Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No wlasnie. Tylko kto ma racje, rwxw czy puzondm.:-)

Jak to sprawdzic?

 

Mi chodzi mo sytuacje ciglej pracy sprezarki przez dany okres czasu i roznice w poborze energii w tym okresie pracy.

Kamieniarzowi przez 10h ciaglej pracy wziela tyle samo energii co mi a mamy pompy rozniace sie wydajnoscia grzewcza o 2kW (tego samego producenta).

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik np. 3kW pracujący na luzie na pewno pobierze mniej energii niż taki sam ale obciążony . Jeśli wyższa temperatura wymaga wyższego sprężania a co za tym idzie większego obciążenia silnika to rwxw ma rację . Chyba że obciążenie sprężarki jest takie same nie zależne od uzyskanych temperatur ? Tylko wtedy jaki byłby sens stosowania pomp różnych mocy , wystarczyło by robić pompy o jak najsłabszym silniku dla oszczędności prądu . Edytowane przez k***a*z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprężarka zawsze pracuje tak samo podczas pracy pobiera ten sam prąd, jeśli ma zagrzać wodę do 35C pracuje krócej jeśli ma zagrzać wodę do 50C pracuje dłużej stąd różnica w zużyciu prądu.

Sięgnę po raz kolejny do instrukcji pompy ciepła StE, strona 4 http://www.stiebel-eltron.ru/imperia/md/content/mba/25.pdf, ale żeby było łatwiej wkleję obrazek pokazujący parametry pompy w zależności od warunków pracy. Widać na nim. że "electrical power consumption" zmienia się wraz z parametrami pracy. Na osi Y jest podana moc chwilowa, więc nie zależy ona od czasu pracy pc.

wykres.jpg

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tylko nurtuje czy silnik w sprezarce zawsze pracuje z nominalna moca, czy moc jest dozowana roznie np przy wiekszej temp na wyjsciu pompy.

Zwykła pc (nie inwerterowa) to urządzenie typu włącz/wyłacz i nie ma w niej żadnego sterowania mocą. Moc sama się nieco zmienia w zależności od warunków pracy - zgodnie z prawami fizyki co widać na wykresie we wcześniejszym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Z zalaczonego wykresu wynika ze konsumpcja energii elektrycznej wrecz delikatnie maleje wraz ze wzrostem temperatury. (te dolne linie na gornym wykrsie). Ergo: nie jest brana wyzsza moc elektryczna przy wyzszej temp zasilania. Pompa powinna caly czas brac mniej wiecej jednakowa ilosc pradu wynikajaca z mocy zainstalowanej sprezarki i pomp obiegowych.

Czy ja cos zle czytam ten wykres?

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja cos zle czytam ten wykres?

Chyba tak. Na obrazku są ponumerowane 3 wykresy dla 3 temperatur zasilania gz: (1) 35 stopni (typowe zasilanie podłogówki), (2) 50 stopni (typowe zasilanie grzejników,czy cwu) (3) 65 stopni (maksymalna temperatura tej pc). Na osi x jest temperatura zasilania dz. Linia pokazująca chwilową moc elektryczną jest najwyżej dla temperatury 65 stopni (3-ka). Wtedy sprężarka męczy się najbardziej i zużywa najwięcej prądu. Fakt, że ta charakterystyka nr 1 od pewnego momentu (słabo ten moment widać - lepiej widać na 2-ce) powoli opada, ale wraz ze wzrostem temperatury dz,a nie gz bo gz na wykresie jest stałe = 35 stopni dla 1-ki i 50 dla 2-ki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP=4,34 - nieźle, oby tak dalej

 

Rozumiem, że P."kkardach" ma jakiś starszy dom bądź o powierzchni ok 600 m2, tak?

 

Moje 300m2 bez rekuperacji i podbitki zuzycie 772 kwh w porównaniu do ok 520 kwh w domu ok 130m 2 wypada w sumie nieźle. to jest tylko ok 100 zl róznicy w rachunkach a dom 1,5 raza wiekszy

 

Czy ma Pan doświadczenie z mroźnymi miesiącami zimowymi?

 

Pow ogrzewana 143m kw temp 21,5oC( w tym 3 pomieszczenia 20,5oC) plus 19,5 mkw ogrzewanego garażu temp 14 oC - wszystko podłogówka.

10/2011 - 150 kWh

11/2011 - 352 kWh

Wszystko II taryfa..

Czy użytkował już Pan urządzenie w mroźne miesiące, oraz jaką normę cieplną spełnia budynek?

 

jak u was zużycie za 11.2011 u mnie jeszcze tylko 2 taryfa wystarcza- 583 kw/h w temp 23-24C, w G12 163,17 brutto.

 

Widzę że ma Pan 1 zbiornik 500 L. Czy może Pan określić o ile podnosi temperaturę w ciągu godziny bądź więcej, tak jak obecnie przy +2 +4 st. na zewnątrz?

 

U mnie w dolnoslaskim Tauron kasuje

1T - 63 gr

2T - 28 gr

Ceny brutto

 

10h grzania na dobe w taniej taryfie PCi o mocy elektrycznej 4kW powinno wyjsc w okolicach 340 zl/mc. Wydaje sie to nie byc duzo nawet porownujac do ekogroszku.

 

Dlaczego grzeje Pan dom aż 10/24?

Czy to jakaś ponadstandartowa powierzchnia?

