Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

naczynie wzbiorcze na powrocie


mariomili

Recommended Posts

Witam. Mam problem a moze nie ale to Wy mi podpowiedzcie. Kotłownia została złożona a ja laik w temacie uwierzyłam, że instalator polecany jak już przyjdzie to zrobi wszystko dobrze ale po przejrzeniu Google już wiem ,że nie jest to zgodne z pl. norma, itp. jak to w necie wolnosc słowa:rolleyes: Mam wątpliwości bo może się okazać, ze ma to rację bytu i naczynie wzbiorcze może pozostac na powrocie. Teraz krótko i na temat kilka fotek i prosze o ocenę.

 

http://img94.imageshack.us/img94/6407/dscn60531111.jpg

 

strzałka wskazuje miejsce podłaczenia naczynia rurka pp, a samo naczynie znajduje sie na strychu

 

http://img822.imageshack.us/img822/9215/dscn60201111.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie rzeźba prawie jak w tej reklamie orange sprzed kilku miesięcy...

nie piszesz czym jest to wszystko zasilane, ale wydaje się, że kotłem na paliwo stałe, wiec wg prawideł masz skopane wiele rzeczy: naczynie an powrocie, ryru do naczynia z pp, niepoizolowane wszystko, brak zaworów przy pompach, rura-czopuch z kotła w kominie zachlapana zaprawą na sztywno (chyba ze to tylko niewyraźne zdjęcie)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sama rzeźba nie przeszkadza mi mocno, tylko te naczynko na powrocie. Nie ukrywam, ze wątpliwości wzięły się po przeczytaniu materiałow z Googla bo narazie wszystko działa a wszystkie tam porady są oparte o PN., która wedle mego rozumienia nie zabrania robienia naczynka na powrocie. Wszyscy doradzajacy interpretują i stosują ja dosłownie. Mi chodzi raczej o praktyczne działanie i czy to przetrwa następne 30 lat, he he. Materiał uzyty w miarę zasobności portfela. Rurka PP ma wytrzymałość 90 st a piec ma zabezpieczenie na 90 st.,jęzeli nawet wszystkie zabezpieczenia zawiodą to czy łatwiej będzie zrobić ta rurke czy alupex-y podłogówki? Choć w tym wypadku, tak na chlopski rozum, to nie grozi ponieważ do naczynka zostanie wypchana zimniejsza woda prawda?Bardziej bym się obawiała wtedy o podłogówkę. Mam nadzieję,że się nie mylę? Maszyną jest tu piec na ekogroszek w którym ciężko będzie zagotowć wodę, tak myslę:rolleyes: Czopuch został uszczelniony wełną i kitem kwasoodpornym a nastepnie cement. Sam materiał i czopuch aż tak mnie nie boli tylko czy można tak zastosowac te naczynko? Instalator twierdzi, że przy takich piecach samo naczynko ma bardziej zastosowanie wyrównawcze wody niz odbiór tej gotującej się. Proszę o zweryfikowanie tego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszyną jest tu piec na ekogroszek w którym ciężko będzie zagotowć wodę, tak myslę

 

Kwestia wyłącznie prawdopodobieństwa.. Wystarczy sklejenie się przekaźnika zasilającego podajnik (sytuacja znana z rzeczywistości). Najlepszą drogą do weryfikacji układu jest "stress test", czyli świadome, kontrolowane zagotowanie wody. Jeśli woda będzie się spokojnie gotować to układ wytrzyma ci te 30 lat niezależnie od tego do ilu awarii w tym czasie dojdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie mozesz miec w dowolnym miejscu, byle wyzej od najwyzszego grzejnika rzecz jasna ;). Nie znam polskich norm ale jako praktyk wiem ze bedzie to dzialac. Ja bym sie bardziej bal tego czy to nie zamarznie, w koncu masz to na strychu. A co do materialow uzytych w kotlowni , to nic w tym zlego. Sam uzywam stali wokolo pieca, w koncu piec tez stalowy, nastepnie miedz, daje mozliwosc tworzenie w miare latwy sposob wszelakich konfiguracji, no i PEX jezeli jest stosowany. Da sie wszystko zrobic miedzia tylko ile to kosztuje, a kotlownia to nie konkurs pieknosci. Trzeba bylo zastosowac naczynie przeponowe i nie mialbys tych watpliwosci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie praktyku jangony broń boże przed takimi praktykami .

Naczynie wyrównawcze w kotłach na paliwo stałe to zbrodnie .

A naczynie wyrównawcze systemu otwartego należy podłączyć zgodnie z normą (której jak pan pisze ,nie zna) .

Przez rurę z zasilanie ma wylecieć para wodna .Rurą podłaczoną do powrotu para poleci jak już nie będzie wody studzącej kocioł.

Takimi fachowcami często zajmuje prokurator ,ale niestety najpierw potrzebny jest lekarz.

Dużym błędem jest zastosowanie miedzi z ocynkiem .Szybko robią się dziury w ocynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wzbiorcze stanowi przede wszystkim ZABEZPIECZENIE systemu i tak należy go rozpatrywać.

Powinno być montowane pionowo nad źródłem ciepła rurą o przekroju przynajmniej 1" (dokładniej min. 25mm)

Przepisowo powinny być rury: wzbiorcza i bezpieczeństwa. Wzbiorcza odprowadza i doprowadza przyrosty wody związane za zmianą objętości pod wpływem temperatury. Rura bezpieczeństwa zabezpiecza przed nadmiernym wzrotem ciśnienia i odprowadza wode/parę wodną do naczynia.

Wtedy dochodzi rura cyrkulacyjna łącząca dół zbiornika z rurą bezpieczeństwa. Oczywiście jeszcze rura odpowietrzająca.

Często stosowany jest też wariant z jedną rurą wzbiorczą i przelewową.

Generalnie radzę zmienić sposób podłączenia tego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...