Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Bardzo uprościłeś odpowiedź. Co do licznika faktem jest iż nie jest zbyt precyzyjny. Za grudzień podlicznik pokazał 469 kWh a licznik w pompie 441

 

z moich obserwacji jest to chyba nie wliczanie podgrzewania oleju sprężarki, bo rozbieżności zimą są większe niż latem, tak patrzę po obserwacjach u klientów, i jeszcze modele T-CAP 9kW 1F liczką grzałkę jako 1kW w niektórych modelach a ciepłomierz liczy 3kW produkcje i wychodzi COP 3 a pracuje na samej grzałce hehehe :-) taki mały zonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze, czy obliczenia OZC są wiarygodne.

Obliczenia fachowe, powinny uwzględniać warunki temperaturowe z okolic Jeleniej Góry.

Podałeś, że moc cieplna budynku to 5,9 kW z CWU , a więc moc zawyżona , bo do oceny mocy pompy podaje się moc cieplna budynku bez CWU.

Ile osób uwzględniono w obliczeniach CWU ? oraz

Dla jakiej temperatury wewnątrz budynku liczone było OZC?

 

Witam

Niestety może OZC to za dużo powiedziane, dostawca dobrał mi moc po wywiadzie ze mną ;).

Czy pompa np przy -30C wyłączy się zupełnie czy będzie działać tylko z mniejszą mocą, a pomoże jej grzałka?

Jaki ewentualnie model T-CAP musiał bym wybrać 9kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Niestety może OZC to za dużo powiedziane, dostawca dobrał mi moc po wywiadzie ze mną ;).

Czy pompa np przy -30C wyłączy się zupełnie czy będzie działać tylko z mniejszą mocą, a pomoże jej grzałka?

Jaki ewentualnie model T-CAP musiał bym wybrać 9kw

 

Dobór wg. OZC nie zaszkodzi ale zazwyczaj przy zwykłej stodole różnice są +/- 1kW

zrób sobie oszacowanie na stronie: http://cncpompyciepla.pl/kalkulator/ i zobacz ile Ci wyjdzie na CO.

niektórzy instalatorzy dobierają na oko przez zamknięte oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 4 dni zaczalem dopiero grzac, startowalem z 13 stopni w domu. Teraz mam 18 i tak sie utrzymuje juz od 2dni. Pompe mam TCAP 1fazowy generacji F. Dom jeszcze nie zamieszkaly, aczkolwiek juz docieplony finalnie wraz z drzwiami itp. itd. Pompa dobierana na podstawie OZC od Asolta..Dopiero zaczynam zabawe z pompa takze jade na ustawieniach jakie ustawil mi instalator. Mam pare pytan do bardziej zaawansowanych uzytkownikow:

 

1. Ile czasu zajelo wam uzyskanie temp docelowej (21-22 stopnie)?

2. Jak duzy pobor mocy macie dzienny? Wg wskazania na pompie w przeciagu 15-16h pobral mi 46kwh! Obawiam sie, ze zbankrutuje :)

3. W domu podlogowka 100%, bez zadnej automatyki. Rotametry rozkrecone na maxa i martwia mnie przeplywy. Lacznie 27 petli w domu i na kazdej maksymalny przeplyw 1l/min. Co polecacie? Zadnego bufora nie mam...

4. Czy cos jeszcze moge zrobic aby poprawic temp w domu i ilosc zuzytego pradu? :)

5. Tak przyszlosciowo jaki sterownik polecacie bezprzewodowy do tej pompy? Planowalem zakup Euroster Q7TXRXGW, ale nie wiem czy to dobry wybor

 

Prosze o jakies porady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Tak przyszlosciowo jaki sterownik polecacie bezprzewodowy do tej pompy? Planowalem zakup Euroster Q7TXRXGW, ale nie wiem czy to dobry wybor

 

Prosze o jakies porady...

