Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koszt budowy domu z bali


daniel26z

Recommended Posts

witam , koszt uzależniony jest od wszystkich detali ...dach może być ze zwykłego trapezu jak i z wymyślnej dachówki czy też gontów po np 120 zł/m kwadratowy - no i oczywiście plus robocizna ... :-) generalnie ja właśnie buduję dom z bala, pomijając cene dachu wygląda to tak, że firmy biorą od około 1500/m - 2600/m w stanie surowym. Ja robie to wszystko "systemem gospodarczym - czyli sam wybrałem sobie cieśli, osobno ekipę do fundamentów - można też osobno wybrać dekarzy - tych co wymurują komin...a potem np specjalistów od wykonczenia. Ten sposób wymaga trochę zaangażowania, ale pozwoli "ciąć koszty" .. :-) no i mieć zdecydowany wpływ na jakość wykonania; ja zacząłem od wyboru tartaku, gdzie kupiłem drewno - jodła po 400 za kubik netto plus dostawa /35 / za kubik w moim przypadku:-) /materiał na działce - jednocześnie właśnie znalazłem cieśli - robocizna różnie - u mnie biorą po tysiaka na dzień :-)ale są zarypiści! resztę każdy może sobie policzyć, w zależności jak skomplikowany ma domek, oczywiście jest pełno - jak ja to nazwałem kosztów ukrytych - a to podłączeniu mediów, a to jakieś dwie albo i trzy wywrotki "klińca" bo nie moga dojechać gruchy z betonem i trzeba naprawić drogę.. :-) itd....poniżej foto jak to wygląda na bieżącym etapie ..

 

 

 

http://lh5.googleusercontent.com/-4RPldJJvoB8/TuPZ93Qi8NI/AAAAAAAAAHg/UnjmEnUxVn8/s640/20111210106.jpg

Edytowane przez MareMarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

* *** Na wstępie chcieli byśmy obalić mit, że Domy z bala są bardzo drogie !

Weźmy na wzór budynek o pow. 100 m2. Technologią tradycyjną w stanie surowym z zadaszeniem można go wybudować w stanie surowym zamkniętym za*160 000 zł*systemem gospodarczym,*210 000 zł*firmą.

Dom z bali drewnianych*będzie kosztował*200 000 zł*w stanie surowym zamkniętym, z tym że w domu tradycyjnym musimy go przede wszystkim ocieplić i wytynkować, gdzie domu z bala nie ocieplamy, ani nie musimy tynkować pomieszczeń. Reszta jest już taka sama zarówno dom z Bali, jak i tradycyjny trzeba wykończyć, a jak to zrobimy to już zależy od naszej wyobraźni i portfela.*

 

* * * Ceny domów z Bali trzeba przyjąć ok*2100 zł za 1m2 pow. użytkowej.*Cena uzależniona jest od projektu, czyli ile zużyjemy na niego materiału, jaki to będzie materiał i jak zaawansowany technologicznie jest projekt.

Dokładną cenę możemy Państwu podać po wysłaniu do nas projektu.

*

Podana cena 2100 zł 1 m2 zawiera:

- produkcja domu z sosny lub świerka,*

-*zapewniamy transport,

- montaż na Państwa działce na terenie Polski,

- zabezpieczenie impregnatem ognioodpornym, oraz grzybobójczym*

- montaż wysokiej klasy okien Drewnianych i drzwi wejściowych

- wykonanie więźby dachowej wraz z jej zabezpieczeniem

 

Za dodatkową dopłatą wykonujemy:

- Fundamenty lub Ławę,

- instalacje elektryczną,

- instalacje CO,

- wykończenie wnętrz,

- przydomową oczyszczalnie ścieków lub szambo,

- pokrycie dachowe,

- aranżacje wnętrz wraz z projektem.

 

Wszelkie doradztwa techniczne są oczywiście gratis.

 

Więcej dowiecie się:

www.woodenhouses.com.pl

* * **

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-) Rozwalają mnie takie "zapytania" na zasadzie "OK, popełniacie błąd, ale dowiedzmy się co wami kierowało" jak od ProMyst ... Jakie to polskie ;-)

 

Do postu Woodehouses[/b, dodam tylko od siebie (jako właściciel domu z bala prawie na ukończeniu) kilka uwag/porad dla przyszłych Inwestorów - Balowiczów.

 

- na podstawie mojego kosztorysu (bal 14cm, ocieplany od środka, ocieplina zamknięta deską sosnową) porównanego do kosztorysów osób budujących z "grubego" bala, mogę stwierdzić, że końcowy koszt domu z bala "grubego" i z bala "cieńszego" (min 14cm) następnie ocieplanego, są zbliżone.

 

- budowanie z bala "cieńszego" wybacza niewielkie błędy, takie jak nieszczelności. Warstwa przec-wiatrowa niweluje problem z podwiewaniem. W balu "grubym" nie można sobie na to pozwolić.

