Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Jeśli przy takiej temperaturze na zewnątrz i wewnątrz masz 60% wilgotności, tzn że wentylacja zupełnie nie działa. Okna 3 szybowe oczywiście bez nawiewników?

 

W stopce ma napisane, że nawiewniki są, ale wilgotność bardzo duża. Utrzymywanie takiej w nowym domu często prowadzi do powstawania grzybków na ścianach za meblami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdzie masz tą różnicę? Jak przy 0 masz 20% to jak to powietrze ogrzejesz do 20 stopni to jaka będzie wilgotność.?

 

[email protected] a 90@0 to 6g różnicy w każdym kg powietrza.

Jak to drugie ogrzejesz do 22.5 stopnia to masz 20% wilgotności względnej.

 

Wentylacja ma ogromny wpływ na zużycie. Aczkolwiek jak już na tym forum zauważyliśmy, przy grawitacyjnej nie masz aż tak dużych strat, bo działa jak działa - szczególnie w parterowym domu.

 

To tylko taka uwaga, a co zrobi autor postu, to już jego sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy małej wentylacji wzrasta stężenie CO2, co także negatywnie wpływa na zdrowie. Oczywiście nie da się wietrzyć non stop, gdyż czynnik zewnętrzny jakim jest smog, na to nie pozwala.

Choć u mnie jak na ten sezon grzewczy (nie liczony od 1 stycznia, jak tutaj pewnym główka puchnie) jest dosyć dobrym pod tym kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u was ile trwało pozbycie się wilgoci w nowym domu? Bo u mnie lepiej jak rok. Gościu mieszka od października więc dajcie sobie spokój z teoriami spiskowymi.

 

Cześć

Dzięki za zainteresowanie się tematem. Ocieplenie ścian zewnętrznych robiliśmy w momencie wprowadzenia się czyli od drugiej połowy pażdziernika 2021. W tym miesiącu była też duża wilgotność na zewnątrz. Nawiewniki w oknach to insolio F. Anemostaty z wentylatorami mechanicznymi w 2 łazienkach. Wentylacja widzę że działa bo jeżeli włącznikiem nie załącze wentylatora to sam z siebie się kręci. Grzyb nie pojawił się w żadnym pomieszczeniu. Intensywne wietrzenie w pokoju daje to, że wilgotność spada do 40% po zamknięciu okna powoli wzrasta do 60%. Raz zamknąłem nawiewnik w pokoju to wzrosło do 70%. Jak długo trwa pozbywanie się wilgoci? Tynki i posadzki były robione u nas w kwietniu-maju. Do pażdziernika wietrzyło się nonstop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumuję Tak

Ja wilgoci pozbywałem się się Osuszaczem powietrza i przez 3 tyg. co dzień osuszacz zbierał w pojemnik ok. 10L wody. Jest to najszybszy i zarazem najefektywniejszy sposób pozbycia się wody. Z czasem tej wody było coraz mniej. Tak to trwa ale naprawdę zaskakuje ile tej wody jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylując 100m3 na godzinę gdy na zewnątrz 0 stopni i 90% wilgotności pozbędziesz się na dobę 14l wody. Ale to volumen dla grawitacyjnej wentylacji raczej ciężki do osiągnięcia.

 

Sprawdź co będzie jak wentylatory w łazienkach włączysz na stałe.

 

Załóż temat w dziale wentylacja i nie róbmy już tutaj OT.

 

Póki co zapowiada się całkiem ciepły luty ;)

U mnie na ten moment 19kWh na CWU i 78 na CO zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Mieszkamy od połowy pażdziernika. Temp w domu 22-22,8, dlatego taka wysoka gdyż mamy jeszcze 60% wilgotności..

 

Czy wysoka temperatura ?

 

U mnie utrzymuje około 22,6 stopnia (22,4-22,8) i tak nonstop od długiej czasu.

Ja mam WM i obecnie u mnie mam wilgotność 36%.

 

Jak dla mnie masz źle działającą wentylację grawitacyjną , bo w zimę wilgotność przy sprawenie działającej wentylacji powinna być naprawdę niska (20-40%) a 60% oznacza że nie masz żadnej wentylacja.

