Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

392 KW po 28 gr. to gdzieś 110 PLN :no:

U Mnie poggrzewanie wody raz dziennie się nie sprawdza.

Jaka wylewka?

 

Przepraszam,już poprawiłem miało być 329 kW ,wylewka 10-12 cm z miksokreta.

Co do grzania CWU to narazie tylko korzystamy z prysznica i jak podgrzewa wodę do 50 stopni to zazwyczaj te 300 litrów wystarczy

Edytowane przez skot200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem prosić o podpowiedz jak najprosciej ustawic PC Nibe f1245 aby pracowala tylko w II taryfie.

 

Ja używam harmonogramu blokowania, da się tam ustawić 2 okresy. Blokowanie mam ustawione 7-13 i 16-22, czyli tania taryfa + 1 godzina drogiej. Dodatkowo w harmonogramie grzania mam +2 stopnie tylko w taniej 22-6 i 13-15 . Do temperatury -5 na zewnątrz te godziny wystarczają. Narazie jeszcze nie mieszkam dlatego nie wiem jak bedzie z CWU raczej będzie trzeba tylko polegac na harmonogramie grzania (chyba menu 1.3).

 

W najnowszym oprogramowaniu pojawiła się opcja Smart Energy Source w którym można ustawić ceny energii taryfowej ale to narazie nic nie daje, dopiero gdyby w Polsce właczyli Smart Energy Adaptation na podstawie tych ustawień to by była wygoda z II taryfą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I twój instalator zrobił bardzo dobrze ale za szybko. U mnie przez pierwszą godzinę chodziły wszystkie pętle i gdzieś po 45 minutach załączyła się grzałka ale chodziło bardziej o przepłukanie instalacji. Po godzinie pompa stop i czyszczenie filtra. Syfu było sporo. Potem na górze odkręconych 5 pętli na maksa a cała reszta zakręcona. Jak temp powrotu osiągnęła 22 to zacząłem odkręcać po 1 pętli za każdym razem czekając aż temp powrotu ustabilizuje się na poziomie 22 stopni. Dodam że grzałka już później ani drgnęła.

 

 

Cześć, wracam po kilku dniach, aby móc jakieś dane przedstawić z pewnego okresu. Jak zasugerowaliście, grzałkę prawie wyłączyłem, tj, ustawiłem jej załączenie przy -9 stopniach (żeby w duży przymrozek troszkę się wsparła). W budynku jeszcze wilgoć jest - na ścianach już nie widać mokrego, tylko czuć w powietrzu. Słabo teraz z wietrzeniem, bo mróz, ale chyba od czwartku ma być 6 na plusie w dzień to rano pootwieram wszystko i powietrze (kolejne dni też mają być w miarę ok).

 

To tak:

 

Start pompy - 30.12.2017.

 

Na dzień 10.01.2018 (12-sty dzień od uruchomienia pompy i startu wygrzewania domu) było:

- 971 kWh przy temperaturze ok 18 stopni wewnątrz (wtedy na zewnątrz była fala plusowych temperatur)

- wytworzona energia 2157 kWh

 

Na dzień 19.01.2018 (21-szy dzień od uruchomienia pompy i startu wygrzewania domu) było:

- 1608 kWh przy temperaturze ok 20 stopni wewnątrz (wtedy na zewnątrz była fala przymrozków)

- wytworzona energia 3559 kWh

- tu grzałka była przestawiona, aby załączała się przy -9 stopniach na zew.

- obniżyłem też przesunięciem na panelu temperaturę zasilania, ponieważ w środku było za gorąco.

 

Na dzień 23.01.2018 (25-ty dzień od uruchomienia pompy i startu wygrzewania domu) jest:

- 1841 kWh przy temperaturze ok 16 stopni wewnątrz po moim ostatnim obniżeniu (była teraz fala przymrozków i w dzień i w nocy)

- wytworzona energia 4089 kWh

 

Przepływ rur wskazuje cały czas na poziomie ok. 23l/min podczas pracy pompy. I jeszcze sprawa. Wstawiali mi ostatnio próg w garażu pod bramą, więc cały czas była dziura (dół się nie domykał i był zabezpieczony styro, ale cała góra nie dochodziła do końca). Wcześniej tego nie niwelowałem, bo trochę chociaż przeciągu było, ale to już za duża dziura na te mrozy :)

 

Wniosek taki, że powoli to zużycie spada, nie jest najniższe, ale co zrobić.

