Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Te różnice bez problemu policzy mój kalkulator ze stopki - chodzi o parametr "strata domu w W/K".

 

A różnicę w akumulacyjności i szczelnosci tez policzy ??

W/K to nie wszystko, bo taką samą wartość może mieć szkieleciak na ławach, jak i dom z silki na płycie.

 

Tylko,że te domy będę sie "trochę" inaczej zachowywały przy ogrzewaniu w 2. taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Daga&Adam, napisałeś że wykorzystujesz tanią taryfę do grzania w 70-72%. Ja w prawie 90%. Czy nie uważasz, że gdybym tak zaprogramował PC by mieć również te 70-72% w taniej, bez bufora, to efekt miałbym podobny?

 

Nie mam pojecia ale nie ma co porownywac - ja grzeje prawie 300m2 i pompa 9kW jest lekko za slaba zeby ogrzac calosc - stad tez "tylko" 72% :) Przy mniejszym domu to może bym i 100% miał, przy pełnym komforcie ;-) Ale coś za coś - ja wybrałem niedowymiarowanie, wchodzenie w drogą przy najgorszych mrozach (koniec stycznia-luty) kosztem lepszej pracy w okresach przejściowych i z tym związaną bardzo małą ilość start-stopów. To jest dla mnie najważniejsze - bo co z tego że np. oszczedziłbym 200 pln na rok jak pompa padłaby np. po 10-ciu, a nie 30-tu latach, a naprawa kosztowałaby 3-4 tys pln :) To nieopłacalne - wole dbać o pompencje i traktować te dwie stówy jako pewną gwarancję dłuższego życia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojecia ale nie ma co porownywac - ja grzeje prawie 300m2 i pompa 9kW jest lekko za slaba zeby ogrzac calosc - stad tez "tylko" 72% :) Przy mniejszym domu to może bym i 100% miał, przy pełnym komforcie ;-) Ale coś za coś - ja wybrałem niedowymiarowanie, wchodzenie w drogą przy najgorszych mrozach (koniec stycznia-luty) kosztem lepszej pracy w okresach przejściowych i z tym związaną bardzo małą ilość start-stopów. To jest dla mnie najważniejsze - bo co z tego że np. oszczedziłbym 200 pln na rok jak pompa padłaby np. po 10-ciu, a nie 30-tu latach, a naprawa kosztowałaby 3-4 tys pln :) To nieopłacalne - wole dbać o pompencje i traktować te dwie stówy jako pewną gwarancję dłuższego życia ;)

 

Podejrzewam, że bez bufora byś miał podobne zużycie i podobny stosunek taniej do drogiej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7kwh

to szalu chyba nie ma ?

przy zapotrzebowaniu 1kwh-1,5kwh przez wiekszośc sezonu to te 7kwh nie starcżą na dzień

nie mogę tego wyczuć

u mnie posadzka na 120m2 ma 10 cm - też nie wiem jaką ma akumulację

 

Jak masz dla -20stC policzona moc pompy np. 8kW to dla średniej temperatury 0stC potrzebujesz 4kW/h -> czyli średnio 96kWh na dobę. Jednak jeżeli bufor ma już 1000l i zagrzejesz go do 40stC to licząc spadek do ~28stC masz zakumulowane te ~14kWh, co wystarcza na przedłużenie ładowania podłogówki przy takiej porze o całe 3,5h :) Z moich obserwacji (a mam ~18 czujek temperatury i rysuje mi sie wszystko na wykresach) wynika że to daje bardzo dużo. W okresach przejściowych mam 100% w taniej taryfie, a komfort jest dokładnie taki jak przy "jednotaryfowym", pogodowym sterowaniu. A co najlepsze - mam tylko dwa start-stopy w ciągu doby! Przez większość dni w roku. Tylko styczeń i luty są masakryczne - w lutym pompa potrafi działać do ok 20-21h / dobę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli wartoscktora podajesz to wspolczynnik, to powinienesmic w mianowniku tez jednostke masy.

Jaka masa??? Jeśli swoją w/w płytę podgrzeje o 1K to zużyje 5,8kWh, tyle samo płyta odda jeśli jej temp obniży się o 1K - takie przeciętnie właściwości ma 12m3 betonu

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam w takim wypadku pytanie:

jaką macie temperaturę na zasilaniu podłogówki przy następujący temp

+10

0

-10

i o ile podbijacie temp. w taniej aby zmagazynować ciepło d

Pozdrawiam

 

Przy +10 jeszcze nie grzeję (no chyba że trwa to długo przy braku słońca)

Przy 0 mam około 30-32

Przy -10 coś około 34-35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka masa??? Jeśli swoją w/w płytę podgrzeje o 1K to zużyje 5,8kWh, tyle samo płyta odda jeśli jej temp obniży się o 1K - takie przeciętnie właściwości ma 12m3 betonu

 

Powiadasz? I niezaleznie czy moja wylewka ma 4, 10, czy 50 cm grubosci?

 

Jesli podales to jako wspolczynnik to powinna byc masa. Chyba ze podales juz gotowa wartosc obliczonej pojemnosci dla zadanych parametrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...