Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zabudowa kominka wełną po 2 sezonach


Wojtek R

Recommended Posts

Regut

Z postu wynika, że nie orientujesz się w różnicy. Jednak uparcie zabierasz głos...

No na pewno coś nie doczytałeś, bo pośpiech udowodnienia, dokopania, dogryzienia była szybsza.

 

Widzisz „stary” ;-) masz rację w kwestiach kominkowych się nie orientuje dlatego staram się czegoś dowiedzieć i czytam wątki o kominkach a tu wiedzy jak na lekarstwo za to pełno naganiania „mercedesa kup”, „fiata kup” „przyjedź obejrzeć renaultopa”. Tak jakoś nie wiem dlaczego mam kupować tego fiata i czym on różni się od mercedesa.

 

Głos w wątkach kominkowych zabrałem drugi raz a jeżeli przejrzysz moją historie na forum to zauważysz że zabieram bardzo rzadko i nigdy nie robiłem tego z chęci dokopania komukolwiek. Potrafię pomóc i podziękować wtedy gdy sam tę pomoc na forum od kogoś otrzymam, no i na koniec nie naganiam dla nikogo.

 

Tak z ciekwości jak podasz już szczegóły, dopisz proszę za ile wykonujsz przedstawiony kominek w tym roku ? Może ktoś mimo podwyżki się zdecyduje i nie będzie sam robił w wełnie jak compi ?

Edytowane przez Regut1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 503
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

8000 zł zł jak rozumiem bez robocizny? Robocizna 4 dni robocze + plus koszty i czas związany z zakupem materiałów. A jak oglądasz TV to orientujesz się, że właśnie koszt robocizny nie jest tani.

No to faktycznie pojechałeś na górną półkę kominkową.

O czym my tu rozmawiamy, faktycznie Masz mercedesa...

Albo inaczej; zapłaciłeś jak za mercedesa.

 

Zwrócę uwagę na tytuł wątku i może o tym pisz, a nie o mercedesach, którymi próbujesz mnie tu zgryźliwie nawrócić na jedynie słuszną wiarę. Napisz jeszcze ile wynosi Twoja dniówka lub roboczogodzina i wtedy to będzie pełen full wypas mercedes. Podałem całkowity czas poświęcony na montaż wkładu(cena trochę wyższa niz ten Twój), obudowę i obróbkę dekoracyjną. Płytki przyjechały spedycją, wkład przywiozła hurtownia razem z kominem i resztą. Jedynie g-k kumpel podrzucił busem, za co zapłaciłem, ale w browarach. Co Ci nie pasuje w moich oszczędnościach? Może będę mógł wytłumaczyć? Aha, dokładna kwota to 7550. Policzmy więc czy zaoszczędziłem te wymienione wcześniej 4 tysiące czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zaraz zaraz ... bo o dwóch całkiem innych rzeczach mówimy ...

Ja nie mówię wcale że taki zdun co to za 3-4 tysiaki piec Ci postawi, od razu cały dom Ci nim ogrzeje.

Ani o tym że piec taki będzie Ci się podobał ...

Ani o tym że taki zdun będzie wiedział i umiał tą szybkę wstawić.

Ani o tym że w łomocie za tysiaka, na którym Pan Od Regipsów właśnie kominek pięknie grzejący dom cały postawił, ogień cudowny co wieczór do pooglądania będzie ...

Mam dwie prywatne teorie.

Pierwsza mówi o tym, że w naszym kraju jest około 38 milionów lekarzy i tyleż samo budowlańców. I jak się to nie zmieni to się w życiu nie dorobimy jako społeczeństwo.

Druga to ta, że kominek nie jest rzeczą niezbędną do tego by posiadać swój dom. Wręcz przeciwnie - jest zbytkiem i niepotrzebnym wcale wydatkiem. Po co go więc mieć "na siłę"?