Sterownik to masz przy pompie. W domu możesz ewentualnie zamontować termostat. Ja mam salusa rt510 przewodowego jest też wersja bezprzewodowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 4 dni zaczalem dopiero grzac, startowalem z 13 stopni w domu. Teraz mam 18 i tak sie utrzymuje juz od 2dni. Pompe mam TCAP 1fazowy generacji F. Dom jeszcze nie zamieszkaly, aczkolwiek juz docieplony finalnie wraz z drzwiami itp. itd. Pompa dobierana na podstawie OZC od Asolta..Dopiero zaczynam zabawe z pompa takze jade na ustawieniach jakie ustawil mi instalator. Mam pare pytan do bardziej zaawansowanych uzytkownikow:

 

1. Ile czasu zajelo wam uzyskanie temp docelowej (21-22 stopnie)?

2. Jak duzy pobor mocy macie dzienny? Wg wskazania na pompie w przeciagu 15-16h pobral mi 46kwh! Obawiam sie, ze zbankrutuje :)

3. W domu podlogowka 100%, bez zadnej automatyki. Rotametry rozkrecone na maxa i martwia mnie przeplywy. Lacznie 27 petli w domu i na kazdej maksymalny przeplyw 1l/min. Co polecacie? Zadnego bufora nie mam...

4. Czy cos jeszcze moge zrobic aby poprawic temp w domu i ilosc zuzytego pradu? :)

5. Tak przyszlosciowo jaki sterownik polecacie bezprzewodowy do tej pompy? Planowalem zakup Euroster Q7TXRXGW, ale nie wiem czy to dobry wybor

 

Prosze o jakies porady...

 

1. Ciężko odpowiedzieć. U mnie pompa wystartowała we wrześniu i sobie pukala utrzymując 18*C dopuki się nie wprowadzilismy. Dziś rozmawiałem z kolegą któremu podłączono w grudniu gaz i start z temp 6*C do 19 kosztował go 700zl. Nie wiadomo jak u ciebie z wilgocią... Jaka wentylacja?

2. U mnie nie ma zimy. Od początku sezonu chyba 2 razy miałem temp zew poniżej 5*C. Średnia za grudzień o ile dobrze pamiętam to 17kwh, styczeń widzę że do tej pory podobnie. Wyniki z cwu.

3. Może zwiększyć bieg pompy obiegowej? U mnie jest na 5 z 7.

4. Czekać aż się ustabilizuje.

5. Mam eurostera Q7. Mi pasuje. Łatwy do obsługi.

Edytowane przez link2jack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

link2jack dziekuje za odpowiedz. W domu bedzie rekuperacja, wszystko juz zamontowane, ale jeszcze nie uruchomiona...Temperatury u mnie tez caly czas na plus tylko to zuzycie pradu, mam nadzieje, ze sie unormuje. Dom juz budowany od 4 lat takze zdazyl przeschnac aczkolwiek spodziewam sie, ze ten pierwszy sezon bedzie najciezszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Koledzy,

 

Podobnie jak arczello mam od XI ub.r wystartowaną pompę WH-SDC09H3E5 / WH-UD09HE5.

Kilka banalnych pytań laika:

1. czy włączenie trybu praca cicha powoduje jakieś konskwencje np. mniejsza wydajność, większy pobór energii?

2. jaka min odległość "pleców" spręzarki od ściany budynku; początkowo miałem 5cm, teraz fachowcy odsunęli i jest ok.15cm?

3. mam wieszak na ścianie budynku, z tego co widzę nie podłożyli pod sprężarkę żadnych gum i pewnie poprzez to jest głośno w domu, jakie podkładki/gumy polecacie?

4. jak sprawdzić faktyczną wydajność pompy i jaka powinna być ona optymalna, aby móc być pewnym, że montaż i ustawienia instalatora są prawidłowe?

 

Dzięki bardzo i pozdrawiam

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Witam,

 

może coś doradzicie, bo mam problem z błędem h70. Od razu nadmienię, że pompa jest na jednej fazie, a grzalka na osobnej. Obie nieobciążone jesli nie liczyć kilku lamp roboczych led w budynku.

