Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Jak to nie to samo?

Skąd Ty się urwałeś? Przecież podałem Ci tą wiedzę na tacy.... Ale jeszcze raz powoli specjalnie dla Ciebie;)

Norma PN-EN 14511 to norma, która stanowi o: Air conditioners, liquid chilling packages and heat pumps with electrically driven compressors for space heating and cooling.

Norma ta składa się z czterech rozdziałów:

14511-1 Terms and definitions

14511-2 Test conditions

14511-3 Test methods

14511-4 Requirements

Także Panasonic podając przy swoich tabelkach normę 14511-2 zaświadczaja, że warunki przeprowadzonych testów były zgodne z tą normą.

 

Ale czy badanie urządzenia zgodnie z normą 14511 a badanie zgodnie z normą 14511-2 to to samo???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moim zdaniem jest wręcz odwrotnie.

 

W tabelkach P. podaje zużycie energii, moc i COP-y wg wartości nominalnych a nie dla pracy z obciążeniami częściowymi.

Zatem COP dla danych punktów pomiarowych, jest najmniej korzystny, zwłaszcza dla wyższych temperatur.

Przy pracy z obciążeniami częściowymi ( po co komu 9 kW gdy na zewnątrz jest 5*), ten COP będzie wyższy niż katalogowy, co zresztą skrzętnie wykorzystuje szereg producentów.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Pratchawiec

No niestety jesteś w błędzie, bo zupełnie nie tak to działa.

To co piszesz jest zwyczajnie nielogiczne.

Konkretna pompa ciepła o mocy xx kW w danej temperaturze zewnętrznej jest w stanie osiągnąć jakąś maksymalną moc P. Dalej ogranicza ją konstrukcja i fizyka, bo sprężarka więcej nie ukręci, a wymiennik więcej ciepła nie pobierze.

Im niższa ta temperatura, tym ta moc spada.

W danej temperaturze ma też jakąś moc minimalną, bo sprężarka nie może się kręcić jak ręczny młynek do kawy.

Jakim więc cudem te COP z tabelek są najmniej korzystne???

To są właśnie obciążenia częściowe i spłaszczona charakterystyka by pokazać wysoki COP.

Chcesz powiedzieć, że Panasonic przy -15 daje 9kW, a przy +2 nie da rady więcej, bo jest na maksa?

 

Podawałem już wielokrotnie.

Altherma 8-kW, A7/W35, obciążenie nominalne 7,4kW, COP 4,45

Ta sama Altherma, te same parametry, obciążenie maksymalne 10,02 kW COP 3,98

 

Pompę można nazwać 5kW i powiedzieć, że ze spadkiem temperatury rośnie jej moc.

Daikin w tabelach mocy podaje COP przy maksymalnym obciążeniu.

Rozumiesz różnicę?

A te tabelki ludzie łykają potem bez popitki.

Nie jest proste porównanie różnych pomp. Na ten moment jedynym sensownym wyjściem jest etykieta albo korzystanie z narzędzi producenta, bo tylko on zna logikę softu i sterowania.

Poczytaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie poznam inne wytłumaczenie :)

 

Clarnet,

jeśli tak jest - to dla mnie jest to obojętne , jeśli zawsze daje te moje pożądane 9kW ( a niekiedy znacznie więcej)

Zapłaciłem za 9kW , a że dostaję więcej- to sobie nie będę ujmował.

Taki grzech Panasa - wybaczam

Pzdr

 

PS

Rozwiązania (bezpieczne i sprawdzone) konstrukcyjne są ważne ale jednak na drugim planie , najpierw jest sprawność- wracamy do tabelek .

Dodam , że wszystkie parametry kat potwierdziłem na mojej PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz to wyjaśnić nam , szarym ujeżdżaczom Panasów ?

Pzdr

Są dwie kwestie.

Pierwsza - czy moce podawane w tabelkach są tylko dla pokazania COP w tych punktach

Druga - czy pompa jest ograniczona software'owo i nie może wygenerować większej mocy.

Na forum jest cała rzesza nie szarych monterów Panasów? :)

Będą to wiedzieli lepiej ode mnie, osoby, która nie zajmuje się tymi pompami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clarnet,

jeśli tak jest - to dla mnie jest to obojętne , jeśli zawsze daje te moje pożądane 9kW ( a niekiedy znacznie więcej)

Zapłaciłem za 9kW , a że dostaję więcej- to sobie nie będę ujmował.

Taki grzech Panasa - wybaczam

Pzdr

 

PS

Rozwiązania (bezpieczne i sprawdzone) konstrukcyjne są ważne ale jednak na drugim planie , najpierw jest sprawność- wracamy do tabelek .

Dodam , że wszystkie parametry kat potwierdziłem na mojej PC

Nie rozumiemy się. Przeczytałeś linka? - to,przeczytaj.

Nie wiem za co płaciłeś. Jeśli płaciłeś za te COP'y w tabelce - to napewno je dostałeś. Bez dwóch zdań takie są.

Natomiast nie mają one proporcjonalnego przełożenia na koszty eksploatacji.

Bo twoja pompa nie pracuje na stanowisku pomiarowym normy 14511 tylko w domu.

Wyjaśnienie jest w linku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clarnet

 

Było na ten temat wielokrotnie pisane

 

W komentowanym poście celowo użyłem określenia mocy nominalnej a nie maksymalnej, spodziewając się zresztą podobnej reakcji jak Twoja.

