Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mrozy po -15 i więcej , jak zużycie dobowe na pompach ? ja zaraz jadę na działkę i zobaczę ile dziś pompa połknęła w nocy miałem -16 .

 

Wczorał 22,5 KWH w tym CWU 2,5 Kwk

 

Dzisiaj (do 19) 22 KHW w tym CWU 3 KHW (bedie gdzieś 26 KWH)

 

Praca ciągła, w domu 23 stopnie, grzanie proste, temp. zasilania 31 sto, od 22 - 32 St.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pytał o zużycie przy obecnych mrozach w zmodernizowanym domu , średnia za trzy ostatnie doby wyszła mi 68 kWh ( CO+CWU).

Codzienie temp w nocy ok-14 st , w dzień ok -7st

Styczeń zużył 1082 kWh za 455 pln , w lutym do dzisiaj poszło mi 1166 kWh (ok 490 pln).

Ogólnie cały sezon powinien wyjść znacznie taniej od poprzedniego.

Pzdr

 

PS

Temp dzienna w domu 22-22.5 st

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzam z podlicznikiem to różnica jest między 35% a 10% więc czasami sporo. A kant D.... ten licznik w wersji H

 

Dlatego jak dla mnie jedyne prawdziwe wyniki to są ze zwykłego licznika ...

Wtedy mamy prawdziwy pomiar ..

 

Wiesz ten licznik to zapewne taki jak w wielu samochodach. Niby podaje zużycie paliwa ale prawie nigdy się te wskazania nie zgadzają i jedynie 'starodawne" liczenie ilośc km i iloś zatankowanego paliwa podaje realne zużycia ..

 

Myślę więc że te wyniki można traktować orientacyjnie i tyle ..

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pytał o zużycie przy obecnych mrozach w zmodernizowanym domu , średnia za trzy ostatnie doby wyszła mi 68 kWh ( CO+CWU).

Codzienie temp w nocy ok-14 st , w dzień ok -7st

Styczeń zużył 1082 kWh za 455 pln , w lutym do dzisiaj poszło mi 1166 kWh (ok 490 pln).

Ogólnie cały sezon powinien wyjść znacznie taniej od poprzedniego.

Pzdr

 

PS

Temp dzienna w domu 22-22.5 st

 

Witam,

 

czy zużycie energii w Twojej stopce to tylko c.o. + c.w.u. czy całkowite z licznika?

A jeśli całkowite, masz jakiś inny nośnik energii? Albo zużywasz jej więcej z powodu np. hydroforu, działalności hobbystycznej/gospodarczej, itd...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy zużycie energii w Twojej stopce to tylko c.o. + c.w.u. czy całkowite z licznika?

A jeśli całkowite, masz jakiś inny nośnik energii? Albo zużywasz jej więcej z powodu np. hydroforu, działalności hobbystycznej/gospodarczej, itd...?

 

Tylko podlicznik z PC (CO +CWU)- na cały dom ( łącznie z PC) rocznie idzie mi ok 12 000 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że bobrow ma praktycznie same grzejniki więc jego zużycie będzie diametralnie różne od tych co mają tylko OP.

 

Pamiętam. Mimo wielu różnic, oceniam że jednak podobne warunki do moich. Mam bodaj 176m2 powierzchni użytkowej plus duża kotłownia i garaż nieogrzewane. Hol góra i dół plus schody nie ogrzewane, jeden pokój i kuchnię ogrzewam gdy temp. spada poniżej zera. Dół - ogrzewanie podłogowe, góra grzejniki. W domu utrzymuję również raczej niższe temp. łazienka 23-25 stopni, salon pewnie ze 21 stopni, całe piętro - łazienka, garderoba, sypialnie na piętrze 18-21. Całość ogrzewana ekogroszkiem przy temp. wyjściowej wody 40 stopni. Jeśli dobrze pamiętam to ciepło bytowe + c.w.u (zwykły bojler chyba 80l albo 120l) w G12 pochłania około 4,5MWh. Niestety nie wiem z czego są ściany ani jak docieplone (z zewnątrz na pewno styropian, ale nie wiem ile), poddasze nie jest ogrzewane. Zużycie ekogroszku to zwykle około 2t (w słabe zimy), 5 lat temu zużyłem 2,3t, w tym roku na razie 1,8t, więc pewnie znów będzie około 2,3t. Do tego około 1m3 drewna (głównie liściaste) do kominka.