 

Pytanie tylko czy dla tej pompy nie jest to za dużo pracy. Na dzień dzisiejszy, czyli 25 dni pracy, przepracowała 574 godziny, sprężarka 531 godzin, a grzałka 117 godzin. Wychodzi, że pompa pracuje prawie non stop, a chyba powinna pracować te 10-15 godzin na dobę.

 

Jak to u Was jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety - uruchamianie pompy w takich warunkach i przy mocno wyziębionym domu sporo kosztuje.

P.S. U mnie od 22 grudnia 2016 do końca roku zużyła około 600 kWh a potem przez cały styczeń 660. Ten styczeń zamknę gdzieś zużyciem jak dobrze pójdzie w okolicach 450.

Przepraszam dotarłem do zapisek z 2016 roku - Zużycie nie 600 a 390. Produkcja do końca stycznia 2700. Grzałka do dnia dzisiejszego 1 godzina.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Ci za info. Czyli te 38 dni wyszly srednio po ok. 70kWh na dobę. Pamiętam, że grudzień 2016 był dość lekki, dopiero styczeń przywalił mocno. Instalator, który mi montował pompę mówił, że niektórym bierze po 150-250kWh przy mokrych budynkach przy rozruchu w zimę, więc zawsze lekkie pocieszenie :)

 

Czy sporo wietrzyłeś u siebie czy miałeś w miarę sucho, czy zatykałeś kominy wentylacyjne (a jeśli nasz reku to czy było off) i jak spadało Ci zużycie, w sensie luty, marzec itd. O ile pamiętam, marzec 2017 był taki mieszany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Ci za info. Czyli te 38 dni wyszly srednio po ok. 70kWh na dobę. Pamiętam, że grudzień 2016 był dość lekki, dopiero styczeń przywalił mocno. Instalator, który mi montował pompę mówił, że niektórym bierze po 150-250kWh przy mokrych budynkach przy rozruchu w zimę, więc zawsze lekkie pocieszenie :)

 

Czy sporo wietrzyłeś u siebie czy miałeś w miarę sucho, czy zatykałeś kominy wentylacyjne (a jeśli nasz reku to czy było off) i jak spadało Ci zużycie, w sensie luty, marzec itd. O ile pamiętam, marzec 2017 był taki mieszany.

 

Nie daj boże wyłączać rekuperatora zimą. On najlepiej osusza w tym okresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie daj boże wyłączać rekuperatora zimą. On najlepiej osusza w tym okresie.

 

Bede powtarzal z uporem maniaka ze suszenie domu rekuperatorem przy bardzo duzej wilgotnosci w domu to proszenie sie o klopoty z reku, jak nie padnie to zaleje go krew , ups przepraszam woda :). Szczegolnie dla tych ktore maja jakakolwiek elektronike (np w z wymiennikami obrotowymi) to gwarantowany problem z działaniem i problem z uznaniem gwarancji.

Podobna sytuacja jest z docieraniem ścian i wietrzeniem reku w tym czasie, tutaj troche z innego powodu.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede powtarzal z uporem maniaka ze suszenie domu rekuperatorem przy bardzo duzej wilgotnosci w domu to proszenie sie o klopoty z reku, jak nie padnie to zaleje go krew , ups przepraszam woda :). Szczegolnie dla tych ktore maja jakakolwiek elektronike (np w z wymiennikami obrotowymi) to gwarantowany problem z działaniem i problem z uznaniem gwarancji.

Podobna sytuacja jest z docieraniem ścian i wietrzeniem reku w tym czasie, tutaj troche z innego powodu.....

 

Zależy jaki reku... wiadomo, nie możemy tutaj mówić o szerokiej skali osuszania, bo rekuperatory nie są stworzone do osuszania budynków. One ten proces mogą wspomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listopad 2016: 505kwh

Listopad 2017: 364kwh

 

Grudzień 2016: 800kwh

Grudzień 2017: 566kwh

 

 

Dziś otrzymałem ostatni rachunek by móc podliczyć pełny rok na taryfie G12W.

