Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

A kogo to obchodzi, że P podaje cop dla +2 przy częściowym obciążeniu? Taka polityka firmy i tyle. Nikogo nie okłamują...

 

Widzisz, Panas przy +2* jak i w innych temperaturach podaje COP dla mocy znamionowej czy też nominalnej a nie częściowej mocy sprężarki.

Te parametry przy prawidłowej instalacji P. Ci gwarantuje.

Za tę moc i ten COP płacisz.

Mocy rzeczywistej użytej sprężarki w żadnych dostępnych powszechnie materiałach P. nie ujawnia.

.

Możliwa do wykorzystania w pewnych warunkach nadwyżka mocy została przed nami ukryta, ale za nią nie zapłaciłeś ani grosza.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uproszczeniu...

Pompa Panas 9kW i inna pompa 9kW

Przy temperaturze zewnętrznej 2*C

zapotrzebowanie budynku w tej temperaturze 4kW

jedna i druga pompa musi tyle energii wyprodukować

to czy w przypadku przewymiarowanej sprężarki urządzenie nie będzie pobierać więcej energii elektrycznej?

 

Wiem, że uprościłem :) ale nie wiem czy tak będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrian

 

Z moich obserwacji wynika, że T-Cap popracuje ze 3 kwadranse do godziny. po czym sprężarka na dłuższy czas zatrzyma się.

W pompach głębiej modulujących różnica będzie taka, że sprężarka popracuje dłużej, oczywiście z mniejszą mocą.

Sumarycznie oddadzą tyle samo energii i zapewne przybliżoną moc pobiorą.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pratchawiec

Nie ważne czy celowo czy nie, używałeś takich czy innych określeń mocy.

Istotne jest to, że nie możliwe jest, by przy płaskim obciążeniu producent podawał najbardziej niekorzystny COP, jak twierdzisz. Bo nijak się to ma do pracy pomp, ani marketingu. I tyle.

 

Natomiast cała zabawa z jakąkolwiek PC polega na tym, by jak najmniej włożyć do niej prądu, a jak najwiecej wyciągnąć ciepła.

Niestety na podstawie tabelek z COPami różnych producentów nie da się zwyczajnie powiedzieć, która pompa będzie miała w całym sezonie grzewczym ten stosunek najbardziej korzystny.

Powody są dwa.

Techniczny - bo bardzo wiele zmiennych wpływa na SCOP i rozrzut w stosunku do COP może być bardzo duży.

Ludzki - czy producenci bedą podawali najgorsze parametry?

Po latach eksploatacji, wiedzą o tym w Europie dość dobrze

Dlatego wprowadzono etykiety energetyczne obowiązkowe od września 2015, gdzie zobowiązano producentów do podawania szeregu danych, wg jednego klucza.

Nie jest ten klucz prosty, a dla osób nie technicznych, jest w ogóle nie do zrozumienia.

Prosty COP a/b jest czytelny dla każdego, ale nie da się na jego podstawie wybrać sprawniejszej pompy.

Natomiast etykiet nie wprowadzili producenci, tylko niezależne organizacje, a celem była ochrona konsumenta.

I takie są fakty.

 

Nie mam nic do tego czy innego producenta. Chodzi o to by ludzie dokonali świadomego wyboru.

A jak piszesz o nadwyżce mocy za która ktoś nie zapłacił ani grosza, to mam watpliwości co do Twojej neutralności.

Widać jedni kupują kW na wagę i COPy a inni sprawną pompę ciepła.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

trochę to wygląda jak proste zadanie rodem ze szkoły podstawowej :

 

mamy 10 ltr wody i dwie grzałki o mocy 1kW i 2kW .Pytanie brzmi : ile energii elektrycznej potrzeba do podgrzania wody od 20 st do 40 st ?

To tak na marginesie większej mocy (taktowanie o 2kW większej PC w inwerterze to tak nie za bardzo tu się pojawi)

pzdr

 

PS

Dla zastanawiających się nad rozwiązaniem , podam podpowiedź : może chodzi o czas?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem wstępną ofertę na Panasa :

Panasonic 9kW T-CAP 1-fazowej wraz z wyposażeniem kotłowni i podłączeniem urządzenia do istniejących rozdzielaczy instalacji podłogowej.

 

Cena katalogowa Pompy to 23700zł -30% rabatu = 16590zł netto

Do tego doliczony montaż oraz materiały instalacyjne i zbiorniki.

 

Oferta dotyczy podłączenia P.C. w układzie bezpośrednim z buforem 50L wpiętym szeregowo na powrocie (układ taki nie powinien być wyposażony w regulację strefową temp).

Jeśli będzie chciał Pan wykonać automatykę i regulację strefową pomieszczeń wówczas będziemy musieli dodatkowo wycenić bufor 200L i wpiąć go równolegle w instalację uzyskując sprzęgło hydrauliczne.

 

Dopytałem oczywiście o konkretny model PC abym mógł posprawdzać parametry, ale nie do tego dążę. Chciałbym aby mi ktoś wyjaśnił po jaką cholerę mi ten bufor na powrocie i co on ma mi dać.