 

Panasonic T-Cap, co może nie wszystkim wiadomo, w modelu 9 kW miał i pewnie dalej ma sprężarkę o mocy nawet 12,5 kW.

Moc sztucznie czy marketingowo ograniczona do 9 kW i szeroko reklamowana stała moc do - 15*.

Pansonic sprzedaje jednak 9 kW i za tyle liczył swoją pompę.

Podobno ostatnio dość drastycznie podnosi ceny więc może piszę o stanie minionym

Gdyby w inny sposób zasilano i sterowania sprężarką ta moc, nazwijmy ją handlową mogłaby wynosić powiedzmy 11 kW, a jej spadek przy -15 wynosiłby powiedzmy 9 kW.

Tyle mniej więcej co u konkurencji bo cudów nie ma.

To zapewne chciał powiedzieć Clarnet.

Dalej idąc sugeruje prawdopodobnie, że T-Cap szczyt poziomu COP osiąga przy mocy nominalnej, co jak wynika, nie tylko z moich obserwacji, nie do końca jest prawdziwe.

T-Cap, nawet mojej wersji - bez regulacji przepływu wody obiegowej, potrafi pracować z częściowym obciążeniem.

Przy pracy w takich warunkach, oczywiście nie ciągłej, rzeczony niesławnej pamięci COP jest wyższy niż katalogowy i to niekiedy znacznie,

Dochodzi do tego zazwyczaj obniżenie temp.zasilania co w oczywisty sposób wpływa na sprawność układu chłodniczego.

 

Cyfry z mojego dość precyzyjnego układu pomiarowego mówią, że od 26 IX do 26 XI, że PC w tym okresie pracowała z średnim COP 3,96 i to z uwzględnieniem mało wydajnego cyklu grzania CWU.

Roczny SCOP za cały ubiegły sezon wyniósł, jeśli dobrze pamiętam 3,53, dokładne dane tutaj

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7279515&viewfull=1#post7279515

 

Może ten T-Cap to jedna sztuczka marketingowa, ale u mnie się sprawdza.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clarnet ,

może pobieżnie sobie przeczytałem (na pewno jeszcze będę to "trawił"-zresztą całkiem niezły referat...) , natomiast trzeba przyznać :

 

-Panas nie podaje COP dla częściowych obciążeń (tylko dla mocy znamionowej)

-jak ktoś ma ochotę nazwać te PC z wyższą mocą znamionową -to mi nie przeszkadza

-oczywiście mój układ pomiarowy jest nie profesjonalny , ale posiada dwa przyrządy :

podlicznik energii elektrycznej oraz ciepłomierz ultradźwiękowy (jeszcze ważna legalizacja-chociaż był kupiony jako nie zamontowany z otwartym opakowaniem)

Moja instalacja za poprzedni sezon miała iloraz energii wytworzonej do pobranej =3,05 dla Tgrzewczych od 40 do 45 st na grzejnikach.

Mam masę wykonanych pomiarów-okazało się ,że przy mocy zbliżonej do min (zakres 3,5 do 4,5 kW) COP-y nieznacznie spadają poniżej katalogu (o ok 0,1-0,2) -takie parametry pracy występują bardzo rzadko. Jako rekompensatę uznaję większe COP dla średnich i większych mocy oraz mniejszej wilgotności (5-10%)

To tyle , z mojego praktycznego podwóreczka

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako dobry instalator, napewno to znajdzie :)

 

Co mam zrozumieć? Dane są przedstawione w oparciu o 2 tom normy 14511. I to chyba tyle do zrozumienia?

 

Nie neguję. T-Cap to dobre urządzenie. Jednakże nie jest już ona budżetowe a z tego co czytam to Panasa za to się ceni.

Czy T-cap jest lepszy od innych, podobnych mu urządzeń?

Z jakiego powodu? Dlaczego jest tak polecany?

Drążę temat bo nie do końca potrafię zrozumieć "nadprzyrodzone i ponadprzeciętne" właściwości urządzeń tego producenta.

Edytowane przez AdrianEH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mam zrozumieć? Dane są przedstawione w oparciu o 2 tom normy 14511. I to chyba tyle do zrozumienia?

 

Nie neguję. T-Cap to dobre urządzenie. Jednakże nie jest już ona budżetowe a z tego co czytam to Panasa za to się ceni.

Czy T-cap jest lepszy od innych, podobnych mu urządzeń?

Z jakiego powodu? Dlaczego jest tak polecany?

Drążę temat bo nie do końca potrafię zrozumieć "nadprzyrodzone i ponadprzeciętne" właściwości urządzeń tego producenta.

 

Ardian,

nie chce mi się szukać tej całej normy-załóżmy ,że nie podali innych parametrów do danych katalogowych-ale jest to dopuszczalne i legalne .

Dumamy tu sobie o różnych PC-można wykonać ranking PC :

-parametry (WG/Tout/COP) wg min wymogów dot norm

-cena

-serwis

To co Ci wtedy wyjdzie , szczególnie dla Tout=45-55 st?

 

pzdr

PS

hobbistycznie zadaje sobie pytanie co dzisiaj bym wybrał -po dwóch latach od wyboru ,nadal Panasa (wydaje mi się ,że jestem obiektywny-nie ukrywam żadnych problemów z moim T-capem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...