Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zabudowa kominka wełną po 2 sezonach


Wojtek R

Recommended Posts

Zdjęcie "wełniaka" użytkowanego 8 - 10 lat - już dokładnie nie pamiętam. Rocznie przepuszczam przez niego 4 do 6 m3 drewna. Po kolorze rury widać, że bywało ciepło;-) Jak widać jeszcze nic nie spadło, nic się chyba nie odkleiło - a przynajmniej nie leży na dole.

Pozdrawiam.

Użytkowany przez kogo? Jeżeli wełnowiec jest OK to dlaczego zdecydowałeś się na budowę pieco-komina ?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?62525-Jak-zbudowa%C4%87-dom-za-100-ty%C5%9B-z%C5%82-m%C3%B3j(14)-dziennik-budowy.&p=3670178&viewfull=1#post3670178

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 503
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Użytkowany przez kogo? Jeżeli wełnowiec jest OK to dlaczego zdecydowałeś się na budowę pieco-komina ?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?62525-Jak-zbudowa%C4%87-dom-za-100-ty%C5%9B-z%C5%82-m%C3%B3j(14)-dziennik-budowy.&p=3670178&viewfull=1#post3670178

 

"Welnowiec" nie jest OK. Podobnie jak te z plyt izolacyjnych. Wlasnie dlatego w nowym domu wybudowalem piecokominek, ze mam juz duze doswiadczenie z kominkiem bez zadnej akumulacji ciepla.

Potrafie sobie jednak wyobrazic, ze sa ludzie, ktorzy kominka beda uzywali dwa razy w tygodniu albo i rzadziej, wylacznie dla nastroju a nie w celach grzewczych. Dlatego smiem twierdzic, ze dla nich "welnowiec" moze byc dobrym rozwiazaniem.

I straszenie ich nieuchronna katastrofa jest sporym naduzyciem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jaka diagnoza Dottore? Pacjent bedzie zyl czy szykowac nagrobek?

 

 

Żałuję,ze to akurat na Twoim kominku ta jazda. Wiem, że

nie jesteś kretynem i masz trochę taktu. Nie wiem dlaczego

problem urósł do rangi konfliktu zbrojnego, skoro chodzi

tylko o opinię, która z technik budowy kominków (ich obudów),

uwzględniając plusy i minusy - jest najlepsza. Ja Twierdzę, że

gradacja jest następująca (od najlepszej): 1. Płytki lub płyty z

wypalanego szamotu. 2. Płyty z betonów i akubetonów. 3.Płyty

wermikulitowe. 4. Płyty cementowo- wapniowe. 5. Płyty silikatowo

lub krzemianowo - wapniowe. 6. GK + wełna.

 

Obudowy z p. 6 nie chciałbym mieć w domu, z powodu największej

ilości mankamentów, jaki może przynieść zastosowanie tej metody.

 

W Twojej dostrzegam problem przypalenia kleju, którym przyklejono

aluminium do wełny i lepiszcza w samej wełnie. Nikt nie umrze (przynajmniej

od razu :D), nikt zapewne nie zachoruje , ale tez nikt nie wie co i w jakiej

ilości wdychałeś razem z rodziną . Wdychałeś w błogiej nieświadomości

przez jakieś dwa lata, bo tyle to mniej więcej trwa. Co wdychaliście? Nie wiem .

I wasze podejście do tematu tym bardziej nie skłania mnie by sprawdzić co to,

czy jest szkodliwe i w jakiej ilości zostało wyemitowane...:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Compi - bez urazy, ale po przeczytaniu postu nr 12 w tym wątku większość inteligentnych dwunożnych raczej nie będzie na siłę prawić tu złośliwości i mędrkować po próżnicy udowadniając że to czy owo jest jedynym słusznym rozwiązaniem i tak będzie po wsze czasy zapewnie ... bo i po co ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast po poście nr 18 post nr 12 już chyba nie jest pełny/odpowiedni, a powyższy komentarz niepotrzebny. To też zauważą inteligentne muchy, nawet jeśli ci tylko do nosa lecą. Przez ile lat wełna była jedynym popularnym sposobem na izolowanie zabudów? Może przytoczycie jakieś dane z badaniami o zachorowalności lub umieralności z tego powodu? Siedzicie w tym od lat więc macie wiedzę na ten temat i będzie to wtedy solidny argument. Wtedy też zapewne "przestaniemy tu prawić złośliwości i mędrkować". Tę sentencję możesz zamieścić w praktycznie każdym wątku w tym dziale i nie jest to złośliwa porada z mojej strony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Azbest też był kiedyś the best materiał.

Badania zrobiono po 50 latach od momentu jego szczytu popularności ...

Opisujemy tutaj jak mogą wyglądać i wyglądają często kominki zrobione na wełnie - i opisy te są tylko i wyłącznie naszymi obserwacjami z natury. Widzimy jak wyglądają takie zabudowy po 5-6 czy 10-ciu latach użytkowania kominka, zwłaszcza takiego zrobionego niezbyt udolnie. Pomiary temperatur też nie kłamią - im zabudowa bardziej izolowana, tym większa temperatura wewnątrz i bardziej kancerogenny, przypalony kurz rozprzestrzenia się po całym domu, a wilgotność w domu utrzymuje się na poziome powietrza pustynnego.

Ot i tyle.

