Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Panowie ja nie wiem...

Nie chciałbym sprawdzać bo mi żona zacznie marudzić z dziećmi,ale śmiem twierdzić że jeśli obniżę temperaturę z 23 na 21 stopni to zużycie prądu przez pompę spadnie mi o mniej więcej połowę.

W sypialni mam temperaturę 20 stopni i ogrzewanie zakręcone całą zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie chciałbym sprawdzać bo mi żona zacznie marudzić z dziećmi,ale śmiem twierdzić że jeśli obniżę temperaturę z 23 na 21 stopni to zużycie prądu przez pompę spadnie mi o mniej więcej połowę.

W sypialni mam temperaturę 20 stopni i ogrzewanie zakręcone całą zimę.

 

żeby to było takie proste....

jak nie zapomnę, to zrobię w domu eksperyment - odkurzę swoje stare obliczenia OZC, sprawdzę wynik dla -20/20, potem -20/21, -20/22 i potem -20/23 i -20/24

na żywym organizmie nie mam zamiaru eksperymentować, ale na cyferkach już jak najbardziej ;)

dla uproszczenia na wszystkich kondygnacjach ustawię taką samą temperaturę, a ogrzewanie w piwnicy wyłączę....

wyniki dla poszczególnych wariantów tutaj wkleję

stawiam orzechy przeciw orzechom, że będzie mniej niż te 6%, no ale zobaczymy...ten link Liwka bardziej dotyczy starego budownictwa(kiepsko zaizolowanego)...w nowszych domach się to chyba trochę inaczej rozkłada...

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja nie wiem...

Nie chciałbym sprawdzać bo mi żona zacznie marudzić z dziećmi,ale śmiem twierdzić że jeśli obniżę temperaturę z 23 na 21 stopni to zużycie prądu przez pompę spadnie mi o mniej więcej połowę.

W sypialni mam temperaturę 20 stopni i ogrzewanie zakręcone całą zimę.

 

:D

To obniż o 4 stopnie to spadnie o 100% :D

Myślisz że jak odetniesz jedno pomieszczenie, to pozostałe nadal nie będą go ogrzewać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wiele tłumaczy....

a jeden niepełny sezon to trochę mało...piszę to z trochę dłuższej perspektywy...i pamiętam jakie głupoty pisałem, kiedy byłem na tym etapie co ty teraz :p

 

Wypraszam sobie kolego. Nie oceniam twoich postów i nie chcę, abyś oceniał moje. Głupoty może i pisałeś, nie interesuje mnie to- ja natomiast piszę o swoich spostrzeżeniach, nie oceniam nikogo i nie krytykuję niczyich postępowań. Podaję informacje dotyczące mojej instalacji, co do zużycia prądu, czy ustawień i parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może 6.1768%

Przecież to jest bez sensu.

Ta oszczędność zależy od energochłonności domu i w każdym jest inna.

Dokładnie to możesz napisać jedynie o swoim domu w oparciu o konkretne pomiary.

 

To ma sens, obliczenia ozc wykonane dla wielu róznych budynków pokazują ze obnizenie temperatury całosezonowo i w całym budynku o 1 oC to zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło o ok 6-7%. Oczywiscie w kWh dla kazdego budynku ta wartosc bedzie rózna, ale procentowo będzie sie miescic w tym przedziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na ten % ma wpływ temperatura z jakiej obniżamy/zwiększamy? Czy to będzie to samo 6-7% z 25C do 24C co i z 18C do 17C?

Czy na ten % procent ma wpływ kształt budynku? Np Kopuła czy klocek z PRL-u?

 

Temperatura ma wpływ bo przy nizszej jest wiekszy procent zysków bytowych w calkowitym bilansie cieplnym,co do kształtu budunku to nie analizowałem tego wpływu na zmniejszenie/zwiekszenie zuzycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

To obniż o 4 stopnie to spadnie o 100% :D

Myślisz że jak odetniesz jedno pomieszczenie, to pozostałe nadal nie będą go ogrzewać?

Masz rację że pozostałe ogrzewają te niegrzane. U mnie akurat jedna ściana z oknem na zewnątrz, druga do kotłowni gdzie ogrzewania brak. Pozostają dwie plus sufit i tu fakt że na pewno przyjmują ciepło.

 

Czy na ten % ma wpływ temperatura z jakiej obniżamy/zwiększamy? Czy to będzie to samo 6-7% z 25C do 24C co i z 18C do 17C?

Czy na ten % procent ma wpływ kształt budynku? Np Kopuła czy klocek z PRL-u?

Moim zdaniem spora różnica w poborze prądu będzie właśnie miedzy temperaturą 23 a 21 stopni, przynajmniej u mnie i na pewno nie będzie to 12% tylko dużo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

To obniż o 4 stopnie to spadnie o 100% :D

Myślisz że jak odetniesz jedno pomieszczenie, to pozostałe nadal nie będą go ogrzewać?

 

Liwko - właśnie zrobiłem pierwszy test i zonk

Może coś ostro poknociłem, ale przy wyłączeniu ogrzewania w piwnicy i nastawie parter+poddasze na 20C wyszło mi że nie potrzebuję grzać :lol2: (wcześniej było nawet 24,5 na parterze w jednym pomieszczeniu!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko - właśnie zrobiłem pierwszy test i zonk

Może coś ostro poknociłem, ale przy wyłączeniu ogrzewania w piwnicy i nastawie parter+poddasze na 20C wyszło mi że nie potrzebuję grzać :lol2: (wcześniej było nawet 24,5 na parterze w jednym pomieszczeniu!)

