Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Witam,

Chciałbym zapytać, czy wyniki mojej pompy w ostatnim roku ogrzewania są w normie.

Dom ok. 160m2 podłogówka i grzejniki mniej więcej powierzchniowo 50/50. Nie mam żadnych buforów, pompa Daikin Altherma 3.

 

Grzałem głównie w nocy w taniej taryfie i w weekendy. Na ogrzewanie zużyłem 3570kWh od Października 2020 do października 2021 co kosztowało mnie około 1000zł-1100zł.

COP dla ogrzewania wyszło 2,77.

 

Dla wody użytkowej ( mieszkam od lutego br. ale podczas budowy woda też była podgrzewana ) wyszło COP 1.89. Zużyte 1040kWh. Grzałem harmonogramem grzanie głównie jedno w południe w taniej strefie, czasem dwa grzania, Temperatura zbiornika różnie próbowałem ustawiać między 45-49.

Wygrzewanie zbiornika w ostatnich dwóch tygodniach wzięło mi też wydaje się sporo bo 10kWh i 8kWh.

Czy to dobre wyniki?

 

 

Jak to obliczyłem - wyprodukowaną energię podzieliłem przez zużytą energię.

 

Pytanie nasuwa sie takie: Czy w domu przez 24h/doba była komfortowa temp.? Czy temperatura komfortowa była tylko jak grzałeś w II tar?

Inaczej czy np. jak lubisz w domu 23*C to te 23*C były przez 24h/ razy ilość miesięcy okresu grzewczego.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O kurcze, to ja mam dom z lat 80, 140m2 całkowitej powierzchni i w tym ok. 90m2 grzewczej. Dach ogrzewany celulozą 30 cm, ściany 4 cm styropian. Ocieplane sufity na parterze XPS 10 cm. Grzejniki aluminiowe 100%. Odpaliłem w tym roku t-capa 9kw po raz pierwszy i dziennie PC pobiera 12-15 kwh, z czego na wodę 1,5 kwh. Krzywą grzewczą ustawiam na -4, czyli o ile się nie mylę mam zakres 31-41C. To ja mogę spytać, czy to dużo. W domu temperatura komfortowa: 22-24C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nasuwa sie takie: Czy w domu przez 24h/doba była komfortowa temp.? Czy temperatura komfortowa była tylko jak grzałeś w II tar?

Inaczej czy np. jak lubisz w domu 23*C to te 23*C były przez 24h/ razy ilość miesięcy okresu grzewczego.?

Jeśli grzałem tylko jakiś czas w ciągu doby to wiadomo że temperatura nie utrzymywała się stała, przy niskich mrozach temperatura w ciągu dnia spadała około 0,5st. jak było mroźniej to nawet i 1 st. problem rozwiązywałem tak, że przy większych mrozach ustawiałem termostat np. Na 22,5 i do wieczora do 22:00 prawie temperatura równała się do 21,5 st. zwłaszcza w pokojach gdzie są grzejniki, w reszcie pomieszczeń gdzie jest podłogówka straty nie były tak duże. Dla nas takie skoki 0,5 st. Czy 1st. To nie skoki, wcześniej w starym mieszkaniu było tak, że wieczorem 24-25st. rano 19st to było coś :)

 

Co do wygrzewania zbiornika i poboru energii - miałem na myśli wygrzewanie które jest raz w tygodniu w celu zapobieganiu Lagonelli.

 

Co mogę zmienić, poprawić, sprawdzić czy też w jaki sposób poeksperymentować? Nie chodzi tutaj tylko o zaoszczędzenie kilku złotychych, to przy okazji ale chciałbym spróbować zwiększyć efektywność zwłaszcza wygrzewania cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie haha nie pojmuję --Jak to jest mozliwe by podłoga ogrzewana przez 40 min zdołała oddawać ciepło?

 

Do piątku włącznie, pc zużyła od początku sezonu 10,21kWh.

W sobotę się nie załączyła. W niedzielę 4,66 i dzsiaj 2.52kWh.

 

Czyli cały sezon do teraz, zjadła 17,39kWh za całe 5zl i13gr.

Oczywiście od piątku u mnie rano drapanie szyb, więc zużycie będzie po kilka kWh w zależności od ilości słońca i wiatru.

W tej chwili parter 22,2*C, poddasze pół stopnia więcej.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do piątku włącznie, pc zużyła od początku sezonu 10,21kWh.

W sobotę się nie załączyła. W niedzielę 4,66 i dzsiaj 2.52kWh.

 

Czyli cały sezon do teraz, zjadła 17,39kWh za całe 5zl i13gr.

