Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna-uporządkowanie wiedzy


Recommended Posts

Witam,proszę o pomoc w uporządkowaniu wiedzy którą zaczerpnąłem na forum muratora odnośnie wentylacji,pare prozaicznych zagadnień:

1.Mam zamiar zainstalować w przyszłym domku wentylacje mechaniczną z rekuperatorem,więc budowa komina do wentylacji grawitacyjnej odpada(w projekcie miałem grawitacyjną)?

2.W salonie planuje kominek z zewnętrznym dopływem powietrza,w projekcie mam komin systemowy wraz z kanałem do wętylacji grawitacyjne,czy owy kanał musi zostać ze względu na przepisy,czy mozna kupic komin bez kanału do wętylacji grawitacyjnej?

3.Co z kotłownia-piec gazowy z zamkniętą komorą spalania-czy musi tam być wyciąg grawitacyjny czy Też może być wętylacja mechaniczna?Projektant powiedział mi że musi być i koniec??:confused:

Dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kominy nie są potrzebne.

2. Kominek z zamkniętą komorą spalania. Doprowadzenie powietrza rurą śr. 150 mm jeśli się nie mylę. Wentylacja nie potrzebna.

3. Piec gazowy z zamkniętą komorą spalania (kondensacyjny) o ile się nie mylę pobiera powietrze z zewnątrz budynku i tą samą rurą wyrzucają spaliny więc po co wentylacja? Chyba, że planujesz kotłownie na paliwo stałe. Ja tak mam. Doprowadziłem jeden komin wentylacyjny do kotłowni którą szczelnie odizoluje. No i projekt: Jeśli nazwiesz pomieszczenie kotłownią doprowadzenie powietrza musi być na projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno dot. pkt. 2: Słyszałem, że w niektórych rejonach kominiarz nie odbiera domu bo nie ma wentylacji w pomieszczeniu gdzie jest kominek i nie ma dla nich znaczenia że jest z zamkniętą komorą spalania. Ktoś tak mi pisał na FM. Ja jednak liczę na zdrowy rozsądek kominiarza który będzie odbierał nasz dom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm,

 

Mało piszę na forum muratora, ale tematy o które pyta autor wątku trapiły i mnie. I niestety odpowiedzi jakie znalazłem były zupełnie inne niż podane w odpowiedzi.

Ad2. Podobno powinien być kanał wentylacyjny przy kominku aby w przypadku braku prądu była wentylacja naturalna. Kanał taki ma zamykaną kratkę

Ad3. Wentylacja grawitacyjna wymagana, ze względu na gaz w domu. Taka sama odpowiedź jest na forum muratora.

Niestety większość pisze to co im się wydaję nie zważając na przepisy. Na poczatku też byłem podekcytowany ile to zaoszczędzę bo komimów nie muszę mieć. I jak się później okazało i tak należy choć jeden postawić.

źródło: http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/Jak%20zmieniono%20domy.pdf

http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/Jak%20zmieniono%20domy.pdf strona bodajże 5

 

Nadal nie rozwiałem swoich wątpliwości co do kuchni i kuchnki gazowej.

Edytowane przez piotri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad2. Podobno powinien być kanał wentylacyjny przy kominku aby w przypadku braku prądu była wentylacja naturalna. Kanał taki ma zamykaną kratkę

Co ma prąd do wiatraka? Kominek z zamkniętą komorą spalania nie potrzebuje wentylacji bo dostarcza się ją bezpośrednio do paleniska. Po drugie NIE WOLNO stosować wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu z WM!

 

Rozdział 6. Wentylacja i klimatyzacja

 

§ 150.

 

9 . W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia(o takich nie mówimy) i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

 

Ad.3 "3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175."

Edytowane przez ProMyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, nie doczytałeś tego co pisałem. Przez cały czas kratka jest zamknięta czyli jakby wentylacji grawitacyjnej nie było. Czy napisali prawdę co do kominka to nie wiem, co do gazu u niejednego źródła było napisane że grawitacyjna wentylacja jest wymagana.

