Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U syna jest podobny metraż ( z garażem ) i ma tę samą pompę, podłogówka też gęsto ułożona, dom w trakcie wykańczanie ( ale ocieplony )

Może grzać na bardzo niskich temperaturach.

Czy mógł byś podać jak to u ciebie wygląda:

Jaką temperaturą grzejesz, czy wg. krzywej grzewczej, jak tak to jak masz ją ustawioną?

Grzejesz cało dobowo czy w harmonogramie?

I jak u ciebie wygląda defrost czy przy zładzie wody, czy przy użyciu grzałki, jeśli przy grzałce to ile jest godzin pracy grzałki na defrost?

 

Najwyższa temperatura zasilania podłogi w tym roku to było 26⁰C. Nie mam bufora, pompa jest podłączona bezpośrednio w rozdzielacze. Ogrzewanie jest na prostej, bez harmonogramu. Defrost z automatu robił się na grzałce, bo w panasie temperatura powrotu poniżej 26⁰C to zawsze grzałka, a u mnie tyle jest na zasilaniu. Dlatego też wyłączyłem grzałkę całkowicie dwa lata temu. Uznałem to za bezsensowne rozwiązanie w moim przypadku, ponieważ w panasie grzałka jest na zasilaniu i jej praca nie miała żadnego wpływu na temperaturę powrotu przy defroście. Z grzałką, czy bez, powrót zawsze ma 22⁰C, więc po co grzałka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak teraz u ciebie przebiega desrost, wg. mojej wiedzy dalej defrosty musisz mieć przy użyciu grzałki, bo masz za niską temperaturę powrotu. Panasonic tak zrobił, że jak wyłączysz w ustawieniach grzałkę to ona przy defroście się załączy. Nie wiem jak by się zachowała jak by ja wyłączyć z zasilania, ale tego nie sprawdzałem.

Jak sprawdzasz w ustawieniach praca grzałki to to jak to u ciebie teraz wygląda - brak godzin załączenia grzałki?

Ciekawi mnie to bo to jest taki sam układ jak u syna też taka temperatura w zupełności mu wystarczy ( brak bufora i innych pompek obiegowych ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak teraz u ciebie przebiega desrost, wg. mojej wiedzy dalej defrosty musisz mieć przy użyciu grzałki, bo masz za niską temperaturę powrotu. Panasonic tak zrobił, że jak wyłączysz w ustawieniach grzałkę to ona przy defroście się załączy. Nie wiem jak by się zachowała jak by ja wyłączyć z zasilania, ale tego nie sprawdzałem.

Jak sprawdzasz w ustawieniach praca grzałki to to jak to u ciebie teraz wygląda - brak godzin załączenia grzałki?

Ciekawi mnie to bo to jest taki sam układ jak u syna też taka temperatura w zupełności mu wystarczy ( brak bufora i innych pompek obiegowych ).

 

Wyłączenie grzałki bezpiecznikiem będzie powodowało błąd, a wyłączenie jej w menu nie zadziała w przypadku defrostu. Ja wyłączyłem ją w ukrytym menu serwisowym. Jedynie takie rozwiązanie działa. Sposób w jaki to zrobić znalazłem na tym forum i zrobiłem to w pełni świadomie i na własną odpowiedzialność, ponosząc ewentualne ryzyko uszkodzenia pompy.

Pompę uruchamiałem w listopadzie 2020, przez miesiąc miałem 71h pracy grzałki na same tylko defrosty. Wyłączyłem wtedy grzałkę, dzisiaj licznik pokazuje ten sam stan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz jak ten defrost wygląda, czy normalnie pracuje sprężarka i załączona jest pompka obiegowa, czyli bierze ciepło z obiegu podłogówki aż do zakończenia defrostu i nie patrzy na temperaturę powrót/zasilanie. Czy może sprężarka staje, pompka obiegowa sie zatrzymuje i następnie sprężarka się wkręca na wysokie częstotliwości produkując ciepło ( tak jak w t-cap ).

Jak długo trwa ten defrost? i czy analizowałaś co wychodzi korzystniej ( mówimy o zużyciu energii )?, bo raczej nie wyłaczę grzałki bo to nie moja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz..w przyrodzie musi być równowaga ! PC żre ,ale za to masz najwyższą produkcję z PV w naszym rejonie.;)

To rodzi pytanie czy nie mieszkasz gdzieś w otwartym terenie co z kolei nasuwa następne - jak fachowcy murowali ściany.Widziałem wielu magików, którzy dla oszczędności zaprawy, dają ją tylko na krawędziach pustaków, co przy porothermie ma nieciekawy efekt.

Ile PC wciąga po sezonie grzewczym, na samą CWU?

Znalazłem Twój post #12841 gdzie napisałeś, że PC pracuje w nocnych taryfach...czyli wtedy, kiedy jest zimniej. Czy warto przy PV?

 

Rzeczywiście po przebojach z Enea na produkcję PV już nie narzekam :) Mimo to jeśli PC nieco "przepala", to szkoda prądu, zawsze można zużyć na coś bardziej pożytecznego :)

 

Co do lokalizacji to fakt, mieszkamy w totalnie szczerym polu bez jakiejkolwiek osłony, a do tego teren jest wybitnie wietrzny. "Za niemca" 2km obok było lotnisko wojskowe ze względu na wyjątkowy cug. Nawet instalator od PC sugerował żeby zamiast PV zainwestować w turbine :) Więc to wszystko może robić różnicę. Do tego czujnik zewnętrzny jest na ścianie północnej.

