Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Panowie grzejniki u dołu powinny być chłodniejsze od górnej części prawda? tylko o ile gdzieś stopni?

Gdy zasilanie i powrót czyli dół i góra grzejnika są prawie takie same to mało ciepła jest oddawane bo woda za szybko przepływa przez grzejnik TAK ?

dobrze ja to rozumiem?

 

Mam chyba wciąż źle ustawione grzejniki :/

 

Co to za głupoty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdybyś miał ogrzewanie na piecu np. gazowym, to deltę dajmy 8st/c mógłbyś sobie ustawić, bo wtedy np. na zasilaniu miałbyś 50st/c, to powrót 42st/c. W takim wypadku piec trzymał by zadaną deltę ( góra cieplejsza, dół zimniejszy), bo by schodził z mocą, a grzejniki przy takiej temperaturze były by w stanie ogrzać pomieszczenie.

Ale przy pompie PC trochę to inaczej wygląda, oczywiście założenie takie same. Tu mamy z założenia jak najniższą temperaturę na zasilaniu ( docelową ), jesli chcemy jakieś oszczędności. To teraz jak ustawisz załóżmy deltę 8st/c, a temperatura zadana to 38st/c, to jeśli dom jest bardzo energochłonny, to to ciepło z grzejników będzie odbierał i pompa będzie w stanie utrzymać tę deltę. Ale czy w tym wypadku w pomieszczeniu będzie ciepło, za mala powierzchnia grzewcza, dół grzejnika chłodny, góra tylko ciepła. Zostaje podnoszenie temperatury docelowej, lub zmniejszenie delty.

Ale jak mamy ciepły dom i temperaturę docelowa ustawioną w miarę nisko np. 36st/c, to pompa nie utrzyma delty, bo żeby pracowała musi temperatura powrotu nie rosnąć od zadanej, gdy rośnie, bo brak odbioru ciepła, Jak ta temperatura podskoczy o 2st/c, to pompa się wylącza i pracuje tylko obiegówka. I w tym wypadku dopiero grzejnik będzie na całej powierzchni równo ciepły, Ten wypadek nie jest dobry dla pompy.

A co do przepływu, to pompa go sama reguluje, jak wzrasta to znaczy, że brak odbioru tego ciepła, a pompa nie może już zejść z mocą. Z tego względu należy podnieść temperaturę docelową, albo zwiększyć powierzchnię grzejną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakie grzejniki chodzi, w jakimś urządzeniu?

 

Grzejniki CO żeliwne, urządzenie to T-CAP 9kw split 3 fazy gen H.

Co miałeś na myśli?

 

@michancia czyli co??

 

Położyłem teraz termometr na rurce zasilania i później powrotu i różnica to tylko 1*C, głowica Danfoss odkręcona na max czyli na 5, na zaworze (skala 1-7--N) zmieniłem z N co było wcześniej na 6. I na "6" jest tylko 1* różnicy 28 i 29*, zasilanie pompa daje 40, delta 7, ale i tak powrót ma 35 wdg wyświetlacza.

 

To ile trzeba by skryzować aby ta różnica zasilania (rurka u góry grzejnika) i powrót (u dołu z drugiej strony grzejnika) była te 5-8* ??? Jakoś strasznie dużo? To wtedy z kolei chyba strasznie przepływ zmniejsze w instalacji?

 

Voymar mi wcześniej tłumaczył z kryzowaniem, ale widze że nadal chyba mam to zle ustawione chyba....

 

Jakieś rady?

Bo już sam nie wiem... czy nie skończy się na znalezieniu jakiegoś "fachowca hydraulika" który to poustawia :/

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz dom, powierzchnia, ile wcześniej zużywałeś opału, jakie ogrzewanie i ile grzejników? to wszystko jest istotne.

W tej chwili pompa ci taktuje, z tego względu chodzi często sama obiegówka, stąd często grzejnik ma równą temperaturę.

A na te chwilę ustaw wszystkie grzejniki na max. przepływ, chyba, że będziesz widział, że któryś nie grzeje, to wtedy zakręcaj lekko te które grzeją najmocniej, ale nie na głowicach tylko na powrocie grzejnika, głowice mają być na stałe odkręcone, żeby nie przymykały przepływu.

Ustaw deltę na 5st/c, bo i tak na grzejnikach przy tej pompie mniejszej delty nie osiągniesz, a i tak w cieplejsze dni ta d do 3st/c i pompa się wyłaczy.

Obserwuj jak długo ci pompa pracuje z zadana temperaturą ( wtedy kiedy pracuje sprężarka ), tak żeby przynajmniej te cykle pracy pokrywały się w godzinie, jedno załączenie sprężarki na godzinę, przynajmniej z 30min pracy w temparaturach do ok. +4st/c, jak będzie niżej to ta praca powinna być dłuższa.

