Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Szczerze ?

 

W większości podawane wyniki nic nie wnoszą i nic nie dają ...

 

Powody ?

 

1. Lokalizacja. Różnice temperatur. Są miejsca sporo cieplejsze w PL i są miejsca sporo zimniejsze. My mieszkamy pod Toruniem i w grudniu mieliśmy -8,5 stopnia i 14 dni gdzie temperatura spadała poniżej 0. Z tego co patrzyłem w wielu miejscach było sporo sporo cieplej , więc i zapotrzebowanie na ciepło sporo niższe więc i sporo niższe zużycie energii.

Identyczny dom w "zimniejszej częsci kraju" zużyje dużo więcej energii niż identyczny dom w "cieplejszej części kraju" ...

 

2. Ilość przeszkleń. Jakby nie patrzeć każde okno to mostek termiczny nawet kilka razy większy niż mur. Czym więcej przeszkleń , tym "większy mostek". Ci co mają małe przeszklenia i mało okien mają więc mniej "mostków" niż ci co mają duże przeszklenia

W poprzednim domu (bryła niemalże identyczna) miałem przeszkleń prawie 3x mniej.

 

3. Temperatura w domu. Jedni mają 19-20 stopni a inni mają 22-23 stopnie. Czym wyższa temepratura w domu , tym zużycie ciepła wyższe

 

4. Nie zawsze powierzchnia domu = powierzchnia ogrzewana

 

5. Sposób "pomiaru". Jedyny prawdziwy pomiar to osobny podlicznik , wyniki podawane przez pompę często nie są "dokładne"

 

U nas zużycie CO+CWU za cały 2019r to 2429 kWh.

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tulisko,

nie wiem skąd Ci wyszło 450 kWh,

 

Ano pisałeś, że zużyłeś połowę tego co Sadysta dlatego zaokrągliłem do 900 i podzieliłem na pół;-)

A skoro twoje zapotrzebowanie wynosi 3700kWh no to COP chcąc niechcąc wychodzi "Pi x drzwi" ~8 :)

 

Też sie zastanawiam co cie skłoniło do ulokowania gruntówki w tak ciepłym domu..Hehe;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że jak pomnożę zużyte na CO kWh * cena prądu to się zacznie ..

magdaseb- ale czego w takim razie ode mnie oczekujesz? To jest wątek "POMPA CIEPŁA - zużycie prądu" i ja podaję zużycie prądu z podlicznika zewnętrznego dla PC- nie raz już pisałem, że u mnie sytuacja z pompą była specyficzna i gdyby po dofinansowaniu z gminy kotłownia -z chodzeniem pasywnym na nawiewie z reku- na gotowo nie kosztowała by mnie 15 tyś. to pewnie bym się na PC nie zdecydował. Ale czy w związku z tym mam nie podawać zużycia prądu.

Przecież myślący człowiek może sobie to wszystko przeliczyć w tę czy w inną stronę i sprawdzić czy w jego warunkach to ma sens.

 

Kaszpir - jeżei te wyniki nic nie dają - to znaczy, że postulujesz zamknąć ten wątek? Inni forumowicze raczej tak nie myślą bo wątek od wielu lat nie zamarł i ma się dobrze.

Te informacje z twoich podpunktów 1-5 - wiadomo są potrzebne do wyrobienia sobie przez czytającego zdania o budynku, którego dotyczy to zużycie.

Wiadomo, że informacji z laboratoryjną precyzją ten wątek nie dostarczy ... ale w wyrobieniu sobie zdania na pewno pomoże i to jest według mnie sens jego istnienia.

Większość tych informacji, z twoich podpunktów 1-5 podaję w swojej stopce i informacji o lokalizacji. Dla uzupełnienia podam Ci, że mam 14m2 przeszkleń od południa, 9.2 m2 od zachodu, 6,1 od wschodu, od pn tylko drzwi wejściowe- 2,2 m2. W połaci nic.

Jeszcze co do powierzchni i kubatury - powierzchnia domu po podłogach 75 m2 parter, 70 m2 poddasze, kubatura ogrzewana (403 m2). Jeżeli to ma jakieś znaczenie (pewnie ma ale niewielkie) oddzielony termicznie garaż nieogrzewany "przyklejony" od północy domu.

Rok 2019 był faktycznie cieplejszy od średniej wieloletniej i nikt tego nie kwestionuje, ale przecież myślący czytelnik ma dla porównania zużycia dla tego samego roku a innych domów.