No to mitomanem bym musiał być chyba ... żebym bujdy o wszystkogrzejnym i piękniewyglądajcym oraz superwidokogniaprzedstawiającym kominku za 4 tysiaki kity wciskał ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

compi widzę, że nie pogadamy jakoś.

Piszesz, że wkład tańszy a ja widzę, że droższy. Piszesz co i czym przyjechało, ja o tym nie pisze bo co to klienta obchodzi i nawet z reguły nie ma czasu na słuchanie tego jakbym mu zaczął o tym opowiadać.

Ja alkoholem nie płacę za usługi. Wybacz więc nieporozumienie. No chyba, że Ty otrzymujesz wynagrodzenie w browarach... Tu dałeś cios poniżej pasa.

Podałem Ci konkretną kompleksową cenę z komienk widoczny na zdjęciu.

Cenę z konkretnego wykonawstwa z faktury która jest zaksięgowana.

A Ty wypytujesz mnie o zarobki, ja nawet o to Ciebie nie pytam, no chyba że żyjesz z odsetek. Ja tego nie analizuje.

Po drugie zbudowałeś budowle inaczej funkcjonującą (działającą) i dosłowne porównania cenowe są dla Ciebie niekorzystne. Tym bardziej, że kupując wkład 16 KW nastawiasz się na efektywne dogrzewanie budynku, świadczy o tym również DGP z turbiną. Przyznam, że turbiny i tak robudowanego DGP to już mało kto chce. raczej jest teraz to inaczej rozwiązywane.

 

PS

Teraz zauważyłem post Foresta z którym się zupełnie zgadzam i polecam do uważnego poczytania.

 

Tak z ciekwości jak podasz już szczegóły,

dopisz proszę za ile wykonujsz przedstawiony kominek w tym roku ? Może ktoś mimo

podwyżki się zdecyduje i nie będzie sam robił w wełnie jak compi ?

Orientacyjne ceny są u nas podane na naszych stronach www.

Tutaj nnie ma utajnienia. Jeżeli chodzi o troskę o nasze zamówienia, to dziękuje, ale poki co nie martw się o to.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bader , mam chwilkę , więc o tym: http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5102898

 

Tak sobie przeczytałem jeszcze raz ten przydługawy monolog i nic innego

do głowy mi nie przychodzi jak libacja. Sporo wypiłeś ? Bo rys historyczny

rozwoju niemieckiego zduństwa jest zaiste imponująca fantazją . Trzeba

nie byle jakiej stymulacji by 500 lat rozwoju technik zduńskich spakować

w góra 30 - 40 letnią paczuszkę . Bo tyle ma chyba kariera szybki w

kominkach, która to według Ciebie ponosi główną winę za dyskryminację

francuskich technik budowy kominków.

 

Porównanie czasów palenia natomiast zasługuje na Złotą Kaczkę, lub

Oskara z dziedziny absurdu.

 

No i komentarze obrońców uciśnionych, nawiązujące do Twojej wolty,

czerpiące inspirację z wypisywanych w pijackim amoku bania luków !

Pewnie sam się nieźle bawisz obserwując jak chłopaki prężą muskuły :D

 

To mi się nawet zaczęło podobać. Dzięki Bader , choć wątpię czy cieszy

Cie widok tego coś nawpisywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..........

Druga to ta, że kominek nie jest rzeczą niezbędną do tego by posiadać swój dom. Wręcz przeciwnie - jest zbytkiem i niepotrzebnym wcale wydatkiem. Po co go więc mieć "na siłę"?

.......... ...

 

Na siłę to chcąc Was zatrudnić musiałbym kredyt dobrać, hahaa! Szacunek mam dla osób ceniących się. Tracę dla takich, którzy za wszelką cenę będą się starali udowodnić komuś, kto coś sam amatorsko zrobił, ale zgodnie ze sztuką, że to jest be, że tak nie można, że trzeba dać zarobić innym, argumentując to szkodliwością wełny większego producenta i brakiem ciepłej obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

compi widzę, że nie pogadamy jakoś.

