Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

A masz grzejniki czy podłogówkę?

 

100% podłogówki, wczoraj przy ujemnych temp. szło 29-30 stopni. Z tym, że ja grzeję w tanich taryfach i mam wahania temperatury od 20 do 22. I do tego grube wylewki więc jak się załączy pompa przy dłuższej przerwie to musi nadrobić stracone kWh i idzie pełną mocą przez co częściej robi defrosty i działa z mnieszym COP jakby sobie miała "pyrgać" w pracy ciągłej na modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zrobiłem tak jak ty i zmniejszyłem prędkość na pompce obiegowej na pierwszy bieg i PC też zaczęła łaskawie dobijać ale to jest kużwa minus jeden a co póżniej . A za chwilę sprawdzę czy w ogóle dalsze grzejniki dostają ciepło gdy pompka tak wolno pompuje. A tu mam pewne dane zczytane ze sterownika i proszę o podsumowanie ale kol. bardziej obeznanych. Temp wym W-Wych 40 st / Temp wym W-Wlot 37 st / T2 F-Wlot 40 st / T2B F Pow 61 st / temp tłoczenia spręż 68 st. a na buforze jest 37 st. Zastanawia mnie różnica między temp gazu a wody aż 21 stopni i wygląda że między PC a buforem też tracę 3 st. Co sądzicie o tych danych.HEJ

 

Po przeczytaniu tego postu polecam wezwać specjalistę, który przejrzy instalacje i znajdzie rozwiązanie.

Pompa nie ma odbioru ciepła z pompy do bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owczar . Zakładał specjalista- mam nadzieję. Nie rozumiem ostatniego zdania cyt -pompa nie ma odbioru ciepła z pompy do bufora. Moja insta . jest naprawdę prosta jak drut . Za PC jest 200L bufor połączony równolegle a za buforem na zasilaniu pompka obiegowa załączana prostym sterownikiem z termostatem . Czujnik tego sterownika wpięty w górną czujkę bufora . Bufor i pompka obiegowa kompletnie niezależna od PC Pomiędzy PC a buforem zawór 3D do puszczania na CWU. Żadnych zwrotnych itp Finito.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu tego postu polecam wezwać specjalistę, który przejrzy instalacje i znajdzie rozwiązanie.

Pompa nie ma odbioru ciepła z pompy do bufora.

A z ciekawości zapytam...jakie macie ciśnienie na naczyniu wzbiorczym? Ja mam w zależności od temperatury od 0,5 do 0,8 bara. A to woda ciepła...w instrukcji jest że nie mniej niż 1 bar. Instalator mówił że nie może byś więcej niż 1,2 bar...i sam nie wiem.

Edytowane przez DanielRomian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owczar . Zakładał specjalista- mam nadzieję. Nie rozumiem ostatniego zdania cyt -pompa nie ma odbioru ciepła z pompy do bufora. Moja insta . jest naprawdę prosta jak drut . Za PC jest 200L bufor połączony równolegle a za buforem na zasilaniu pompka obiegowa załączana prostym sterownikiem z termostatem . Czujnik tego sterownika wpięty w górną czujkę bufora . Bufor i pompka obiegowa kompletnie niezależna od PC Pomiędzy PC a buforem zawór 3D do puszczania na CWU. Żadnych zwrotnych itp Finito.

 

Mam właśnie tak samo, tylko pompka chodzi non stop. Mógłbyś podesłać jak ogarnąć ten sterownik do pompki? Ja w buforze nie mam czujki, pompa w hydroboksie mieli i tak mierzy temperaturę.

Edytowane przez DanielRomian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości zapytam...jakie macie ciśnienie na naczyniu wzbiorczym? Ja mam w zależności od temperatury od 0,5 do 0,8 bara. A to woda ciepła...w instrukcji jest że nie mniej niż 1 bar. Instalator mówił że nie może byś więcej niż 1,2 bar...i sam nie wiem.