Myślę, że gdyby w końcu znalazły się jakieś dotacje (np. wkład 30%, nisko oprocentowany kredyt 60% - poniżej hipotecznego, po spłaceniu 90% umorzenie 10% ), to taka pompa jak jego mogłaby mi przypasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy to normalne, że przy obecnych mrozach (-15 noc, -10 dzień) pompa dziennie pobiera mi ~60kWh? To mój pierwszy sezon grzewczy, pompa Panasonic T-Cap 9kW seria H, w całym domu ogrzewanie podłogowe, CWU 300l 43*C (dwie osoby dorosłe + dziecko)

 

Jak duży dom , jakie ocieplenie , jaka temperatura wewnątrz ?

 

U mnie największe zużycie jakie zaobserwowałem to 29KW (łącznie z CWU) (22,6 stopnia w domu) , w nocy miałem -21 stopni , w dzień nie wiem ile ale zimno było).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tede80 60*3 = ~180kwh/24 =~ 7.5kW Twój dom potrzebuje tyle aly utrzymać zadaną temperaturę przy średniej -12*C. Wg Twoich danych z postu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC&p=7456890&viewfull=1#post7456890 zapotrzebowanie budynku to 10kW przy -20*C. To by się chyba zgadzało ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

u mnie na grzejnikach przy -14 st w nocy i -8 st w dzień dziennie idzie mi ok ok 85 kWh.Co ciekawe grzeję T-capem ( mod F 1 faza) budynek produkcyjny o powierzchni ok 440m2 z podobnym ociepleniem jak mój dom (też grzejniki ) ze zużyciem przy temp j/w ok 100 kWh /dzień. Jestem mile zaskoczony , bo na warsztacie ok 200m2 (w tym samym budynku) mam jeszcze do dyspozycji PC 11kW P/P (wisi pod sufitem , bardziej przydaje się latem do chłodzenia) i jeszcze nie została uruchamiana do dogrzewania (temp w pomieszczeniach 20-22st).Fakt też jest taki ,że trochę ludzi się tam kręci do tego maszyny i komputery więc jest do dyspozycji parę dobrych kW.W nocy natomiast nikogo nie ma i 9 kw T-capek jednak daje radę...A wcześniej był piecol na "eko-groszek" 38 kW ... Dodam jeszcze ,że temp na grzejnikach są 44 -48 st

 

PC w firmie przynosi więcej korzyści niż w domu-pracownik , który przy tym chodził bierze udział w generowaniu dochodu w firmie , a nie kosztów.Także miejsce po kotłowni może służyć produkcji. Należy także wspomnieć o odliczeniach z tyt podatków (Vat i doch) na sprzęcie i energii-PC w firmie po prostu mniej kosztuje niż w domu.A koszty energii ? Do tej pory od maja 2017 zużyłem na CO+CWU (zas 300ltr) 5 400kWh x 0,40 pln netto=2 160 pln netto.Możemy sobie te koszty dokładnie porównać do gazu i teoretycznie nie powinno być aż takich różnic-a jednak nasi sąsiedzi i inni znajomi z podobnymi obiektami nie mają takich kosztów CO+CWU jak my (wręcz nie dowierzają temu co im mówię i pokazuję...)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak duży dom , jakie ocieplenie , jaka temperatura wewnątrz ?

 

U mnie największe zużycie jakie zaobserwowałem to 29KW (łącznie z CWU) (22,6 stopnia w domu) , w nocy miałem -21 stopni , w dzień nie wiem ile ale zimno było).

 

Dom 155m2, ocieplony styropianem grafitowym 15cm λD 0,031[W/mK], temperatura wewnątrz 21,6 - 22,6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tede80 wg mnie wygląda na to że zgadza się to z OZC jakie podałeś a nawet jest trochę lepiej bo pewnie grzejesz jeszcze CWU. NA pocieszenie dodam, że gdyby taka temperatura utrzymała się przez miesiąc to na gaz wydał być z 1000zł a za prąd w dwóch taryfach pewnie nie więcej jak 700zł.

 

edit: A gdybyś palił węglem to dziennie przerzucił byś jakieś 30kg. A za tą siłownie zapłacił byś jakieś 800zł :)

Edytowane przez idaredy2017
groszek eko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...