Piszesz, że wkład tańszy a ja widzę, że droższy.

Przeczytaj co napisałem: "Podałem całkowity czas poświęcony na montaż wkładu(cena trochę wyższa niz ten Twój)"

 

Piszesz co i czym przyjechało, ja o tym nie pisze bo co to klienta obchodzi i nawet z reguły nie ma czasu na słuchanie tego jakbym mu zaczął o tym opowiadać.

 

Sam zacząłeś o kosztach to Ci odpisałem. Przeciez interesowało Cię z czego wynika moja cena końcowa. Gdybym napisał, że na dachu kombiaka przywiozłem te płyty, jadąc po chleb to co bys napisał?

Ja alkoholem nie płacę za usługi. Wybacz więc nieporozumienie. No chyba, że Ty otrzymujesz wynagrodzenie w browarach... Tu dałeś cios poniżej pasa.

Chyba faktycznie nie pogadamy bo rozwinąłeś ten szczegół zapominając napisać ile bierzesz za dzień pracy lub godzinę pracy.

Podałem Ci konkretną kompleksową cenę z komienk widoczny na zdjęciu.

Cenę z konkretnego wykonawstwa z faktury która jest zaksięgowana.

A Ty wypytujesz mnie o zarobki, ja nawet o to Ciebie nie pytam, no chyba że żyjesz z odsetek. Ja tego nie analizuje.

Zacznę od tego, że już raz pytałeś się mnie co w życiu robię zawodowo. Zbyłem Cię wtedy bo pytanie było z d... wzięte. Tu natomiast odnosząc się do twojej ceny za kominek ważną rzeczą jest porównanie minimum tych 4 dniówek. Bądź więc konsekwentny i napiosz ile byś wziął za robotę u mnie lub skończ ze mną polemikę bo wniosków w ten sposób nie wyciągniemy żadnych.

Po drugie zbudowałeś budowle inaczej funkcjonującą (działającą) i dosłowne porównania cenowe są dla Ciebie niekorzystne. Tym bardziej, że kupując wkład 16 KW nastawiasz się na efektywne dogrzewanie budynku,

Już pisałem, że wiedziałem co buduję i jak to będzie działało. A niekorzystne porównania nam wyjdą gdy mnie przekonasz, że za zaoszczędzoną różnicę otrzymałbym coś czego nie planowałem i nie będę miał. 16 kW w moim wkładzie to przyznam rzecz drugorzędna. Wygląd paleniska przeważył, a przy okazji wyszła moc, która jest ok. Bałem się o przegrzewanie, ale tak nie jest( zawsze można).

świadczy o tym również DGP z turbiną. Przyznam, że turbiny i tak robudowanego DGP to już mało kto chce. raczej jest teraz to inaczej rozwiązywane.

To czy ktoś mało chce DGP to mnie mało interesuje. Czytając to forum mam inne odczucia. Natomiast rozbudowa wynika z tego że mieszkamy w parterówce. Któryś z Was tłumaczył mi, że grawitacyjne to pikuś by był, ale wolałem na te "metry" dołożyć maszynę za 550zł z filtrem i z możliwością jej sterowania bez włażenia na drabinę do anemostatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zaraz zaraz ... bo o dwóch całkiem innych rzeczach mówimy ...

Ja nie mówię wcale że taki zdun co to za 3-4 tysiaki piec Ci postawi, od razu cały dom Ci nim ogrzeje.

Ani o tym że piec taki będzie Ci się podobał ...

Ani o tym że taki zdun będzie wiedział i umiał tą szybkę wstawić.

Ani o tym że w łomocie za tysiaka, na którym Pan Od Regipsów właśnie kominek pięknie grzejący dom cały postawił, ogień cudowny co wieczór do pooglądania będzie ...

Dobrze że sprecyzowałeś bo już wychodziłem szukać ;-)

 

Mam dwie prywatne teorie.