Jesli będą te cykle pracy zbyt krótkie, to podnieś temperaturę zasilania ( docelową ), lub pozostanie dokładanie grzejników.

Ale na teraz najważniejsze jest żebyś tak ustawił przepływy na poszczególnych grzejnikach, żeby wszystkie równo grzały. Pamiętaj ten co nie grzeje, to tam brakuje przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa potrafi przepracować 24h i wyłączyć się tylko 1 razy na grzanie CWU, nie taktuje, zreszą jest za zimno aby taktowała. Jak było po 5* to potrafiła wyłączać się co kilka godzin jak chodziła cały czas na 19Hz. Troche ponad 200m2, stary mo modernizacjach, raczej dobrze ocieplony 12cm styro, strop 35cm styro, okna 3 szyby ciepły montaż, napisze jutro jak będzie więcej czasu dokładniej..

 

"ustaw wszystkie grzejniki na max. przepływ" - masz na myśli wszystkie głowice na 5 ? jak na parterze odkręce na 5 to na piętrze jest zimno. Na pietrze mam wszystkie na 5, na parterze na 3-3.5 . Czy chodzi Ci o zawory? zawory miałem w domu wszystkie na N na początku, to miałem wrażenie że piętra nie dogrzewało, zresztą nie powinna się wszystkich zostawić na N - prawda?

 

Grzejniki wszystkie grzeją, ale mam wrażenie że powinny wiecej ciepła produkować. To duże żeliwne grzejniki, zmierzyłem metrówką teraz 180cm x60cm 22 żeberka, pokój 20m2. Położyłem elektroniczny termometr na rurke zasilania i wskazuje 29*, rurka powrotu 28* (30min leżał tu i tu), na pompie temp zasilania 40* temp na dworzu -3* (aktualnie grzeje prostą, wcześniej była krzywa, mam wrażenie że prosta ekonomiczniejsza ale jeszcze testuje).

 

Na powrocie grzejnika nie przykręce gdyż tam nie ma żadnego zaworu/głowicy, jest tylko taka jakby "nakrętka" ale tego nie rusze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dom stary, modernizowany, to pewnie masz taki sam problem jak u mnie.

U mnie na dole cieplutko, a u góry zimniej, ale u Mnie to sypialnie i mi to nie przeszkadza, tam nic nie zrobię, mimo, że jest bardzo dobre ocieplenie, ale nie ma akumulacji, nawet jak bym dostawił grzejników, to by niewiele zmieniło.

Domyślam się, że u ciebie jest podobnie

Jak byś nie grzał to i tak będziesz miał u góry zimniej. Dół zawsze będzie cieplejszy, pewnie jest otwarty, na dole więcej grzejników.

Dobrze poustawiałeś te grzejniki, dół przykręcony przepływ, góra ustawione na max.

Jeśli u ciebie pompa pracuje non stop to jest tak jak być powinno, więc nie widzę problemu.

A jeśli masz problem z niedogrzanymi pomieszczeniami, a grzejniki te maja taką samą temperaturę jak ustawiona docelowa pompy, to zostaje tam dołożenie grzejników, lub podniesienie temperatury docelowej, a u dołu poskręcanie grzejników, żeby nie przegrzewać dołu. Możesz jeszcze spróbować obniżyć deltę na pompie do załóżmy 4st/c, bo widzę że odbiór ciepła masz. Obniżenie delty spowoduje, że grzejniki będą grzać całą powierzchnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz doczytałem.

Piszesz, że na pompie docelowa 40st/c, a u góry na zasilaniu 29st/c.

To ewidentnie pokazuje, że tam nie masz przepływu.

Jaki to jest układ, na ilu pompkach obiegowych? czy tylko na tej od PC? Masz ustawioną pompkę obiegową w PC na max. obieg?( pompka ma być ustawiona na max przepływ, ograniczanie przepływu nic nie daje w tym wypadku ).

Spróbuj u dołu pozakręcać zawory, tak żeby góra zaczęła grzać z temperatura docelową pompy, a dół też w miarę.

Jesli tego ci się nie uda poustawiać przepływami, pozostaje dobudowa pompki dodatkowej na górny obieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompke Wilos yanos taka zielona z wyświetlaczem, środkowy domek, dam na największy domek i sprawdze to, zapomniałem.

Zobacze jeszcze jakie temp są na grzejnikach na parterze.

Parter tak ma bardziej otwartą przestrzeń i z 15 żeberek może być więcej.

