Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

506 kWh w miesiącu na CO i CWU oraz chłodzenie (dane z podlicznika - czyli wszystko z obiegówkami, cyrkulacją itp) wraz z zmiękczaczem (okazało się że zmiekczacz też podpięty do linii spod podlicznika

temp CWU - zapodana 45 stopni przez większość czasu - CWu - 4-6 rano oraz 13-15 w dzień - grzanie do 48 stopni, poza tymi dwoma okresami ustawione 45 stopni włączona cyrkulacja (6 razy dziennie po 45 minut),

CO - grzanie mam ustawione jak temp. na zewnątrz spadnie poniżej 15 stopni przez dłużej niż 1h temp. w domu w pokojach góra - około 22-23 stopnie dół - od 23 do 24 stopni

antylegionella raz na tydzień

porównując do zeszłego roku pobrało więcej o 81 kWh (marzec 2019- 425 kWh)

a jeszcze jedno - g12w, grzeje kiedy potrzebuje, nie ograniczam się tylko do 2 taryfy 2+2 małych dzieci.

dane z podlicznika, gdybym się kierował danymi ze sterownika, to miałbym wyniki średnio o 15% lepsze

https://1drv.ms/x/s!AiC8LfIRsRcyh-0iN7ElYRG4CesJ6A?e=2rqCDy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Od 1.10.2019 do 1.04.2020 zużycie 1960 Kwh. c.o+c.w.u ,temperatura w domu 22.5-23

 

Super wynik, gratulacje.

A to koledzy ,,ketjof" i ,,toommm" ze swoimi, jak to nazywają super pasywnymi domami i gruntowymi pompami ciepła, mogą się zdziwić, że można, taki wynik osiągnąć w standardowym domu i PC powietrznej.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez michancia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luty 2020 - 307 kWh (CO 224 tj. 0,65 kWh/m2 , CWU 83)

 

dla porównania

luty 2019 - 368 kWh (CO 267 tj. 0,77 kWh/m2 , CWU 101)

luty 2018 - 492 kWh (CO 402 tj. 1,17 kWh/m2 , CWU 90)

 

Całość tania strefa w g12w.

 

marzec 2020 - 263 kWh (CO 198 tj. 0,57 kWh/m2 , CWU 65)

 

dla porównania

marzec 2019 - 258 kWh (CO 140 tj. 0,41 kWh/m2 , CWU 118 )

marzec 2018 - 435 kWh (CO 329 tj. 0,95 kWh/m2 , CWU 106)

 

Całość tania strefa w g12w.

 

Sezon zakończony na 1680 kWh (CO i CWU; 1.11 - 1.04). W tym CO to 1263 kWh tj. 3,7 kWh/m2/rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Podaję zużycie na 1m2 bo inaczej to nie ma sensu. Każdy ma inny dom.

Porównanie roczne też może się przydać jeśli tylko będą jeszcze normalne zimy.

 

Jak jż to na m3 bo m2 to nie kniecznie jest miarodajne. Jeden ma skosy drugi nie....

 

Te zużycie dotyczy tego domy pasywnego ze stopki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dajmy się zwariować. Powierzchnia wystarczy.

 

Wysokość ściany kolankowej, wysokość parteru, grubość muru do ogrzania czy ilość i klasa sprzętu AGD i RTV która też grzeje. I pewnie setki innych rzeczy mających wpływ na zapotrzebowanie które różnią domy między sobą. Co Ci da, jeśli napiszę, że wyszło mi mniej więcej 180 ton betonu, 15 ton stali, 163 tony silki i jakieś 9 ton gipsu. I to prawie wszystko trzeba też ogrzać tą Pompą Ciepła. Powierzchnia wystarczy :).

 

Tak, ten dom z mojej stopki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Prostaś

2,5kwh dziennie na cwu to bardzo malo, a do jakiej temp grzejesz cwu i w jakich godzinach ?

Ja grzeje 2x dziennie do 50 stopni (tzn takie grzanie ze z 40 na 50 stopni) i idzie 4 kwh (baniak 200l)

 

U mnie za ostatnie 7 miesięcy na c.w.u. sterownik pompy ciepła pokazuje 418kWh czyli nieco mniej niż 2,5kWh/dobę).

Dla 4 osób grzeję 210l do temp. 45* (przy czym ostatnie 3 tygodnie nawet do 44* - na lato pewnie jeszcze ze 2* obniżę).

COP grzania c.w.u. wyszedł na razie ~2,9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostaś

2,5kwh dziennie na cwu to bardzo malo, a do jakiej temp grzejesz cwu i w jakich godzinach ?

Ja grzeje 2x dziennie do 50 stopni (tzn takie grzanie ze z 40 na 50 stopni) i idzie 4 kwh (baniak 200l)

 

Te 2,5 kWh to mój szacunek poparty obserwacją działania PC, szczególnie w okienku dziennym.

Grzeję zasobnik (jak w stopce) do 45C (poprzednio grzałem do 46C, ale to była przesada) 2 razy w ciągu dnia. Od 5.00 do 05.30 (mój sterownik ma funkcję dogrzewu wody w określonych godzinach np. taniej taryfy). i od 16.30 do 17.00 (zimą od 14.30 do 15.00)

 

 

Grzejąc wodę do mycia PC pobiera ok. 2,8 kw mocy, działa od 15 do 30 minut w dzień i pewnie podobnie w nocy.

Do tego patrzyłem w te dni kiedy PC nie działa na CO i wychodzi od 2 do 3 kWh na dzień.

 

Zobaczymy latem. W domu 3 osoby. Dzieciak wanna, my raczej prysznic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2,5 kWh to mój szacunek poparty obserwacją działania PC, szczególnie w okienku dziennym.

Grzeję zasobnik (jak w stopce) do 45C (poprzednio grzałem do 46C, ale to była przesada) 2 razy w ciągu dnia. Od 5.00 do 05.30 (mój sterownik ma funkcję dogrzewu wody w określonych godzinach np. taniej taryfy). i od 16.30 do 17.00 (zimą od 14.30 do 15.00)

 

 

Grzejąc wodę do mycia PC pobiera ok. 2,8 kw mocy, działa od 15 do 30 minut w dzień i pewnie podobnie w nocy.

Do tego patrzyłem w te dni kiedy PC nie działa na CO i wychodzi od 2 do 3 kWh na dzień.

 

Zobaczymy latem. W domu 3 osoby. Dzieciak wanna, my raczej prysznic.

 

Moja HCT EL10 (czyli taka sama jak twoja) bierze ok srednio 3,3kw podczas grzania cwu - włącznie z pompami obiegowymi (dolnego źródła i wody)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...