 

Mnie się waha od 1,7 do 2 bar. Dobij ciśnienia bo masz trochę niskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/s-150-elektroniczny-sterownik-pompy-obiegowej-ibo-12709573423 Tu masz link do ogłoszenia na alegro . Mam podobny i zależało mi na wyświetlaczu bo on pokazuje aktualną temp na buforze .W sterowniku masz kabel do prądu z wtyczką , drugi zakończony trzema gołymi przewodami i do nich podłączasz pompkę obiegową za buforem, trzeci kabel zakończony czujnikiem temp wkładasz w gniazdo w najwyższym punkcie bufora , jeśli nie masz to obwiń końcówkę czujnika ciasno na rurze zasilania zaraz przy wyjściu z bufora , obwiń taśmą alu a potem całość dobrze zaizoluj by nie traciło ciepła . Oczywiście lepiej mieć odczyt ze środka bufora ale to ogarniesz sobie póżniej. Gdy to podłączysz to ustawiasz na ster. np 37 st i gdy czujnik złapie tą temp to włączy pompkę i będzie podawać na grzejniki aż spadnie poniżej to pompka stanie . Pozwoli to nie wychłodzić nadmiernie bufora gdy np PC przejdzie na grzanie CWU lub w defrost lub gdy z innego powodu niedobija. Teraz widzę że po tych kilku godzinach gdy zmiejszyłem prędkość pompki to dobija , może miałem za szybki odbiór ciepła z bufora. Ciśnienie na zbiorniku ciśnieniowym co mam 1.6 HEJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady, tak zrobię. Ja mam dwie pompy: od CO i podłogówki.

 

Updated...

W instrukcji zbiornika wzbiorczego napisali że ma być 1 bar...a w instrukcji PC powyżej....instalator nie więcej niż 1 bar...i bądź tu mądry.

Chyba układ sterujący w PC jest do dupy...skoro PC "widzi" że nie może dobić do temp to powinien zwiększyć temp na wyjściu. Jak grzeje CWU to w ustawieniach serwisowych ustawiona jest temperatura o 10* wyższa od na wyjściu z PC od ustawionej dla CWU, a dla grzania nie ma. Wiadomo że była by za wysoka na wyjściu na podłogówkę czy grzejniki, ale to że nie może dobić to jakiś obłęd, a tak dobiła by bufor.

Edytowane przez DanielRomian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak ty i zmniejszyłem prędkość na pompce obiegowej na pierwszy bieg i PC też zaczęła łaskawie dobijać ale to jest kużwa minus jeden a co póżniej . A za chwilę sprawdzę czy w ogóle dalsze grzejniki dostają ciepło gdy pompka tak wolno pompuje. A tu mam pewne dane zczytane ze sterownika i proszę o podsumowanie ale kol. bardziej obeznanych. Temp wym W-Wych 40 st / Temp wym W-Wlot 37 st / T2 F-Wlot 40 st / T2B F Pow 61 st / temp tłoczenia spręż 68 st. a na buforze jest 37 st. Zastanawia mnie różnica między temp gazu a wody aż 21 stopni i wygląda że między PC a buforem też tracę 3 st. Co sądzicie o tych danych.HEJ

 

A ja mam tak...i nie dobija...ale mnie za to dobija ta pompa

Screenshot_20221121_001240.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/s-150-elektroniczny-sterownik-pompy-obiegowej-ibo-12709573423 Tu masz link do ogłoszenia na alegro . Mam podobny i zależało mi na wyświetlaczu bo on pokazuje aktualną temp na buforze .W sterowniku masz kabel do prądu z wtyczką , drugi zakończony trzema gołymi przewodami i do nich podłączasz pompkę obiegową za buforem, trzeci kabel zakończony czujnikiem temp wkładasz w gniazdo w najwyższym punkcie bufora , jeśli nie masz to obwiń końcówkę czujnika ciasno na rurze zasilania zaraz przy wyjściu z bufora , obwiń taśmą alu a potem całość dobrze zaizoluj by nie traciło ciepła . Oczywiście lepiej mieć odczyt ze środka bufora ale to ogarniesz sobie póżniej. Gdy to podłączysz to ustawiasz na ster. np 37 st i gdy czujnik złapie tą temp to włączy pompkę i będzie podawać na grzejniki aż spadnie poniżej to pompka stanie . Pozwoli to nie wychłodzić nadmiernie bufora gdy np PC przejdzie na grzanie CWU lub w defrost lub gdy z innego powodu niedobija. Teraz widzę że po tych kilku godzinach gdy zmiejszyłem prędkość pompki to dobija , może miałem za szybki odbiór ciepła z bufora. Ciśnienie na zbiorniku ciśnieniowym co mam 1.6 HEJ

 

Znalazłem takie coś i obsługuje dwa urządzenia, w moim przypadku w sam raz dla CO i podłogówki.

