Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

U mnie sezon grzewczy skończył się tak naprawdę z końcem maja (wyjątkowo zimny, szczególnie nocami miesiąc)- nareszcie...

 

Maj 2019- CO 187 kWh- PC chodzi 24/7 bez reżimu taryfowego CWU 165 kWh- 8 osób, dwa prysznice i dwie wanny. Sumaryczny koszt CO i CWU ok 166 pln.

 

 

W porównaniu z MAJ 2018 zużycie większe o 190 kWh i koszt większy o ok 90 pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 3 weeks później...
  • 3 weeks później...

Panowie. Podawanie takich danych nic nie wnosi, bo do czego odnosi się ta kwota? Mogę równie dobrze napisać: "samo CWU 0 zł dziennie"... bo przez ostanie dwa tygodnie byłem na urlopie.

 

Podawany koszt dzienny czy też ilość zużytych kWh bez podania ilości osób, zużycia w litrach, temperatury do jakiej dogrzewam, czy grzeję tylko w taniej, czy też w drogiej mija się z celem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

 

Jak co roku o tej samej porze podsumowanie sezonu 2018/2019.

Sezon liczony od 26.09.2018 do 26.09.2019.

.

Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 3.858 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.

Całkowita energia wytworzona przez PC 44.388 GJ = 12 316 kWh - Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.

 

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca ciągła - tylko przy b. niskich temp. zewnętrznych, w znacznie przeważającej części wyłącznie w taryfie nocnej.

CW - grzanie raz dziennie w taniej taryfie.

 

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;

- PC PW T-Cap 9 kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, Klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia, w tym sezonie użyty dwukrotnie - łącznie ok. 8 godzin pracy,

- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h przez 6 m-cy oraz 80 m3/h, 14-16 W/h przez pozostałe 6 m-cy.

- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

Odejmując ok. 320 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), roczne zużycie na CO I CW wyniosło 3 534 kWh.

Ok.10% mniej niż w poprzednim sezonie grzewczym. Jak widać na załączonym diagramie klimat nam się faktycznie ociepla. Najniższa temp. w sezonie to zaledwie -11*.

 

SCOP na poziomie 3,50 - wyższy niż w poprzednim sezonie (ok. 3,39).

Zużycie prądu dla całego domu liczone od 29 XI 18 (w tym dniu zmieniono mi taryfę na G13) wyniosło 5 142 kWh, z czego 85,8 % w trzeciej taryfie.

 

Temp_Opole.jpgTemp_Opole.jpg

 

28 listopada przedstawię raport roczny uwzględniający wysokość i strukturę zużycia energii za cały rok pracy w reżimie taryfy G13

 

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie do użytkowników pomp ciepła.

U mnie to dopiero 1 sezon będzie gdy mieszkamy i narazie mam ustawioną pompę na grzanie tylko w II taryfie (mam G12w). W całym domu ogrzewanie podłogowe. Pompa Panasonic aquarea 12 KW, pow. grzania 160 m2.

W domu w dzien przeważnie temp. 24 stopnie. Domownicy narzekają, że im w dzień zimno. Chciałbym grzać też trochę w dzień ale jak najlepiej to ustawić. Nie mam zamiaru też specjanie ustawiać pompę w II taryfę tak aby było jak najtaniej bo chciałbym też aby wszyscy mieli komfort cieplny nawet kosztem zwiększonych rachunków (w rozsądnych granicach).

Jak grzejecie swoją pompą ?

Przestrzegacie rezimu taryfowego ?

Czy ktoś tak grzeje, nie przestrzegając reżimu taryfowego i jaka jest różnica jakby się go przestrzegało ?

 

Dzieki za odp.

Edytowane przez maciejtoya
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie do użytkowników pomp ciepła.

U mnie to dopiero 1 sezon będzie gdy mieszkamy i narazie mam ustawioną pompę na grzanie tylko w II taryfie (mam G12w). W całym domu ogrzewanie podłogowe. Pompa Panasonic aquarea 12 KW, pow. grzania 160 m2.

W domu w dzien przeważnie temp. 24 stopnie. Domownicy narzekają, że im w dzień zimno. Chciałbym grzać też trochę w dzień ale jak najlepiej to ustawić. Nie mam zamiaru też specjanie ustawiać pompę w II taryfę tak aby było jak najtaniej bo chciałbym też aby wszyscy mieli komfort cieplny nawet kosztem zwiększonych rachunków (w rozsądnych granicach).

Jak grzejecie swoją pompą ?

Przestrzegacie rezimu taryfowego ?

Czy ktoś tak grzeje, nie przestrzegając reżimu taryfowego i jaka jest różnica jakby się go przestrzegało ?

 

Dzieki za odp.

 

Nie ma co wyważać otwartych drzwi. Albo grzejesz długo (nie tylko w nocy ale również w dzień) niskim parametrem nie zważając na taryfy i masz w domku przyjemnie przez całą dobę (podłoga promieniuje), albo godzisz się z popołudniowym wychłodzeniem wylewki i nieco mniejszym komfortem cieplnym zostajac przy tym co masz. Był już kilka razy na forum ten temat poruszany, wywoływał sporo emocji;-)

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page5&highlight=taryfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jeszcze interesuje jakie z waszego doswiadczenia może być wiekszy rachunek miesiecznie bez rezimu jesli chodzi o ogrzewanie. Jeśli to 100-200 zł to nawet nie ma co sie zastanawiać, ale juz 500-1000 zł to już całkiem dużo. Nie chce sie bawić w zadne kombinacje tylko po to zeby cos tam zaoszczedzić. Taryfy tez nie chcę zmieniać.