Edytowane przez ketjof
dodatkowe info o domu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sie zastanawiam co cie skłoniło do ulokowania gruntówki w tak ciepłym domu..Hehe;-)

 

Akurat pisałem odpowiedź w trakcie gdy ty dodałeś swojego posta--- okazuje się, że odpowiedź też była dla ciebie.

Dodam, że w czasie gdy gmina podpisała ze mną umowę na dofinansowanie byłem jeszcze w trakcie budowy i w to, że zapotrzebowanie domu będzie tak małe też wtedy nie wierzyłem.Wiesz obliczenia swoje ( już samo to, że rozrzut między dwoma wynikami speców od OZC był ok 100% dawało mi sporo do myślenia), a dochodziła jeszcze niepewność o jakość wykonawstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę kilka cyferek od siebie.

340 m2 powierzchni ogrzewanej. Wszystkie dane domu w dzienniku budowy (link w stopce)

 

[TABLE=width: 384]

[TR]

[TD=width: 64][/TD]

[TD=width: 64]kWh[/TD]

[TD=width: 64]CWU (kWh)[/TD]

[TD=width: 64]CO (kWh)[/TD]

[TD=width: 64]CO/m2[/TD]

[TD=width: 64]koszt CO[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl65, align: right]2015[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]1359[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]557[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]802[/TD]

[TD][/TD]

[TD=class: xl65][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl65, align: right]2016[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]2982[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]1223[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]1759[/TD]

[TD=class: xl66, align: right]4,2[/TD]

[TD=class: xl65][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl65, align: right]2017[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]2793[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]1145[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]1648[/TD]

[TD=class: xl66, align: right]3,9[/TD]

[TD=class: xl65][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl65, align: right]2018[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]2977[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]1185[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]1792[/TD]

[TD=class: xl66, align: right]4,3[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]816[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: xl65, align: right]2019[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]2735[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]1373[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]1362[/TD]

[TD=class: xl66, align: right]3,2[/TD]

[TD=class: xl65, align: right]477[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

2015 - to uruchomienie i 2 miesiące pracy PC.

2015-2017 - podział CWU/CO szacunkowy (w większości było to około 40% zużycia na CWU)

2018 i 2019 to już po wprowadzeniu. Do wcześniejszych okresów nie ma co porównywać (inne temperatury, wygrzewanie posadzki x2 itp.).

Od marca 2018 taryfa g12w. W 100% tania strefa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to też wrzucę coś od siebie:

-drugi sezon grzewczy

-taryfa G13

-lokalizacja: zaraz obok Wrocławia

-temperatura w domu 23-24 stopnie (nigdy poniżej 23)

-cyrkulacja CWU

-krzywa: 35/-15, 28/15

 

W 2019:

dane z smart cloud:

zuzycie: 3757kWh (CO: 1941kWh, CWU: 1778kWh)

 

dane z podlicznika:

zuzycie: 4316kWh (CO: 2232kWh, CWU: 2084kWh)

koszt około: 1250zł

 

 

Na początku po instalacji pompy w 2018 próbowałem walczyć o każdy kWh, ale uznałem, że to jest bez sensu (100-200zł różnicy w skali roku to sa jakieś śmieszne pieniądze przy ogrzewaniu domu 175m2). W styczniu 2019 ustawiłem krzywa i nic nie ruszałem w tym temacie. Grzeje CWU cały dzien, CO tylko 21-7 oraz 13-16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tulisko,

nie wiem skąd Ci wyszło 450 kWh, mnie wyszło dla CO jakieś 284godź * 1.3 kW = 369 kWh. Ale mniejsza o przesadną dokładność bo ja też tą moc średnią mierzyłem na podstawie obserwacji podlicznika energii chyba ze 3 razy po godzinę przy grzaniu CO i tyle mi wychodziło ( ale to może nie najdokładniejsza metoda), tak czy inaczej chodzi o rząd wielkości.

A..Teraz dopiero załapałem czemu wyszło Ci COP =8 - podzieliłeś zapotrzebowanie ze stopki przez te 450 kWh.

Faktycznie tak wychodzi, więc wychodzi na to, że forumowy spec, który robił OZE trochę je przeszacował a przy bardzo małych wartościach bardzo łatwo o duży błąd.

Ja nie chcę wszczynać dyskusji na temat obliczeń OZC. Ja ze swojej strony bardzo się cieszę, że miałem to obliczenie OZC bo traktowałem go jako kontrolne do tego, które miałem w projekcie indywidualnym i ono mnie trochę uspokoiło bo to z projektu wydało mi się deczko ZA OPTYMISTYCZNE.