 

Za bardzo zmeczony już dziś jestem, odezwe się któregoś dnia, mam nadzieje że będziesz częściej zaglądał tu na forum :)

 

w PC pompka ustwiona na x96 czyli 25l/min przy delcie 5, dałem teraz delta 5 (było 7) zobacze, ale to pewnie niewiele zmieni, bo ogólnie pompa to nie trzyma tej delty, czy 5, 7 czy 8 zawsze jest 4-5* różnicy zasilanie - powrót. To oczywiście między pompa- bufor delta. Bufor 100l, 270 w układzie, czyli razem zład wody 370l.

 

zostawie jeszcze moje https://cieplo.app/wynik/c5nb

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompke Wilos yanos taka zielona z wyświetlaczem, środkowy domek, dam na największy domek i sprawdze to, zapomniałem.

Zobacze jeszcze jakie temp są na grzejnikach na parterze.

Parter tak ma bardziej otwartą przestrzeń i z 15 żeberek może być więcej.

 

Za bardzo zmeczony już dziś jestem, odezwe się któregoś dnia, mam nadzieje że będziesz częściej zaglądał tu na forum :)

 

w PC pompka ustwiona na x96 czyli 25l/min przy delcie 5, dałem teraz delta 5 (było 7) zobacze, ale to pewnie niewiele zmieni, bo ogólnie pompa to nie trzyma tej delty, czy 5, 7 czy 8 zawsze jest 4-5* różnicy zasilanie - powrót. To oczywiście między pompa- bufor delta. Bufor 100l, 270 w układzie, czyli razem zład wody 370l.

 

zostawie jeszcze moje https://cieplo.app/wynik/c5nb

 

A o buforze wcześniej nie wspomniałeś.

Za buforem musi być większy przepływ niż przed buforem ( obiegi muszą się równoważyć, tyle co wpływa do bufora, tyle wypływać, lub ciut więcej ), z tego względu daj tę obiegówkę na max. przepływ, jeśli to nie pomoże, to może ona jest za słaba i należy ją wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wtrącę sie z zapytaniem. Wspominaliście że jesli w domu brakuje już odbioru ciepła i zanika pożądana delta to pozostaje zwiększenie temp. zasilania na PC, prawda?. W takim razie w moim przypadku jeśli odkręcę nitke w sypialni i wiatrołapie to bede mogł obniżyć temp. zasilania i nadal zachowam deltę. Zobaczę z tego jakieś korzyści w postaci mniejszego zużycia prądu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bede mogł obniżyć temp. zasilania

Żeby obniżyć temperaturę zasłania trzeba zwiększyć szybkość przepływu czynnika grzejnego w grzejnikach, wtedy w grzejnikach zanika rozwarstwienie wody o różnych temperaturach i grzejniki zaczynają grzać większą powierzchnią, więc zwiększając powierzchnię czynną grzejników możemy obniżyć temperaturę zasilania.

To się nazywa potocznie "grzanie przepływem" .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak na takie temperatury DZ + 100% OP to wychodzi gorzej niż pompa PW u Kaszpira.

 

Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem napisania dokładnie tego samego.

Albo kolega ma masakryczne rozbiory wody albo bufor i temp. GZ jego ładowania zabija COP albo te temp. DZ są zgoła inne (błąd pomiaru) albo Konceptus jest do dupy....

 

U mnie poszło od 30.11 do dziś dokładnie 413 kWh na CO i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Kaszpira PV śledzę jako referencję. W tym roku zrobiłem parę optymalizacji COP, a także CWU - wymiennik ERV, ale ciężko porównać 2 różne miesiące, więc to jakiś wskaźnik na PV monitor ;)

 

Na CWU i tak zużywam o wiele więcej - cyrkulacja, plus w mnieszym stopniu nawilżacz. Jak odliczyć różnicę między CWU, to na rzecz CO moja pompa bierze średnio jak Kaszpira. Im zimniej tym bardziej korzystnie na moją.

 

Od początku grudnia mam 510 total, na CWU 107, a na CO 403.

U Kaszpira widzę średnio 1,5kWh dziennie na rzecz CWU - u mnie 4kWh. 2,5*27= 67,5 - to jest moja cyrkulacja i nawilżacz (wziął 112kWh ciepła /3,5 = 32). Tak mniej więcej to wygląda - ~1kWh dziennie na cyrkulację plus ~1kWh dziennie na nawilżacz. Gdyby to odliczyć to miałbym 442kWh sumarycznie.

 

W styczniu tego roku w największe mrozy miałem przepał względem Kaszpira o jakieś 200kWh. Także wymiennik i mniejsza wymiana powietrza sterowania CO2 robi sporą różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...