Oczywiście od piątku u mnie rano drapanie szyb, więc zużycie będzie po kilka kWh w zależności od ilości słońca i wiatru.

W tej chwili parter 22,2*C, poddasze pół stopnia więcej.

 

Gratulacje ha ha

u mnie sezon to 01.10 20r. do 31.05.21r. ( bo w tym roku majówka była zimna) jak i prawie caly Maj

No no a u ciebie 17kWh/sezon Rewelka. Muszę założyć kożuch na grzbiet wskoczyc pod 4 kilogramową pierzynę z pierza zamiast pod cienką kołdrę i może cię pobiję np. 15kWh za sezon..

PS pytanie brzmiało! za 40 min pracy ile ta podłoga odda ciepła? Ludziska przez 2 dni rozgrzewają podłogę a ty w 40min? To tak jak z sezonem 17kWh i zima z głowy. SUPER.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje ha ha

u mnie sezon to 01.10 20r. do 31.05.21r. ( bo w tym roku majówka była zimna) jak i prawie caly Maj

No no a u ciebie 17kWh/sezon Rewelka. Muszę założyć kożuch na grzbiet wskoczyc pod 4 kilogramową pierzynę z pierza zamiast pod cienką kołdrę i może cię pobiję np. 15kWh za sezon..

PS pytanie brzmiało! za 40 min pracy ile ta podłoga odda ciepła? Ludziska przez 2 dni rozgrzewają podłogę a ty w 40min? To tak jak z sezonem 17kWh i zima z głowy. SUPER.

 

Dobre.

Chciałem zacytować klasyka, ale się powstrzymam.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja poproszę o ocenę i ewentualne rady.

 

Dom z lat 80. 140 m2 powierzchni całkowitej w tym 90 m2 powierzchni grzewczej (I piętro i jeden pokój na parterze). Ściany 40 cm siporex + sitówka, ocieplone 4 cm styropian pod panelami PCV. Dach deski + papa, ocieplony celulozą 30 cm. Sufity na parterze ocieplone XPS 10 cm. Ogrzewanie grzejniki aluminiowe starego typu 100%. PV 8,625 kW ustawiona wschód - zachód. PC Panasonic T-CAP 9 kw 3-f.

 

PC zamontowano w czerwcu tego roku. Oprócz grzania CWU (dziennie zużywa ok. 0,8 - 1,4 kWh) od końca września była włączona na CO ok. 10 razy. Taryfa G11. Na razie jestem na etapie eksperymentowania. Porobiłem dzisiaj zdjęcia z wykresów PC, także z danymi dotyczącymi sprężarki. Nie ustawiałem żadnego harmonogramu. Jedynie obniżam punkty na krzywej grzewczej CO. Temp. w domu 23 C. Jak dla mnie komfortowo. Średnio przez dobę w ostatnich dniach PC zużywa 12-15 kWh. Czy warto ustawić harmonogram, żeby PC włączała się co parę godzin na parę godzin? Czy dzięki temu zaoszczędzę energię i pracę sprężarki? Nie wiem. Jutro napiszę, ile razy przez dobę załączyła się sprężarka i ile h pracowała. Proszę o rady. Pod spodem zdjęcia:

 

 

https://zapodaj.net/cafa64c31b018.jpg.html

http://zapodaj.net/5bad4b83de13b.jpg.html

https://zapodaj.net/4c6628e7b0920.jpg.html

https://zapodaj.net/588e682700338.jpg.html

https://zapodaj.net/026c81cf46e38.jpg.html

https://zapodaj.net/7b7414f0f682a.jpg.html

https://zapodaj.net/9bd444a90df6f.jpg.html

https://zapodaj.net/4fba439149255.jpg.html

Edytowane przez pietre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężarka przez dobę pracowała 9h, a włączała - wyłączała się 19 razy.

Co o tym sądzicie? Zmienić stałe ogrzewanie na cykliczne w harmonogramie?

Warto przestudiować temat ;

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352987-POMPA-CIEP%C5%81A-i-grzejniki-zu%C5%BCycie-energii&p=8085410#post8085410

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio tak ciężko jest napisać, czy mając PC i 100% grzejników, lepiej bawić się w ustawianie harmonogramu CO i CWU tak by przedłużyć życie sprężarce, czy ustawić stałe grzanie, jedynie zmniejszając temp. CO na noc (męcząc przy tym sprężarkę)? Zamiast tego, mam czytać 60 stron tematu, gdzie 80% jest do wywalenia, a odpowiedź na moje pytanie znajdę może na jednej przypadkowej stronie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma tyle ile chce aby PC miała.