A w projekcie miałem: UWAGA: Zapotrzebowanie na ciepło 1513 kWh/ rok. - i tutaj sezonowy COP wychodziłby około 4

A jaki mam naprawdę ? - tego nie wiem bo nie mam ciepłomierza - pewnie gdzieś pomiędzy tymi wartościami ale bliżej tej pierwszej, a może w połowie bo mam wysokie temperatury na DZ - obecnie 10-8 stopni po dwóch godzinach grzania.( ale proszę nie wszczynajmy już tematu, że to niemożliwe, że termometry się mylą po kilka stopni / bo to kiedyś już było/ - jeżeli są niższe temperatury DZ to wtedy mam niższy COP i bliższy pasywnemu dom - też się cieszę :))

Wystarczy mi, że roczny rachunek za energię na CO + CWU to poniżej 400 zł ( koszt ciepłomierza to dwa lata opłat za prąd na co+cwu u mnie :) )

Pozdr.

 

ps: za samo CO byłoby 284*1,3kW* 0.25 (na razie tyle płacę w NT a WT nie potrzebuję grzać) = 92, 30 zł - tyle zapłaciłem za samo CO w 2019 roku ( ale w tego to ja nie wiem czy nie skasować bo mogę spłonąć na stosie :) )

 

 

 

Rząd najprawdopodobniej zrekompensuje podwyżki cen prądu z 2020 r.

Będziesz się starał o rekompensatę?

 

Żarcik:)

 

Gratuluję wyniku !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze ?

 

W większości podawane wyniki nic nie wnoszą i nic nie dają ...

 

Powody ?

 

1. Lokalizacja. Różnice temperatur. Są miejsca sporo cieplejsze w PL i są miejsca sporo zimniejsze. My mieszkamy pod Toruniem i w grudniu mieliśmy -8,5 stopnia i 14 dni gdzie temperatura spadała poniżej 0. Z tego co patrzyłem w wielu miejscach było sporo sporo cieplej , więc i zapotrzebowanie na ciepło sporo niższe więc i sporo niższe zużycie energii.

Identyczny dom w "zimniejszej częsci kraju" zużyje dużo więcej energii niż identyczny dom w "cieplejszej części kraju" ...

 

2. Ilość przeszkleń. Jakby nie patrzeć każde okno to mostek termiczny nawet kilka razy większy niż mur. Czym więcej przeszkleń , tym "większy mostek". Ci co mają małe przeszklenia i mało okien mają więc mniej "mostków" niż ci co mają duże przeszklenia

W poprzednim domu (bryła niemalże identyczna) miałem przeszkleń prawie 3x mniej.

 

3. Temperatura w domu. Jedni mają 19-20 stopni a inni mają 22-23 stopnie. Czym wyższa temepratura w domu , tym zużycie ciepła wyższe

 

4. Nie zawsze powierzchnia domu = powierzchnia ogrzewana

 

5. Sposób "pomiaru". Jedyny prawdziwy pomiar to osobny podlicznik , wyniki podawane przez pompę często nie są "dokładne"

 

U nas zużycie CO+CWU za cały 2019r to 2429 kWh.

 

 

i takie zużycie w nowym, dobrze zaizolowanym budynku jestem w stanie zrozumieć. Natomiast zużycie na CO na cały rok na poziomie 300 kWh i rocznym koszcie 92 pln to jakies cuda...ale ok, papier wszystko przyjmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo nie dowiesz się oficjalnie że w chłodniejsze dni to sobie dogrzewają kominkiem, na dachu często są panele i przez 2 tygodnie Stycznia to byli na feriach w zakopanem i grzali pusty dom na 16stopni itp :) Mi pompa na sezon zjada okolo 2000kWh na CO + CWU i uważam to za rewelacyjny wynik zważając na to że grzeje tylko w T2. Na pewno da sie mniej dla takiego domku jak moj (100m2), ale w wyniki po 400-500kWh za sezon jakoś nie wierze. Chyba że to dom pasywny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olszan - dzięki.

magdaseb, dwiecegy - po pierwsze nigdzie nie wyczytałem, że w tym wątku należy/można komentować wyniki podawane przez użytkowników forum.

- po drugie nie czytacie moich postów, w których wyjaśniam między innymi to dlaczego u mnie jest PC gruntowa.