świeża instalacja SDC 9 KW 1 faza, twa proces uruchamiania podlogówki . Krzywa ustawiona przez instalatora -15/35\+15/25. Na początku odkrecone tylko 2 krótkie pętle i 2 po ok 100 m. Pompa dość szybko dawła 25st a na powrocie 18 max. 20, ale tu już wspierała sie grzałką. Na początku było ok, ale po kilku godzinach pracy na tych 4 pętlach coraz trudniej było z tymi 25 stopniami, a 18 na powrocie się ustabilizowało. Wsparcie grzałką zamieniło się na pracę głównie w oparciu o nią. Spadła liczba defrostów. Aż w końcu wywaliła zabezpieczenie grzałki u siebie, różnicówkę i stanęła. Próby restartu kończyły się tak samo: pół godz pracy standardowej max wy20/we17 próba dogrzania grzałką, brak defrostu i finito. Bezpiecznik, różnicówka i h70. Instalator póki co nie ma pomysłu. Kazał wyłączyć pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy ten blad - u mnie wczoraj o 22 to samo wywalilo. Domniemam ze zbyt wychlodzila sie woda w podlodze. U mnie natomiast PC nigdy grzalki nie uzywa. Przynajmniej w jej sterowniku jak sprawdzalem to 0 godzin uzycia. Rano pojechalem na budowe, zresetowalem PC bezpiecznikiem, odpalilem tykko parter i smiga od 2 godzin i bije temp.

 

Mialem tez te bledy kilka razy jak odpalalem PC - wywnioskowalem ze jest zbyt zimna woda i za duzo otwartych petli. Otwieralem pokoleii i ponad msc bledu nie bylo az do wczoraj. W domu temp waha sie w granicach 10-12 stopni. Wczoraj spadlo ponizej 10 i zastanawiam sie czy to nie jest przypadkiem jakis zaprogramowany blad zeby PC nie chodzila na maxa na takiej ilosci petli bo po prostu nie da rady.

 

Moze jakis instalator sie wypowie ? Ja do swojego drynde w poniedzialek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posky .

Żeby PC wystartował bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;

......> 25 C na zasilaniu; > 20 C na powrocie ,

Korzystną temperaturą dla dobrego odszraniania i defrostu pompy, to temperatura powrotu > 27 C

 

Andrzej to ja mam chyba jakiś wadliwy egzemplarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posky .

Żeby PC wystartował bez grzałki to temperatury czynnika muszą być ;

......> 25 C na zasilaniu; > 20 C na powrocie ,

Korzystną temperaturą dla dobrego odszraniania i defrostu pompy, to temperatura powrotu > 27 C

 

Pewnie przyczyną jest niska temperatura powrotu. Tyle że:

1.Czytalem, że min temperatura powrotu by pompa działała to 18 stopni.

2. Nie ma problemu, by osiągnąć ten cel wspierała się grzałką - co jakis czas skutecznie to robiła

3. Może ostatecznie chodzić jeśli musi na samej grzałce by osiągnąć wystarczającą dla defrostów temperaturę powrotu, tyle że wywala zabezpieczenia jak pisałem

4.. By osiągnąć 27 na powrocie musi u mnie upłynąć pewnie trochę czasu bo wylewki zimne.

 

Jako że jednostka zewnętrzna jest zalodzona to sam dokonam jej defrostu z wykrzystaniem cieplej wody. Zostawię tylko 2 krotkie pętle i zobaczę co dalej. Zastanawiam się tylko czy muszę jakoś zmienić krzywą czy zostawić jak jest? I co z obiegowką? Instalator ustawił ją na maxa. A to przy 2 pętlach chyba trochę bez sensu.

 

Dzięki za Wasze podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tylko że przepływ na tych pętlach nie może być mniejszy niż 12l/min bo wywali Ci błąd przepływu. Na dwóch pętlach masz marne szanse aby to uzyskać. Optymalny to 25,5 l/min. W wersji H ustawiasz tylko max przepływ powyżej którego obiegówka się nie wkręci. Sama moduluje sobie prędkość w zależności od potrzeb. Spróbuj zablokować grzałkę. W ustawieniach masz możliwość ustawienia temp. przy której może ona się uruchomić. U mnie jak dobrze pamiętam jest -15 Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...