 

Z OZC wyszło zapotrzebowanie na CO 7037 W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, Panas przy +2* jak i w innych temperaturach podaje COP dla mocy znamionowej czy też nominalnej a nie częściowej mocy sprężarki.

Te parametry przy prawidłowej instalacji P. Ci gwarantuje.

Za tę moc i ten COP płacisz.

Mocy rzeczywistej użytej sprężarki w żadnych dostępnych powszechnie materiałach P. nie ujawnia.

.

Możliwa do wykorzystania w pewnych warunkach nadwyżka mocy została przed nami ukryta, ale za nią nie zapłaciłeś ani grosza.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

No wiem. I dziwię się, że to komuś przeszkadza? Może mam być zły że w pewnych warunkach cop jest wyższy niż u konkurencji?

Edytowane przez hajnel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem. I dziwię się, że to komuś przeszkadza? Może mam być zły że w pewnych warunkach cop jest wyższy niż u konkurencji?

 

Może przynajmniej powinieneś był być zdziwiony... :eek:

A może lekko zarumieniony .....:rolleyes:

To chociaż pozytywnie zaskoczony... :jawdrop:

 

Tak , tylko ...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przynajmniej powinieneś był być zdziwiony... :eek:

 

pzdr

 

Przed chwilą, trochę zaskoczony kierunkiem argumentacji Clarneta, wszedłem sobie na panasonicproclub i wygenerowałem etykietę energetyczną aktualnego jeszcze T-Capa 9 kW. Chciałem ją tu umieścić i porównać z etykietką porównywalnego Daikina, wygenerowaną przez Clarneta.

Takie sobie niezobowiązujące porównanie.

 

Niestety jest ona w formacie pdf, której tutejszy edytor nie toleruje.

Spróbuję zrobić zrzut ekranu,ale jest mocno wydłużona w pionie

 

Czy mogę ją komuś przesłać by dokonał konwersji do akceptowalnego formatu np. jpg ?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, trochę zaskoczony kierunkiem argumentacji Clarneta, wszedłem sobie na panasonicproclub i wygenerowałem etykietę energetyczną aktualnego jeszcze T-Capa 9 kW. Chciałem ją tu umieścić i porównać z etykietką porównywalnego Daikina, wygenerowaną przez Clarneta.

Takie sobie niezobowiązujące porównanie.

 

Niestety jest ona w formacie pdf, której tutejszy edytor nie toleruje.

Spróbuję zrobić zrzut ekranu,ale jest mocno wydłużona w pionie

 

Czy mogę ją komuś przesłać by dokonał konwersji do akceptowalnego formatu np. jpg ?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Już Ci podpowiadam -jak ściągniesz w pdf , to zrób zdjęcie (z menu pdf) i wklej do Painta (CTRL+C,+v) oraz zapisz jako jpg

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zagłębisz bardziej w wątki z panasem to zrozumiesz siłę marketingu:) Kilku sprzedawców/instalatorów pod różnymi nickami zachwalało urządzenia pod nie niebo kliku już tu nie ma. Całkiem duzo było lobbystów, teraz mają dużo roboty to juz tu nie siedzą ale artykuły pozostały. Jeden to grzał dom 250m2 za 150zł miesięcznie a w innym wątku miał piec gazowy. Potem machina ruszyła. Panas to dobre urządzenie ale nie za taką kasę. To po prostu masówka z dobrym PR. Poczekamy 5-6 lat i się zaczną problemy .

 

pierwsze P zamontowałem w 2011 na razie zero problemów już wtedy nie za bardzo miałem czas na forum teraz jeszcze mniej

wcześniej montowałem LG, Fujitsu/Atlantic , Technibel/Sanyo itp. jak na razie z P mam najmniej "problemów"

popełniłem też kilka pomp garażowych

najwięcej wymian spr. miałem w LG potem Samsung (nie liczę tanich Chinek) ale to dotyczy także klimatyzatorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem wstępną ofertę na Panasa :

 

 

Dopytałem oczywiście o konkretny model PC abym mógł posprawdzać parametry, ale nie do tego dążę. Chciałbym aby mi ktoś wyjaśnił po jaką cholerę mi ten bufor na powrocie i co on ma mi dać.

 

Z OZC wyszło zapotrzebowanie na CO 7037 W

 

Instalator nie wie co masz w swojej kotłowni i by zabezpieczyć zład wody daje bufor, ułatwia to odszranianie, ale wersja z typowym sprzęgłem jest nie wiele droższa ale ma znacznie więcej plusów niż taki tylko na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam .widze osre dyskusje:).co sądzicie o pompie ciepła 11 kW Fujitsu atlantic 230 V .warte to??

dom parterowy 180m2 wszędzie podłogówka plus do tego kominek z płaszczem żeby jej pomóc

 

Trochę duża jak na taki budynek.