 

https://allegro.pl/oferta/przekaznik-wifi-czujnik-temperatury-termostat-tuya-11695653499

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po wczorajszym dniu jestem pełen obaw o zimę. Był paskudny dzień , minus trzy , duże opady śniegu cały dzień i wiatr . Defrost miałem szybki niecałe dwie minuty ale często co ok godziny do półtorej. Na wyjściu PC ustawione 40 i przez cały dzień nie dobiła , dochodziła do ok 37 i mieliła , za chwilę znowu defrost i tak w koło. W domu 19 do 20 stopni. zaczynam się zastanawiać czy nie mieli racji ci co przestrzegali a inni co mają to chwalą bo nie przyznają że lipa . Mam tylko nadzieję że to efekt pogody .

 

Paskudny dzień - 3 stopnie ?

 

U mnie przez 5 ostatnich dni temperatury dużo poniże 0 stopni , ostatnie 3 dni to okolo -10 stopni .

Śniegu sporo , ale za to bajkowo wygląda , aż wczoraj zrobiłem sobie 6km spacer po lesie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100% podłogówki, wczoraj przy ujemnych temp. szło 29-30 stopni. Z tym, że ja grzeję w tanich taryfach i mam wahania temperatury od 20 do 22. I do tego grube wylewki więc jak się załączy pompa przy dłuższej przerwie to musi nadrobić stracone kWh i idzie pełną mocą przez co częściej robi defrosty i działa z mnieszym COP jakby sobie miała "pyrgać" w pracy ciągłej na modulacji.

 

Bez sensu ..

 

2 stopnie to za duże wahania temperatur , widać że nie ma żadnej szansy na grzanie tylko w II taryfie ...

 

Ciężko nazwać to "grzaniem" jak przez pół dnia dom nie nagrzany ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu ..

 

2 stopnie to za duże wahania temperatur , widać że nie ma żadnej szansy na grzanie tylko w II taryfie ...

 

Ciężko nazwać to "grzaniem" jak przez pół dnia dom nie nagrzany ..

 

Wiesz, nie każdy lubi saunę 25 stopni :) dla mnie 20 to taka temp minimalna. A generalnie taki układ mi pasuję bo te 20-20,5 robi się dopiero przed 22 czyli wtedy kiedy załącza się tania taryfa. Wolę zdecydowanie kłaść się do łóżka w takiej temperaturze niż przy 22-23. Na grzanie w 2 taryfie jest szansa, tylko wtedy musiałaby inaczej wyglądać krzywa grzewcza. Do ciągłej pracy potrzeba innej a do buforowania również innej. To jest mój pierwszy sezon grzewczy więc też uczę się nastaw i parametrów bo nie problem jest zadać pompie na sztywno 35 stopni i niech sobie tam jakoś pracuje :) Rozumiem, że grzałki wyłączyłeś na dipach? Mam bufor 160litrów i tak myślę, że chyba też wyłączę bo takie rozmrażanie jest praktycznie ze sprawnością 1 a jak samym zładem to gdzieś ze sprawnością minimum 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zigobar mój instalator na niepracującej PC napełnił układ do 1.6 i odpowietrzył , tyle trzymam do teraz . Moja instalacja ma około cztery i pół metra pionu. Gdy PC pracuje to ona oraz temperatura powoduje że rośnie czasem do 1.8. Daniel ciśnienie powinno być powyżej jeden bar gdyż mogą być problemy z przepływem i łatwo zapowietrzyć a wtedy masz błąd i pompa stoi. Oczywiście opisuję układ o kilku metrowej wysokości , nie wiem jak jest z instalacją na jednym poziomie - dom parterowy i pompa obok. Daniel te parametry które wrzuciłeś wyglądają podobnie jak u mnie i myślę że są ok . Zaczynam podejrzewać za szybki odbiór ciepła z bufora bo jest za duży i PC nie nadąża a wtedy jeszcze miałem defrosty co godzinę . A u Ciebie podejrzewam bufor jest problemem, Ty powinieneś mieć łatwiej bo masz podłogówkę i na nią wystarczy dużo niższa temperatura która powinieneś ustawić a na grzejniki wyższą - w końcu masz dwie pompki. Chyba powinieneś mieć jakiś termostat który by dawał na podłogówkę niższą temp . Ja muszę mieć wyższy parametr całkowity bo mam tylko grzejniki . Osobiście uważam że jak masz podłogówke która jest zładem to twój bufor 500 L to idiotyzm .HEJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprowokowaliście mnie do sprawdzenia ,bo coraz mniej to mnie zajmuje:cool: Od początku miesiąca poszło 132kWh.

Mnie się wydaje, że każda PC powinna mieć osobny bezpiecznik dla grzałki i jak ktoś nie ma możliwości jej wyłączyć w menu, to pstryczkiem powinien...jeśli potrzebuje takiej operacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...