- po trzecie gdzie mam podawać zużycie z PC jak nie w tym wątku ?

- po czwarte dwiecegly może gdybyś przeczytał moje poprzednie posty to zrozumiałbyś, że twoje ostatnie zdanie "Chyba że to dom pasywny"

, w które pewnie nie wierzysz ( i ja też przed budową nie wierzyłem i dlatego właśnie podaję te wyniki zużycia / można i nawet należy je przemnożyć przez COP/ żeby uzmysłowić czytelnikom, że przy odpowiednim zaprojektowaniu domu i dopilnowaniu budowy się da) może być zdaniem kluczowym.

- to tyle z mojej strony w temacie "POMPA CIEPŁA"- zużycie prądu, kto chciał się więcej dowiedzieć ten już się dowiedział albo może się dowiedzieć na PW

 

ps. - dla kogoś komu się chce czytać- moje całkowite zużycie energii z licznika w skrzynce przy płocie to 5000 kWh w pierwszym i 5300 kWh w drugim roku użytkowania domu, w domu wszystko na prąd, jesteśmy osobami które oprócz wyjazdów wakacyjnych ( 2 max 3 tyg w roku) normalnie w domu żyją. I nie zapraszamy specjalnie gości żeby nam nagrzali :)

 

Edit: Tomasz131 - nie mam na dachu PV, a gdybym nawet miał to przecież podlicznik ,zainstalowany na kablu zasilającym PC, zużycie energii, którą mam ze swojego PV też by zmierzył.

Edit2: Przepraszam Cię, nie zauważyłem, że chodzi o Sadystę.

Pozdrawiam,

Edytowane przez ketjof
odpowiedź dla Tomasz131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę tutaj takie opinie w świecie poza forum - większość nie wierzy w fakty. ja raz nawet usłyszałem, że mam podlicznik CO zepsuty, a w zasadzie to podlicznik i licznik główny od Taurona :D. zauważcie, że Wekto ma 2,5 raza większy dom niż ketjof, z podobnym ociepleniem. na CO ma 1326 kWh, czyli dla domu ketjof wychodzi 1326/2,5 = 500 kWh. ketjof ma mniej, bo to inny region, pewnie ma większe zyski bytowe na metr kwadratowy i korzystniejszy układ okien. przy PC gruntowej z przewymiarowanym dolnym źródłem i ciepłym roku 400 kWh na ogrzewanie domu 130 m2 jest zupełnie realne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olszan - dzięki.

magdaseb, dwiecegy - po pierwsze nigdzie nie wyczytałem, że w tym wątku należy/można komentować wyniki podawane przez użytkowników forum.

- po drugie nie czytacie moich postów, w których wyjaśniam między innymi to dlaczego u mnie jest PC gruntowa.

- po trzecie gdzie mam podawać zużycie z PC jak nie w tym wątku ?

- po czwarte dwiecegly może gdybyś przeczytał moje poprzednie posty to zrozumiałbyś, że twoje ostatnie zdanie "Chyba że to dom pasywny"

, w które pewnie nie wierzysz ( i ja też przed budową nie wierzyłem i dlatego właśnie podaję te wyniki zużycia / można i nawet należy je przemnożyć przez COP/ żeby uzmysłowić czytelnikom, że przy odpowiednim zaprojektowaniu domu i dopilnowaniu budowy się da) może być zdaniem kluczowym.

- to tyle z mojej strony w temacie "POMPA CIEPŁA"- zużycie prądu, kto chciał się więcej dowiedzieć ten już się dowiedział albo może się dowiedzieć na PW

 

ps. - dla kogoś komu się chce czytać- moje całkowite zużycie energii z licznika w skrzynce przy płocie to 5000 kWh w pierwszym i 5300 kWh w drugim roku użytkowania domu, w domu wszystko na prąd, jesteśmy osobami które oprócz wyjazdów wakacyjnych ( 2 max 3 tyg w roku) normalnie w domu żyją. I nie zapraszamy specjalnie gości żeby nam nagrzali :)

 

Edit: Tomasz131 - nie mam na dachu PV, a gdybym nawet miał to przecież podlicznik ,zainstalowany na kablu zasilającym PC, zużycie energii, którą mam ze swojego PV też by zmierzył.

Edit2: Przepraszam Cię, nie zauważyłem, że chodzi o Sadystę.

Pozdrawiam,

 

I tu by się zgadzało 5000kWh całkowite zużycie całego domu, z czego gdzieś ok. 3000kWh zużycie bytowe, a reszta na co, cwu i rekuperację.