Pierwsza mówi o tym, że w naszym kraju jest około 38 milionów lekarzy i tyleż samo budowlańców. I jak się to nie zmieni to się w życiu nie dorobimy jako społeczeństwo.

Druga to ta, że kominek nie jest rzeczą niezbędną do tego by posiadać swój dom. Wręcz przeciwnie - jest zbytkiem i niepotrzebnym wcale wydatkiem. Po co go więc mieć "na siłę"?

No to mitomanem bym musiał być chyba ...

 

Zgadzam się, napisze więcej, mam własną teorię – niestety tylko jedną - moim zdaniem posiadanie własnego domu jest większym komfortem. W sąsiednim kraju, bogatsze społeczeństwo się tym nie przejmuje. Nie budują, a w większości wynajmują i mają w głębokim poważaniu to czy lepszy styropian w kropki czy ktoś ich w jajo robi. Tylko tam są mocne organizacje konsumenckie, a i szacunek do pracy inny.

Polak głupi, szarpie się, męczy, zaciąga pakt z „diabłem” praktycznie na całe swoje życie, a dodatkowo sam ciężko pracuje po to żeby mieć swoje. Część z Nas jest jeszcze na tyle głupia że lubi wiedzieć za co wydaje swoje pieniądze. Właśnie część, części z tych głupców jest na tym forum, a dodatkowo dobrzy ludzie non stop im tu coś polecają. Ci głupcy nie potrafią zrozumieć dlaczego mercedes ma być dla nich najlepszy (bo mercedesy w Polsce potrafią rdzewieć) dlatego z róznym szczęściem szukają samodzielnie ;-). Tak się zastanawiam po co zajmować się głupcami z forum może lepiej szukać tych mądrzejszych, tych którzy stawiają wyłącznie na komfort. Wyławiania samych takich „najmądrzejszych” życzę.

 

Ps. Jeszcze jedno, swego czasu w sposób dość jednoznaczny, choć w mojej ocenie zasłużony, pozwoliłem sobie wyrazić swoją opinię, co mocno zabolało jednego z kolegów.

Mojej oceny co do ogółu nie zmieniam ale Eniu/Piotrze lub Pawle J kimkolwiek jesteś - ogół to ogół. Większość pracuje na sposób postrzegania całości, na Twoją działkę też. Każda ocena, która dotyczy ogółu nie może być sprawiedliwa. Nie bierz tego tylko na własną klatę chłopie :-) Jeżeli odebrałeś to personalnie to na priwa-a załatwimy resztę ,tak żebyś nie czuł się dotkniety nawet jeżeli jesteś tylko wirtualny ;-)

Pzdr

Edytowane przez Regut1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientacyjne ceny są u nas podane na naszych stronach www.

Tutaj nnie ma utajnienia. Jeżeli chodzi o troskę o nasze zamówienia, to dziękuje, ale poki co nie martw się o to.

 

bochusz

Dziekuję, jak zwykle masa szczegółów zresztą naiwny jestem. Pytanie o ceny to tylko żart w odpowiedzi na Twój z podawaniem cen zeszłorocznych. Nie pogadaliśmy o szczegółach to przynajmniej sobie pożartowaliśmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz jestesmy tak daleko od tematu to ja tez cos dopisze;-)

Bohusz - to podawanie ceny ubieglorocznej to faktycznie miszczostwo swiata i powinienes jakas zlota czcionke muratora za to dostac:-)

A juz zdanie o powodach podwyzki to prawdziwa perelka:-)

Forest - gleboko sie z Toba nie zgadzam co do Twojej diagnozy. Mam na mysli to zdanie o 38 milionach lekarzy itd. Powiem wrecz, ze wypowiadajac sie w temacie ogolnogospodarczym sam popelniasz blad przed, ktorym ostrzegasz;-)

Wlasnie dzieki przedsiebiorczosci Polakow, z trudem bo trudem ale wlasnie doganiamy Europe. Bo nie dlatego, ze mamy super Rzad i wielkie bogactwa naturalne.