 

Być moze mimo że masz nawiewniki to są one pozamykane albo źle działają.

 

Podejdź do okien i zobacz czy czuć przepłwy powietrza. Jak nie czuć , to nie działa CI wentylacja.

 

Co do zużucia. Masz zwykłą wentylację to i masz wyższe zużycie.

W ciepłym domu wentylacja to spore straty.

 

Co z tego że masz ciepłe , szczelne okna jak o d razu je podziurawiłeś (nawiewniki) , ale dom MUSI mieć wentylację i tyle ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u was ile trwało pozbycie się wilgoci w nowym domu? Bo u mnie lepiej jak rok. Gościu mieszka od października więc dajcie sobie spokój z teoriami spiskowymi.

 

Nic nie musiałem czekać , nic nie musiałem walczyć z wlgocią.

Po zamieszkaniu dom był suchy jak pieprz.

 

Od zamieszkania mam zbliżoną wilgotność w domu.

Mieszkam już prawie 5 lat i nie widzę żadnej różnicy.

 

 

W poprzednim domu miałem olbrzymi problem z wilgocią i walczyłęm tak sporo czasu , ale wybudowany był z gazobetonu na zwykłej zaprawie , budowany w czasie gdy było sporo opadów i w domu który nie miał żadnej wentylacji ..

Dopiero po zrobieniu wentylacji dom zaczął się osuszać ...

ale to były inne lata i inne techniki budowy.

Obecnie raczej nie buduje się na zwykłą spoinę a używa kleju , tak samo i inne technologie są budowy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wysoka temperatura ?

 

U mnie utrzymuje około 22,6 stopnia (22,4-22,8) i tak nonstop od długiej czasu.

Ja mam WM i obecnie u mnie mam wilgotność 36%.

 

Jak dla mnie masz źle działającą wentylację grawitacyjną , bo w zimę wilgotność przy sprawenie działającej wentylacji powinna być naprawdę niska (20-40%) a 60% oznacza że nie masz żadnej wentylacja.

 

Być moze mimo że masz nawiewniki to są one pozamykane albo źle działają.

 

Podejdź do okien i zobacz czy czuć przepłwy powietrza. Jak nie czuć , to nie działa CI wentylacja.

 

Co do zużucia. Masz zwykłą wentylację to i masz wyższe zużycie.

W ciepłym domu wentylacja to spore straty.

 

Co z tego że masz ciepłe , szczelne okna jak o d razu je podziurawiłeś (nawiewniki) , ale dom MUSI mieć wentylację i tyle ..

 

Co do temperatury to nie mogłem zejść niżej. Przy takiej wilgotności 60-65% i temp 21C poduszki w nocy były lodowate, mały zaczał kichać.

Do 45% pokój zbije mi wilgotność jeśli intensywnie go wietrzę ale wtedy temp spada do 19C.

Z nawiewników czuć przepływ powietrza, leżąc na podłodze z małym czuć powiew chłodu wyciągany przez drzwi.

Kaszpir widzę że masz w stopce ocieplenie celulozą. Czy można celulozę położyć na wełnę mineralną?. Docieplić dodatkowo?. Strych mam nieogrzewany a wełnę mi położyli byle jak, tak że wieniec miejscami widać.

IMG-20210729-192548.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję abyś założył inny wątek , aby tego nie zaśmiecać , ale jeszcze odpiszę , ale w razie czego nastepna odpowiedź już w innym wątku ;)

 

Po pierwsze masz niepoprawnie ocieplony dom. Podstawą niskich rachunków za ogrzewanie jest ciągłość izolacji. U ciebie jej nie ma.

Co z tego że masz dom ocieplony na zewnątrz , mam ocieplony strop jak ocieplenie zewnętrzne nie łączy się z wewnętrznym. Masz piękne mostki termiczne ściany boczne domu ...

Powinno być to połączone ...

 

Ściana wewnętrzna powinna być ocieplone od wewnatrz aby ocieplenie zewnętrzne łączyło sie z tym wewnatrznym.

