Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Temp. w domu 22,5*C - 125m2

Temp. w garażu 14*C - 45m2 (siłowniki sterowane, tak by grzać garaż jedynie w T2 i tylko gdy temp. spadnie poniżej 14*)

zużycie 01.10 - 30.11.2018 - podlicznik (jednotaryfowy)

686kWh CO + CWU - średnio mam 75-80% ogólnego zużycia w T2 więc średnia za kWh wychodzi ok 0,36gr bez opłat stałych (G12w Enea), a więc koszt ok 250PLN

Sprężarka 390h w tym na CWU 69h

Podbicie krzywej w T2 o 1, obniżenie w czasie nieobecności w domu o 2, krzywa na 0 2h przed powrotem z pracy do rozpoczęcia T2, a więc zużycie w T1 i T2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kto,s tu ma dom o pow, 140 m2 z pół na pół ? ( grzejniki-podlogowka ) jakie zuzycie w szczycie ? ( np zeszly rok grudzien styczen ) ?

 

 

Tutaj masz moje zużycie, możesz sobie podejrzeć każdy miesiąc.

Podłogówki ok 20m2 , 3 klimakonwektory, 2 zwykłe grzejnki.

https://pvmonitor.pl/user_pc.php?idinst=169

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nie za bardzo koniec miesiąca, ale tak się składa, że mija rok odkąd zamieszkaliśmy (dokładnie rok i dzień ale mniejsza o to).

Ta data skłoniła mnie do małego podsumowania.

od 6.12.2017 do 7.12.2018 suma zużycia prądu z podlicznika założonego dla PC = 1512 kWh ( koszty - bajka - należy tą wartość- póki co- mnożyć razy jakieś 25gr)

W tym: 12 kWh - droga taryfa, 1500 kWh tania taryfa.

Podział pracy: 455godź- sprężarka na CO, 525 godź - sprężarka na CWU.

Teraz przybliżona ( nie mam ciepłomierza) wartość energii jaką pożarł w sezonie dom na CO: 455 * ok.1.38 kW * 5 (COP - niech będzie tyle bo mam wysokie temp DZ)=3140 kWh (w OZC wyszło 3736 więc jest niezły bonus biorąc jeszcze pod uwagę to, że OZC było liczone dla 20 st w domu a trzymamy 22.5)

 

i teraz podzielić to przez 150 m2 (nie wiem dokładnie przez co się dzieli ale tyle mam wszystkich podłóg) =ok 21kWh/m2 więc też fajnie.

Dla mnie najważniejsza jest ta kwota za prąd wydana na ogrzewanie i CWU - niestety obawiam się, że mało osób, którym o tym mówię mi wierzy.

Oczywiście, ktoś zaraz powie, że w takim domu jak mój pompa a tym bardziej gruntowa nie ma finansowego uzasadnienia... i będzie w większości przypadków miał rację..... ale u mnie udało się stosunkowo tanio kupić, pompę, zrobić DZ pionowe i jeszcze pozyskać dotację od gminy-- cała kotłownia po wszystkim wyszła mnie ok. 15k - więc u mnie było warto.

Dodatkowym bonusem jest przy gruntowym wymienniku możliwość schłodzenia powietrza na nawiewie do domu - nie oszałamiająca moc chłodnicza ale w połączeniu z żaluzjami utrzymuje komfort w lecie ( w to lato, raczej upalne, temperatura bardzo rzadko zbliżała się do 25 st)

Pozdrawiam ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam

 

Nie widzę w tym nic dziwnego.

Jednak, bez względu na to jaki typ wybierzemy, musimy wiedzieć, że powietrzne pompy ciepła do działania i pokrycia zapotrzebowania domu na ciepło muszą korzystać z uzupełniającego źródła ciepła, jakim jest np. grzałka elektryczna. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi – komentuje dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Menedżer ds. marki NIBE.

Wystarczy ostatnia część cytowanego fragmentu

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...