Sądzę, że może cos takiego przydać sie osobą niezdecydowanym na pompę lub taryfę G12(w)

 

 

Taryfa jest od 12.12.2016. Otrzymałem od tamtej pory 7 faktur:

1. 690zł / Droga 404 / Tania 1191 kwh // pompa = 1195kwh

2. 765zł / Droga 262 / Tania 1621 kwh // pompa = 1377kwh

3. 523zł / Droga 244 / Tania 929 kwh // pompa = 738kwh

4. 191zł / Droga 191 / Tania 347 kwh // pompa = 121kwh

5. 295zł / Droga 200 / Tania 334 kwh // pompa = 129kwh

6. 452zł / Droga 285 / Tania 633 kwh // pompa = 321kwh

7. 818zł / Droga 374 / Tania 1560 kwh // pompa = 1140kwh

 

Łączna suma faktur: 3837zł

Łączna suma kwh: 8575kwh

 

Pompa w tym okresie zużyła 5013kwh

 

Ostatnia faktura jest wystawiona do dnia 22.01.2018

Zatem powyższe dane są za 406dni a nie za 365 (rok). Mogłem nie wliczać ostatniego rachunku i wtedy były by dane 344dni ale ktoś mógłby stwierdzić ze naginam na korzyść pompy nie wliczając ostatniego rachunku (grudzień styczeń) w którym pompa zużywa nieporównywalnie wiecej niz w letnich. Więc jest delikatnie na moją niekorzyść :)

 

Przeliczając to do skali roku (365dni)=

koszt = 3837zł : 406 * 365 = 3450zł

kwh na rok = 8575 : 406 * 365 = 7709kwh

kwh pompy = 5013 : 406 * 365 = 4506kwh

 

Sredni koszt kwh ze wszystkimi opłatami = 3837 : 8575 = 0,4474zł, Gdybym miał G11 to tam cena kwh ze wszystkimi opłatami wynosi około 0,61zł czyli zapłaciłbym około 5230zł a nie 3837zł. Oszczędność na G12w to 1394zł.

 

Koszt C.O. i C.W.U za 365= około 1600zł

Bytowy (z indukcją) = 1850zł

 

Uważam, że dużo kosztuje mnie bytowy w skali roku. Trzymamy się sztywno tylko zmywarki - sądze ze 99% pracy w tanich godzinach. Pralka raczej także w tanich, sądze ze 90%. W domu dwoje małych dzieci i sporo się pierze i prasuje (niemowlak).

Jak u was wygląda sprawa z bytowym? Był może taki wątek by tego nie zaśmiecać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listopad 2016: 505kwh

Listopad 2017: 364kwh

 

Grudzień 2016: 800kwh

Grudzień 2017: 566kwh

 

 

Dziś otrzymałem ostatni rachunek by móc podliczyć pełny rok na taryfie G12W.

Sądzę, że może cos takiego przydać sie osobą niezdecydowanym na pompę lub taryfę G12(w)

 

 

Taryfa jest od 12.12.2016. Otrzymałem od tamtej pory 7 faktur:

1. 690zł / Droga 404 / Tania 1191 kwh // pompa = 1195kwh

2. 765zł / Droga 262 / Tania 1621 kwh // pompa = 1377kwh

3. 523zł / Droga 244 / Tania 929 kwh // pompa = 738kwh

4. 191zł / Droga 191 / Tania 347 kwh // pompa = 121kwh

5. 295zł / Droga 200 / Tania 334 kwh // pompa = 129kwh

6. 452zł / Droga 285 / Tania 633 kwh // pompa = 321kwh

7. 818zł / Droga 374 / Tania 1560 kwh // pompa = 1140kwh

 

Łączna suma faktur: 3837zł

Łączna suma kwh: 8575kwh

 

Pompa w tym okresie zużyła 5013kwh

 

Ostatnia faktura jest wystawiona do dnia 22.01.2018

Zatem powyższe dane są za 406dni a nie za 365 (rok). Mogłem nie wliczać ostatniego rachunku i wtedy były by dane 344dni ale ktoś mógłby stwierdzić ze naginam na korzyść pompy nie wliczając ostatniego rachunku (grudzień styczeń) w którym pompa zużywa nieporównywalnie wiecej niz w letnich. Więc jest delikatnie na moją niekorzyść :)

 

Przeliczając to do skali roku (365dni)=

koszt = 3837zł : 406 * 365 = 3450zł

kwh na rok = 8575 : 406 * 365 = 7709kwh

kwh pompy = 5013 : 406 * 365 = 4506kwh

 

Sredni koszt kwh ze wszystkimi opłatami = 3837 : 8575 = 0,4474zł, Gdybym miał G11 to tam cena kwh ze wszystkimi opłatami wynosi około 0,61zł czyli zapłaciłbym około 5230zł a nie 3837zł. Oszczędność na G12w to 1394zł.