 

Witam serdecznie, myślę, że opcja taryfy g12, jest najekonomiczniejsza na tę chwilę, ja użytkuję pompę ciepła zirius m2-5 (5kw), od 01.08.2010 - do 10.10.2011 zużyłem 3045kwh, z tego ok. 80% czasu pracy przypadało w taniej taryfie - rachunek za wykonaną pracę pompy przez te 14 miesięcy wyniósł ok. 1350 zł, dom był dopiero wykańczany więc po pierwszym sezonie mogę stwierdzić, że jest rewelacyjnie - (powierzchnia domu - 127 m2), teraz dzięki pomocy fachowca pompa praktycznie wcale nie pracuje w drugiej taryfie, więc oszczędności powinny być większe. Do dnia dzisiejszego pompa przepracowała 2600 godzin i załączała się 2180 razy. Pozdrawiam

 

Ponieważ z wypowiedzi wynika że jest to dom nowy, czyli wg 30 kWh, chciałbym prosić o potwierdzenie tego faktu.

 

mówisz i masz.... zreszta adiqq też ma powietrze woda :)

 

u mnie 11.2kW Fujitsu ; powierzchnia która ogrzewam ostatni pomai po podłogach blisko 300m2

 

ogolnie w pomieszczeniach 21 stopni łazienki cieplejsze a piwnica ( 85 m2 miedzy 19 a 20 stopni ); CWU do 47 stopni zbiornik 300l aktualnie domowników 2 + 3 :) z czego 2 maja 14 miesięcy

 

1 listopada według podlicznika 7859,52 kWh

8 grudnia 8875,12kWh

 

1. Czy można prosić o podanie kosztu urządzenia?

2. Czy było użytkowane w niskich temperaturach, np -20, -25 st.C

 

Tego to nie wiem , może mamy silniki 3kW w sprężarkach ? ;-) . Znajomy też ma pompę 12kW identyczną jak twoja i też stwierdził że mu łyka około 30kW na dobę. Moja 14-stka ciągnie tyle samo co wasze 12kW .

 

Ja sądzę że pracuje na 60% całego trybu roboczego.

Co Pan na to?

Nie ma możliwości by silnik takiej mocy, nawet wg nowej normy IE2/2011 zużywał tak mało prądu. Silniki obciąża się standartowo na 75% mocy znamionowej, przy czym pobór prądu wynosi wtedy ok. 130% tej wartości fabrycznej (sprawność max 59%).

Przy silnikach magnetycznych można uzyskać do 69%, wg normy IE4, przy czym ceny tych silników są 4-5x wyższe niż tych spełniających IE2/2011.

To samo dotyczy ulepszonych silników klatkowych spełniających normę IE3 od 2014.

Przykładowo, taki silnik IE3, IE4 do pralki kosztuje 3x więcej niż obecnie pralka, ok 1.000 USD.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam kwalifikacji ku temu.

Ale jak w prośbie nr 10.

Czy może Pan ogrzewać zbiornik określonej pojemności, przez godzinę, a oprócz przyrostu temperatury podać zużycie prądu wg licznika.

To najprostsze co da się teraz zrobić, a przy tym najtańsze.

 

juz Panu podam dane z notatek

zbiornik 300l - ogrzewany przez 1,5h - z temp 19,9stC - 45stC - zuzycie pradu 2,5-2,6kWh - wrzesien 2011

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego że Pańska PC wyprodukowała 8.8 kW ciepła w tym czasie, czyli jej faktyczna moc cieplna to 5.85 kWh. Odpowiedający temu pobór prądu=1.73 kWh,

czyli faktyczny COP=340%

Miałbym prośbę na później, by wykonał Pan podobny pomiar jak przyjdą jakieś mrozy. Choć w tym sezonie dużych nie będzie, zawsze wyjdzie jakieś porównanie.

Może je Pan wysłać wtedy na: [email protected]

Dziękuje z góry.

Dariusz K. Nowak

 

ok wysle

a jak to sie ma do NSBRJ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seryjne modele 2013 o mocy 11-18.5 kW (16-28 moc cieplna) tej generacji, mają min. COP=1.1 ale w przedziale temperatur do -273 st (0 bezwzględne).

http://www.bioenergia.energo24.pl

 

jakby Pan to przelozyl na zrozumialy jezyk dla laika

i jak Pan moze pogtrzymuje chec przetestowania

co ponizej 0 bezwzglednego? daja cieplo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sądzę że pracuje na 60% całego trybu roboczego.

Co Pan na to?

Nie ma możliwości by silnik takiej mocy, nawet wg nowej normy IE2/2011 zużywał tak mało prądu. Silniki obciąża się standartowo na 75% mocy znamionowej, przy czym pobór prądu wynosi wtedy ok. 130% tej wartości fabrycznej (sprawność max 59%).

Przy silnikach magnetycznych można uzyskać do 69%, wg normy IE4, przy czym ceny tych silników są 4-5x wyższe niż tych spełniających IE2/2011.

To samo dotyczy ulepszonych silników klatkowych spełniających normę IE3 od 2014.

Przykładowo, taki silnik IE3, IE4 do pralki kosztuje 3x więcej niż obecnie pralka, ok 1.000 USD.

 

Robiłem próbę już na nowym liczniku , PCi przez 1 minutę zużyła 0.05kWh czyli przez godzinę wyjdzie 3kWh , więc jeśli po nocy na liczniku jest o 30kWh więcej to jednak pracowała 10 godzin.

Jest jeszcze inne prawdopodobne wytłumaczenie , tak jak pisałem wcześniej , może jednak mam słabszą sprężarkę niż to co mówił producent.

 

 

Wczoraj temp. podłogi 18.7 , ustawiłem na sterowniku 18 , pompa uruchomiła się w taniej taryfie (nie wiem o której godzinie) i zużyła 19kW , temp. powietrza w budynku bez zmian .

 

Mały offtop : zauważyłem że ma Pan na stronie wiele słów zaczynających się od dużych liter PO , przypadek ? czy może działanie podprogowe ? ;-)

Edytowane przez k***a*z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...