Przy takich nakładach, to ten wynik wygląda już całkiem realnie.

Może być tak, że ja, mając też wszystko na prąd zamknę rok z niewiele więcej niż 6000 KWh, a jakie są moje nakłady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę tutaj takie opinie w świecie poza forum - większość nie wierzy w fakty. ja raz nawet usłyszałem, że mam podlicznik CO zepsuty, a w zasadzie to podlicznik i licznik główny od Taurona :D. zauważcie, że Wekto ma 2,5 raza większy dom niż ketjof, z podobnym ociepleniem. na CO ma 1326 kWh, czyli dla domu ketjof wychodzi 1326/2,5 = 500 kWh. ketjof ma mniej, bo to inny region, pewnie ma większe zyski bytowe na metr kwadratowy i korzystniejszy układ okien. przy PC gruntowej z przewymiarowanym dolnym źródłem i ciepłym roku 400 kWh na ogrzewanie domu 130 m2 jest zupełnie realne.

 

Hmmm ...

 

Nowoczesne pompy PW przy "lekkie zimie" sądzę że osiągają SCOP roczny zbliżony do pomp gruntowych a jak nie to różnica pomiędzy całorocznym SCOP będzie mała ...

 

Mój dom 117m2 w całości grzany. Większość przegród ma U zbliżone do pasywnego a niektóre (strop/dach) jeszcze lepsze ..

Najniższe zużycie CWU przy pompie PW było 40kWh na miesiąc więc rocznie około 500kWh.

 

Zużyłem pradu 2429kWh łączenie z CWU więc nawet po odjęciu CWU na CO poszło około 1900 kWh.

 

Gdybym mieszkał w cieplejszej części kraju , miał małe przeszklenia to sądzę że może i z 500kWh dało by się "odliczyć" , ale ciagle jeszcze daleko do tych 400kWh w domu większym od naszego ?

 

Więc albo ktoś sobie robi jaja albo "o czymś" zapomina ...

 

Bo w cuda to ja nie wierzę ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ...

 

Nowoczesne pompy PW przy "lekkie zimie" sądzę że osiągają SCOP roczny zbliżony do pomp gruntowych a jak nie to różnica pomiędzy całorocznym SCOP będzie mała ...

 

Mój dom 117m2 w całości grzany. Większość przegród ma U zbliżone do pasywnego a niektóre (strop/dach) jeszcze lepsze ..

Najniższe zużycie CWU przy pompie PW było 40kWh na miesiąc więc rocznie około 500kWh.

 

Zużyłem pradu 2429kWh łączenie z CWU więc nawet po odjęciu CWU na CO poszło około 1900 kWh.

 

Gdybym mieszkał w cieplejszej części kraju , miał małe przeszklenia to sądzę że może i z 500kWh dało by się "odliczyć" , ale ciagle jeszcze daleko do tych 400kWh w domu większym od naszego ?

 

Więc albo ktoś sobie robi jaja albo "o czymś" zapomina ...

 

Bo w cuda to ja nie wierzę ...

Jakby same przegrody wystarczały, to co drugi na FM by mieszkał w prawie pasywnym :rolleyes:

 

imrahil pisał o przewymiarowanym DZ gdzie SCOP powinien być wyższy niż przy gruntówce standardowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Sadysta nie ma na dachu paneli fotowoltaicznych - coś o tym wiem ;)

Myślę, że dziennik prowadzę starannie i rzetelnie.

Zużycie pompy ciepła na CO - 868 kWh z rok 2019 podaje z podlicznika,

którego wskazania współgrają z "liczydłem Tauron"

Był to pierwszy rok pracy pompy ciepła i śledziłem ją codziennie.

Jestem bardzo zadowolony z niskiego zużycia energii,

niedowiarkom polecam zapoznać się z dziennikiem a później oceniać.

 

...ale kolega ketjof to na pewno kłamie:p, aż mnie nerwy biorą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego tu gratulować?

Ile, średnio 4 osobowa rodzina zużywa miesięcznie mając wszystko na prąd, myślę, że 250kWh to max ( 8.5kWh dziennie ), czyli 3000 kWh rocznie.

Podał całościowe zużycie za ostatni rok 5300 kwh, czyli jego zużycie na ogrzanie domu i cwu to 2300kWh - to nic nadzwyczajnego, średni wynik na forum.

A to co on pisze, to se może pisać nie mając opomiarowanej pompy, rekuperacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...