Ty i wielu innych Forumowiczów nie macie okazji rozbierać kilku "wełnowców" w roku oglądając jak wyglądają od wewnątrz po iluś tam latach intensywnej eksploatacji ... a odnoszę wrażenie (chyba nie tylko ja) że odwrotne jest wręcz ... :)

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sporą kratkę w górnej części i mogę przez nią dosyć daleko sięgnąć ręką(choćby z komórką w opcji kamery. Jeśli stwierdzę, że rozpada mi się izolacja to wtedy będę reagował. Mila z racji swojej szerokości ma obudowę dosyć szeroką, a wysokość też nie jest mała, plus wymuszone DGP(tam jest przecież filtr) i dwie kratki "zasilające" w powietrze, dają mi postawy do tego, że nie będzie tragedii. Jeśli za 50 lat ktoś opublikuje porządne badania lub cena "lepszej" technologii spadnie to wtedy zmienię technikę budowy następnego kominka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co odkryła M.C.Skłodowska, nie było widoczne w żaden sposób.

Zaczęły się mnożyć ośrodki serwujące promieniowanie jako cudowną

terapię na wszystko. Porost włosów, wzrost rzodkiewki, przyrost naturalny.

Sporo lat trwały naświetlania potencjalnych kuracjuszy, zanim się okazało

to tragiczna pomyłką. Straszę ? Być może. W takich cierpieniach , jak

tamci nieszczęśnicy, pewnie nikt nie umrze . Pożyjemy, zobaczymy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto daje gwarancje, ze te nowsze technologie kominkowe sa w pelni bezpieczne dla zdrowia?

 

 

Ja daję gwarancję na szamot . Reszta to spekulacje...mniej lub bardziej

wiarygodne. Choć z punktu widzenia potencjalnego klienta, racjonalne

wydaje się być odrzucenie tego co się mniej sprawdziło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Co rozumiesz przez słowo "nowsze"?

Bo dla mnie oznacza to dokładnie to samo co było i jest używane w zduństwie od ponad tysiąca dwustu lat ... tylko ubrane w garnitur teraźniejszości - marketingu, reklamy, prefabrykacji ...

Jedynie prąd jest tutaj nowością i elektronika.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto daje gwarancje, ze te nowsze technologie kominkowe sa w pelni bezpieczne dla zdrowia?

 

Dziwne zapytanie.

Ja myślę, że takowe gwarancje powinieneś dawać przynajmniej w jakimś konkretnym zakresie Ty sam, jako niezależny prywatny, samodzielny budowniczy paleniska dosyć sporych rozmiarów. Paleniska chyba zakończonego dosyć dawno i używanego już jakiś okres czasu.

 

Jednocześnie o ile pamiętam, robiłeś samodzielnie i nie zawsze brałeś (stosowałeś) wszelkie sugestie wykonawstwa pod uwagę.

 

PS

Cóż to za jakoweś nieznane, lub typu nowe materiały są stosowane w zabudowie wkładu kominkowego jako kominka z ciepłymi ścianami. Czyli obudowy szamotowej. Tutaj nic nowego się nie pojawia.

Ilość wszelakich materiałów (rodzai) potrzebnych do wykonania ciepłej obudowy jest mała. Drastycznie mniejsza ilość niż potrzebna do wykonania takiej jako wełnowca.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też inne opinie w tym temacie

"Wieloletnie doświadczenie w krajach zachodnich (wełna mineralna używana jest do izolacji od 60 lat) wskazuje, że nie ma na rynku lepszego materiału izolacyjnego do wykonywania obudów kominków od płyt z wełny mineralnej pokrytych folią aluminiową. Warto również wiedzieć, że wełna mineralna to materiał ekologiczny i bezpieczny, zarówno podczas produkcji, instalacji jak i długoletniego użytkowania. Nie ma mowy o niebezpiecznym pyleniu i zagrożeniu dla zdrowie"

Ktoś tu ostro miesza??????????????

http://www.miwo.pl/7_211_Bezpieczne%20kominki.html

Tylko kto ma rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie lobby wełnowe miesza w branży. To nie może być prawda!

Jeśli wełna do obudowy kominków byłaby szkodliwa to na pewno zostałaby wycofana z marketów - jakoś od lat jest w ofercie - lobby nie jest aż tak silne aby przeciwstawić się służbom zdrowia i sanepidu jeśli ci mieliby coś przeciwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też inne opinie w tym temacie

"Wieloletnie doświadczenie w krajach zachodnich (wełna mineralna używana jest do izolacji od 60 lat) wskazuje, że nie ma na rynku lepszego materiału izolacyjnego do wykonywania obudów kominków od płyt z wełny mineralnej pokrytych folią aluminiową. Warto również wiedzieć, że wełna mineralna to materiał ekologiczny i bezpieczny, zarówno podczas produkcji, instalacji jak i długoletniego użytkowania. Nie ma mowy o niebezpiecznym pyleniu i zagrożeniu dla zdrowie"

Ktoś tu ostro miesza??????????????

http://www.miwo.pl/7_211_Bezpieczne%20kominki.html

Tylko kto ma rację?

W tym poście nie odniosę się do tego czy uważam wełnę za złą czy

dobrą do kominka. Wypowiadam się wyłącznie na temat linku.

Autorem tekstu jest stowarzyszenie producentów wełny .W związku

z tym nawet tekstu nie przeczytałem , Szkoda czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A szkoda, bo mógłbyś wtedy z kolegami podważyć tezy tego artykułu. Przyznam jednak, że zdanie "Wieloletnie doświadczenie w krajach zachodnich (wełna mineralna używana jest do izolacji od 60 lat) wskazuje, że nie ma na rynku lepszego materiału izolacyjnego do wykonywania obudów kominków od płyt z wełny mineralnej pokrytych folią aluminiową." zostało napisane na wyrost. Ale to jest artykuł, a nie jedno zdanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...