Ludzie probuja cos robic, moze nie zawsze do konca im wyjdzie, moze cos schrzania, ale probuja.

To, ze nauczyciel, listonosz czy ekspedientka (bez szans na podwyzke wynikajaca z aktualnej mody) po godzinach pracy probuja dogonic swoje marzenia, zamiast po prostu stwierdzic "nie stac nas na uslugi Foresta wiec nie bedziemy mieli kominka", podtrzymuje nasza gospodarke.

Alternatywa jest bezrobocie i demonstracje pod haslami "chcemy pracy i chleba".

Pozdrawiam.

Edytowane przez ja14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regut

 

Mógłbyś w kilku zdaniach , bez przydługawych monologów,

napisać o co Ci chodzi ? Tak jak potrafisz , jakby nie było

wcześniejszych postów. Bez dygresji motoryzacyjnych,

geograficznych i bez straszenia forumowiczów czarnym

ludem (czyli wstrętnymi kominkarzami ) i bez patetyzmu

o forumowiczu budowlańcu, bo to jest tu, na FM oczywiste a

ładnie opisał to Ja 14, więc masz z głowy...

 

Przestałem kaman...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od tego, że już raz pytałeś się mnie co w życiu robię zawodowo. Zbyłem

Cię wtedy bo pytanie było z d... wzięte. Tu natomiast odnosząc się do twojej

ceny za kominek ważną rzeczą jest porównanie minimum tych 4 dniówek. Bądź więc

konsekwentny i napiosz ile byś wziął za robotę u mnie lub skończ ze mną polemikę

bo wniosków w ten sposób nie wyciągniemy żadnych.

 

Pytając gdzie pracujesz a raczej za ile, odpowiadałem pytaniem na pytanie. Wiem, że to niegrzecznie.

Jednak główny cel mojego pytania zmierzał do tego czy prowadzisz własną firmę, ale gdyby tak było, zapewne Twoje posty by brzmiały zupełnie inaczej.

Ja nie odbieram tej rozmowy jako polemiki. Również piszę bardziej ogólnie gdyż na forum nie ma możliwości prowadzenia rozmowy tylko w dwóch.

Na forum niczym w gazecie pisanie jest do ogółu.

Ciężko mi wyliczyć samą robocizne, gdyż zawsze kalkuluję kompleksowe wykonawstwo. Z wszelkimi materiałami, narzędziami, transportem, prądem, wodą, ogrzewaniem, itp. itp. itp. Ubezpieczenia, vat i zapewne rozumiesz że inne rozbite koszty typu, telefon, aparat fotograficzny, laptop, dostęp do internetu, drukarka, papier do drukarki, ubrania robocze, itp. itp. itp.

Wykonawstwo u klienta to u nas tylko niewielka część wykonawstwa. U klienta to tylko montaż, czyli składanie klocków. Klocki robimy u siebie i to z reguły na kilka kominków równocześnie.

Wykonanie jakiegoś jednego standardowego kominka nie jest dla nas jakimś szczególnym wydarzeniem. To normalna praca.

Nie pracuje jako pracownik fizyczny najemny "u kogoś" który przychodzi do pracy dostaje ubranie robocze, narzędzia, materiały, jest również kompletnie ubezpieczony i podatki odprowadza pracodawca.

Mogę Ci jedynie podać uśrednioną miesięczną kwotę moich zarobków "na rękę" która jest wynikiem całościowej działalności i rozliczeń wewnętrznych firmy. Jest to około 2500 zł netto. Tak założyłem swoje "wynagrodzenie"

Czyli tyle ile zarabia mój 22 letni syn, jako legalny fizyczny pracownik najemny. Syn nie pracuje w firmie kominkowej.

 

Orientujesz się zresztą, że tego typu wykonawstwa jak u Ciebie firma nie realizuje. A więc nawet nie mam tego ogólnie skalkulowanego, nie orientuje się w jakich konkretnych cenach hurtowych są materiały których używałeś. Nie mam również rozeznania jaka cena dokładna jest Twojego wkładu, bo to też materiał do wykonawstwa niezbędny.