 

- budowanie z bala "cieńszego" jest nieco bardziej przyjazne finansowo dla Inwestora - koszt jest bardziej rozłożony w czasie (tańszy bal, ale potem płacimy za ocieplenie). W balu "grubym" musimy mieć więcej monet na początku ;-)

 

- budowanie z bala "grubego" wymaga dokładnego przemyślenia już na samym początku podłączenia mediów, rozprowadzenia rur, przewodów zasilających.

 

- budowanie z bala "grubego" jest szybsze. Po kilku miesiącach, od rozpoczęcia budowy, można się wprowadzać (zakładam utrzymanie płynności finansowej Inwestora). Z balem "cieńszym" już tak nie jest. Dobrze jest pozwolić takiemu domowi "osiąść", a najlepiej, żeby gruba warstwa śniegu na dachu jeszcze go docisnęła. Następnie, można brać się za ocieplenie, ale i tak musimy brać pod uwagę fakt, że dom będzie pracował.

 

... Takie zestawienia można mnożyć. Jedna i druga technologia, jak widzę ma swoich zagorzałych zwolenników. Jedna i druga metoda jest "historyczna". Kiedyś też budowano z cienkiego bala, który następnie był ocieplany od środka trzciną, i obrzucany gliną.

Wybór należy do Inwestora.

 

Przyszłym inwestorom, przypominam tylko, że koszty wykonania fundamentu, kominów systemowych z murowaniem i dobrego pokrycia dachowego z obróbkami należy doliczyć do kosztu budowy. Myślę, że min 20% należy doliczyć do takiej oferty. Wtedy mamy stan surowy zamknięty.... Bo dalszy etap do już inna historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad sprzedażą mieszkania i kupnie działki na ktorej chce wybudować dom z drewna o powierzchni 80 - 100m. pytanie na jaki koszt całkowity powinienem się przygotować (łącznie z fundamentami, elektryką i ogrzewaniem)? z gory dzięki za odpwiedź od bardziej doświadczonych w temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co mówicie wynika, że o ile same materiały itd byłyby tańsze, to ewentualną różnicę i tak pokryje koszt robocizny, bo nie każda ekipa budowlana zajmuje się takimi domami.

 

Do budowy takiego domu najlepsza będzie wyspecjalizowana ekipa, pracy podejmie się zapewne wielu, ale niewielu zrobi to dobrze. Sprawdzajcie doświadczenie i referencje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Izolacja od środka to jest :bash: izolacja od środka.jpg

izolacja na zewnątrz.jpg

od zewnątrz plus fundament.jpg

takie trzy proste detale bez kosztów ... tylko przez głupotę tracić ciepło :bash: ba nie dość że ciepło to jeszcze sprzyjać zagrzybieniu.

Przypatrzcie się dobrze .. pierwszemu obrazkowi .. tam jest 17cm litego drewna wręcz idealnego bez zacięć itp ..

Zobaczcie sobie teraz na rozkład temperatur na pionowej ścianie ... przy 10cm paroizolacja od wewnątrz nie jest zabezpieczona

dostatecznie przez wystąpieniem na niej kondensacji:bash: ma temperaturę około 14,3 st to jest bardzo mało ...

Plus jeszcze u góry mostek.. i od fundamentu gdzie temp jest jeszcze niższa i osiąga 11 st przy 40% wilgotności przy 20st ciepła nastąpi kondensacja na takiej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

No tak, przyjdzie Franek od Józka i powie że łon widział grzyb u sąsiada w domu i wg niego

dom nie oddycha. I już jak Franek opowie to już jest wielki praktyk, bo stwierdził nic.

Jak ja to dobrze znam, bez jakichkolwiek podstaw wiedzy, głoszą takie dyrdymały że ciężko słuchać.

Ale w ich ciasnym mniemaniu to oni są "praktykami" otóż; stosowanie wiedzy i wzorów to nie teoria.

Ponieważ kiedyś dawno temu to już zostało spraktykowane i opisane, aby można było stosować.

Każdy wzór/wykres ma podstawy w empiryce, to wasze mniemanie że sobie potraficie pewne zjawiska wytłumaczyć tylko sobie oraz podobnym sobie, wspólnym dogmatem jest oddychanie ścian, to nawet nie jest teoria to hipoteza szeroko mijająca się z prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich Koleżanek i Kolegów, którzy z powątpiewaniem ;-) zadają pytania w stylu: Czy to się da ogrzać, i czy aby na pewno dom drewniany nie jest droższy w utrzymaniu niż murowany...

Sugeruję przestudiowanie architektury, i metod budownictwa w krajach skandynawskich. Jaki są ich historyczne metody budownictwa , a i jak się buduje tam dzisiaj. Tyle na temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...