 

Teraz poczekaj tydzień na dalsze spostrzeżenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkujących pompy ciepła, czy robiliście może porównanie ile kWh poszło wam na ogrzewanie cwu tradycyjnym bojlerem elektrycznym a zużyciem prądu przez pc ogrzewającym cwu? Mi bojler pochłania średnio ok. 100kWh miesięcznie przy czteroosobowej rodzinie, która zbytnio oszczędna nie jest w korzystaniu z ciepłej wody. Mamy tylko prysznic.

Jak czytam raporty tutaj na forum, to zużycie prądu przez pc na cele cwu zbytnio się nie różni od mojego zużycia przez bojler elektryczny. Tylko nie piszcie mi, że nikt się nie myje i nie kąpie. Gdzie te oszczędności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkujących pompy ciepła, czy robiliście może porównanie ile kWh poszło wam na ogrzewanie cwu tradycyjnym bojlerem elektrycznym a zużyciem prądu przez pc ogrzewającym cwu? Mi bojler pochłania średnio ok. 100kWh miesięcznie przy czteroosobowej rodzinie, która zbytnio oszczędna nie jest w korzystaniu z ciepłej wody. Mamy tylko prysznic.

Jak czytam raporty tutaj na forum, to zużycie prądu przez pc na cele cwu zbytnio się nie różni od mojego zużycia przez bojler elektryczny. Tylko nie piszcie mi, że nikt się nie myje i nie kąpie. Gdzie te oszczędności?

Pc zuzyje w zależności od temp zew lub ziemi z której pobiera ciepło około 3-4 x mniej niż sama grzałka. U mnie schodzi przynajmniej 2 zasobniki 300l /24h o temp 45st i 100kwh z grzalki to by mi w życiu nie starczyło na miesiac. Mi czasami 100kwh z pc brakuje na cwu ( ale u mnie 2x dzieci + żona pełna wanna wody a ja wolę prysznic)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz sobie PC do grzania CWU to zobaczysz oszczędności bo będziesz miał co porównywać.

Jeśli zużywasz 100kWh czystego prądu to mając PC z COP 4 zużyjesz 25kWh.

 

Dlaczego ty ciągle wypisujesz głupoty??? Mam cię w ignorowanych, ale niestety jak jestem wylogowany to widzę te twoje dyrdymały :mad:

Pokaż mi pompę ciepła, która zimą grzeję CWU z COP4!?!

Dziewięć lat na forum i zero wiedzy! :bash:

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz poczekaj tydzień na dalsze spostrzeżenia :)

bez przesady...to piwnica tak mieszała, a konkretnie ogrzewanie piwnicy...musiałem włączyć ogrzewanie piwnicy, ustawiłem na 20C. Mostki też nie wiedzieć dlaczego niektóre były powyłączane ;) Czyli ja namieszałem, bo otwarłem wersję która nie była ostateczna...nieważne...wszystkie parametry są takie same, zmieniam tylko temperaturę w całym domu, piwnicę zostawiam zawsze na 20C. Teraz chyba za dużo mostków włączyłem, bo z kolei wyniki w drugą stronę mam..trochę za dużo wychodzi w porównaniu do zużycia rzeczywistego (uwzględniając zakładany COP)

T=20, zapotrzebowanie=7743kwh

T=21, zapotrzebowanie=12213kwh

T=22, zapotrzebowanie=16648kwh

T=23, zapotrzebowanie=23160kwh

ale mój przypadek jest mało reprezentatywny..(nietypowy dom)

Najlepiej, gdyby Asolt podał wyniki z jakiegoś reprezentatywnego przykładu i zmianach temperatur np jak wyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkujących pompy ciepła, czy robiliście może porównanie ile kWh poszło wam na ogrzewanie cwu tradycyjnym bojlerem elektrycznym a zużyciem prądu przez pc ogrzewającym cwu? Mi bojler pochłania średnio ok. 100kWh miesięcznie przy czteroosobowej rodzinie, która zbytnio oszczędna nie jest w korzystaniu z ciepłej wody. Mamy tylko prysznic.

Jak czytam raporty tutaj na forum, to zużycie prądu przez pc na cele cwu zbytnio się nie różni od mojego zużycia przez bojler elektryczny. Tylko nie piszcie mi, że nikt się nie myje i nie kąpie. Gdzie te oszczędności?

 

Do podgrzania 1000 litrów wody 'zimnej' (temp. 15 st C) do

temp. 'gorącej' (60 st C) potrzeba 40 tys kcal.

 

1 kWh prądu dostarcza tylko 860 kcal.

 

A więc do pogrzania 1 m sześciennego wody potrzeba dokładnie 46.5

kWh.

 

Wychodzi na to, że zużywacie około 2m3 CWU + do zmieszania zimnej. Coś bardzo mało jak na 4 osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz sobie PC do grzania CWU to zobaczysz oszczędności bo będziesz miał co porównywać.

Jeśli zużywasz 100kWh czystego prądu to mając PC z COP 4 zużyjesz 25kWh.

Właśnie się pytam, czy ktoś zrobił porównanie przed pc i po zamontowaniu pc. Teorię to znam, a pytam o rzeczywiste doświadczenia. NIe chodzi mi o pc do grzania tylko cwu ale o pc do CO i cwu.

Edytowane przez carlos68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie interesuje mnie analiza mojej osoby tylko spostrzeżenia użytkowników jak mieli przed montażem pc a jak mają teraz.

To konkretnie ci powiem ze u mnie wychodzi 4-5x taniej. Wplyw na to ma po pierwsze cop po drugie zmiana na prad 2-taryfowy.

Sama pompa bez zmiany taryfy bylaby okolo 2-2,5x tansza w zaleznosci od copu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...