Do tego jak chcesz to na jednej fazie to na standardowym zabezpieczeniu 25A, nie zadziała za dobrze trzeba będzie zwiększyć moc

 

Raczej 9kW na taki budynek, jak chcesz coś sprawdzonego to

Panasonic SDC 9kW 3 fazowy

Panasonic T-CAP 9kW 1 fazowy

i nowość teraz mamy w ofercie

LG Therma V 9kW (dwie fazy) moc przy A-15W35 6,98kW!!!! COP 2,33 i teraz ma bardzo dobrą cenę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ją prezentuję.

Troche koślawe ale czytelne.

 

[ATTACH=CONFIG]375158[/ATTACH]

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Pratchawiec ,

nie wiem czy dobrze czytam ,ale stoi jak Byk :

 

55st/4kW

35st/8kW

 

Z tego co Clarnet pisał pamiętam ,że te dane odnoszą się do -22st lub -20 st .To nadal nie fałszuje obrazu ,że przy -15 st /55st będzie 9kW

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla drążących temat SCOP

 

Ciekawy i w miarę po ludzku napisany materiał dotyczący obliczania-rocznej-efektywności-pomp ciepła powietrze-woda

http://eko-deks.pl/2016/07/06/obliczanie-rocznej-efektywnosci-pomp-ciepla-powietrzewoda/

 

W pierwszej kolejności zaczynamy od lektury cennika i rabatów, czyli ilu jest instalatorów i jaka wśród nich konkurencja.

Spuszczanie się nad SCOP o różnice rzędu kilku procent co ostatecznie daje nam kilkadziesiąt zł różnicy rocznie jest bezsensu jak różnica na zakupie PC może być kilka tysięcy.

Bardziej bym myślał nad podejściem do doboru PC: mała plus grzanie w drogiej taryfie czy przewymiarowana pod 2 taryfę. Tu różnice w mocy PC i cenie są znaczne a przy coraz cieplejszych domach różnice te coraz mniej znaczą w rachunkach za CO. Mnie z tego myślenia zwolniła dotacja.

 

w 2014 jak porównałem Panasonica z konkurencją - tu trzeba powiedzieć, że znaczenie miały też ceny jakie skłonny był z upustem zaoferować instalator - to był bezkonkurencyjny praktycznie biorąc pod uwagę, że daje 12kW sprężarkę do 9kW PC. Nie moja wina, że jak Clarnet lub inni nie chcą zrozumieć, że można dostać sprężarkę 12kW w cenie 9kW. Widać ktoś w Panasonicu wyliczył, że taniej będzie produkować np: 10 000 spr. 12kW niż po 5000 spr. 9 i 12kW. Może obrali sobie taki PR bo liczyli głównie na sprzedaż 9kW, a może przerzucili ceny na inne sprężarki bo przecież kupują cały pakiet spr. o różnej mocy i negocjują całość na nie sztukę. Co w tym dziwnego. W samochodach bywa 1 podwozie do 3 modeli aut z 2 klas. Są części stosowane z drogich modeli w autach tańszych bo tak jest taniej niż produkować.

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności zaczynamy od lektury cennika i rabatów, czyli ilu jest instalatorów i jaka wśród nich konkurencja.

Spuszczanie się nad SCOP o różnice rzędu kilku procent co ostatecznie daje nam kilkadziesiąt zł różnicy rocznie jest bezsensu jak różnica na zakupie PC może być kilka tysięcy.

Bardziej bym myślał nad podejściem do doboru PC: mała plus grzanie w drogiej taryfie czy przewymiarowana pod 2 taryfę. Tu różnice w mocy PC i cenie są znaczne a przy coraz cieplejszych domach różnice te coraz mniej znaczą w rachunkach za CO. Mnie z tego myślenia zwolniła dotacja.

 

w 2014 jak porównałem Panasonica z konkurencją - tu trzeba powiedzieć, że znaczenie miały też ceny jakie skłonny był z upustem zaoferować instalator - to był bezkonkurencyjny praktycznie biorąc pod uwagę, że daje 12kW sprężarkę do 9kW PC. Nie moja wina, że jak Clarnet lub inni nie chcą zrozumieć, że można dostać sprężarkę 12kW w cenie 9kW. Widać ktoś w Panasonicu wyliczył, że taniej będzie produkować np: 10 000 spr. 12kW niż po 5000 spr. 9 i 12kW. Może obrali sobie taki PR bo liczyli głównie na sprzedaż 9kW, a może przerzucili ceny na inne sprężarki bo przecież kupują cały pakiet spr. o różnej mocy i negocjują całość na nie sztukę. Co w tym dziwnego. W samochodach bywa 1 podwozie do 3 modeli aut z 2 klas. Są części stosowane z drogich modeli w autach tańszych bo tak jest taniej niż produkować.

 

Przyłączam się do Twojej opinii , chyba dosadnie wszystko ująłeś...

pzdr

 

PS

nic nie mam więcej do dodania w tej kwestii, wszystkie ZA i PRZECIW już chyba padły.

Ja wybieram tańsze rozwiązanie , jeśli osiągam mój cel :

tj jak najmniej zapłacić za sprzęt (i jego eksploatację) oraz za rachunki za prąd-reszta jest mało istotna , moim zdaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...