 

"Dlatego zamiast kotłów z otwartą komorą spalania zaleca się stosowanie kotłów z

zamknięto komora spalania - turbo lub kondensacyjnych. WyposaŜone są one w system rura

w rurze, który pozwala na pobieranie powietrza do procesu spalania bezpośrednio z zewnętrz

a nie z pomieszczenia. Dzięki czemu nie ma potrzeby wykonywania kanału nawiewanego a

proces spalania odbywa się w sposób niezaleŜny. Zmniejsza się tym samym strumień

powietrza zewnętrznego doprowadzanego do budynku z pominięciem systemu mechanicznej

wentylacji, redukują straty ciepła na wentylację i straty ciepła powodowane wychłodzeniem

kotła oraz zasobnika c.w.u.. Wykorzystanie kotła z zamkniętą komorą spalania nie zwalnia

jednak z obowiązku wykonania w kotłowni naturalnej wentylacji wywiewnej i zastosowania

nieszczelnej stolarki okiennej. Z uwagi na podłączenie gazu pomieszczenie to musi posiadać

niezaleŜny, naturalny system wentylacji. Aby jednak nie doszło do zakłóceń pomiędzy

wentylacją mechaniczną a naturalną drzwi pomiędzy kotłownią a wnętrzem budynku

powinny być szczelne."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.Co z kotłownia-piec gazowy z zamkniętą komorą spalania-czy musi tam być wyciąg grawitacyjny czy Też może być wętylacja mechaniczna?Projektant powiedział mi że musi być i koniec??:confused:

 

http://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-gazowe/w-kotlowni-z-kotlem-kondensacyjnym-nawiew-nie-jest-konieczny,26_6657.html

Według mnie wystarczy kanał wywiewny z rury ponad dach. Komina nie trzeba murować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, nie doczytałeś tego co pisałem. Przez cały czas kratka jest zamknięta czyli jakby wentylacji grawitacyjnej nie było. Czy napisali prawdę co do kominka to nie wiem, co do gazu u niejednego źródła było napisane że grawitacyjna wentylacja jest wymagana.

Zamkniesz tak szczelnie kratkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie było "chyba lub wydaje mi się", proszę poczytać:

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

(Dz. U. Nr 75, poz. 690)

§ 148

2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

 

§ 150

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

 

§ 170

3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kominy nie są potrzebne.

2. Kominek z zamkniętą komorą spalania. Doprowadzenie powietrza rurą śr. 150 mm jeśli się nie mylę. Wentylacja nie potrzebna.

3. Piec gazowy z zamkniętą komorą spalania (kondensacyjny) o ile się nie mylę pobiera powietrze z zewnątrz budynku i tą samą rurą wyrzucają spaliny więc po co wentylacja? Chyba, że planujesz kotłownie na paliwo stałe. Ja tak mam. Doprowadziłem jeden komin wentylacyjny do kotłowni którą szczelnie odizoluje. No i projekt: Jeśli nazwiesz pomieszczenie kotłownią doprowadzenie powietrza musi być na projekcie.

 

Pomyłka przy piecu lub kominku z zamkniętą komorą spalania, również potrzebna jest wentylacja. Może to być np.: wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna zrównoważona.

Edytowane przez M K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystanie kotła z zamkniętą komorą spalania nie zwalnia

jednak z obowiązku wykonania w kotłowni naturalnej wentylacji wywiewnej i zastosowania

nieszczelnej stolarki okiennej. Z uwagi na podłączenie gazu pomieszczenie to musi posiadać

niezaleŜny, naturalny system wentylacji. Aby jednak nie doszło do zakłóceń pomiędzy

wentylacją mechaniczną a naturalną drzwi pomiędzy kotłownią a wnętrzem budynku

powinny być szczelne."

 

Głupoty w tym artykule piszą.

 

Tak się robi tylko w przypadku pieca na paliwo stałe: węgiel, drewno,..... Natomiast jak w pomieszczeniu jest piec z otwartą komorą spalania, powinien tam być nawiew powietrza zewnętrznego (kratka przy podłodze) oraz kanał wywiewny wentylacji grawitacyjnej lub nawiew i wywiew WM zrównoważony lub nadciśnieniowy.

W przypadku pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania, nawiew nie jest potrzebny, natomiast potrzebny jest wywiew. Może to być kanał wentylacji grawitacyjnej lub wywiew WM.