Dzięki za podesłanie linka.Przeczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzesień 116kwh (28+88, 76%), koszt 38zł

 

1.10.2017 - 30.09.2018

zużycie całkowite:5275kwh (mniej o 191kwh w porównaniu z poprzednim sezonem grzewczym)

1T=1547kwh

2T=3728kwh

2T%=70,7%

koszt około 1844zł

czas pracy CO:1906h

czas pracy CWU:786h

zużycie całego domu około 9500kwh, z czego okolo 74% w 2T (G12w)

 

1.10.2018 - 1.10.2019

zużycie całkowite:4263kwh (mniej o 1012kwh w porównaniu z poprzednim sezonem grzewczym - co dla mnie jest małym szokiem, ostatni raz podobne zużycie miałem w sezonie 2013-2014)

1T=1171kwh

2T=3092kwh

2T%=72,5%

koszt około 1492zł

czas pracy CO:1395h

czas pracy CWU:734h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jeszcze interesuje jakie z waszego doswiadczenia może być wiekszy rachunek miesiecznie bez rezimu jesli chodzi o ogrzewanie. Jeśli to 100-200 zł to nawet nie ma co sie zastanawiać, ale juz 500-1000 zł to już całkiem dużo. Nie chce sie bawić w zadne kombinacje tylko po to zeby cos tam zaoszczedzić. Taryfy tez nie chcę zmieniać.

Dzięki za podesłanie linka.Przeczytam.

 

Ja od początku zakładałem grzanie non-stop, bez reżimu. Przy moim metraży samo CO wychodzi ok 2000 zł na rok, a CWU ok 1100 na rok. Komfort cieplny cały sezon, brak zimnej podłogi, kiedy się kąpiesz...bezcenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie do użytkowników pomp ciepła.

U mnie to dopiero 1 sezon będzie gdy mieszkamy i narazie mam ustawioną pompę na grzanie tylko w II taryfie (mam G12w). W całym domu ogrzewanie podłogowe. Pompa Panasonic aquarea 12 KW, pow. grzania 160 m2.

W domu w dzien przeważnie temp. 24 stopnie. Domownicy narzekają, że im w dzień zimno. Chciałbym grzać też trochę w dzień ale jak najlepiej to ustawić. Nie mam zamiaru też specjanie ustawiać pompę w II taryfę tak aby było jak najtaniej bo chciałbym też aby wszyscy mieli komfort cieplny nawet kosztem zwiększonych rachunków (w rozsądnych granicach).

Jak grzejecie swoją pompą ?

Przestrzegacie rezimu taryfowego ?

Czy ktoś tak grzeje, nie przestrzegając reżimu taryfowego i jaka jest różnica jakby się go przestrzegało ?

 

Dzieki za odp.

 

Przy tak mocnej pompie 12KW i grzaniu 160m2 raczej nie ma szansy na pracę ciągłą pompy czyli bez termostatów i stref czasowych.

Pompa wątpie aby potrafiła zejść tak nisko z mocą.

Moja 9KW LG nie potrafi zejść bardzo nisko z mocą (poniżej 0,6KW) i zaczyna taktować.

 

Jak aktywuję termostat i wyłacze strefy czasowe to problemu nie ma , ale wtedy mam histerezę 0,5 stopnia więc i tak temepratura w domu się waha i przez pewną część dnia podłoga nie jest grzana. Plus taki że dość stabilną temperaturę w domu ale minus takie że pompa włącza i wyłącza się kiedy chce i może być tak że pracuje w drogiej taryfie a w taniej "wypoczywa" ...

Więc trochę wyższy komfort niż przy grzaniu czasowym , ale nie wiadomi kiedy pompa się właczy i wyłączy , więc nieprzewidywalne koszty miesięczne.

 

Ja kombinowałem i testowałem wiele rodzajów pracy.

Przy pracy ciagłej (bez termostatów) nie zaobserwowałem aby u mnie COP podczas pracy był jakis wyższy a za to zużycie prądu przez pompę przy pracy ciągłej bylo sporo wyższe niż przy grzaniu czasowym.

Sądzę że moja pompa lepszy COP osiąga na wyższej mocy niż na minimalnej i to cała tajemnica ;)

 

U mnie mam kilka programów pracy ustawionych na termostacie pokojowym i on steruje pompą.

 

Na obecną temperatury na zewnatrz (kilka (naście) stopni) mam ustawione grzanie 22-6.00 i pompa włączy się jak jest potrzeba.

Jak robi się zimniej to dodatkowo dochodzi godzina 13-15.00 a jak zaczyna mi doskwierać jakiś dyskomfort to dorzucam z 1-2 godziny w "drogiej" taryfie.

 

U mnie wtedy pompa działa na najlepszej wydajności i sprawności i komfort cieplny jest dla mnie akceptowalny.

Wolałbym grzać nonstop bez termostatów bo wtedy jak dla mnie komfort cieplny jest najlepszy ale mam za dużą pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

197 kWh w miesiącu na CO i CWU oraz chłodzenie

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu - CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 49 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni włączona cyrkulacja,

CO - grzanie mam ustawione jak temp. na zewnątrz spadnie poniżej 15 stopni przez dłużej niż 1h temp. w domu w pokojach góra - około 22-23 stopnie dół - od 23 do 24 stopni antylegionella raz na tydzień porównując do zeszłego roku pobrało więcej o 25 kWh (wrzesień 2018 - 172 kWh)

a jeszcze jedno - g12w, grzeje kiedy potrzebuje, nie ograniczam się tylko do 2 taryfy 2+2 małych dzieci

 

https://1drv.ms/x/s!AiC8LfIRsRcyh-0iN7ElYRG4CesJ6A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...