 

Koszt C.O. i C.W.U za 365= około 1600zł

Bytowy (z indukcją) = 1850zł

 

Uważam, że dużo kosztuje mnie bytowy w skali roku. Trzymamy się sztywno tylko zmywarki - sądze ze 99% pracy w tanich godzinach. Pralka raczej także w tanich, sądze ze 90%. W domu dwoje małych dzieci i sporo się pierze i prasuje (niemowlak).

Jak u was wygląda sprawa z bytowym? Był może taki wątek by tego nie zaśmiecać?

 

I tu właśnie jest pytanie. Ile tak naprawdę zaoszczędziłeś?

Po pierwsze pompa pracując w 2 taryfie pobiera więcej energii bo pracuje w niższych temp.

Po drugie: ile zużyłeś prądu bytowego, który jest droższy niż w g11

po trzecie: co z okresami kiedy jest ciepło? Wtedy pompa nie pracuje, a większość prądu jaki zużywasz to właśnie bytowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie widziałem jeszcze nikogo w moim otoczeniu, który po zmiane na g12w płaci więcej. Zaczynali od G11, wprowadzając g12w rachunki spadły. Wniosek nasuwa się sam, ale ostatnio widzę modne są podchody, że może nie zaoszczędziłeś, a może dopłaciłeś, ale jakoś nikt tego nie policzy. Panowie dom to nie laboratorium - budując dla siebie bierzesz pod uwagę okreslone koszty. Uda się zaoszczedzić to super, ale licząc i patrząc na różnice rzędu 10 zł to szkoda zycia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu właśnie jest pytanie. Ile tak naprawdę zaoszczędziłeś?

Po pierwsze pompa pracując w 2 taryfie pobiera więcej energii bo pracuje w niższych temp.

Po drugie: ile zużyłeś prądu bytowego, który jest droższy niż w g11

po trzecie: co z okresami kiedy jest ciepło? Wtedy pompa nie pracuje, a większość prądu jaki zużywasz to właśnie bytowy

 

Po pierwsze pompa pracując w 2 taryfie pobiera więcej energii bo pracuje w niższych temp.

 

Co w sytuacji gdy w dzień jest 0*C a w nocy -5*C ? Kiedy będzie pompa pobierała mniej prądu? Z moich obserwacji wynika ze przy okolicach zera defrosty są dużo częstsze niż przy minusowych. Nawet gdyby było tak jak mówisz to czy rzeczywiście moje zużycie spadłoby o 30% ? W weekendy puszczalem pompę samopas i może się zdziwisz ale zużycie było takie samo.

Po drugie: ile zużyłeś prądu bytowego, który jest droższy niż w g11

 

Podałem zużycie w letnich okresach (bez C.O.):

4. 191zł / Droga 191 / Tania 347 kwh // pompa = 121kwh

5. 295zł / Droga 200 / Tania 334 kwh // pompa = 129kwh

 

Czyli bytowy =

4. 191zł / Droga 185 / Tania 232 kwh

5. 295zł / Droga 194 / Tania 211 kwh

 

Niechce mi się liczyć dla obu przypadków - policzę tylko dla pierwszego:

G12w = 185kwh * 0,3321zł + 232kwh * 0,676zł = 218,2zł

G11 = 185kwh+232kwh = 417 * 0,57 = 237zł

 

Czyli nawet w okresach letnich gdy pompa grzeje tylko wode oszczędzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze pompa pracując w 2 taryfie pobiera więcej energii bo pracuje w niższych temp.

 

Jaka roznica w COP i poborze prądu noc/dzien ? dla przykładu podam roznice temperatur z mojego regionu na dzisiaj i sobote :

 

temp_pogoda.JPG

 

czyli to roznica 3-5 stopni .... roznica w kosztach pradu jest znacznie wieksza niz roznica COP jak podejrzewam . ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...