Edytowane przez M K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W tym wątku zwrócona została uwaga na zagrożenia związane z użytkowaniem kotłów zasilanych np.: gazem. I słusznie bo nie powinno się lekceważyć takich zagrożeń jak możliwość rozszczelnienia instalacji gazowej. Tylko, że nie powinno się również popadać w przesadę.

 

Musimy tutaj rozdzielić jak możemy zrobić wentylację kiedy w domu ma być WM a piec znajduje się w wydzielonej kotłowni. W takim wypadku w kotłowni może być wentylacja grawitacyjna, nawiew i koniecznie szczelne drzwi, oddzielające kotłownię od pozostałych pomieszczeń.

Natomiast kiedy piec wisi w łazience, kuchni czy korytarzu, planując lub mając WM, nie możemy zrobić wentylacji grawitacyjnej, bo przepisy wyraźnie tego zabraniają.

Mamy więc zrezygnować z WM i w domu, mieszkaniu zrobić tylko wentylację grawitacyjną?

Zrobimy w łazience nawiew i wywiew grawitacyjny i uszczelnimy do niej drzwi?

To dopiero byłaby paranoja :rolleyes:

Ponadto nie wiem czemu zakładamy, że wentylacja grawitacyjna tak dobrze zadziała. I skutecznie usunie zapachy czy gaz z rozszczelnionej instalacji?

Po pierwsze jak chałupa szczelna, to wentylacja grawitacyjna nie będzie działać. Nie działa też kiedy na dworze jest cieplej jak w domu, czyli latem.

Powinna działać zimą tylko, że nie zawsze tak jest. W ilu domach taka wentylacja, dmucha zamiast wyciągać?

Ostatnim argumentem za wentylacją grawitacyjną jest "bo działa jak nie ma prądu" a WM bez prądu nie działa.

To proszę jeszcze raz poczytać kiedy i jak działa wentylacja grawitacyjna.

A co do ewentualnego braku prądu, to jest coś takiego jak przetwornica, ups, agregaty i WM będzie działać nawet jak nam prąd wyłączą. Możemy również zrobić WM tak aby przynajmniej jeden wywiew, np.: w łazience z z zainstalowanym tam piece gazowym, działał jak wentylacja grawitacyjna, kiedy nam wyłączą prąd.

Edytowane przez M K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie podpowiedzi,

-czyli moge odizolować kotłownie od reszty domu gdzie bedzie WM za pomocą szczelnych drzwi,i tam zrobić grawitacyjną.Wczesniej zastanawiałem sie tylko nad samym wyciągiem grawitacyjnym w kołowni(nawiew nie potrzebny bo kocił z amkniętą komorą spalania) i nieszczelnymi drzwiami w kotłowni w celu zachowania cyrkulacji powietrza.

- jak instalacja jest zrobiona poprawnie i w domu panuje nadcisnienie i posiadamy kominek z dopływem powietrza zewnątrz to nie musimy czy nawet nie możemy mieć wycągu grawitacyjnego(przepisy zabraniają łonczenia dwóch systemów?)

Dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wentylacja grawitacyjna działała poprawnie,musi być dostarczone powietrze zewnętrzne. Może to być to nawiew, nawiewnik lub uchylone okno.

 

Przy WM kominek musi mieć zamkniętą komorę spalania. Ma on szczelne palenisko, uszczelnione drzwiczki, dopływ powietrza zewnętrznego kanałem fi 100 lub 150 podpięty bezpośrednio do wkładu. Taki kominek, nie może pobierać powietrza z pomieszczenia.

 

Nie można łączyć WM z wentylacją grawitacyjną w jednym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bezpieczna praca kominka jest zagwarantowano równieŜ w przypadku

wyłączenia wentylacji mechanicznej, np. na skutek przerwy w dostawach energii

elektrycznej. Kominek staje się wtedy głównym źródłem ciepła w domu (pompy obiegowe

c.o. są równieŜ zasilane energią elektryczną) a rolę wentylacji mechanicznej musi przejąć

wentylacja naturalna."

 

to już są domniemania, który przepis nakazuje stawianie takiego kanału grawitacyjnego?

to jest tylko możliwa a nie obowiązkowa opcja więc o co ten spór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...