 

Zresztą sam również korzystam z firm usługowych budowlanych, no i nie zlecam wykonawstwa pierwszej z brzegu firmie. Jednak napewno głównym czynnikiem nie jest cena.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Compi, Twoja diagnoza ie jest chyba do końca słuszna. Zdaje mi się w ogóle, że to ja między innymi zacząłem te wojnę wełnianą na forum. Nie znajdziesz jednak wśród moich wpisów tekstu typu: "daj se chłopie spokój, nie bierz się za to, weź fachowca". Znajdziesz raczej przykłady przeciwne i to dość wyraziste. To już np. Forest może poświadczyć. Nie będę jednak zalecał nikomu wełny do izolacji kominka konwekcyjnego (czego nie przewiduje nawet producent, co pokazuje w cytowanym przeze mnie ateście higienicznym), tak jak jakieś 10 lat temu zrezygnowałem z możliwości włączenia się w modny nurt handlu wkładami kominkowymi (po przyjrzeniu się im). Tu kierowałem się tylko uczciwością, bo koledzy, którzy poszli ta drogą, mieli się finansowo dużo lepiej ode mnie.

Pisałem, że nie buduję właściwie kominków (tylko kilka nietypowych autorskich realizacji w ramach mówienia "Be", po "A"), ale też znów takich dwóch lewych rąk też nie mam. Byłoby dla mnie dużo łatwiejsze wybudowanie obudowy z cegły lub płyt z betonów izolacyjnych (perlit, wemikulit). Szamot, to trochę inna historia, bo temat idzie o obudowie izolacyjnej. Upieram się, że summa summarum też taniej. To, że taki materiał trzeba ściągać przez internet - wybacz, ale dla mnie argumentem nie jest. Poza tym n ie jest do końca prawdziwy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bohusz.

 

Problemem jest właśnie te około 2500 netto, które starasz się

wypracować jako zysk z robocizny i marż handlowych. Na forum

jest grupa ludzi, dla których marża handlowa, to haracz. Nienawiść

do płacenia haraczy i brak podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu

prywatnej działalności, wywołuje u nich agresję, którą trudno

im powstrzymać. Zawiłości związane z prowadzeniem własnej

firmy, ryzyko jakie podjąłeś, to dla nich czarna magia. Nie jest to

oczywiście ich wina i wyjaśnienia na niewiele się zdają. Wiedzę

na ten temat uzyskuje się po podjęciu takiej działalności.

 

A ludzie którzy to rozumieją, nie podejmują dyskusji...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regut

 

Mógłbyś w kilku zdaniach , bez przydługawych monologów,

napisać o co Ci chodzi ?

 

Nie wiem czy będe potrafił ale postaram się. Sobota u mnie jest świętem - świetem pracy. A ja właśnie świętuje u siebie. Odpowiem wieczorem, a najpewniej w niedzielę.

 

Na początek pierwsza kwestia.

Część z Nas jest jeszcze na tyle głupia że lubi wiedzieć za co wydaje swoje pieniądze. Właśnie część, części z tych głupców jest na tym forum, a dodatkowo dobrzy ludzie non stop im tu coś polecają. Ci głupcy nie potrafią zrozumieć dlaczego mercedes ma być dla nich najlepszy (bo mercedesy w Polsce potrafią rdzewieć) dlatego z róznym szczęściem szukają samodzielnie :wink:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ktorym konkretnie miejscu Eniu to wyczytales?

A problemem Bohusza jest raczej to, ze spedza czas na forum, co moim zdaniem wplywa negatywnie na jego biznes (jak sie odzywa to rozwiewa watpliwosci) i zamiast 10 kominkow miesiecznie, robi 3 przez co marza wypracowana na jednej sztuce musi byc 3,33 razy wieksza niz normalnie moglaby byc. To sie w ekomonii nazywa "efekt skali".

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...