i moją powierzchnię grzaną 190 m2 to nie jest to trochę duże zużycie? Poprzednią zimę grzałem do 16 stopni ale mrozy były większe , dodatkowo robotnicy i izolacja niezbyt kompletna była a pompa połknęła 1791 kWh od 5 października 2016 roku do końca sezonu grzewczego...

Edytowane przez Ifarrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za grudzień pompa wzięła na CO +CWU 680 kWh. Tez wydawało mi się że sporo.

Fakt że w tym roku jakoś mocniej grzejemy. Na dole 23-24 stopnie, na górze 21-22 (u córy w pokoju 23 stopnie)

U mnie wszystko w taryfie nocnej czyli x0,27zł. (G12w)

Powierzchnie mamy bardzo podobne, mam 220m z czego 180m grzane.

Zauważyłem że zmniejszenie temperatury o 1 stopień to jakieś 3-4 kWh mniej na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja podam pierwsze moje dane już właściwe, bo wprowadziłem się na dobre 25 listopada, a ten sezon grzewczy zacząłem 11 października.

 

Ilość kWh na podliczniku na 11.10.2017 roku - 1791 kWh

Ilość godzin pracy CO na 11.10.2017 roku - 964 godzin

Ilość godzin pracy CWU na 11.10.2017 roku - 1 godzina

 

Ilość kWh na podliczniku na 1.12.2017 roku - 2288 kWh

Ilość godzin pracy CO na 1.12.2017 roku - 1207 godzin

Ilość godzin pracy CWU na 1.12.2017 roku - 9,5 godzin

 

Ilość kWh na podliczniku na 04.01.2018 roku - 2910 kWh

Ilość godzin pracy Co na 04.01.2018 roku - 1449 kWh

Ilość godzin pracy CWU na 04.01.2018 roku - 47 kWh

 

Zużycie w okresie 1.12-4.01 na CO i CWU 622,00 kWh

Średnio w okresie 1.12-4.01 na dobę 17.70 kWh

Czas pracy pompy od 1.12-4.01 na CO 241,50 h

Czas pracy pompy od 1.12-4.01 na CWU 37,50 h

Średni czas pracy pompy na CO na dobę 6,90 h

Średni czas pracy pompy na CWU na dobę 1,09 h

 

Taryfa G12, cena za kWh : dzienna 0,645381 brutto

nocna 0,321891 brutto

 

W domu temp na dole 23 C na górze 21,5 ok. CWU grzane do 46 stopni, 1 raz legionella 4,5 kWh (na tym samym podliczniku)

Pompa pracowała ok 95% czasu w taniej taryfie. Koszt dzienny ogrzewania ok 6 zł, za 35 dni ok 210 zł

 

I teraz mam do Was pytanie. Czy biorąc pod uwagę niezbyt mroźny grudzień i moją powierzchnię grzaną 190 m2 to nie jest to trochę duże zużycie? Poprzednią zimę grzałem do 16 stopni ale mrozy były większe , dodatkowo robotnicy i izolacja niezbyt kompletna była a pompa połknęła 1791 kWh od 5 października 2016 roku do końca sezonu grzewczego...

 

Chyba znowu posty do przeniesienia (PS. przydałaby się opcja przypomnienia o temacie do dyskusji na górze strony).

Sprawdzałeś mostki cieplne? Na stropie szału chyba nie ma z tymi 25 cm ocieplenia. Jak u Ciebie ze sprawnością rekuperatora? U nas 200 m2 grzanych podłóg i za grudzień 332 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto mówi o obniżaniu komfortu?

 

Temperatura utrzymywana w pomieszczeniach mojego domu ma być komfortowa dla jego użytkowników i jest ustalona w poszczególnych pomieszczeniach tak, aby ten komfort zapewnić. Sugerujesz, że obniżenie temp o 1 czy 2* dla zaoszczędzenia 12% kosztów prądu nie pogorszy komfortu? czy ja cię źle zrozumiałem...

 

To mój pierwszy sezon z PC. Co do niektórych tu poruszanych tematów wypowiem się po zakończeniu sezonu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura utrzymywana w pomieszczeniach mojego domu ma być komfortowa dla jego użytkowników i jest ustalona w poszczególnych pomieszczeniach tak, aby ten komfort zapewnić. Sugerujesz, że obniżenie temp o 1 czy 2* dla zaoszczędzenia 12% kosztów prądu nie pogorszy komfortu? czy ja cię źle zrozumiałem...

 

Odpowiedziałem tylko na ten post

 

Jeden ma 21 stopni i mu wystarcza a drugi 23 i mu mało. Różnica w poborze prądu ogromna.

 

Każde podniesienie lub obniżenie temperatury o jeden stopień to około 6% zużycia energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...