Na 100% takie coś jest w projekcie , ale kto to czyta ;)

 

Druga rzecz. Przy obecnych temperaturach powinieneś mieć sporo niższą willgotnośc. Przy 60% oznacza że Twoja wentylacja źle działa i jest zbyt mało wydajna. Włacz na stałe wentylatory w łazience (łazienkach) i dodatkowo rozszczelnij wszystkie okna i obserwuj wilgpotnośc.

U mnie wilgotność obecnie to 35% ..

 

CO do temperatury to ja mam od kilku lat temperaturę około 23 stopni , po prostu lubię ciepło ..

 

Co do nadmuchu celuozy to dobry pomysł , bo celuoza nadmuchiwana dodatkowo uszczelni to co jest źle wykonane.

Nie wiem jak masz to ocieplone , czy jedna warstwa wełny , czy dwie i czy jak dwie to może druga warstwa jest lepiej położona ...

 

Dla mnie powinieneś najpierw walczyć z wilgocią , bo uwierz że przy 60% niedługo pojawi sie grzyb. W poprzednim domu z tym walczyłem i wiem że później jak juz wejdzie to naprawdę trzeba sie namęczyć aby go pozbyć.

 

Dlatego najpierw rozszczelni okna , włacz wentrylatory i obserwuj wilgotnośc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatury to nie mogłem zejść niżej. Przy takiej wilgotności 60-65% i temp 21C poduszki w nocy były lodowate, mały zaczał kichać.

Do 45% pokój zbije mi wilgotność jeśli intensywnie go wietrzę ale wtedy temp spada do 19C.

Z nawiewników czuć przepływ powietrza, leżąc na podłodze z małym czuć powiew chłodu wyciągany przez drzwi.

Kaszpir widzę że masz w stopce ocieplenie celulozą. Czy można celulozę położyć na wełnę mineralną?. Docieplić dodatkowo?. Strych mam nieogrzewany a wełnę mi położyli byle jak, tak że wieniec miejscami widać.

IMG-20210729-192548.jpg

Na wełnie powinna być ułożona paroprzepuszczalna membrana. Resztę błędów masz opisane wcześniej.

Co do wilgotności, nowy dom z WG. Normalka. Nie dopuszczać do wilgotności ponad 60.%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dzięki za zainteresowanie się tematem. Ocieplenie ścian zewnętrznych robiliśmy w momencie wprowadzenia się czyli od drugiej połowy pażdziernika 2021. W tym miesiącu była też duża wilgotność na zewnątrz. Nawiewniki w oknach to insolio F. Anemostaty z wentylatorami mechanicznymi w 2 łazienkach. Wentylacja widzę że działa bo jeżeli włącznikiem nie załącze wentylatora to sam z siebie się kręci. Grzyb nie pojawił się w żadnym pomieszczeniu. Intensywne wietrzenie w pokoju daje to, że wilgotność spada do 40% po zamknięciu okna powoli wzrasta do 60%. Raz zamknąłem nawiewnik w pokoju to wzrosło do 70%. Jak długo trwa pozbywanie się wilgoci? Tynki i posadzki były robione u nas w kwietniu-maju. Do pażdziernika wietrzyło się nonstop.

 

Przechodziłem to 4 lata temu. U mnie tynki i posadzki też były robione w maju. Cała wykończeniówka na jesieni. Wprowadzaliśmy się w grudniu. Wilgoć technologiczna pojawiała się jeszcze około 5 miesięcy po wprowadzeniu. musisz odczekać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie odczytywałem podlicznika pompy i moje dane bede mocno na oko, ale dostałem własnie rachunek za grudzień i styczeń.

 

Bazując na fakturach z lata (czerwiec - listopad) zużycie pradu na cele bytowe to 750 kWh miesięcznie (w tym CWU).

Faktura za grudzień 2021 / styczęń 2022:

 

Zużycie: 2709 kWh

do zpałąty: 1268zł

Odejmując 1500 kWh na prad bytowy, wychodzi mi zuzycie 1200kWh za 2 najzimniejsze miesiące.

Pompa pracjąc bierze 3KW, zatem pracuje po okolo 200 godzin miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...