 

Co do murarki, to trudno mi oceniać - byłem wtedy w pracy ;) a jak przyjechałem to chałupa już stała :lol2:

 

Jeśli chodzi o taryfy to gdzieś od "przedwakacji" PC chodzi jak chce. Dlatego zacząłem zastanawiać się nad programatorem pokojowym, żeby trochę pobawić się ustawieniami, może coś da się urwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz jak ten defrost wygląda, czy normalnie pracuje sprężarka i załączona jest pompka obiegowa, czyli bierze ciepło z obiegu podłogówki aż do zakończenia defrostu i nie patrzy na temperaturę powrót/zasilanie. Czy może sprężarka staje, pompka obiegowa sie zatrzymuje i następnie sprężarka się wkręca na wysokie częstotliwości produkując ciepło ( tak jak w t-cap ).

Jak długo trwa ten defrost? i czy analizowałaś co wychodzi korzystniej ( mówimy o zużyciu energii )?, bo raczej nie wyłaczę grzałki bo to nie moja.

 

W T-Cap defrost wygląda inaczej niż w standardowej wersji. U mnie defrost robi na samej wodzie z powrotu, u ciebie na sprężarce. Przy wyłączonej grzałce zużycie energii jest znacznie mniejsze. Defrost przy -15⁰C trwa 5 minut.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W T-Cap defrost wygląda inaczej niż w standardowej wersji. U mnie defrost robi na samej wodzie z powrotu, u ciebie na sprężarce. Przy wyłączonej grzałce zużycie energii jest znacznie mniejsze. Defrost przy -15⁰C trwa 5 minut.

 

 

Masz jakieś porównanie jakie zużycie energii miałeś w sezonie z załączoną grzałką, a jakie jak ją wyłączyłeś ( akurat jakie bez grzałki to podałeś )?

Bo jakoś śliski ten temat z wyłączaniem jej, bo oprócz defrostu to zdaje się że jeszcze ma za zadanie chronić jednostkę zewnetrzną przed zamarzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś porównanie jakie zużycie energii miałeś w sezonie z załączoną grzałką, a jakie jak ją wyłączyłeś ( akurat jakie bez grzałki to podałeś )?

Bo jakoś śliski ten temat z wyłączaniem jej, bo oprócz defrostu to zdaje się że jeszcze ma za zadanie chronić jednostkę zewnetrzną przed zamarzaniem.

 

W jednostce zewnętrznej nie ma co zamarznąć, bo to nie jest monoblok. Porównania nie mam, bo grzałka chodziła u mnie tylko miesiąc, ale pobrała wtedy 213 kWh więc drugie tle co sama pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grudzień 2022: CO + CWU 882kWh.

Cały 2022: CO + CWU 5418kWh, bytowy: 3052kWh , razem: 8470kWh.

Przyznam, że zaskoczył mnie wysoki odsetek bytowego w ogólnym zużyciu.

 

Jaki rejon zamieszkujesz? Wydawało mi się, że moja PC zużywa sporo za dużo, ale widzę że Twoja też nie oszczędza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednostce zewnętrznej nie ma co zamarznąć, bo to nie jest monoblok. Porównania nie mam, bo grzałka chodziła u mnie tylko miesiąc, ale pobrała wtedy 213 kWh więc drugie tle co sama pompa.

W t-cap, poniżej 6 stopni włącza się grzałka sprężarki. O ile pompa nie pracuje. U mnie pobiera około 40W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem małe podliczenie jak to u mnie wygląda, ale taki bardzo na oko.

Licznik od pompy pokazuje 16000 kWh od maja 2019. Z tego około 3000 kWh poszło na CWU. Zostaje 13000 na CO.

W OZC miałem zapotrzebowanie na ciepło 14000 kWh, ale troche wieje niektorymi oknami i pod progiem, więc jest raczej większe. Biorę 15000kWh energii cieplnej.

Liczę 3 i pół sezonu. To mi wychodzi 15000 x 3.5 = 52500; 52500 / 13000 = 4.04. Jesli te obliczenia mają jakis sens to taki wychodzi mi COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak liczyć kWh prądu, na kWh węgla.

Pompa odpalona we wrześniu zjadłą 2000kWh.

 

Pies zjadł 70 kg żarcia. Jest OK ???

 

Nie wiadomo jaki pies.

Nie wiadomo jakiego żarcia

Nie wiadomo w jakim okresie.

Wiadomo że raczej 1 pies.

 

Jak policzyć ile psów na kg żarcia ;)

 

Przepraszam nie mogłem się oprzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak liczyć kWh prądu, na kWh węgla.

Pompa odpalona we wrześniu zjadłą 2000kWh.

 

Podaj, co tam masz.

Podaj, jaki to był śmieciuch i jaki węgiel ile spalałeś.

Aaa.

Co tam masz, czyli domek.

U mnie pc zjadła do wczoraj w tym sezonie grzewczym 864kWh na CO chińską tanią pompą.

A mam sporo dziur w izolacji.

Więc dom domowi, nierówny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem małe podliczenie jak to u mnie wygląda, ale taki bardzo na oko.

Licznik od pompy pokazuje 16000 kWh od maja 2019. Z tego około 3000 kWh poszło na CWU. Zostaje 13000 na CO.

W OZC miałem zapotrzebowanie na ciepło 14000 kWh, ale troche wieje niektorymi oknami i pod progiem, więc jest raczej większe. Biorę 15000kWh energii cieplnej.

Liczę 3 i pół sezonu. To mi wychodzi 15000 x 3.5 = 52500; 52500 / 13000 = 4.04. Jesli te obliczenia mają jakis sens to taki wychodzi mi COP.

 

Takie liczenie nie ma żadnego sensu. W zapotrzebowaniu na ciepło pomijasz zyski bytowe i słoneczne.

U mnie ciepło z pompy ciepła jest sporo niższe niż to policzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...