Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Za styczen

CO i CWU 731,21

T1 228,84

T2 502,37

Koszt ok 185zl

Tem w domu od 22c do 24c

- PC chodzi bez reżimu 24/7 oraz z podbiciem w taniej taryfie (nadal trwają eksperymenty jak grzac)

Zużycie liczone podlicznikiem wraz z pompą obiegową, sterownikiem, grzałkę tacy skroplin...

 

Jakie masz stawki w T1 i T2 ze wyszla Ci taka suma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj minął równy rok od kiedy mieszkamy. Do momentu przeprowadzki zużyłem na wygrzewane wylewek i domu 3200kWh(w 4,5 miesiąca) Od tego czasu 3650kWh(co i cwu przez 12 miesięcy). Średnio na rachunku mam kWh po 0,44zl(w zime mniej). Czyli ok 1600zł za cały rok z czego ok 600zł to cwu.(na podstawie zuzycia w letnie miesiace bez co)

 

Przeanalizujmy też wybór pompy gruntowej

Za odwierty do pompy zapłaciłem 15,6tys netto[tanio]. Dodając 8%VAT i odejmując 30% dofinansowania na czysto wychodzi 11,8tys. Zakładając średni COP dla mojej pompy 4,5 i średni COP 3,5 dla odpowiednika powietrznego wychodzi że uzytkownie z pompą powietrzną byłoby minimum o 450zł drozsze. Zapewne trochę wiecej bo np z powietrzna byłoby mniejsze zuzycie T2 a może COPy nie sa takie jak napisałem(np przyjmując 4 i 3 byłoby to 530zł). Załózmy wiec 500zł na sezon. A więc czas zwrotu odwiertów i pompy gruntowej vs pompa powietrzna to w moim przypadku ponad ~23lata (odwierty tanie i dofinansowaniem!)

 

Dla mnie oprócz aspektów finansowych były bardzo ważne inne ale dla kogoś kto tylko i wyłącznie patrzy na kase gruntowa pompa z odwiertami w dobrze ocieplonym i nawet sporym domu raczej się nie opłaca. Może poziony wymiennik i bardziej budżetowy sprzęt bardziej. Tak kazdy swoje chwali ale gdybym miał dziś wybierac wybrałbym dokładnie tak samo.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam u mnie Pompa Ciepła Viessmann vitocal 222g 8kw od 1 stycznia do dnia dzisiejszego pobrala 927 kWh wychodzi 21.5kwh na dobę grzanie tylko w T2 dom ocieplony z każdej strony łącznie ze stropodachem 15 cm styr. 140 m2 parter poddasze nie użytkowe nie ocieplone.. Pozdrawiam

 

Zapomniałem dodać w domu temp około 22 - 21 C

Edytowane przez Tomaszs131
Łaczenie postów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego bata aby pompa - zwłaszcza w okresie zimowym - miała 100% zużycia w II taryfie. Chyba że ktoś ją odłączy całkowicie od zasilania. :)

Inaczej 6 do 10 kWh trzeba doliczyć w I na karter i elektronikę a u niektórych jeszcze więcej jak mają grzałkę tacy czy obiegówka mieli 24h/doba.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego bata aby pompa - zwłaszcza w okresie zimowym - miała 100% zużycia w II taryfie. Chyba że ktoś ją odłączy całkowicie od zasilania. :)

Inaczej 6 do 10 kWh trzeba doliczyć w I na karter i elektronikę a u niektórych jeszcze więcej jak mają grzałkę tacy czy obiegówka mieli 24h/doba.

 

Moja pompa jak "nie działa" pobiera oczywiście pewny prąd , część pobiera grzałka w jednostce zewnętrznej i itd.

Patrząc na pobór dzisiejszej nocy to w ciągu 3 godzin pobrała 0,028 kWh czyli w ciągu całego dnia (24 godziny) pobrała by około 0,224 kWh ..

Jak jest dużo zimniej to pobór rośnie , ale nie są to jakieś wielkie różnice ...

 

Pompę mam jedną wbudowaną w pompę ciepła. Temperaturą steruje termostat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zapytać kto i dlaczego usunął mój wpis dot. wyliczenia i obserwacji zależności ocieplenia stropu na zużycie prądu przez pompę ciepła?

Ktoś pisał, że nie na temat, ale nie na temat jest w tym poście mnóstwo informacji, choćby na stronie 582 i tam to przechodzi bo "starzy wyjadacze" są?

Źle się z tym czuję biorąc pod uwagę, że sporo poświęciłem na podanie wyliczeń dot. zysku/strat zużycia kWh.

Posty przeniosłem tutaj,

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=7786197&highlight=pompa+ciep%C5%82a+spostrze%C5%BCenia#post7786197

Znajdę chwilę czasu to z resztą zrobię również porządek, łącznie z usunięciem swojego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...