Dlaczego? bo jak instalował kumaty instalator i PC ma zapewniony min przepływ to ma 1 start i 1 stop na 24h

 

Nie ma takiej opcji żebyś przy samych grzejnikach i przy takim domu miał tylko jedno załączenie fizycznie sprężarki.

Chyba, że twój dom nie ma w ogóle ocieplenia.

Nawet jak byś miał nie wiem jakiej wielkości bufor, to przy grzejnikach i w miarę ciepłym domu te grzejniki się w końcu zagrzeją, woda w buforze też i sprężarka się w końcu wyłączy.

Nie myl pracy pompy PC, gdzie pracuje tylko obieg od pracy samej sprężarki,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężarka przez dobę pracowała 9h, a włączała - wyłączała się 19 razy. Co o tym sądzicie? Zmienić stałe ogrzewanie na cykliczne w harmonogramie?

 

Mały dom, do tego same grzejniki i tak wielka PC, to to tak będzie pracowało, tego nie przeskoczysz.

Możesz się ratować montując bufor, trochę wydłużysz pracę.

Podniesienie temperatury na wyjściu z PC też lekko wydłuży, do tego zastosowanie termostatu z histerezą, tak żeby dogrzanie trwało jeden cykl pracy.

Albo przejść do porządku i się tym za mocno nie przejmować, bo do końca nie wiadomo co gorsze, czy więcej godzin pracy, czy częste załączanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pietre - masz za dużo startów na ten czas działania, licząc średnią to wychodzi mniej niż 30min pompa chodzi, to nie jest zdrowe. Gdy czas pracy jest równy ilości startów to można by powiedzieć że jest OK, a jeszcze lepiej jak startów mniej niż czas pracy.

 

-Delta w ustawieniach ile masz? Czy masz bufor?

-Jak pompa taktuje to przeważnie chodzi o za mały zład wody - instalator zmierzył objętość układu?

-Dodatkowo pompa jest przewymiarowana na ten metraż, ale rozumiem że wybór padł ze wzg na słabsze ocieplenie tak?

-Cieplowlasciwe domu obliczałeś na cieplowlasciwie.pl ile wyszło zapotrzebowanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na podsumowanie całego poprzedniego sezonu:

Całe zużycie bytowe energii ( g11 ) z licznika ZE ca cały rok ( 09-10-2020 - 09-10-2021 ) wyszło 7700kWh ( wszystko na prąd ), z tego na CO i CWU ( z licznika PC ) - 4000kWh. Co na zł. dało 4400zł

Ale do września tego roku to w domu było tylko 4 dorosłe osoby i wtedy to ja mogłem sobie oszczędzać.

Jeden raz dziennie grzany baniak, temperatura na noc obniżana, więc bardzo dużo zyskiwałem grzejąc w dzień, a w nocy ściany grzały, itd.

A teraz we wrześniu zostałem dziadkiem, a tym samym w domu już mieszka 5 dorosłych osób i noworodek ( i tak będzie bo dzieciaki dopiero budują swój dom, obecnie SSO )

I od września się zaczęło: baniak grzany 2x na dobę, temperaturę w domu muszę utrzymywać stałą, tak żeby w tym pokoju gdzie mieszkają dzieciaki zawsze było w miarę ciepło, a on jest największy ( 30m2 ) i nie ma akumulacji, stąd większość grzania odbywa sie w nocy.

Do tego pralka pracuje średnio 2 x na dobę, o zmywarce i indukcji nie wspomnę.

I tu mi się nasuwa pytanie czy nie przejść na G12 lub G12W, zwłaszcza jak już widzę jaki jest aktualny cennik energii, a to jeszcze nie koniec.

Tylko moje pytanie nie chcę nic zmieniać w zwyczajach domowników, pranie, gotowanie kiedy jest na to pora, grzanie CWU oczywiście też całodobowo, co najwyżej CWU mogę ustawić pod tanią.

Czy coś zaoszczędzę przechodząc na G12? pytam się raczej użytkowników PC powietrze i korzystają z urządzeń wtedy kiedy potrzebują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej opcji żebyś przy samych grzejnikach i przy takim domu miał tylko jedno załączenie fizycznie sprężarki.

Chyba, że twój dom nie ma w ogóle ocieplenia.

Nawet jak byś miał nie wiem jakiej wielkości bufor, to przy grzejnikach i w miarę ciepłym domu te grzejniki się w końcu zagrzeją, woda w buforze też i sprężarka się w końcu wyłączy.

Nie myl pracy pompy PC, gdzie pracuje tylko obieg od pracy samej sprężarki,

 

nic nie mylę -Dlaczego ma się wyłączyć? przecież to inwenter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...